13 najlepších kníh Gabriela Garcíu Márqueza

Dielo Gabriela Garcíu Márqueza je známe mnohým milovníkom klasiky dvadsiateho storočia. Jeho diela sú romány a novely v žánri magického realizmu, ktorý zahŕňa integráciu mystických techník a prvkov do reálneho života. Angažoval sa aj v politike a žurnalistike, čo zaťažovalo jeho písanie.

Hodnotenie najlepších kníh Gabriela Garcíu Márqueza

Nomináciamiestokus prácehodnotenie
Hodnotenie najlepších kníh Gabriela Garcíu Márqueza1Sto rokov samoty4.9
2Láska v čase moru4.8
3Jeseň patriarchu4.8
4Modré psie oči4.7
5Dom Buendia4.7
6Spadané lístie4.7
7Okrem lásky je smrť nevyhnutná4.7
8O láske a iných démonoch4.6
9Stopa tvojej krvi v snehu4.6
10Nebezpečné dobrodružstvá Miguela Littina v Čile4.5
11Prekliaty čas4.5
12Príbeh o únose4.5
13Generál vo svojom labyrinte4.5

Sto rokov samoty

Autor knihy: Gabriel Garcia Marquez

Hodnotenie: 4.9

Sto rokov samoty

Román Gabriela Garcíu Márqueza Sto rokov samoty je na čele zoznamu najlepších kníh Gabriela Garcíu Márqueza. Je taká mnohotvárna a hlboká, nastoľuje naliehavé spoločenské problémy Lantinovej Ameriky a vlastne celého sveta, že kritici a čitatelia jej udelili vysoké hodnotenie.

Dej sa odohráva vo fiktívnom kolumbijskom mestečku Macondo a zameriava sa na rodinu Buendia. Je to rodina, v ktorej sa denne dejú zázraky a sú na dennom poriadku, pričom nikto nevenuje pozornosť nezvyčajným veciam. Rodinný klan je osobnostne mnohotvárny: spravodliví i hriešnici, dobrodruhovia, hrdinovia, revolucionári – v príbehu sa od začiatku do konca prelínajú osudy príbuzných s rôznym pohľadom na svet počas celej existencie ich mestečka. Napriek mnohým charakterom je každý z nich predurčený byť sám – je to akýsi „kríž“ rodiny Buendia. Vášeň sa točí ako latinskoamerická telenovela, ktorá tvorí 20 kapitol románu.

„Knihu Sto rokov samoty treba čítať zmysluplne. Nie každý môže sledovať dej kvôli prelínaniu životov mnohých postáv. Román nemá priamy vzťah k realite, ale živo ilustruje spôsob života a históriu v Latinskej Amerike.

Láska v čase moru

Autor knihy: Gabriel Garcia Marquez

Hodnotenie: 4.8

Láska počas moru

Pôvodný názov románu je Láska v čase cholery.

Román nastoľuje takú falošnú otázku v živote každého človeka, akou je prvá láska. Krásna Fermina odmietla svojho priateľa z detstva Fiorentina Arisa, ktorý ju veľmi miloval, a v 21 rokoch sa vydala za lekára Juvenala Urbina, ktorého snom je nájsť liek a ochranu proti moru (alebo cholere, v závislosti od prekladu) v stredoveku. Učencov spôsob života je mimoriadne racionálny, Urbino nebol poznačený citmi ani vášňami, na rozdiel od odmietnutého Arisa, ktorého duša je plná romantiky, nedocenenej hrdinkou.

Fermina nečakala, že jej manžel bude neverný – tesne pred smrťou sa priznal k afére. Po Urbinovej smrti sa vtedajšia vdova opäť zameriava na Fiorentina, ktorý sa po celé tie roky nevzdával nádeje a čakal na náklonnosť svojej jedinej pravej lásky. Vzplanie medzi nimi vášeň, ale jej kvalita sa líši od mladíckej zamilovanosti – teraz je to vedomá láska medzi zrelými ľuďmi.

Manželia sa vydávajú na plavbu loďou Aris a aby sa vyhli zbytočným colným kontrolám, vyvesia na palube vlajku, ktorá označuje, že na lodi je mor (cholera). Nechce ich pustiť domov, a tak sa Fiorentino a Fermina vydávajú na novú cestu.

Jeseň patriarchu

Autor: Gabriel García Márquez

Hodnotenie: 4.8

Jeseň patriarchu

Gabriel Garcia Marquez v románe Jeseň patriarchu grotesknou formou opisuje život latinskoamerického diktátora, prezidenta, ktorý je stelesnením kolektívneho obrazu všetkých tyranov vládnucich v Latinskej Amerike.

V centre pozornosti čitateľa je jeden z diktátorov fiktívnej krajiny menom Sakarias, ktorého matka bola chudobná pestovateľka hydiny. Je pri moci už mnoho rokov a už si nepamätá, ako sa dostal k moci – prezidentom ho urobili britskí námorníci. Autor ho predstavuje vo fantazmagorickej podobe, v ktorej sa spája vládca, stelesnenie Boha a bábka v rukách Osudu, postrach živých, pričom sám očakáva a bojí sa smrti. Je legendou, stelesnením dokonalej moci, ale tento obraz je trochu komický a nie úplne rétorický.

Rozprávanie je plné príbehov o panovníkovom živote a jeho osud formujú klebety a legendy, často zámerne postavené proti sebe, takže čitateľ sa pýta, kde je fikcia a čo sa hrdinovi naozaj stalo.

Oči modrého psa

Autor: Gabriel Garcia Marquez

Hodnotenie: 4.7

Oči modrého psa

Na štvrtom mieste v rebríčku sa umiestnila poviedka Modré psie oči, ktorá vyšla v rovnomennej antológii.

Jedného dňa sa On a Ona stretli. Zaujali ho jej oči, ktoré prirovnal k očiam modrého psa. Muž je na prahu smrti a ona začne všade písať „Oči modrého psa“, aby si ju zapamätal. Žena sa zmenila na mačku a Nabo, černošský chlapec, sa postará, aby anjeli ešte chvíľu počkali. V procese spoznávania románu si čitateľ bude klásť množstvo otázok, na ktoré bude hľadať odpovede a vychutnávať si dielo až do samého konca.

Dej sa odohráva vo fantastickom mestečku Macondo, keď nastane obdobie dažďov – vtedy sa tam dejú neuveriteľné a záhadné udalosti.

Dom Buendia

Autor: Gabriel Garcia Marquez

Hodnotenie: 4.7

Dom Buendia

Do rebríčka je zaradená zbierka poviedok Gabriela Garcíu Márqueza, ktoré napísal v rokoch 1940 až 1980. Toto časové rozpätie odhaľuje autorov rast v priebehu 40 rokov, pestrosť príbehov z hľadiska rôznych vekových kategórií; príbehy nie sú podobné, postavy a ich osudy sú rozdielne.

Zbierka obsahuje slávne príbehy „Siesta Tuesday“, akoby vytrhnuté zo „Sto rokov samoty“, „Umelé ruže“ a ďalšie, spolu 34 príbehov. Čitateľov zaujme aj skica o návšteve Ruska, satirický skeč Márqueza, Nobelova prednáška (autor je nositeľom prestížnej ceny, pripomeňme) a monológy o Borgesovi.

Kniha vzbudzuje rôzne emócie od radosti až po hlboký smútok, otvára možnosť posúdiť vlastný život z rôznych uhlov pohľadu.

Spadané lístie

Autor knihy: Gabriel García Márquez

Hodnotenie: 4.7

Kúpiť knihu Opadané listy

Ďalší názov románu „Fallen Leaves“. Toto je prvý príbeh o fiktívnom meste Macondo, ktoré sa spomína v mnohých Márquezových dielach. Tu sa tiež prvýkrát objavuje plukovník Aureliano Buendia.

Názov výstižne hovorí o osamelosti a zabudnutí, ktoré sú pre Márquezovo dielo charakteristické. Štvrťstoročie života v meste predstavujú spomienky plukovníka Aureliana a jeho rodiny. Nedá sa však povedať, že by sa v Maconde odohrávali len smutné udalosti, je tu aj veľa veselých príbehov, dramatických a do očí bijúcich.

Za láskou je nevyhnutnosť smrti

Autor knihy: Gabriel Garcia Marquez

Hodnotenie: 4.7

Za láskou sa skrýva nevyhnutnosť smrti

Senátor Onesimo Sanchez šesť mesiacov pred svojou smrťou stretáva ženu svojho života. Lauru Farinovú za ním posiela jej otec. Teraz zamestnáva senátorov život a znamená pre neho viac ako nadchádzajúce voľby. Volebná kampaň už nie je taká zaujímavá, najmä v období pred jeho predpokladaným koncom v dôsledku choroby. Smrť dáva všetko na svoje miesto, strháva všetky masky a núti k zúčtovaniu.

V románe sa kladie dôraz na politiku a jej falošnosť z hľadiska úprimnosti a často aj zdravého rozumu. Senátor, aj keď vie, že času je málo, je pri moci a cíti svoju moc, chce všetko a hneď.

O láske a iných démonoch

Autor knihy: Gabriel Garcia Marquez

Hodnotenie: 4.6

O láske a iných démonoch

Láska, napriek osamelosti a ťaživosti života v Marquezových dielach, je prítomná v každom príbehu v rôznej miere a kvalite. Román O láske a iných démonoch nebol výnimkou. Ukazuje sa, že mladá a krásna markíza Mária je posadnutá démonmi – aspoň takým dojmom pôsobila, za čo bola uväznená v kláštore na očistenie. Mladý kňaz Caetano sa ujíma prípadu, aby vyhnal cudziu bytosť z jej tela.

Dej však naberie nečakaný spád – medzi Mariou a Caetanom sa rozhorí láska, ktorú nemožno zahnať pôstom ani modlitbou.

„Keď sa k pušnému prachu pridá oheň, nečakaj dobré veci“ – toto španielske príslovie charakterizuje román „O láske a iných diabloch“.

Stopa tvojej krvi v snehu

Autor knihy: Gabriel Garcia Marquez

Hodnotenie: 4.6

Stopa tvojej krvi v snehu

Do série „Dvanásť cestovateľských príbehov“ patrí aj „Stopa tvojej krvi v snehu“, príbeh známy po celom svete.

Nena Daconte a Billy Sanchez, ktorí sa pred pár dňami zosobášili, sa vydávajú na cestu z Marseille do Francúzska v úplne novom obdarenom Mustangu. Pár, ktorý si užíva jeden druhého. Nena je v druhom mesiaci tehotenstva. Mladá žena si počas pracovnej večere nešťastnou náhodou poraní prst tŕňom ruže z darčekovej kytice… Krvácanie sa počas celej cesty nezastaví a zanecháva v snehu stopy, podľa ktorých sa dá nájsť Nena a Billy, ako sama žartovala. Rana sa nezatvorila, dievča muselo ísť k lekárom. Nena zostáva v nemocnici a Billy ju môže navštíviť len v utorok v určitom čase, čo je o šesť dní neskôr.

Príbeh je krátky a dá sa prečítať jedným dychom za hodinu.

Nebezpečné dobrodružstvá Miguela Littina v Čile

Autor: Gabriel Garcia Marquez

Hodnotenie: 4.5

Nebezpečné dobrodružstvá Miguela Littina v Čile

Nebezpečné dobrodružstvá Miguela Littina v Čile sú založené na skutočnej ceste čilského filmára Miguela Littina späť domov po tom, čo ho vyhostil Pinochetov režim. Nie je prekvapujúce, že panovník zakázal šírenie diela v krajine a nariadil zničiť celý došlý náklad.

Littin sa do Čile vrátil ilegálne, aby nakrútil film o zničení krajiny počas vojenskej diktatúry Augusta Pinocheta. Výsledný film Všeobecná deklarácia Čile získal cenu na filmovom festivale v Benátkach. Odhaľuje skutočný život v štáte, o ktorom svet vedel len málo, a čiastočne odhaľuje, že politický vojenský režim zahŕňa utajovanie mnohých aspektov toho, čo sa deje vo vnútri krajiny.

Kniha Nebezpečné dobrodružstvá Miguela Littina v Čile obsahuje nielen režisérove život ohrozujúce momenty, ale aj ďalšie príbehy odohrávajúce sa v duchu dobrodružnej prózy.

Prekliaty čas

Autor knihy: Gabriel Garcia Marquez

Hodnotenie: 4.5

Prekliaty čas

Opäť Macondo, symbol provincie Latinskej Ameriky v Márquezových dielach. „Prekliaty čas“ alebo „Nevľúdna hodina“ vtiahne čitateľa do sveta fiktívneho mesta, kde sa udalosti opakujú deň za dňom, sezónu za sezónou, rok za rokom. Sú plné zázrakov, ktorým nikto nevenuje pozornosť kvôli ich rutine. Vášeň vrie ako v tradičnom žánri latinskoamerických telenoviel. Jedného dňa sa všetko zmení: v meste sa objaví niekto, kto na uliciach rozpráva o nerestiach obyvateľov mesta vo všetkých farbách a detailoch.

Príbeh o únose

Autor: Gabriel Garcia Marquez

Hodnotenie: 4.5

Príbeh únosu

Román „História únosu“ je pre Marqueza netypický rýchlym dejom – dôraz nie je kladený na argumenty a opisy a vývoj udalostí, takmer ako v detektívke. Na začiatku 90. rokov Pablo Escobar v spoločnosti nemenej významných drogových barónov unesie skupinu slávnych novinárov. Týchto ľudí potrebovala mafia ako výmenný obchod – únoscovia ponúkli úradom životy deviatich novinárov výmenou za zrušenie rozhodnutia o deportácii niekoľkých vplyvných členov drogového gangu do Spojených štátov, kde si mali odsedieť doživotné tresty. Vydieranie sa zvrtlo. Do prípadu sa zapletie manžel jednej z unesených novinárok, ktorý sa stane sprostredkovateľom medzi drogovými barónmi a vládou.

Generál vo svojom labyrinte

Autor: Gabriel García Márquez

Hodnotenie: 4.5

Generál vo svojom labyrinte

Rebríček zakončíme románom o historickej diktatúre „Generál vo svojom labyrinte“. Je o signorovi Bolívarovi, generálovi a osloboditeľovi španielskych kolónií v Latinskej Amerike. Marquez rozpráva o živote kedysi brilantného vodcu po jeho odchode z armády. Mimochodom, podľa oficiálnych údajov historici nevedia takmer nič o neskorom životopise Bolívara.

Gabriel Garcia Marquez pomocou magického realizmu vytvára legendu o geniálnom vojvodcovi, využíva určité známe fakty, transformuje ich do pravdy a mýtov, ktoré si čitateľ bude musieť rozdeliť sám. Bolivarova symbolická cesta po rieke sa stáva prechádzkou po ceste spomienok, zhrnutím cesty do sveta, ktorá každého čaká po smrti.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: