14 najlepších kníh o investovaní

*Prehľad toho najlepšieho podľa názoru redakcie. Informácie o výberových kritériách. Tento materiál je subjektívny, nie je reklamou a neslúži ako návod na nákup. Pred kúpou by ste sa mali poradiť s odborníkom.

Okrem obchodnej literatúry zameranej na sebarozvoj a osobný rast a na zlepšenie predaja je dopyt aj po knihách o investovaní. Pomôžu vám pochopiť tému, ako je inteligentné investovanie pre rôzne druhy zisku. Poznámka: nenahrádzajú teoretické a praktické znalosti profesionálnych investorov, ale sú vhodné na modernizáciu informácií o tejto téme. Knihy zvyčajne píšu úspešní, etablovaní investori, investiční školitelia a výskumníci trhu. Odborníci z online magazínu EXPERTOLOGY zostavili rebríček 13 najlepších kníh o investovaní. Recenzia vychádza z názorov uznávaných podnikateľov a obchodníkov.

Hodnotenie najlepších kníh o investovaní

NomináciaUmiestnenieNázovCena
Hodnotenie najlepších kníh o investovaní1„Akciový trh. Kurz pre začiatočníkov. Kolektív autorov. Zo seriálu agentúry Reuters „Reuters pre finančníkov229 €
2„Warren Buffett. Najlepší investor na svete, Alice Schroeder790 €
3„Spomienky burzového špekulanta“, Edwin Lefebvre420 €
4„Inteligentný investor, Benjamin Graham1 500 €
5Bodo Schaefer „Cesta k finančnej slobode“ – 5. miesto690 €
6William F. Sharpe, Gordon J. Alexander, Geoffrey W. Bailey ‚Investment2 965 €
7Burton Malkiel, Desať najlepších pravidiel pre začínajúcich investorov560 €
8Peter Lynch, „Metóda Petra Lyncha. Stratégia a taktika individuálnych investorov954 €
9„Technická analýza. Kompletný kurz“ od Jacka Schwagera1 350 €
10„Ako vyhrať na burze“ od Alexandra Eldera990 €
11„Trh s dlhopismi. Analýza a stratégie“, Frank Fabozzi1 894 €
12„Cesta korytnačky. Od amatérov k legendárnym obchodníkom“, Curtis Faith459 €
13„Liar’s Poker“, Michael Lewis650 €
14„Quants. Ako matematici zarobili miliardy a takmer položili burzu“, Scott Patterson649 €

„Akciový trh. Kurz pre začiatočníkov“. Tím autorov. Zo seriálu agentúry Reuters „Reuters pre finančníkov“

Hodnotenie: 5.0

Kniha „Akciový trh. Kurz pre začiatočníkov“. Napriek svojmu názvu je vhodná pre investorov všetkých úrovní – od začiatočníkov až po profesionálov. Niektorí investori budú schopní pochopiť štruktúru akciových trhov a jemnosti efektívneho investovania, zatiaľ čo iní môžu profitovať zo skúseností a trikov obchodných guru.

S cieľom pochopiť mechanizmy investovania autori podrobne uvádzajú štruktúru trhu, vysvetľujú jeho účel a fungovanie a opisujú jeho princípy. Tieto informácie sú nevyhnutné pre všetkých odborníkov, ktorých pracovnou náplňou sú cenné papiere, aby vedeli, ako s nimi správne obchodovať.

Pre začiatočníkov autori odhaľujú tajomstvá pre nových účastníkov burzy: aké nástroje sú potrebné, na čo si dávať pozor a čo presne nerobiť, aby ste sa vyhli strate, ako vyhodnocovať akcie a riziká. Všetky informácie sú podané prístupným spôsobom a podporené príkladmi zo života, ktoré vychádzajú zo skúseností skutočných obchodníkov, veľkých spoločností, guruov a nováčikov v investovaní.

Okrem teórie kniha obsahuje aj cvičenia na overenie vedomostí, „Akciový trh. Kurz pre začiatočníkov“ môže slúžiť ako príručka pre pracujúceho makléra, ale aj ako učebnica pre študenta, asistenta učiteľa bankovníctva, ekonomiky atď. . Skutočne všestranná a hodnotná kniha.

„Warren Buffett. Najlepší investor na svete, Alice Schroeder

Hodnotenie: 4.9

Ak je prvou knihou v rebríčku kniha s návodom, Warren Buffett. Najlepší investor na svete je životopis, ktorý v sebe ukrýva mnohé odpovede na otázky o správnom investovaní na príklade života najslávnejšieho a najbohatšieho muža vo svete financií. Čo je fenomén Buffett, ktorý miliardárovi pomohol dosiahnuť taký úspech, aké osobnostné črty mal kráľ biznisu, akú pracovnú metódu používal – všetky tieto otázky sa dozviete v knihe.

Okrem podnikateľských aspektov autor poukazuje aj na spoločenský život pána Buffetta – záľuby, životný štýl, podnikateľský a spoločenský okruh, myslenie, vzhľadom aj na jedinečné fakty z histórie miliardárskej rodiny.

Alice Schroederová, autorka knihy, pracovala ako finančná analytička a neskôr ako hovorkyňa Wall Street, ktorej sám Buffett v priebehu rokov zveroval svoje myšlienky a argumenty k rôznym otázkam. V skutočnosti si knihu objednal, čím otvoril prístup k archívnym informáciám o svojom vlastnom podnikaní a rodine, takže životopis Warrena Buffetta. Kniha Najlepší investor na svete je úplne spoľahlivá a autorizovaná, založená na viac ako 2000 hodinách rozhovorov so samotným investorom a ďalšími dva a pol stovkami blízkych spolupracovníkov a dôverníkov, odborníkov v investičnom priemysle.

„Spomienky burzového špekulanta“, Lefebvre Edwin

Hodnotenie: 4.8

Ďalšia kniha v poradí „Spomienky burzového špekulanta“ je jednou z najstarších svojho druhu – jej prvé vydanie vyšlo už v roku 1923, ale informácie v nej obsiahnuté sú aktuálne aj dnes, napriek výraznej transformácii finančného sveta.

Kniha je venovaná životopisu najznámejšieho špekulanta Jesseho Livermora, ktorý sa stal predobrazom hlavného hrdinu Larryho Livermora. Hovorí o svojom ťažkom živote, úspechoch a neúspechoch v živote, najmä na burze. Autor rozpráva životný príbeh od ukončenia štúdia hlavného hrdinu až po jeho hlboké ponorenie sa do hier s menami, pričom vyvíja vlastnú účinnú metódu hrania. Larry je odhodlaný – krok za krokom kráča za svojím snom stať sa boháčom, pričom ho nezlomia ani pády a úplné straty celého jeho majetku na cent, čo ukazuje odmenu za vytrvalosť.

Hodnota knihy nie je len v osobnom príklade hlavného hrdinu, Lefebvre Edwin zobrazuje investičné trhy, ich štruktúru, ktorá sa vo svojej podstate nezmenila, psychológiu maklérov, dav, vplyv dopytu po mnohých faktoroch hry. „Spomienky burzového špekulanta“ sú zaujímavé ako učebnica, ktorá nestráca na aktuálnosti, aj ako zaujímavá autobiografia. Kniha neposkytuje jasné algoritmy na konanie, ale vnucuje potrebu zmeniť postoj k peniazom, cenným papierom a zaobchádzaniu s nimi.

„Inteligentný investor, Benjamin Graham

Hodnotenie: 4.7

Knihu „Inteligentný investor“ po jej prvom vydaní v roku 1950 požehnal sám Warren Buffet, ktorý neodmietol súhlas a uznanie ani po rokoch, keď dosiahol svoje rozprávkové bohatstvo – toľko informácií od Benjamina Grahama bolo relevantných. Publikácia bola vydaná desaťkrát, zakaždým autor pridal niečo nové.

„Inteligentný investor je pokladnicou vedomostí pre začínajúcich aj skúsených investorov: informácie o investičnej politike, obchodných zásadách a správnom správaní sa maklérov. Graham rozoberá princípy portfóliovej politiky, identifikuje sľubné investičné ciele a miesta, kde ich možno nájsť, predpovedá mieru inflácie atď. . Autor sa stal predstaviteľom investovania nie pre peniaze, ale pre myšlienku, čo zásadne mení spôsob, akým uvažujeme o samotnom procese.

Bodo Schaefer „Cesta k finančnej slobode

Hodnotenie: 4.7

Bodo Schaefer

Cesta k finančnej slobode Bodo Schaefera je kontroverzná kniha. Na jednej strane autor odhaľuje tajomstvá správneho riadenia vlastných financií s cieľom zlepšiť svoje bohatstvo, odhaľuje podstatu niektorých ekonomických pojmov a uvádza základné výpočty pre investorov. Hlavná myšlienka – nemusíte čakať na zázrak, napríklad na výhru v lotérii, aby ste sa stali boháčom. Bodo Schaefer ponúka jednoduché techniky riadenia financií, ktoré môže využiť každý, čitatelia si všímajú dostupnosť informácií a ich praktickosť. Na druhej strane je teória podaná naťahovaním, napríklad autor sľubuje čitateľom, že tajomstvo odhalí v neskoršej kapitole, čo je niekoľkokrát použitá technika.

Bodo Schaefer je obchodný kouč, má vlastnú školu finančného manažmentu. V priebehu príbehu autor odkazuje na svoju vlastnú webovú stránku, kde možno získať konkrétnejšie informácie o danej problematike, alebo ponúka využiť služby finančného kouča zo svojho tímu. Ide o rafinovaný marketingový ťah, hoci kniha a webová stránka sa navzájom dopĺňajú.

Mnohé skutočnosti sú nevysvetlené, hoci priemerný čitateľ to možno nepotrebuje, ale chýbajú špecifiká. Pozitívom knihy je veľký motivačný náboj; autor opakovane používa zápalné frázy o tom, ako si každý zaslúži byť bohatý. Ide o vynikajúcu psychologickú prácu.

William F. Sharpe, Gordon J. Alexander, Geoffrey W. Bailey’s Investing

Hodnotenie: 4.7

WILLIAM F. SHARP, GORDON J. ALEXANDER, JEFFREY W. BAILEY INVESTMENT

Kniha „Investície“ bola prvýkrát vydaná v roku 2001, ale zaujímavé je, že za 20 rokov nestratila na aktuálnosti a je žiadaná dodnes. Táto kniha je skvelým sprievodcom financiami a investovaním, v ktorej autori učia čitateľa porozumieť terminológii a stratégiám, hovoria o cieľoch a nástrojoch financovania, cenných papieroch a akciových trhoch všeobecne, teóriu podávajú v prehľadných grafoch, tabuľkách. Pri tvorbe tejto knihy sa venovala osobitná pozornosť vizuálnej stránke – dôležité body a pojmy sú v texte zvýraznené, aby sa na ne dalo zamerať. Samostatný slovník, ktorý umožní začínajúcemu investorovi rýchlo si spomenúť na správny termín počas praxe bez toho, aby musel hľadať správnu stránku. Na konci každej kapitoly sú závery. Formát knihy „Investície“ je skutočne ako učebnica, kde sú všetky informácie štruktúrované a systematizované pre jednoduché vyhľadávanie a štúdium sveta akciových trhov a úspešnú prácu na nich. Publikácia bude užitočná pre študentov, praktizujúcich investorov na zvýšenie efektívnosti.

Burton Malkiel, „Desať základných pravidiel pre začínajúceho investora“

Hodnotenie: 4.7

Burton Malkiel,

Profesor ekonómie na Princetonskej univerzite a autor Burton Malkiel ponúka čitateľom zaujímavé univerzálne investičné myšlienky, ktoré sú aktuálne už viac ako tridsať rokov. „Desať hlavných pravidiel pre začínajúcich investorov“ je dobrá príručka pre tých, ktorí sa chcú naučiť efektívne investovať. Malkiel uvádza jasné nekomplikované stratégie pre nových účastníkov burzy na úrovni zhodnej s úrovňou skúsených profesionálov, čitateľovi, ktorý má záujem o tento proces, stačí zopakovať predpísané kroky a vyhodnotiť výsledok. Praktická príručka je žiadaná medzi nováčikmi, ktorí sa zaujímajú o investičný trh, ale v čase, keď začnú čítať „Desať základných pravidiel“, majú len všeobecnú predstavu o hre na burze.

Čo je dobré o knihe je postavený v teórii, aj odborníci so skúsenosťami na burze získať vedomosti na zníženie rizík.

Peter Lynch, „Metóda Petra Lyncha. Stratégie a taktiky jednotlivých investorov

Hodnotenie: 4.6

PETER LYNCH,

Peter Lynch je jedným z najznámejších a najúspešnejších finančných manažérov na svete, ktorého investičné metódy sú považované za jedny z najjednoduchších a najefektívnejších aj pre začínajúcich investorov. Autor nedáva čitateľovi zázračnú pilulku a nesľubuje multimiliónové zárobky za mesiac hrania na burze, vysiela systematický prístup k analýze akciového trhu a rozhodovaniu o nákupe a predaji investícií. V knihe „Metóda Petra Lyncha. Stratégia a taktika pre individuálneho investora“ spolu s nástrojmi pre začiatočníkov prináša zaujímavé cvičenia, ktoré zdanlivo nesúvisia s financiami, ale umožňujú pochopiť, ako trh funguje. Autor systematicky vedie čitateľa k štúdiu prípadu, učí dešifrovať finančné ukazovatele, ako si vybrať čas na nákup a predaj cenných papierov.

Kniha bude zaujímavá pre začiatočníkov aj skúsených investorov. Začiatočníci sa naučia základy investovania, zatiaľ čo profesionáli si systematizujú informácie, ktoré už majú, a pozrú sa na pracovné procesy novým spôsobom, aby zvýšili svoju efektivitu.

„Technická analýza. Kompletný kurz“, Jack Schwager

Hodnotenie: 4.6

Ďalšou najlepšou knihou v hodnotení je „Technická analýza. Kompletný kurz“ môže slúžiť ako referenčná kniha pre začínajúcich investorov. Obsahuje odpovede na otázky, ktoré sa objavujú v procese oboznamovania sa s burzou, akciami a kurz by mal byť zvládnutý pred začatím akýchkoľvek aktivít na finančných trhoch.

Jack Schwager poskytuje podrobný opis mechanizmov fungovania trhu, dôkladnú technickú analýzu procesov, prognóz, ich výhod a nevýhod a zvažuje všetky typy pracovných systémov: vlnový, sviečkový, grafický a počítačový. Všetky kľúčové koncepty a metódy sú podrobne a zrozumiteľne opísané a autor na príkladoch zo života rozoberá typické chyby, ktorých sa dopúšťajú začiatočníci a dokonca aj obchodní žraloci, a odhaľuje tajomstvá pascí a falošných háčikov.

Po prečítaní knihy sa začínajúci investor naučí, ako správne plánovať svoje aktivity, robiť prognózy, zachovať pokoj v prípade určitých udalostí, posúdiť riziká a určiť vhodnosť investovania. Pre profesionálnych obchodníkov a nováčikov na burze „Technická analýza. Kompletný kurz“ od Jacka Schwagera sa stane praktickou príručkou, na ktorú sa môžete obrátiť, keď budete čeliť akýmkoľvek zdanlivo nejasným situáciám.

„Ako hrať a vyhrávať na burze“, Alexander Elder

Hodnotenie: 4.5

Knihu „Ako hrať a vyhrávať na burze“ napísal profesionálny maklér a technický expert Alexander Elder, ktorý predkladá tri faktory úspešného obchodníka: kontrola rizika, pracovné metódy a psychologický stav hráča. Určujú, ako úspešný bude odborník, ako oprávnené budú jeho kroky. Elder píše o emocionálnych pasciach, optimálnom prístupe k hľadaniu výhodných obchodov, práci s grafmi – úplnej analýze akciového trhu, začiatočníci sa ľahko naučia, ako to urobiť sami.

Jedinečnosť knihy v autorovom prepojení metód analýzy v systéme hrania na burze, čo má pozitívny účinok, takže výška účtu sa bude len zvyšovať. Rovnako dôležité sú pravidlá obmedzenia rizika, ktoré pomôžu zachovať finančné prostriedky v prípade, že sa niečo pokazí.

Prezentované v knihe „Ako hrať a vyhrávať na burze“ – toto je 14. vydanie, aktualizované podľa najnovšieho vývoja na burze.

„Trh s dlhopismi. Analýza a stratégie“, Frank Fabozzi

Hodnotenie: 4.5

Kniha Franka Fabozziho obsahuje pokladnicu cenných informácií pre finančných profesionálov pracujúcich s dlhopismi. Používa sa ako učebnica na obchodných školách a univerzitách, pri príprave na skúšky CFA a ako príručka pre finančných expertov.

„Trh s dlhopismi. Analýzy a stratégie obsahujú všetky informácie, ktoré potrebuje každý investor vedieť o dlhopisoch, a to v súvislosti s typmi emitentov, splatnosťou a významom týchto cenných papierov. Čitateľ sa dozvie, čo je to pevná a pohyblivá úroková sadzba, ako s ňou zaobchádzať, čo sú to dlhopisy s vloženými opciami a mnoho ďalších vecí, ktoré treba zvážiť pri obchodovaní s rôznymi druhmi cenných papierov.

Najnovšie vydanie knihy prináša aktuálne informácie o kolektívnych investíciách spoločností do nástrojov s pevným výnosom, definuje význam kreditného rozpätia podnikových dlhopisov so zameraním na rast dávkovo definovaných dôchodkových fondov. Príručka je vhodná ako referencia pre bankových odborníkov, maklérov, pokročilých aj začínajúcich investorov, študentov a učiteľov.

„Cesta korytnačky. Od amatérov po legendárnych obchodníkov“, Curtis Faith

Hodnotenie: 4.4

Program „Želva“ je unikátny experiment dvoch obchodníkov (jeden z nich je autorom knihy), ktorí uzavreli stávku: jeden z nich tvrdil, že v obchodovaní môže byť vyškolený každý, zatiaľ čo druhý sa prikláňal k názoru, že v obchodovaní môžu uspieť len skúsení profesionálni obchodníci. Obchodníci pozvali niekoľko nováčikov a poskytli im počiatočný vklad, pričom im zakázali hovoriť o svojich nadchádzajúcich skúsenostiach z 20 rokov. Výsledkom bolo, že po niekoľkých rokoch všetky „testované subjekty“ zvýšili stav svojho účtu v priemere o 80 % ročne, čo bolo pozoruhodným príkladom nezávislosti skúseností od dynamiky vecí, a program „Želví cesta“, v ktorom boli účastníci vyškolení, sa ukázal ako vysoko účinný.

Curtis Faith vysvetľuje princípy výberu potenciálnych subjektov, poskytuje analýzu pracovných algoritmov korytnačiek, odhaľuje obchodné tajomstvá, ktoré uplatňuje pri úspešnom obchodovaní s cennými papiermi.

„Poker klamárov“, Michael Lewis

Hodnotenie: 4.4

Kniha „Liar’s Poker“ je príbehom jednej postavy, ktorá sa za dva roky dostala zo stážistu na vrchol úspešného obchodovania. Bezohľadnosť a úprimnosť, s akou ide za svojím cieľom, je ohromujúca a ukazuje, ako sa motivácia rôznych ľudí môže líšiť na ceste za ich cieľmi. V knihe je veľa satiry, ktorá dobre ukazuje vnútorné fungovanie kedysi jednej z najväčších spoločností Salomon
iné. Presné zobrazenie excesov Wall Street, ktoré sa prejavili najmä v 80. rokoch 20. storočia.

Lewis neukazuje len cestu odborníka, ale vysiela aj psychológiu, ktorá hrdinu priviedla k úspechu, a to, ako je pre každého človeka prijateľná, je druhá otázka.

V knihe nie je žiadna presná teória, Liars‘ Poker je skôr dokumentárnym čítaním, ktoré ukazuje príbeh investičnej banky.

„Quants. Ako čarodejníci z matematiky zarobili miliardy a takmer zrútili akciový trh, Scott Patterson

Hodnotenie: 4.3

Na konci rebríčka je kniha o manažéroch na burze. Poodhaľuje tajomstvá hospodárskych kríz, budúcnosť svetového hospodárstva.

Kniha Quants rozpráva príbeh vzostupu algoritmických fondov prostredníctvom vývoja spoločnosti Renaissance Technologies. Málokto si myslí, že za všetkými týmito manipuláciami a výpočtami stoja ľudia s talentom, ktorý nie je vždy úplne docenený. Sú predmetom knihy, najmä ich životná cesta. Peter Muller, Jim Simons, Ken Griffin, Cliff Asness – matematici, ktorí boli zodpovední za správu biliónového majetku, boli čiastočne zodpovední za krízu v roku 2008.

Kniha odhaľuje myslenie talentovaných svetových obchodníkov, ich reakcie na stratu peňazí a hospodársku krízu blížiacu sa ku kolapsu všetkého kapitálu. Kde sú teraz?? Aj na túto otázku nájdete odpoveď v knihe.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: