14 najlepších kníh amerických spisovateľov

Americká literatúra je mladšia, iná. Preto dlho nebola uznávaná ako rovnocenná s inými klasikmi a americkí spisovatelia boli považovaní za šašov bez minulosti. Vo svojej krátkej histórii však dali svetu mnoho hodnotných diel. Americkí spisovatelia zaujali právoplatné miesto medzi zlatým fondom literatúry. Postavte sa medzi klasikov. V našom rebríčku vám chceme predstaviť najlepšie diela amerických spisovateľov. Ponúkame romány rôznych žánrov vrátane klasiky a súčasných kníh. V zozname sú horor, realizmus, dráma, fantasy, dystopia. Každé z diel dosiahlo vysoké miesto vo svetovej a americkej literatúre. Príjemné čítanie.

Rebríček najlepších kníh amerických spisovateľov

Nomináciamiestoprácahodnotenie
Rebríček najlepších kníh amerických spisovateľov1„Martin Eden“, Jack London5.0
2„Prízraky, Dean Koontz4.9
3„Vo finále John zomiera,“ David Wong4.8
4„Moby Dick“, Herman Melville4.7
5„Zabiť drozda“, Nell Harper Lee4.6
6„Odviate vetrom“, Margaret Mitchellová4.5
7„Fahrenheit 451 stupňov, Ray Bradbury4.4
8„Call Me by Your Name“, André Asiman4.4
9„Trilógia želaní“, Theodore Dreiser4.4
10„Hrozno hnevu“, John Steinbeck4.3
11„Nad žitom, Jerome D. Salinger4.2
12„Zbohom, zbrane!“, Ernest Hemingway4.2
13„Cat’s Cradle, Kurt Vonnegut4.1
14„Drahý nevlastný brat“, Penelope Ward4.0

„Martin Eden,“ Jack London

Hodnotenie knihy: 5.0

Román čiastočne autobiografický. London napísal o svojej vlastnej skúsenosti a pridal k Martinovi Edenovi svoje vlastné črty. Rovnako ako jeho hrdina zažil prvú lásku, jej muky, trýzeň hladu a chudoby. Mohli by sme ho nazvať skúšobníkom všetkých druhov povolaní, pretože bol všetkým, čím kedy bol. Medzi Edenom a Londýnom je veľa rozdielov, ale ich príbeh hovorí o tom, aké je to byť obyčajným človekom vo vyššej spoločnosti.

Martin pracuje celý život, nepamätá si, kedy nepracoval. Jeho hlavným povolaním je lodná doprava. Dostane peniaze za plavbu, vráti sa domov, minie ich a opäť sa nechá najať. Eden pochádza z nižšej triedy, ale krása, tvorivosť a knihy jej nie sú cudzie. Zaujíma sa o ne, obdivuje ich. Zároveň ani zďaleka nedosahuje úroveň tzv. vysokej spoločnosti.

Jedného dňa sa k nemu Martin priblíži, keď počas potýčky zachráni bohatého dediča Arthura. Ten ho z vďaky a s trochou úškľabku pozval na večeru so svojou rodinou. Arthur vysvetlil, že sa chcel poďakovať svojmu záchrancovi. Na večeri sa Martin cíti zbytočný, je to pre neho iné svetlo. Ale práve v ňom ju nachádza, čistú pannu Rút, svoju lásku. Má nový cieľ – zapadnúť do tejto spoločnosti, stať sa jej hodným. Život rád trestá tých, ktorí sa pokúšajú vystúpiť z jeho kruhu. A Martin bude skúšaný hladom, chudobou, uznaním a bolesťou srdca, aby dospel k logickému koncu.

„Prízraky, Dean Koontz

Hodnotenie knihy: 4.9

Dean Koontz je právom považovaný za jeden z pilierov hororu a v literárnych kruhoch je označovaný za titána žánru. Jeho knihy boli preložené do 38 jazykov a vyšli v náklade viac ako 200 miliónov výtlačkov. Sám autor, ktorý žil s otcom alkoholikom, získal skúsenosti s tým, ako správne sprostredkovať strach. A možno práve jeho problémové detstvo bolo kľúčom k jeho budúcej popularite. Koontz miluje detaily v dielach. Pred vytvorením nového románu si najprv preštuduje odbornú literatúru z oblasti medicíny, psychológie.

Koontz je majster svojho remesla, ale odporúčame vnímavým ľuďom, aby si ju prečítali počas dňa. „Prízraky sa venujú jednej z najťažších tém hororového žánru – zmiznutiu celého mesta. V súčasnosti sa môžete stretnúť s takýmito prípadmi. Dean Koontz ponúka vlastný vývoj príbehu. S ním sa najprv ocitáme v každodennom živote.

Staršia sestra Janey si po smrti matky vezme mladšiu Lisu k sebe. Obaja očakávajú návrat do mestečka Snowfield. Sú trochu vystrašené a vzrušené, ale tešia sa, že budú čoskoro doma v pokoji a tichu. Po vstupe do mesta sestry zistia, že je príliš tiché. Nevenujú však pozornosť tomu, že svetlá sú stále zapnuté. Nájdu mŕtvolu vo vlastnom dome, potom niekoľko ďalších pri hľadaní ľudí. Dievčatá zavolajú políciu z okresu. Keď dorazia na miesto, zistia, že niektorí obyvatelia zmizli a niektorí zomreli. Otázkou je, čo sa stalo?

„Vo finále John zomrie,“ povedal David Wong

Hodnotenie knihy: 4.8

David Wong je pseudonym Jasona Case Pargina. Autor nechcel miešať svoje dielo so skutočným životom. Podľa samotného Jasona sa niektoré príbehy v knihe odohrali v živote. Román bol dlho voľne dostupný a koloval na internete, ale v roku 2007 bol spozorovaný a oficiálne publikovaný.

Kniha sa stretla s pozitívnym ohlasom a vysokým hodnotením kritikov. V roku 2012 sa dočkal aj filmovej adaptácie. Žáner je zvláštny – komediálny horor. Na prvý pohľad sa to nezdá úplne logické. Ale to je hlavná črta knihy: je ľahšie vymenovať, čo v nej nie je, ako to, čo v nej je. „Vo finále John zomiera“ je kniha, ktorá využíva odkazy na slávne legendy a mýty. Je to zmes každodenného života, mystiky, trochu hororu a psychedélie.

Kniha nás zavedie na cestu s dvoma hlavnými postavami, Davidom a Johnom. Ich život nie je vážny, radi pijú, chodia von, zabávajú sa. Na jednej z párty na nich čaká droga „sójová omáčka“. Otvorí im to nový svet, ktorý ešte nikdy nevideli. Démoni a ich služobníci, oživené mŕtvoly. David a John sa zrazu ocitnú medzi svetmi. Netúžia byť hrdinami a spať na svete ďaleko od Korrokovho zjavenia. Večne mučeného Dávida sprevádza vtipkár John. Musíte si len prečítať knihu, aby ste zistili, či v závere naozaj zomrie?

„Moby Dick“, Herman Melville

Hodnotenie knihy: 4.7

Herman Melville vo svojich knihách vychádzal z vlastných skúseností. To isté urobil, keď napísal Moby Dicka. Americký spisovateľ čerpal z vlastných skúseností lodného dôstojníka a zo skutočného príbehu lovu veľrýb na lodi Essex. Jediná vec je, že z hľadiska žánru sa Melville odklonil od svojho obvyklého realizmu. V Moby Dickovi pridal iracionalitu. Kniha bola dlho neuznaná. Bola napísaná v roku 1861 a populárnou sa stala až v 20. rokoch 20. storočia. V práci je veľa odborných bodov: ako loviť veľryby, aké zbrane používať a podobne.

Moby Dick alebo biela veľryba bolo meno, ktoré dostala veľryba, ktorú žiadna loď nedokázala uloviť harpúnou. Môže byť prenasledovaný vo dne v noci, ale aj tak sa dostane na slobodu. Mnohí kapitáni snívali o pomste a harpúne. Mladý Američan Izmael o príbehu nevedel. Potrebuje len peniaze, a tak sa rozhodne zamestnať ako námorník. Osud spojil Izmaela s loďou Pequod. Kapitána Achaba pripravila o nohu veľryba albinotická a jeho životným cieľom sa stalo chytiť Mobyho Dicka. Až na to, že všetci okolo nich im hovorili, aby to nerobili. Hrdinovia však bojovali tri dni: najprv zaútočili námorníci, veľryba sa na nich vrhla a potom aj ona začala útočiť, aby ukončila ich dlhý spor.

„Zabiť drozda“, Nell Harper Lee

Hodnotenie knihy: 4.6

Bola vydaná v roku 1960. Ani samotná Harper Lee neočakávala, že niekto ocení jej dielo, najmä nie takto vysoko. Jediné, čo chcela, bolo, aby jej niekto dal podnet na ďalšie písanie. Výsledkom je, že kniha je úspešná.

Kniha „Zabiť drozda“ získava v roku 1961 Pulitzerovu cenu. Vychádza v náklade 30 miliónov výtlačkov a je uvedená v mnohých zlatých fontoch literatúry. V Spojených štátoch ju čítalo 80 % obyvateľov. Kniha je dodnes považovaná za jeden zo svetových bestsellerov. Príbeh vychádza zo spomienok Harper Lee na detstvo. Prototypom jednej z hlavných postáv je jej otec.

Príbeh sa sústreďuje na rodinu Finchovcov: otca Atticusa, syna Jima a dcéru Jean. Žijú jednoduchým životom, hlava rodiny pracuje ako právnik. Žijú v malom mestečku v Alabame. Je tu ticho a pokoj, jedinou zvláštnosťou je dom rodiny Radleyovcov. Žije muž, ktorý nikdy nevychádza. Deti ho volajú Strašiak a snažia sa ho vylákať von. Vzpiera sa šanciam, a tak si o ňom deti vymýšľajú príbehy. „Strašiak“ im občas zanechá prekvapenie, ale nikdy sa neukáže. V tom istom čase je v meste obrovský škandál: Tom Robinson, černoch, je obvinený zo znásilnenia bielej ženy. Atticus Finch je vymenovaný za jeho právnika a verí, že jeho zverenec je nevinný. Mesto sa obrátilo proti nim, ale súd rozhodne.

„Odviate vetrom“ od Margaret Mitchellovej

Hodnotenie knihy: 4.5

„Kniha Odviate vetrom je všeobecne považovaná za jeden z bestsellerov americkej a svetovej literatúry. Margaret Mitchellová získala Pulitzerovu cenu za knihu. Časom sa román dočkal aj filmovej adaptácie. Do šiestich mesiacov od prvého vydania sa predalo viac ako milión výtlačkov. Príbeh je založený na pozorovaní rodiny z vyššej spoločnosti počas vojny medzi Severom a Juhom v USA. Kniha je rozdelená na tri hlavné obdobia: pred vojnou, počas vojny a po nej.

Hlavná hrdinka Scarlett je mladé 16-ročné dievča. Nevie, čo je to chudoba, chce žiť svoj život. Scarlett sa zamiluje do pána Ashleyho a je pripravená vyznať mu lásku a tajne sa vydať. Aj on má pre ňu slabosť, ale dal slovo inej a nemôže ho porušiť. Dievča je rozrušené a vezme si Charlieho Hamiltona, aby naštvalo svojho milenca.

Všetko by malo byť v poriadku, ale príde vojna. Jej manžel zomiera na fronte. Ponáhľa sa do Atlanty navštíviť príbuzných v nádeji, že sa tam stretne s Ashley. Prichádza však aj vojna. A Scarlett sa vracia do domova svojich predkov, do Tary. Jej matka zomrie a dievča sa stane hlavou rodiny a vojna pokračuje. Yankees postupujú a diktujú svoje pravidlá. Rodina sa snaží prežiť. Vojna sa skončí a Ashley sa vráti, ale svet diktuje porazeným iné pravidlá.

„451 stupňov Fahrenheita“, Ray Bradbury

Hodnotenie knihy: 4.4

Ray Bradbury je človek, ktorý ukázal svetu, že vedecko-fantastický román je zaujímavý. „451 stupňov Fahrenheita“ je kniha z diela amerického spisovateľa, ktorú odporúčame prečítať každému. V nej zhrňuje svoje myšlienky o budúcnosti: čo čaká knihy, čo čaká ľudí. Bradbury v diele zdôrazňuje svoje obavy z masových informácií – ako napĺňajú svet a zároveň ničia všetko hodnotné v spoločnosti a ľuďoch. Prometheus Awards zaradili román do svojej siene slávy. V roku 2004 získal cenu Hugo. Kniha je základom slovnej hry, ktorá slúži ako jej pokračovanie, inscenuje sa divadelná hra a nahráva sa rozhlasová hra.

Guy Montag je obyčajný hasič, ktorý každý deň chodí do práce a páli knihy. Práve v tom spočíva jeho práca. Pretože dnes je kniha baštou nesprávneho myslenia, ktoré nemôže ovplyvniť spoločnosť. Jediným riešením je ich všetky spáliť. Chlapec sa zoznámi s mladou dievčinou Clarissou. Hovorí o svojej fascinácii prírodou, komunikácii, schopnosti otvorene hovoriť o svojich pocitoch. Montaga to najprv vydesí. Neskôr však zistí, že jeho svet je viac, než sa na prvý pohľad zdá. Jedného dňa si v práci uloží knihu a schová ju. Premýšľa o tom, snaží sa to vyriešiť, zmešká prácu, ide za manželkou, aby mu pomohla.

„Volaj ma svojím menom“, André Asimén

Hodnotenie knihy: 4.4

Americký román vydaný v roku 2007. „Výnimočne krásna kniha“ – tak ju nazval denník New York Times. Práca nedostala takmer žiadnu negatívnu spätnú väzbu. Všetci, ktorí ju recenzovali, sa zhodne vyjadrili o jemnosti opisov, jemnom vyjadrení vášne a o všetkej brilantnosti, s akou je sprostredkovaná láska a neha postáv. Adaptácia románu získala Oscara. Ani jemu nechýbali literárne ceny: Call Me by Your Name získal cenu Lambda.

Príbeh je rozprávaný v mene jednej z hlavných postáv, Elia Perlmana. Spomína na svoju mladosť v Taliansku. Každé leto ich navštevoval doktorand, aby pomohol otcovi s výskumom. Elio nemal rád hostí, pretože mu zakaždým obsadili izbu. Tentoraz, v roku, keď Elio dovŕšil 17 rokov, prišiel Oliver k nim domov. Je presným opakom chlapca: spoločenský, usmievavý.

A Elio je na svoj vek veľmi vzdelaný. Snaží sa spriateliť s Oliverom a cíti medzi nimi spojenie. Pearlman cíti k svojmu hosťovi príbuzenský vzťah a chce sa s ním zblížiť, najmä keď sa dozvie, že obaja sú Židia. Jeho pocity prerastú do niečoho veľkého. Elia trápia pochybnosti a obáva sa, že ho Oliver odmietne. Ich prvý bozk v oboch prebudí nové pocity. Aby zdôraznili svoju blízkosť, oslovovali sa krstnými menami. Ale život ide ďalej a leto sa končí.

„Trilógia túžby“, Theodore Dreiser

Hodnotenie knihy: 4.4

Americký spisovateľ Theodore Dreiser je prírodný realista. Miloval drobné detaily, takže vo svojich knihách opisoval všetky črty každodenného života ľudí, ich správanie a transakcie. Niektorí jeho štýl nazývajú literatúrou faktu, iní ho považujú za veľkého spisovateľa, pretože dokázal spojiť pravdivé fakty s reálnou drámou.

Trilógia prianí pozostáva z troch románov: Finančník, Titán, Stoik. Prototypom hlavného hrdinu je milionár Charles Yerkes. Je známy svojimi vylomeninami. Dreiser v tejto trilógii podrobne opisuje všetky charakteristiky sveta financií konca 19. a začiatku 20. storočia. Každá z kníh predstavuje iné obdobie života hlavného hrdinu v inom meste.

V centre príbehu je Frank Cowperwood. Pochádza z rodiny chudobného bankára vo Filadelfii. V mladosti sa preslávil ako známy finančník. Frank je šťastne ženatý, má deti. To mu však nestačí, Cowperwood chce viac. Takže organizuje mnoho machinácií na zvýšenie sumy na bankovom účte. Finančník sa zároveň zamiluje do Eileen, dcéry vplyvného podnikateľa. V ďalšom príbehu sa Frank presunie do Chicaga, centra amerických financií. Tu sa pripojí k dopravnej sieti, ktorá je jeho najlepšou šancou na živobytie. A stretáva ju, krásnu mladú Bereniku. Ale vyššia spoločnosť je krutá a on sa musí presťahovať do Londýna.

„Hrozno hnevu“, John Steinbeck

Hodnotenie knihy: 4.3

Steinbeck plánoval dokončiť román rýchlo. Ale namiesto toho na ňom pracoval ešte niekoľko rokov. Zúčastnil sa mnohých sezónnych táborov. A s hrôzou zistil, že v skutočnosti tam nepracujú cudzinci, ale ľudia z iných, menej bohatých štátov. Na základe ich príbehov napísal autor román Hrozno hnevu. John Steinbeck za ňu dostal Nobelovu cenu. Niekoľkokrát bola zakázaná kvôli vulgarizmom v texte. Dielo však stále patrí k zlatému prameňu americkej literatúry. V roku 1940 vznikla filmová adaptácia knihy. Celkom jasne odráža udalosti, ktoré sa v ňom odohrávajú. Len záver je výrazne odlišný.

V Kalifornii cestujeme s rodinou „Okie“ Joadovcov, tzv. oklahomských rodákov. V USA je „veľká kríza“, banky nepožičiavajú pôdu farmárom, lacnejšie je použiť traktor. Mnohé rodiny hladujú, smerujú za lepším životom do štátu so zelenými trávnikmi, ako im sľubovali na letákoch. Joadovci na nákladnom aute hľadajú tábor, kde nájdu nielen prístrešie, ale aj prácu. Takmer v cieli sú sklamaní: stretávajú robotníkov, ktorí sa vracajú domov. Hovoria im, že dobrý život je len sen. V skutočnosti je v Kalifornii veľa ľudí, miestni ich neprijímajú, nie je tam jedlo, mzda je nízka. Tomovi Joadovi a jeho rodine však nezostáva nič iné, len dúfať, že nájdu niečo, čo im pomôže prežiť.

„Kto chytá v žite“, Jerome D. Salinger

Hodnotenie knihy: 4.2

„Kniha Kto chytá v žite si získala uznanie takmer hneď po vydaní. Obľúbili si ju mladí ľudia, zaujímala staršiu generáciu. Kvôli ťažkým psychologickým momentom a hrubým slovám v texte je v niektorých školách zakázaná.

Zákaz však nezabránil tomu, aby ju časopis Time v roku 2005 zaradil do svojho zoznamu „100 najlepších kníh v anglickom jazyku“. Moderné

 • ary ho zaradila medzi „100 najlepších románov v angličtine 20. storočia“. V románe sa odráža aj samotný Salinger. Stretávame sa s ním dvojakým spôsobom, ako so súčasťou hlavnej postavy a ako s prototypom staršieho brata, o ktorom spisovateľ v knihe hovorí. Čiastočne sa prekrývajúce udalosti v autorovom živote a jeho preferencie.

  Holden Caulfield – 17-ročný chlapec. Je inteligentný, získal si miesto kapitána šermiarskeho tímu a je celkom pekný na pohľad. Na prvý pohľad zaujímavý mladý muž. Nie je to také jednoduché: nie je to prvá škola, ktorú zmenil, a je skutočne znechutený všetkým, čo sa deje v jeho novej inštitúcii a v spoločnosti všeobecne. Holden by bol rád odišiel na nejaké odľahlé miesto pri rieke. Preto sa rozhodne, utečie zo školy, vezme všetky peniaze, ktoré má, a vydá sa do rodného New Yorku. Chlapec to robí preto, aby žil život, aký chce. Jedinou otázkou je, či sa dokáže zmieriť so svetom.

  „Zbohom, zbrane!“, Ernest Hemingway

  Hodnotenie knihy: 4.2

  Ernest Hemingway, podobne ako mnohí americkí spisovatelia 20. storočia, pri písaní rád vychádzal zo skutočných udalostí a osobných skúseností. Podľa niektorých správ je hlavný hrdina filmu Goodbye, Guns!“odpísal sa. Jediné, čo vieme s istotou, je, že udalosti v románe sa čiastočne odohrali v skutočnom živote. Hemingway bol počas vojny zranený, podobne ako jedna z postáv v jeho diele, bol poslaný na liečenie do Milána, kde mal románik s miestnou zdravotnou sestrou. Kniha opisuje hrôzy prvej svetovej vojny, ako sa ľudia správali a ako ich udalosti ovplyvnili. Existujú už dve filmové adaptácie tohto diela. Film z roku 1932 získal dvoch Oscarov.

  Frederick Henry je zodpovedný mladý muž z USA. Dobrovoľne sa prihlásil na taliansko-rakúsky front a velil sanitnej brigáde. Jeho povinnosť voči vlasti v ňom horela a nemohol zostať mimo takejto udalosti. Henry pred sebou videl pýchu, česť, slávu. Krátko pred útokom je do ich tábora preložená zdravotná sestra Catherine. Je krásna, jej snúbenec zahynul vo vojne, takže dievča rýchlo priťahuje mužov. Aj Henrymu sa páčila, ale necítil k nej silné sympatie. Po útoku bol Fridrich zranený, preto ho poslali na liečenie do Milána. Tam netrpezlivo očakával Kathleenin príchod. Objavil nové pocity a pochopil nezmyselnosť vojny.

  „Cat’s Cradle“, Kurt Vonnegut

  Hodnotenie knihy: 4.1

  „Kolíska pre mačku“ priniesla Kurtovi Vonnegutovi medzinárodnú slávu. Za túto knihu získal cenu Hugo, najvyššie ocenenie v Spojených štátoch. Román natoľko oslovil katedru antropológie na Chicagskej univerzite, že Vonnegutovi v roku 1971 udelili magisterský titul, hoci jeho diplomovú prácu profesori už v roku 1947 odmietli. Samotný autor pri hodnotení diela ho považuje za najúspešnejšie a udeľuje mu najvyššie hodnotenie. Na základe knihy vznikli dve divadelné hry. Tak ako v iných románoch, aj v Kolíske. Vonnegut zdôrazňuje ústrednú tému zodpovednosti vedcov za svoje vynálezy, najmä tie, ktoré sa týkajú životného prostredia.

  Samotný príbeh rozpráva istý autor, ktorý má záujem o knihu o konci sveta. Zhromažďuje preto informácie o vedcoch z celého sveta, ktorí vytvorili atómovú bombu. Spomedzi nich je Felix Honicker pre hľadajúceho v centre pozornosti. Nazývajú ho aj „otcom atómovej bomby“. Hľadač sa obráti na Honickerove deti, aby získal informácie. A na svoje prekvapenie zistí, že existuje vynález desivejší ako atómová bomba. Nazýva sa „ice-nine“. Medzi jeho možnosti patrí rýchla asimilácia všetkej vody okolo neho, na celom svete. Takmer okamžite sa zmení na samotnú látku a zamrzne. Môže sa roztaviť len pri teplote 45,8 stupňa.

  „Drahý nevlastný brat,“ Penelope Wardová

  Hodnotenie knihy: 4.0

  Penelope Wardová je americká spisovateľka, ktorá už viackrát dobyla literárny svet. Jej prácu ocenila redakcia New York Times a označila ju za bestseller. Mnohé z toho, čo nájdete v jej knihách, je buď priama skúsenosť, alebo obraz z jej vlastného života. Jej prototypmi boli často jej blízki ľudia, napríklad dcéra, ktorá je autistka. Zmyslom románov Penelope Wardovej je ukázať všetky druhy vzťahov. Nielen zo strany jednej postavy, ale aj zo strany jej partnera. Umožňuje jej to vytvoriť si obraz o tom, čo sa deje. A čitateľ môže pochopiť všetky pocity postáv, ich vzájomné vzťahy.

  Dievča Greta žila so svojou matkou a nevlastným otcom. Všetko bolo v poriadku, všetko bolo šťastné. Jedného dňa sa v dome náhle objaví chlapec, drzý a neznesiteľný. Toto je Elek, syn Grétinho nevlastného otca z prvého manželstva. Teraz sa zdá, že deti komunikujú, akoby si chceli každú chvíľu ublížiť alebo sa zabiť. Postupom času sa však situácia mení, nachádzajú v sebe blízkosť a porozumenie. Problémom je, že v ich veku je pre nich ťažké zistiť, čo cítia. Elek čoskoro opustí Gretin dom rovnako náhle ako kedysi. Po rokoch ich opäť spojí rodinná tragédia. Dáva im novú príležitosť spoznať sa navzájom, pochopiť seba, svoje pocity a byť spolu.

 • Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: