14 najlepších marketingových kníh

*Prehľad toho najlepšieho podľa redakcie. Informácie o výberových kritériách. Tento materiál je subjektívny, nie je reklamou a neslúži ako návod na nákup. Pred kúpou je nevyhnutná konzultácia s odborníkom.

Marketingové knihy sú dnes neoddeliteľnou súčasťou integrovaného celku nazývaného úspešný podnik. Autori vychádzajú z vlastných skúseností a rozsiahleho výskumu, aby pomohli zvýšiť percento predaja, rozšíriť cieľovú skupinu a urobiť z reklamy dôležitý propagačný nástroj. Niektorí podnikatelia sa spoliehajú len na seba a svoje znalosti. Mnohí však aktívne využívajú marketingové príručky úspešných odborníkov a analytikov. Tieto knihy sme zaradili do nášho rebríčka.

Hodnotenie najlepších kníh o marketingu

NomináciaMiestoNázovHodnotenie
Hodnotenie najlepších marketingových kníh1Marketing 100%. Ako byť dobrým marketingovým manažérom, Igor Mann5.0
2Marketingové vojny, Jack Trout a Al Rice4.9
3Paco Underhill. „Prečo nakupujeme alebo ako nás prinútiť nakupovať“ – 3. miesto4.8
4Jim Collins. „Z dobrého na skvelé – 44.7
5Michael Michalko „Rýžový ťah a 21 ďalších spôsobov, ako myslieť mimo škatuľky“ – 5. miesto4.6
6Základy marketingu, Philip Kotler4.6
7Prenikanie do marketingu, Phil Barden4.5
8Najčastejšie mylné predstavy a hlúposti davu, Charles Mackay4.5
9Fialová krava, Seth Godin4.5
10Word of mouth marketing, Andy Sernowitz4.4
11Marketing bez diplomu, John Jantsch4.4
12Preklenutie priepasti. Ako uviesť technologický produkt na masový trh, Geoffrey Moore4.3
13Buyology: Fascinujúca cesta do mysle moderného spotrebiteľa, Martin Lindstrom4.3
14Eric Ange, Stephan Spencer, Rand Fishkin, Jesse Strickciola. „SEO. Umenie propagácie webových stránok – posledné miesto4.2

Marketing 100%. Ako byť dobrým marketingovým manažérom, Igor Mann

Hodnotenie: 5.0

100 % MARKETING. AKO SA STAŤ DOBRÝM MARKETINGOVÝM MANAŽÉROM IGOR MANN

Dielo renomovaného praktika a teoretika Igora Manna je na čele zoznamu 10 najlepších kníh o marketingu. Bude užitočná pre podnikateľov, ktorí práve začínajú podnikať, a pre tých, ktorí majú solídne skúsenosti s podnikaním, ako aj pre študentov ekonomických vysokých škôl a študentov stredných odborných škôl. Čitatelia ocenia autorov ľahký, ironický štýl, ktorý podáva zložité témy veľmi prístupným a jasným spôsobom.

Žiadne vzorce, zložité schémy a definície. Nebude hovoriť o konvenčnom modeli, ktorý sa snaží dodržiavať väčšina obchodníkov. Nie je to teória. Ide o úplne praktickú učebnicu založenú na vlastných skúsenostiach autora. Je vhodný pre každú firmu, pomôže prilákať viac zákazníkov do firmy a zvýšiť predaj už známych produktov alebo novo zavedených produktov.

Mnohí úspešní ľudia poznamenali, že práve s touto príručkou dokázali pochopiť, kam ďalej a ako realizovať vlastné plány, ako urobiť z reklamy silný nástroj, ako sa jednoducho stať dobrým manažérom a využiť základy marketingu naplno, alebo, ako poznamenáva autor, na 100. Odborníci odporúčajú nenechať si túto knihu ujsť a vybrať si ju ako prvú učebnicu na zlepšenie svojho výkonu.

Marketingové vojny, Jack Trout a Al Rice

Hodnotenie: 4.9

MARKETINGOVÉ VOJNY JACK TRAUT A EL RICE

druhé miesto v hodnotení patrí zaslúžene knihe, ktorá už viac ako 20 rokov nestráca na aktuálnosti a je príručkou pre milióny marketérov na svete. Dokáže prekvapiť netriviálnym prístupom k prezentácii základov predaja a propagácie. Dvaja autori porovnávajú boje globálneho vedenia spoločnosti so skutočnou vojnou a identifikujú 4 stratégie, ktoré vedú k rozhodujúcemu víťazstvu. Prvá je obranná. Je vhodný len pre silných ľudí, ktorí dokážu odraziť útok konkurenta. Útočná stratégia sa dá použiť len vtedy, keď sa nájdu slabé miesta nepriateľa. Guerilla je osobitná taktika prežitia a rozvoja vo svojom segmente trhu. Pri voľbe stratégie obkľúčenia je dôležité mať na pamäti, že v prípade oslabenej konkurenčnej pozície je kľúčom k úspechu prekvapivý útok.

Kniha vás pripraví na tvrdú vojnu a pomôže vám zvoliť potrebné metódy, ktoré vášho súpera donútia k fatálnym chybám. Vyžaduje si to premyslené čítanie a analýzu, aby bolo možné lepšie štruktúrovať vedomosti a použiť presnú stratégiu, ktorá je v danom čase najúčinnejšia.

Paco Underhill. „Prečo nakupujeme alebo ako nás prinútiť nakupovať.“

Hodnotenie: 4.8

Paco Underhill.

Kniha Paca Underhilla „Prečo nakupujeme alebo ako nás prinútiť nakupovať“ je jedinečnou encyklopédiou pre marketérov, predajcov a samotných kupujúcich. Autor uvádza výsledky dlhoročného pozorovania všetkých údajov o obchode a trhových vzťahoch v Amerike a odhaľuje zaujímavé fakty o boji o ovládnutie situácie v obchode, ukazuje techniky odborníkov z tejto sféry na získanie publika. Ukazuje sa, že niektoré z prezentovaných javov si skúsení obchodníci alebo kompetentní nakupujúci vôbec nevšimnú, ale ich znalosť je silným nástrojom v rukách obchodníkov a príležitosťou vyhnúť sa trikom zo strany návštevníkov obchodov.

Paco Underhill, ktorého denník San Francisco Chronicle nazval Sherlockom Holmesom obchodu, prezrádza, ako zvýšiť predaj a čo ho ovplyvňuje. Napríklad, ako môže správne umiestnený košík zvýšiť tržby, aký typ reklamy premení návštevníka predajne na skutočného zákazníka, čo je fenomén „back touch“ a ako ovplyvňuje efektivitu predaja v supermarkete a mnoho ďalšieho.

Jim Collins. „Z dobrého na skvelé.“

Hodnotenie: 4.7

Jim Collins.

Jim Collins a jeho tím päť rokov skúmali výkonnosť 1 500 spoločností v USA. V knihe Od dobrého k veľkému cituje postrehy z tohto obdobia a analyzuje ich, pričom ukazuje, ktorým podnikom sa podarilo preraziť na vrchol a ktoré zostali mimo alebo na rovnakej úrovni. Hlavným záverom autora bolo, že všetky úspešné spoločnosti prijali správne opatrenia, pochopili smerovanie a spolupracovali so správnymi ľuďmi. Medzi známe úspešné spoločnosti, ktoré Collins sledoval, patria také mastodonty ako Gillet, Fargo, Phi

 • p Morris, Kimberly-Clark, Abbott.

  Paralelne s analýzou trhu autor predstavuje koncepcie, ktoré pomôžu každej firme uspieť, ak sa budú dôsledne uplatňovať. Okrem toho Jim Collins ukazuje, ako spoločnosti s veľkými ambíciami vytláčajú stabilne výkonné, ale nie príliš výkonné podniky a získavajú trh, čím si zabezpečujú pozíciu na ďalšie desaťročia. Všetko závisí od vedomostí a zručností týchto vedúcich pracovníkov, od ich odhodlania a snahy posunúť sa vpred.

  Kniha má celosvetový úspech, bola preložená do 32 jazykov a predalo sa jej viac ako 2 milióny výtlačkov. Je užitočná pre vedúcich pracovníkov na všetkých úrovniach, najmä na vyšších.

  Rice Storm Michaela Michalka a 21 ďalších spôsobov, ako myslieť mimo škatuľky

  Hodnotenie: 4.6

  Michael Michalko Rice Storm a 21 ďalších spôsobov, ako myslieť neštandardne

  V knihe Rice Sturm a 21 ďalších spôsobov, ako myslieť mimo škatuľky, špičkový odborník na kreativitu Michael Micalo kodifikoval algoritmus na rozvoj kreatívneho myslenia. Áno, ukazuje sa, že ho môže objaviť každý. Existujú účinné techniky na rozvoj kreativity, zaujímavé cvičenia, hádanky a problémy, ktoré si vyžadujú netradičný prístup. Kniha Michaela Michalka je ich plná.

  Kniha by sa nemala čítať rýchlo, je dôležité vykonávať všetky úlohy dôsledne a premyslene, inak sa účinnosť čítania minimalizuje.

  Základy marketingu, Philip Kotler

  Hodnotenie: 4.6

  ZÁKLADY MARKETINGU PHILIP KOTLER

  Philip Kotler – profesor, magister ekonómie, PhD. Jeho kniha, ktorú mnohí nazývajú základom základov, je číslo tri. Prvýkrát bola vydaná v roku 1984, dočkala sa deviatich reedícií a dodnes je populárna ako jedna z najlepších kníh na štúdium marketingu. Pomáha získať skutočné vedomosti bez toho, aby čitateľa mátli zložitými pojmami a pravidlami.

  Odborníci odporúčajú začať štúdium s týmto bestsellerom obchodnej literatúry. Štýl autora je prístupný a jasný. Aj začiatočník bude schopný pochopiť základy a vybrať si pre seba najúspešnejšiu stratégiu. Kniha vám pomôže zorientovať sa v zložitom svete financií a stane sa nástrojom na dosiahnutie ambicióznych cieľov. Odporúčame ju študentom ekonómie, ako aj všetkým čitateľom, ktorí sa zaujímajú o túto problematiku.

  Preniknutie do marketingu, Phil Barden

  Hodnotenie: 4.5

  HACKING MARKETING PHIL BARDEN

  Štvrté miesto patrí knihe, ktorej autor strávil viac ako štvrťstoročie štúdiom základov a princípov marketingu. Tento úplne nový prístup čitateľa prekvapí. Práca je založená na dôkladnej vedeckej práci a výskume Phila Bardena. Podrobne vysvetľuje, prečo ľudia nakupujú a čo ovplyvňuje konkrétne rozhodnutie. Mnohé výroky sú v rozpore s bežnými poznatkami, ale o to zaujímavejšie je študovať autorove spisy a uplatňovať jeho metódy v praxi.

  Vyvoláva to mnoho otázok. Nie sú hmlisté, ale konkrétne. Čitateľ bude vedieť, aký má byť obal, aby podvedome nabádal ku kúpe toho či onoho výrobku; aká farba bude znamenať, že výrobok je nízkokalorický, a to pritiahne pozornosť tých, ktorí sa držia zásad správnej výživy. Bolo by zaujímavé zistiť optimálnu dĺžku reklamy, aby bola účinná a nebola preplnená informáciami.

  Kniha je určená predovšetkým obchodníkom. Pomáha pochopiť psychológiu spotrebiteľov. A pre nich Hacking Marketing bude užitočné naučiť sa, aké nástroje sa používajú na manipuláciu mysle vedúce k rozhodnutiu o kúpe.

  Najčastejšie omyly a hlúposti davu, Charles Mackay

  Hodnotenie: 4.5

  NAJČASTEJŠIE OMYLY A HLÚPOSTI DAVOV CHARLES MACKE

  Piata kniha v poradí je klasika, ktorá bola vydaná už v roku 1841. Jej autor Charles Mackay písal poéziu, pracoval pre významné časopisy. Jeho práca o masových mániách ho preslávila po celom svete a dnes je jedným z prvých, ktorí opisujú finančné pyramídy, náboženské hnutia a iné národné šialenstvá, ktoré ovplyvňujú verejný život a vedú k šialenstvu.

  Historické udalosti v knihe sa odohrávajú v 18. storočí. O to zaujímavejšie je prepojiť minulosť so súčasnosťou. Mnohé z marketingových techník používaných v súčasnosti sú podobné vtedajšiemu vplyvu na masy. Po prečítaní knihy až do konca začnete chápať, prečo kupujete veci, ktoré nepotrebujete, a míňate peniaze na veci, ktoré si nezaslúžia vašu pozornosť.

  Fialová krava, Seth Godin

  Hodnotenie: 4.5

  FIALOVÁ KRAVA SET YEARIN

  Americký ekonóm vytvoril knihu, ktorá mu priniesla celosvetové uznanie a dostala sa na šieste miesto nášho zoznamu. Nie každý jej po vydaní venoval pozornosť kvôli jej humornému názvu, ktorý bol nesprávne pochopený, v dôsledku čoho mnohí ľudia považovali takúto literatúru za neserióznu. Fialová krava nie je zviera. Je to produkt, o ktorý by mal mať kupujúci záujem. O to sa musí spoločnosť usilovať, aby si zabezpečila úspech a udržateľnosť.

  Moderný človek nemá vždy dostatok času na štúdium reklamy a hľadanie dobrého produktu medzi mnohými na trhu. Je rozmaznaný a nie je ľahké získať jeho pozornosť. Mimoriadny a na rozdiel od iných, toto je kľúčový marketingový krok, ktorý vám umožní dosiahnuť vaše ciele a stať sa o krok vpred pred vašou konkurenciou.

  Prečo fialová krava? Obrázok je prevzatý z viac ako sto rokov starej vtipnej básne. Seth Godin uvádza mnoho skutočných príkladov, keď zdanlivo neznámy produkt doslova explodoval na trhu a posunul korporáciu do pozície globálneho lídra. Ak ste pripravení založiť si vlastnú fialovú farmu a chovať fialové kravy, potom vás táto kniha určite osloví.

  Marketing Suffragette, Andy Sernowitz

  Hodnotenie: 4.4

  SARAFAN MARKETING ENDY CERNOWITZ.webp

  Kniha Andyho Cernovitza sa umiestnila na siedmom mieste. Táto príručka je obzvlášť dôležitá v dobe sociálnych sietí, blogov a iných online platforiem a je určená majiteľom firiem, ktorí chcú z nenápadnej spoločnosti, ktorú nepoznajú, v krátkom čase a bez väčších finančných nákladov vytvoriť známu korporáciu. Slovo z úst je nástroj na propagáciu produktu a ďalšie obohatenie.

  Je veľmi dôležité, aby bol výrobok kvalitný a aby bol zákazník s jeho kúpou spokojný, inak môže vášmu podniku skôr uškodiť ako pomôcť. Kniha vás naučí, ako kontrolovať šírenie informácií, ako eliminovať negatívne a ako lepšie ovplyvňovať názory ľudí. Zaujímavé príklady vám pomôžu podrobne zvážiť situáciu a vyjsť z nej ako víťaz v každej situácii.

  Podnikatelia ocenili knihu, účinné rady autora v prístupnom jazyku. Mnohí ich využili a úspešne ich začali uplatňovať v rámci informačnej marketingovej stratégie. Užitočným bonusom sú tabuľky, ktoré pomáhajú pri plánovaní ďalších krokov na základe získaných poznatkov. Knihu odporúčame prečítať.

  Marketing bez diplomu, John Jantsch

  Hodnotenie: 4.4

  MARKETING BEZ DIPLOMU JOHN YANCH

  Marketing bez diplomu, ktorý sa umiestnil na ôsmom mieste, je určený pre majiteľov malých podnikov a obchodníkov. Toto nie je učebnicová teória, nič také nebude. Ide o skutočnú praktickú príručku, ktorá vám pomôže plne pochopiť najlepšie nástroje, ktoré môžete použiť vo vašej konkrétnej situácii. Všetky autorove tézy sú podložené príkladmi z praxe, vďaka čomu dôkladne pochopíte všetky problémy, ktoré sa vyskytnú nielen u začiatočníkov, ale aj u mnohých podnikateľov so skúsenosťami.

  V tejto knihe sa rozoberá vzorec na dosiahnutie úspechu, ktorý je vhodný pre všetky spoločnosti bez ohľadu na ich zameranie. Ideálni klienti sú vyberaní z veľkého množstva zákazníkov, na ktorých musíte vsadiť a osloviť práve túto kategóriu zákazníkov. Autor odhaľuje tajomstvo dôveryhodnosti, a čo je dôležitejšie, odpovedá na základnú otázku: ako uspieť? Ak vás to zaujíma a ste pripravení to všetko využiť vo svojej praxi, táto kniha je pre vás.

  Preklenutie medzery. Ako uviesť technologický produkt na masový trh, Geoffrey Moore

  Hodnotenie: 4.3

  PREKLENUTIE PRIEPASTI. AKO UVIESŤ TECHNOLOGICKÝ PRODUKT NA MASOVÝ TRH JEFFREY MOORE

  Deviaty bestseller amerického marketingového a manažérskeho poradcu. Bude to príručka na propagáciu úplne nového, inovatívneho produktu na masovom trhu. Mnohí majitelia firiem sa s týmto problémom stretli už mnohokrát a bolo pre nich ťažké zistiť, ako postupovať a ktorým smerom sa vydať.

  Kniha pomáha šetriť čas, pretože jasne definuje inovátorov a skeptikov a pomáha presne vybrať cieľovú skupinu, ktorá bude mať záujem o high-tech produkty. Autor ako prvý nastolil otázku existujúceho rozdielu medzi raným a moderným trhom s výrobkami. Viac ako 10 rokov sa venoval výskumu tohto problému a odvodil vzorec, v ktorom zhrnul svoje vlastné skúsenosti s výskumom iných obchodníkov.

  Mooreova rada sa vzťahuje na akúkoľvek oblasť. Vďaka jeho práci v Silicon Valley mu môžete bezvýhradne dôverovať. Kniha bola niekoľkokrát preložená, s novými príkladmi a komentármi, ktoré odrážajú súčasný svetový trh. Má význam nielen pre zahraničných podnikateľov, ale pomohla aj mnohým Slovenskám podnikateľom, preto sa práca odporúča ako skutočný nástroj na marketing nového technologického produktu.

  Buyology: Fascinujúca cesta do mysle moderného spotrebiteľa, Martin Lindstrom

  Hodnotenie: 4.3

  FASCINUJÚCA CESTA DO MYSLE MODERNÉHO SPOTREBITEĽA BY MARTIN LINDSTROM

  Rebríček uzatvára práca, ktorá nevypovedá o obvyklých marketingových základoch. Je to skutočné know-how, ktoré môžete s istotou využiť na dosiahnutie ambicióznych cieľov. Na experimentálne štúdie sa vynaložilo obrovské množstvo peňazí – 7 miliónov dolárov. Neuromarketing sa stal dôležitým nástrojom pre podnikateľov.

  Lindstromová poskytuje dôkaz, že nie sme to my, kto skutočne kupuje výrobok, ale naše pocity. Kniha bude užitočná pre mnohých ľudí. Pre tých, ktorí chcú využiť takýto nástroj vplyvu na upevnenie svojej pozície na trhu, aj pre tých, ktorí sa nechcú dostať do pasce inzerentov, prísť o svoje peniaze a chcú sa naučiť odmietnuť produkty, ktoré v súčasnosti nemajú žiadnu hodnotu.

  Eric Ange, Stephan Spencer, Rand Fishkin, Jesse Strickciola. „SEO. Umenie propagácie stránok

  Hodnotenie: 4.2

  Eric Ange, Stephan Spencer, Rand Fishkin, Jesse Strickciola.

  Internetový marketing sa rýchlo vyvíja, kniha „SEO. Umenie propagácie webových stránok“ je hlavným príspevkom autorov k vzdelávaniu odborníkov v tejto oblasti. Ide o jedinečnú príručku o propagácii stránok, ktorá bude zaujímavá aj pre skúsených SEO, pre začiatočníkov by mal byť tento zväzok vo všeobecnosti referenčnou knihou.

  Kniha predstavuje základné algoritmy vyhľadávačov a ciele optimalizácie, dôležité aspekty SEO od vývoja webových stránok až po ich následný redizajn s cieľom prispôsobiť sa zmenám v podnikaní a požiadavkám vyhľadávačov. Pravidlá výberu kľúčových slov a ich dôležitosť, práca s obsahom, analýza optimalizácie, účinnosť internetového zdroja – príručka obsahuje všetky potrebné informácie pre technických odborníkov a majiteľov firiem, ktorí vyhľadávajú služby SEO. Autori tiež poukazujú na potrebu vzdelávania v oblasti propagácie a na perspektívy propagácie v dnešnom svete. Najnovšie vydanie sa zaoberá vplyvom sociálnych médií na propagáciu značky.

 • Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: