15 najlepších kníh francúzskych spisovateľov

*Prehľad toho najlepšieho podľa redakcie. Kritériá výberu. Tento materiál je subjektívny, nie je reklamou a nepredstavuje odporúčanie na nákup. Konzultácia s odborníkom pred kúpou.

Francúzska literatúra sa v 19. a 20. storočí dostala na novú úroveň. Objavilo sa mnoho géniov, ktorých talent dodnes núti čitateľov putovať po stránkach diela a žiť život s postavami. V minulých storočiach sa narodili spisovatelia ako Emile Zola, Gustave Flaubert, George Sandová, Victor Marie Hugo, Honoré de Balzac. Niektorí mali blízko k filozofii, napríklad Albert Camus. Títo a ďalší autori v tom čase určovali trendy a ich diela mali veľký vplyv na svetovú kultúru.

Odborníci z Expertology zostavili zoznam 15 najlepších kníh francúzskych spisovateľov, ktoré by obdivoval každý, kto chce byť považovaný za literáta…

Rebríček najlepších kníh francúzskych spisovateľov

NomináciamiestoprácaHodnotenie
Rebríček najlepších kníh francúzskych spisovateľov1Obermann, Etienne Pièvre de Saintancourt5.0
2The Outsider, Albert Camus4.9
3Gróf Monte Christo, Alexandre Dumas4.8
4Madame Bovary, Gustave Flaubert4.7
5Drahý priateľ, Guy de Maupassant4.6
6Les Misérables, Victor Marie Hugo4.5
7Mor, Albert Camus4.4
8Fantóm opery, Gaston Leroux4.3
9Čakanie na Godota, Samuel Beckett4.2
10Nebezpečné známosti, Chollerlot de Laclos4.1
11Falšovatelia, André Gide4.1
12Šagrénová koža by Honoré de Balzac4.0
13Grófka Rudolstadt, George Sand4.0
14Legenda o Oulenspiegelovi, Charles de Coster4.0
15Príbytok v Parme, Stendhal4.0

Aubermann, Etienne Pièvre de Saintancourt

Kategória: Francúzska literatúra

Hodnotenie knihy: 5.0

Etienne Pièvre de Senancourt

Senancourtov román je pravdivou spoveďou hrdinovej duše. Sklamaný sám zo seba a zo spoločnosti, napriek nekonečnému pocitu osamelosti, ktorý prežíva, je stále snílkom. Dielo sa nestretlo s okamžitým uznaním verejnosti a stalo sa populárnym až v období rozkvetu romantizmu. Balzac sa o nej vyjadril veľmi pochvalne a nazval ju „najlepšou knihou tohto veku“. Delacroix a Franz Liszt mali tiež radi tento román a považovali ho za jeden z najlepších.

Príbeh, ktorý vyšiel v roku 1804, rozpráva o zvláštnej, ale na svoju dobu výnimočnej postave. Nevie, kto je a čo chce; neustále túži po niečom, čo nemá zjavný dôvod; usiluje sa bez cieľa a blúdi v zmätku utrpenia. Jeho pesimistické nálady neovplyvnili jeho ľudskosť, ale jeho život sa skladal len zo snov, pretože pri všetkom pohŕdaní priemernosťou a všednosťou je Obermann neschopný vykonať výkon kvôli svojej slabej vôli. Román sa nemôže pochváliť bohatým dejom, je plný úvah a zamyslení na rôzne témy, ale je skvelým príkladom epistolárnej prózy s mnohými lyrickými pasážami a filozofickými poznámkami.

The Outsider, Albert Camus

Kategória: Francúzska literatúra

Hodnotenie knihy: 4.9

Albert Camus Outsider

Nezvyčajné dielo nositeľa Nobelovej ceny je stále zaujímavé pre milovníkov literatúry s filozofickým zameraním. Príbeh prináša hlboké a miestami tiesnivé myšlienky, ale klasikovi existencializmu sa podarilo zaujať čitateľa tým najtemnejším spôsobom. Hlavný hrdina knihy je odvážny, slobodný muž, ktorý je schopný zomrieť za svoje presvedčenie. Meursault sedí vo väzbe a čaká na trest smrti za náhodnú hlúpu vraždu. Čitatelia zistia, aké sú motívy katov, ktorí požadovali trest smrti. Možno ho súdia za niečo iné – za odvahu zostať sám sebou, nepodriadiť sa pravidlám iných ľudí, zostať outsiderom spoločnosti.

Príbeh sa začína takto: „Dnes zomrela moja matka. Alebo možno včera – neviem.“. Niekomu sa to môže zdať neľudské, ale taký bol hrdina – pre spoločnosť neprijateľný, vyvolávajúci negatívne pocity… Autor ho stavia do extrémnej situácie, v ktorej sa rozhoduje medzi životom a smrťou, čo by ho malo priviesť k zreniu. Čo si nakoniec vyberie „outsider“?? Čitateľ sa vydáva na cestu osamelosti s Meursaultom, ktorý je obklopený ľuďmi, ale nenávidí ich, čo sa prejavuje najmä pri súdnom procese.

Gróf Monte Christo, Alexandre Dumas

Kategória: Francúzska literatúra

Hodnotenie knihy: 4.8

Alexandre Dumas, Gróf Monte Christo

Jedna z najobľúbenejších kníh klasikov rozvíja mysle moderných čitateľov, ktorí milujú dobrodružné romány. Dielo sa dočkalo pokračovaní, bolo adaptované, boli naštudované divadelné hry, muzikály. Gróf Monte Christo vyšiel v nespočetných vydaniach v priebehu viac ako sto rokov. Autor sa inšpiroval archívmi parížskej polície. Našiel tam príbeh o mladom Parížanovi, ktorého kamaráti zo žartu uväznili. To tvorilo základ príbehu, vďaka ktorému svet spoznal mučeníka z hradu If. Dantés nečaká na spravodlivosť, ale rozhodne sa sám nastoliť spravodlivosť a pomstiť svojich nepriateľov, ktorí zničili jeho šťastie.

Hlavný hrdina môže a dokáže všetko, ale aj z takého ušľachtilého a talentovaného človeka sa môže vykľuť zločinec. Stať sa „rovným ako šíp“ je ťažké. Niekedy je potrebné prekročiť hranicu, prejsť cez tŕnie, aby sme vyšli opäť ako čistý človek. Osud bol Edmondovi naklonený. Bol šťastný, naivný a nevinný. Dátum milovaného Mercedesu. Jeho otec chlapca podporoval a povyšoval, čakal na svojho námorníckeho syna z ciest. V okamihu sa všetko zmení a do hry vstúpia dovtedy nepovšimnutí závistlivci. Reťazec náhodných udalostí je pevne spletený dokopy, čo umožňuje uskutočniť diabolský plán.

Madame Bovary, Gustave Flaubert

Kategória: Francúzska literatúra

Hodnotenie knihy: 4.7

Gustave Flaubert

Autor vstúpil do svetovej literatúry ako tvorca objektívnych románov, keď je spisovateľ nad situáciou, zostáva nestranným pozorovateľom, ktorý čitateľovi nepodáva svoje hodnotenie diania. „Madame Bovary je vynikajúcim príkladom tohto žánru. Flaubert pracoval na diele šesť rokov a zobrazil v ňom pravý život na provincii v 19. storočí. Emma, ktorá sníva o živote na vysokej nohe, je len manželkou lekára, a tak jej stretnutie s Rodolfom, ktorý je majiteľom panstva, ale aj známym zabijakom dám, dáva nádej na ľahký život v elitných kruhoch. Pocity zatienia oko, čo vedie k nepredvídateľnému výsledku.

Emma Bovaryová sa celý život trápi v presvedčení, že zmysel existencie spočíva len v blaženosti lásky. Ani v náboženstve hrdinka nenachádza šťastie. Nevidí Charlesove úprimné city, sníva o rytierskych činoch opísaných v milostných románoch. V snahe vyplniť zdanlivú prázdnotu živými, ale ničivými citmi sa Emma chytí do pasce nudného manželstva, potom sa utápa v nečinnosti, vymyslí si zamilovanosť a keď ju stratí, podľahne náklonnosti vášnivého lotharia. Neúprimný obchodník Bovary sa ukáže ako ľahká korisť, ktorá „rada klame sama seba“.

Drahý priateľ, Guy de Maupassant

Kategória: Francúzska literatúra

Hodnotenie knihy: 4.6

Guy de Maupassant:

Román bol kedysi obľúbenou knihou dám všetkých vekových kategórií. Dnes jasne ukazuje, ako môžete zvádzať ženy a pritom zostať chladnokrvný, necitlivý a sebecký. Merkantilizmus Georgesa Duboisa ho dostal do situácie, keď jeho čisté city sú len prostriedkom na materiálne zabezpečenie. V „Les Misérables“ využíva klamstvo a manipuláciu, ako aj dobrý vzhľad, aby dosiahol úspech a prenikol do vyššej spoločnosti, čo sa mu aj podarí.

Georges nadviaže intímny vzťah s jednou a ďalšími vydatými dámami a výmenou za svetské statky im poskytuje vášnivé rozkoše. Autor veľmi podrobne opisuje psychologický profil hlavnej postavy a tak či onak vysvetľuje motívy jej správania. Napriek všetkej odpornosti jeho správania a cynizmu je milý priateľ človek ako my všetci, so svojimi cnosťami a chybami. Maupassant núti každého premýšľať o situáciách proti túžbe súdiť.

Vyvrheli, Victor Marie Hugo

Kategória: Francúzska literatúra

Hodnotenie knihy: 4.5

Victor Marie Hugo

Román je považovaný za jeden z najlepších v klasickej svetovej literatúre. Mená hrdinov diela – Jean Valjean, Gavroche a Cosette – sa stali legendárnymi. Od prvého vydania knihy uplynulo už poldruha storočia, ale stále je silná a populárna. Tu sa vám naskytne pohľad na kaleidoskop tvárí, ktoré predstavujú všetky vrstvy francúzskej spoločnosti 19. storočia. Majú živé a nezabudnuteľné postavy, spájajú romantiku a grotesku. Príbeh je napínavý a nepustí, kým neotočíte poslednú stranu. Bídníci boli adaptovaní pre uvedenie v kinách.

Ide o monumentálne dielo, ktoré trvá pätnásť rokov. Rozprávanie je plné príbehov o nešťastiach, radostných chvíľach a skúškach. Je plná Hugových vlastných myšlienok. Hoci je kniha rozsiahla, má vyše štyritisíc strán, mal by si ju prečítať každý. Čitatelia sa stretnú s mnohými rozličnými postavami: so zábavným starým Gillormanom, s nešťastnou Cosettou a jej budúcim manželom Mariusom, s chatrným krčmárom Thénardierom, ktorý svojím zlým správaním znepríjemňuje život všetkým okolo seba, s policajtom Javertom, ktorý sa vyznačuje poctivosťou, so zúfalým trestancom Javertom, ktorý má za sebou dlhý život plný fyzického a morálneho utrpenia, s revolučnými snílkami a s mnohými ďalšími.

Mor, Albert Camus

Kategória: Francúzska literatúra

Hodnotenie knihy: 4.4

Albert Camus

Camusov román-príbeh je od začiatku napínavý. Malé mestečko, v ktorom väčšinu roka svieti slnko a miestni obyvatelia žijú pokojným životom, sa ocitne odrezané od zvyšku sveta. Prichádzajú problémy v podobe smrti. Strašná choroba najprv vyháňa z ulíc potkany, čo starca znepokojuje. Potom si ostatní všimnú nezvyčajné správanie zvierat. Po potkanoch zmiznú mačky, ktoré obyvatelia mesta kŕmili, a potom začnú ľudia umierať a prechádzať strašnými mukami moru.

Lekár žijúci v Orane, Bernard Rieu, ako prvý tuší, o čo ide, ale bojí sa to priznať, dokonca aj sám pred sebou, vysloviť nahlas názov choroby. Epidémia, ktorá uzatvára mesto dovnútra a von, rozdeľuje rodiny a zamilované páry. Tí, ktorí zostali kvôli odchodu, sa snažia kontaktovať svoju rodinu a priateľov, obávajú sa o svoj život, ale vedenie sa rozhodne postaviť stráž. Vzájomným odovzdávaním správ ľudia riskujú ďalšie šírenie nákazy. Pokusy o útek zlyhávajú, ale choroba naďalej zúri, ulice sú vyľudnené, reštaurácie a obchody zatvorené. Umožňuje nám zamyslieť sa nad podstatnými vecami, na ktoré zabúdame v plynulom toku dní, mesiacov a rokov: nad katastrofami, ktoré nás postihnú bez varovania.

Fantóm opery, Gaston Leroux

Kategória: Francúzska literatúra

Hodnotenie knihy: 4.3

Gaston Leroux Fantóm opery

Podivná udalosť v parížskej opere je námetom slávneho Lerouxovho románu. Najprv sa stratia peniaze, potom spevák, zvýši sa počet smrteľných nehôd. Dielo spája mystiku, dobrodružstvo a romantiku. Kniha bola niekoľkokrát adaptovaná a inscenovaná v divadle a Webber ju spopularizoval vďaka broadwayskému muzikálu. „Fantóm opery rozpráva príbeh nezištnej a oddanej lásky. Táto dejová línia je jednou z hlavných, ktorá sa tiahne celým románom. Autor čitateľa vtiahne do pestrého sveta opery. Fantóm, ktorý sníva o niečom väčšom, sa musí uspokojiť so suterénom, a predsa jeho talent a úžasný hlas zasiahnu.

Hlavný hrdina je zúrivý a trochu šialený podvodník, ktorý sa objavuje, kde sa mu zachce, vyvoláva strach a mizne v tieni. Túto bytosť tragického osudu zachváti žiarlivosť a túžba. Čím viac detailov sa objavuje, tým viac sa mení vzťah čitateľa k Fantómovi. Všetci ho odmietajú, je zavretý v opere, ďaleko od svetla. Túžba žiť medzi ľuďmi zostáva nerealizovaná. Škaredosť navonok je tragédia, pretože nedocenený človek sa stáva rovnako škaredým aj vo vnútri.

Čakanie na Godota, Samuel Beckett

Kategória: Francúzska literatúra

Hodnotenie knihy: 4.2

Samuel Beckett, Čakanie na Godota

Beckettova hra je tragikomédiou, ktorá nám umožňuje pozrieť sa na ľudskú povahu zvonka. Žijeme v očakávaní života, čo je tautológia. Čakanie na prechod zo škôlky do školy, potom na univerzitu; keď vyrastieme a staneme sa dospelými; keď získame titul a dobrú prácu; keď odídeme do dôchodku. Zdá sa, že život je pred nami, že ešte neprišla tá správna chvíľa, ale medzitým sa to najdôležitejšie míňa.

Hlavné postavy, Vladimír a Estragon, sú odrazom nás. Netušia, kto je Godot, ale čakajú na neho. Hra opisuje dva dni, ale čakanie muselo trvať predtým a bude trvať aj potom. Nemajú kde bývať, nemajú čo jesť, ich existencia sa zmenila na peklo, ale namiesto rozhodného konania dúfajú v príchod Godota. No, každú chvíľu tu bude, každú chvíľu tu bude! Na jednom mieste Beckett čitateľom predstaví ďalšie dve postavy, Pozza a Luckyho, pána a sluhu. Lacqui si dokonca myslí, že na flick, hoci nemá strach zo svojho pána. Čakal na svojho Godota, bez ktorého nemôže žiť, pretože potom bude musieť sám prijímať rozhodnutia a zodpovednosť.

Nebezpečné známosti, Chaulerlot de Laclos

Kategória: Francúzska literatúra

Hodnotenie knihy: 4.1

Cholerlaud de Laclos' Nebezpečné známosti

Najjasnejší román francúzskej literatúry zostáva jedinou knihou Lacla, ktorý slúžil ako dôstojník delostrelectva. Dielo je napísané v epistolárnom žánri, takže sa odporúča všetkým milovníkom takýchto. Hlavní hrdinovia, markíza de Merteuil a vikomt de Valmont, ktorí sa chcú pomstiť svojim nepriateľom, vymyslia dômyselný plán. Vymyslia rafinovanú stratégiu a zvedú istú nevinnú Cecile de Volanges. Virtuózna hra na slabosti a nedostatky ľudskej povahy sa vypláca.

Gaudotove nečinné radovánky často zahŕňajú zápletky, ktoré im zaberajú čas. Markíza nielenže zamotáva mužom hlavy, keď ich jedného po druhom berie do postele, ale dokáže tiež vyvolať vysokopostavené škandály medzi aristokratmi, pričom sa vždy drží mimo obrazu. Keď si našla partnera rovnako nemorálneho, ako je nemorálny on, ktorému je jedno, koho a prečo zvádza, len keď je toho dosť, ide stále ďalej a ďalej za hranice toho, čo je prípustné. Hlavným zmyslom románu nie je odsúdiť zloduchov, ale aby sa čitateľ zamyslel nad naivitou všetkých okolo, pretože práve kvôli ich hlúposti boli spáchané podlé činy.

Falšovatelia, André Gide

Kategória: Francúzska literatúra

Hodnotenie knihy: 4.1

André Gide Falšovatelia

Prelomové dielo nielen pre autora, ale aj pre francúzsku literatúru dvadsiateho storočia. Román anticipoval motívy, ktoré sa neskôr stali základom existencialistických spisov. Príbeh nám predstavuje tri rodiny s komplikovaným vzťahom. Týchto príslušníkov buržoázie spája zločin, deštruktívne vášne a neresti. Na pozadí tejto špinavej situácie vyrastajú dvaja mladí ľudia, ktorí sa priatelia od detstva. Každý z nich bude musieť ísť vlastnou cestou a naučiť sa, ako vzdelávať svoje zmysly.

Okrem hlavného príbehu spisovateľ do románu zaradil aj denníky Edwarda, spisovateľa plné úvah o zatiaľ nenapísanom diele s presne rovnakým názvom. Metaromán bol v tom čase novým žánrom, ale takmer okamžite sa u verejnosti uchytil. Bernard ukradne Edwardov kufor s celým jeho obsahom. Pohltený túžbou oslobodiť sa, uteká z domu, ale vo všetkých jeho túžbach je neúprimnosť. Vo všeobecnosti sú činy všetkých postáv, zdanlivo vedené dobrými úmyslami, falošné. Čitatelia sa dozvedia, kto sú skutoční falšovatelia – ľudia s falošnými hodnotami, žijúci v tolerancii a beztrestnosti, alebo podvodníci, ktorí falšujú mince.

Šagrénová koža, Honoré de Balzac

Kategória: Francúzska literatúra

Hodnotenie knihy: 4.0

Honore de Balzac: Šagrénová koža

Sám autor sa k dielu vyjadril tak, že ho označil za začiatok svojej kariéry. Hlavným hrdinom románu je muž, ktorý sa stane majiteľom šagrénovej kože, mocného talizmanu, ktorý dokáže splniť akékoľvek želanie. Ale cena, ktorú musí hrdina zaplatiť? Horlivý mladík Rafael na začiatku svojej cesty netuší, čo ho čaká.

Dôvtipný a pekný muž sa rozhodne využiť svoje prirodzené nadanie a zvedie osudovú ženu Teodoru, ktorá patrí do vyššej spoločnosti. Táto dáma je už známa svojou schopnosťou lámať mužské srdcia napriek svojmu mladému veku. Rafael je využívaný Teodorou pre správne konexie, ale hrdina sa nevzdáva a robí ďalšie a ďalšie pokusy o získanie priazne. Bez peňazí si Rafael nájde prácu ako učiteľ klavíra u dcéry majiteľa domu, ktorý mu prenajme dom. Dievčina sa zamiluje do cynického mladíka, ale on si nevšimne jej nepokojnú dušu, sníva o bohatstve, saténových obliečkach a bezstarostnom živote. Počas opisovania dramatického milostného trojuholníka Balzac zároveň predstavuje čitateľom Paríž s jeho úžasnými budovami, mostmi a záhradami, čo knihe dodáva kolorit a atmosféru.

Grófka Rudolstadtová, George Sand

Kategória: Francúzska literatúra

Hodnotenie knihy: 4.0

Kniha je pokračovaním iného diela George Sandovej, Consuely. V centre príbehu je tragický stret medzi spoločnosťou a umelcom, kariérou, úspechom a pokojným rodinným životom. Predlohou románu je francúzska speváčka Pauline Viardot, ktorá bola mimochodom Turgenevovou múzou. Kniha je plná mystiky a tajomstva. Objavujú sa tu témy tajných spoločností, okultizmu…

Consuela sa vydáva a stáva sa grófkou Rudolstadt. Nevie, kto je jej otec, a dokonca ani jej matka by na túto otázku neodpovedala. Napriek pohnutej minulosti, keď jediným oblečením boli handry a túlanie sa bolo normou, je Consuelo inteligentná, múdra, talentovaná a hlavne čestná, a preto si zaslúži lásku a úctu. Príbeh je trochu podobný tomu, čo vidíme v rozprávkach. Čitatelia sa stretávajú s krásnymi ženami a príšerami, princami a princeznami, kráľmi a sedliakmi, čarodejnicami a zlovestnými žalármi, rytiermi a nedobytnými vežami. Román je desivý a poučný. Piesok vložil do diela myšlienku nového sveta, spoločnosti, ľudí – budúcnosti, ktorej sú hrdinovia ochotní obetovať svoje životy, pretože stojí za to, aby horlivé túžby mladej duše a odhodlaná vôľa.

Legenda o Oulenspiegelovi, Charles de Koster

Kategória: Francúzska literatúra

Hodnotenie knihy: 4.0

Charles de Coster

Belgický spisovateľ sa preslávil touto knihou, ktorá rozpráva príbeh hrdinu holandského a nemeckého eposu. Dobrodružstvá vtipkára, tuláka a tuláka Thyla, ktorého sprevádza sova sediaca na ramene, neprestávajú fascinovať čitateľov na celom svete. Thiel má nielen roľníkov a mešťanov, ktorých si musí omotať okolo prsta, ale aj podkopať základy patriarchálneho stredoveku. Je plný nezávislého ducha a silnej vôle, takže je schopný najrozhodnejšieho konania. Súčasť série Klasika svetovej literatúry.

Herkules, Conan, Cull stoja bokom, keď sa uskutoční porovnanie s Thyl Ulenspiegel. Je večne mladý telom i dušou, má iskrivý zmysel pre humor, je vynaliezavý a vtipný, dokáže sa dostať z každej zdanlivo beznádejnej situácie. Nemá v sebe oceľ, ale titánovú tyč, ktorú nič na tomto svete nedokáže zlomiť. Udalosti sa odohrávajú počas inkvizície. Kráľ Filip je zobrazený ako krutý tyran, ktorý od detstva mučil zvieratá upaľovaním myší a opíc zaživa. Nie je to len Philippe – všetky postavy sú autorom zveličené, takže ak sú záporné, sú odporné, a ak sú kladné, sú roztomilé. Nie je tu žiadna dvojznačnosť, ale je tu veľká emocionálna intenzita, ktorá aj dnes oslovuje fanúšikov napínavej literatúry.

Príbytok v Parme, Stendhal

Kategória: Francúzska literatúra

Hodnotenie knihy: 4.0

Stendhalov Príbytok v Parme

Autorova práca je poslednou z jeho hlavných. Román opisuje udalosti odohrávajúce sa v Taliansku v 19. storočí. Osud Fabrizia del Donga plný nečakaných udalostí a dramatických udalostí. Dynamický dej s tajným narodením, útekom z väzenia, zážitkami vášnivo zamilovaných a zradou sa odohráva na pozadí kultovej bitky pri Waterloo.

Krach ilúzií Talianov, ktorí snívali o nezávislej vlasti, je realitou, ktorú Stendhal zobrazil v. Za všetkým sú zamotané milostné uzly. Sexi mladý Fabrizio ide do väzenia za vraždu manžela svojej milenky. Má na to dôvod, aby skryl svoje spojenie s tetou, vojvodkyňou, ktorá je stelesnením krásy. Gina Sanseverina žije v manželstve z rozumu s nemilovaným mužom, a to všetko kvôli intimite so svojím ženatým milencom. Román je plný temných intríg. Len ten lenivý sa tu nezapája do ďalšieho dobrodružstva v honbe za vlastnými cieľmi. Práve to robí toto dielo takým zaujímavým, keďže vlákna mnohých súdnych spletencov sa prepletajú do jedného chumáča. Čitateľov prekvapí najmä nepredvídateľný koniec.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: