15 najzaujímavejších stratégií na PC

*Prehľad tých najlepších od redaktora. Výberové kritériá. Tento materiál je subjektívny, nie je určený ako reklama alebo nákupný sprievodca. Pred nákupom je potrebné poradiť sa s odborníkom.

Žáner strategických hier prežíva na súčasnom trhu s hrami ťažké časy. Priebeh „fosilizácie“ čohokoľvek a všetkého, ako aj posun vo vektore popularity RPG a akčných adventúr ponechal na trhu najmä tie strategické série, ktoré majú veľkú históriu, alebo veľmi slušného vydavateľa.

Ale keď sa začítate do retrospektívy tohto odvetvia, môžete nájsť projekty, ktoré sú klasikou žánru, prinášajú nové a zaujímavé mechaniky a sú príjemné na hranie aj dnes. Časopis Expertology vám prináša zoznam 15 najzaujímavejších strategických hier starej generácie, ktoré používatelia aj kritici vysoko oceňujú za ich viac ako 10-ročnú históriu.

Hodnotenie najzaujímavejších stratégií na PC

Nomináciamiestonázovhodnotenie
Najzaujímavejšie stratégie na PC1Vek mytológie5.0
2Vzostup Pád4.9
3Najvyšší veliteľ4.8
4„Za nepriateľskou líniou4.7
5Krycie meno Panzers4.6
6Star Wars: Impérium vo vojne4.5
7Svet v Conf
 • ct
 • 4.5
  8Vzostup národov4.4
  9

  raetorians

  4.3
  10Čierna Biela4.3
  11Vojnový front: Bod zlomu4.2
  12Bojové ríše4.2
  13Vzostup národov: Vojna légií4.1
  14Tom Clancy’s Endwar4.1
  15Vojnová hra Red Dragon4.0

  Vek mytológie

  Hodnotenie hry: 5.0

  Vek mytológie

  Klasická stratégia Age of Mytholohy, ktorá má veľa spoločného s ešte legendárnejšou sériou Age of Empires, nezostala bez povšimnutia. Prostredie tohto projektu zavedie hráčov do starovekej éry, keď svetu vládli pohanské náboženstvá a ľudia uctievali Panteón bohov. Vývojári urobili veľmi šikovný ťah, keď do jednej hry pretlačili grécku, egyptskú, atlantskú (prídavok The Titans), škandinávsku a čínsku (prídavok Tale of the Dragon) ríšu – žiadny iný projekt od roku 2002 tento experiment nezopakoval.

  Na rozdiel od hry Age of Empires, ktorá má len ľudské a obliehacie jednotky, má Age of Mythology celý rad mýtických bytostí: múmie, obrovských skarabeov, anubitov, ľudských škorpiónov, minotaury, kyklopy a ďalšie. Hlavným trikom projektu je, že prístup k mýtickým jednotkám sa otvorí, keď sa presuniete do novej éry a začnete uctievať nového boha (z panteónu menších bohov). V tomto prípade, užívateľské jednotky uložené a užitočné pasívne efekty, ktoré môžu zvýšiť vlastnosti vojsk, alebo dať výrobné buffy. Nakoniec projekt spolu so všetkými doplnkami zdvihol latku kvality klasických stratégií na najvyššiu úroveň. Zatiaľ čo popularita Warcraftu III vzrástla, na Age of Mythology sa nezabudlo.

  Vzostup Pád

  Hodnotenie hry: 4.9

  Vzostup Pád

  Akčná stratégia z pohľadu 3. osoby, ktorá si vyslúžila vysoké hodnotenie hernej komunity za neuveriteľný herný zážitok, ktorý bol neskôr dobre interpretovaný v hre SpellForce Part 2. Pri hraní príbehovej kampane Rise Fall mali diváci možnosť z času na čas ovládať hlavnú postavu, vojvodcu, ktorý viedol vojská svojej frakcie do boja proti nepriateľom. Prechod na ovládanie hrdinami sa nedá nazvať inak ako imidž: aj v najkritickejšom momente, keď regulárnej armáde dochádzajú vojaci, vám akčný systém umožňuje kosiť zástupy nepriateľov a obnoviť paritu medzi stranami. Kritici boli v skutočnosti zničení touto kombináciou stratégie a akcie. Nakoniec toto rozhodnutie označili za „odvážne“ a „dostatočne originálne“, ale hra je „nudná a monotónna“.

  Ak abstrahujeme od akčnej zložky, hra začne vyvolávať spomienky na veľkolepý Age of Mythology. Áno, samotné prostredie zavedie divákov do nie tak dávneho staroveku a je spojené s konfrontáciou medzi hrdinami, nie s uctievaním bohov a globálnymi civilizačnými vojnami. Ale spoločné črty sa dajú vystopovať – aspoň vieme, čím sa vývojári hry Rise Fall inšpirovali. No: po 13 rokoch sa projekt stále objavuje vo verejných diskusiách. Je pravda, že o žiadnom pokračovaní alebo reštarte nemôže byť ani reči, ale stále nestrácajte nádej, že jedného dňa navštívime myšlienkový klon veľkej hry.

  Najvyšší veliteľ

  Hodnotenie hry: 4.8

  Najvyšší veliteľ

  Ďalší zástupca žánru stratégie z roku 2007, ktorý sa stal ideovým nástupcom populárnej hry Total Annihilation. Príbeh hry Supreme Commander sa odohráva vo futuristickej budúcnosti, kde ľudstvo dosiahlo obrovský vedecký pokrok. Dlhoročná vláda Impéria bola zdiskreditovaná, keď sa objavila nová techno-antropologická rasa symbiontov – ľudí s kybernetickými vylepšeniami a umelou inteligenciou. V chamtivej túžbe zotročiť novú rasu ľudí rozpútalo Impérium vojnu, ktorá neskôr presiahla hranice jednej planéty. Ľudia bývalého Impéria, rozdelení do troch frakcií – Eon, Cyban a OFZ -, z ktorých každá mala svoje vlastné presvedčenie a predsudky, sa začali navzájom vyhladzovať a premenili kedysi krásnu krajinu Zeme a životne dôležité kolonizované planéty na ruiny.

  Hlavnou výhodou Supreme Commanderu oproti iným podobným projektom je veľká variabilita taktiky, ktorá je dôsledkom správneho vyváženia hry. Prakticky všetky jednotky sú užitočné a môžu výrazne ovplyvniť strategické metódy boja. Misie sú málo, ale sú tam, a okrem toho dokonale navrhnutý, pretože to, čo na prechode každého môže trvať asi 2-3 hodiny. Samostatne stojí za zmienku aj veľké vylepšenie, ktoré po roku prinieslo novú frakciu (Serafín), plnohodnotnú príbehovú kampaň a 110 (!) jednotiek novej technológie. Neskôr vývojári vydali nemenej kvalitnú druhú časť tejto strategickej hry a získali čestné miesto v bohatej histórii herného priemyslu.

  „Za chrbtom nepriateľa

  Hodnotenie hry: 4.7

  Strategická hra vyrobená na Ukrajine, vydaná v roku 2004. Na svoju dobu bola jej úroveň neporovnateľne vyššia: Mnohé západné herné publikácie chválili výtvor vydavateľstva 1C a priznali, že ide o takmer najlepšie vydanie roka medzi rovesníkmi. Netreba dodávať: správne umiestnené akcenty a schopnosť kompetentne ich implementovať umožnili štúdiu Best Way získať uznanie v útulnej komunite fanúšikov stratégií.

  Ale čo robilo hru tak atraktívnou pre používateľa? V prvom rade stavte na realizmus. Ak granát alebo zápalná strela dopadne na ľudské telo, tank ho jednoducho roztrhá. Zásah do plota alebo chatrče spôsobí poškodenie a streľba na nepriateľské vozidlá ich zneškodní alebo úplne zničí. Je pozoruhodné, že opustené, ale stále „živé“ nepriateľské tanky, APC a iné vozidlá možno opraviť a použiť v boji. Existuje aj systém úkrytov, ktoré podliehajú rovnakým fyzikálnym zákonom (správne a pravdivé) ako ostatné aspekty hry.

  Druhá a možno aj hlavná výhoda hry „Za nepriateľskou líniou“ je vyjadrená prítomnosťou 4 príbehových kampaní – pre vojská ZSSR, Veľkej Británie, Spojených štátov a Nemecka. Všetky sa vyznačujú prepracovaným a realistickým obrazom toho, čo sa deje. Vizuálne hra tiež vyzerá skvele a čo je najpríjemnejšie: nezabudlo sa na ňu. Je pravda, že vývoj bol po viac ako 10 rokoch odovzdaný inému štúdiu.

  Krycie meno Panzers

  Hodnotenie hry: 4.6

  Krycie meno Panzers

  Silný maďarský projekt z obdobia druhej svetovej vojny s určitou podobnosťou s hrou World in Conf

 • ct, ale priniesol niekoľko pomerne zaujímavých prvkov do žánru. Nemá zmysel hovoriť tu o nastavení: v čase masového nadšenia z udalostí druhej svetovej vojny len tí najlenivejší nevyužili tento koncept pre svoje vlastné ciele. A tak sa zdá, že ďalší projekt bez tváre opustil steny štúdia a vydal sa do sveta…a stala sa veľmi dobrou strategickou hrou so správnou rovnováhou a vlastnými vlastnosťami.

  Podobnosti so svetom v Conf

 • ct v hre Codename Panzers je obmedzená, okrem nedostatku možností budovať základne a skutočnosti, že podriadené jednotky sa dopĺňajú nákupom za špeciálne body. Iba sa to nerobí počas bitiek, ale medzi misiami, čo má za cieľ spríjemniť hranie. Zaujímavým trikom, ktorý možno zaznamenať so znamienkom +, je implementovaný systém hodnotenia. Vďaka tomu sa oddiely, ktoré pôsobia pod velením hráča od misie k misii, stávajú oveľa silnejšími ako nováčikovia a ich strata má citeľný vplyv na rovnováhu síl. Zaujímavý je aj systém „skrytých úloh“, ktorých splnenie poskytuje hmatateľnú výhodu nad nepriateľom v jednej jedinej misii. Kódové označenie Panzers má veľmi dobrý taktický potenciál a mnohí odborníci stále nechápu, prečo sa naň neslávne zabudlo. Aby sme mu urobili zadosť, udeľujeme mu 5. miesto v rebríčku.

  Star Wars: Impérium vo vojne

  Hodnotenie hry: 4.5

  Star Wars: Impérium vo vojne

  Hra Empire at War, ktorá vyšla v roku 2006, bola fanúšikmi Hviezdnych vojen prijatá s nadšením: zvyknutí na RPG a strieľačky zistili, že takýto rozsiahly vesmír sa dobre hodí pre žáner stratégie. Jedinečnosť hry bola spôsobená vynikajúcou kombináciou niekoľkých mechaník. Strategické a taktické prvky sú tu dokonale skombinované so správou zdrojov a bitkami na planétach – s horúcimi vesmírnymi bitkami.

  Príbeh Star Wars: Impérium vo vojne, ktorý sa tradične odohráva v obmedzených lokalitách, bol veľmi zábavný a veľmi v duchu série. Hra však obsahovala aj ďalšiu zložku: režim voľnej kampane, v ktorom ste si mohli vybrať jednu z dvoch súperiacich strán – Alianciu rebelov alebo Impérium – a rozhodnúť o osude celej galaxie. K veľkému zdeseniu všetkých fanúšikov, ktorí si hru užili vtedy a užívajú si ju dodnes, sa súčasný vlastník série (Electronic Arts) neponáhľa s vývojom série na strategickú hru. Možno preto, že nevedia, ako to urobiť, alebo možno kvôli malému zisku – už nemôžete skrutky na lootboxy. Ak by spoločnosť Lucas Arts pokračovala v existencii, Empire at War by sa dočkala pokračovania…ale v dnešnej realite sa nie je na čo tešiť.

  Svet v Conf
 • ct
 • Hodnotenie hry: 4.5

  World in Conf<li></div><p>ct“ src=“/wp-content/uploads/2023/09/49416666195461-3315.jpg“ height=“491″ title=“Svet v Conf</p><li>ct“><p>Strategická hra, ktorá v roku 2007 získala ocenenie „najlepšia RTS“ od viacerých uznávaných herných publikácií. Príbehová kampaň sa tu vyvíja podľa scenára alternatívnej histórie. Rok 1989 bol poznačený veľkým konfliktom v Európe. Vinníkom bol Sovietsky zväz, ktorý namiesto obnovy zosnoval plán na zvrhnutie európskych národov pre ich neochotu poskytnúť finančnú pomoc v kritickom čase. Konflikt prerastá do celosvetového problému a mierové sily sú nasadzované v Európe, pretože (kto by si to bol pomyslel?)?) jednotky Spojených štátov, ale aj s ich pomocou sa územie pomaly, ale isto dostávalo pod sovietsku kontrolu.</p><p>Používatelia hry začínajú v obliehanom Seattli. Pravidelné jednotky sovietskeho štátu sa presunuli do obkľúčenia územia USA a hlavným cieľom je v tomto prípade potlačiť nepriateľské sily obranou nezávislosti Spojených štátov. In World in Conf</p><li>ct chýba budovanie základne, na ktoré sme zvyknutí v klasických stratégiách. Namiesto toho sa kladie dôraz na taktickú zložku, keďže hráč má len zriedkavo v rukách veľký počet jednotiek. Stav jednotiek sa dopĺňa výlučne presunom jednotiek, ktoré môžete povolať za kontingent získaných bodov.<p>Svet v Conf</p><li>ct je vynikajúci strategický projekt pre alternatívny herný zážitok, so svojimi silnými a slabými stránkami, ale nezaslúžene zabudnutý pod vrstvou času.<h3>Vzostup národov</h3><p>Hodnotenie hry: 4.4</p><div style=Vzostup národov

  Hra s motívmi legendárnej hry Civi

 • Náznak globálneho konfliktu z Total War. Koncepčne sa projektu podarilo obom vnútiť boj na diaľku, ale skúške času, ako môžeme usúdiť zo súčasnej situácie v segmente, nedokázal odolať.

  Rise of Nations sa prekvapivo snaží odkloniť od priameho porovnávania s piliermi sérií ťahových stratégií a stratégií v reálnom čase tým, že zámerne presúva ťažisko. Ak sa teda v Total War hráči sústredia na to, ako sa po bitke zmení globálna mapa, táto hra presúva pozornosť na to, čo sa deje priamo na bojisku. A tu s Civi

 • Nezrovnalosti v myšlienkach sa hľadajú ťažšie, ale…Existujú. Napríklad počet národov v hre Rise of Nations je viac ako 24 (vrátane prírastkov), zatiaľ čo pôvodná hra nám aj v roku 2016 ukázala len 19 civilizácií. Rozhodnutie pre kvantitu však viedlo k tomu, že sa stratila kvalitatívna zložka. Jedinečnosť národov určili len 3 jednotlivé jednotky a jeden národný bonus – súhlasíme, že to je veľmi málo pre celkovú rozmanitosť. Ale nech je to akokoľvek, Rise of Nations bola dobrým zástupcom žánru, získala vysoké (na svoju dobu) hodnotenia a vyslúžila si miesto v zozname najlepších stratégií pre PC.

  raetorians

  Hodnotenie hry: 4.3

  Pretoriáni

  Začiatok roka 2000 bol pre vývojárov stratégií v reálnom čase „zlatým vekom“, pretože skok v grafike umožnil vytvoriť pekné, prijateľné vizuálne efekty bez väčšieho úsilia a zároveň sa zamerať na hrateľnosť a rozprávanie príbehu. A tvorcovia príbehu sa ani veľmi nesnažili: hry boli založené na scenároch legiend a mýtov, ako aj na dôveryhodných historických udalostiach, ktoré si vyžadovali interpretáciu v rámci konvencií hernej inkarnácie. Jedným z takýchto výtvorov bola hra Praetorians, ktorá opisuje udalosti, ktoré sa odohrali v Ríme za vlády Gaia Julia Caesara. Za hlavný zdroj inšpirácie si autori zobrali jeho denník z ťaženia, ktorý podrobne opisuje udalosti od dobytia Galie až po koniec občianskej vojny.

  Hlavným herným prvkom pretoriánov bola veľmi zábavná funkcia: jednotky vyslané do útoku na nepriateľa nebolo možné odvolať. To veľmi dobre charakterizuje zásady légií tej doby, keď sa ústup považoval za akt zbabelosti. Všetky jednotky vyslané do bitky budú bojovať do posledného muža, pričom ich bude stáť život, aby zadržali nepriateľa. Taktické možnosti hráča sa tým zužujú na príslovečné posielanie posíl zo záložných síl do boja. Neznie to veľmi dobre, ale v skutočnosti je to celkom pútavé – projekt dokáže používateľom predkladať nové výzvy od prvej po poslednú misiu. Z tohto dôvodu si fanúšikovia stratégií stále s nostalgiou spomínajú na Praetorians.

  Čierna Biela

  Hodnotenie hry: 4.3

  Čierna Biela

  Pre herný priemysel pomerne netypický projekt, ktorý kombinuje prvky real-time stratégie a simulátora boha. Podobne ako Dungeon Keeper, aj Black White sa pohráva s otázkou Božieho zásahu do života osadníkov. Na rozdiel od jeho predchodcu sú tu však myšlienky povýšené na absolútne. Hráč bol obdarený možnosťou výberu značiek správania, aj keď vo veľmi obmedzenom rozsahu 2 protichodných hodnôt. Pomáhať obyvateľom Galie, ako sa len dá, aby sa vyrovnali s nepriazňou osudu? Si dobrý boh, ktorý je chválený a uctievaný. Neustále ich vystavuje brutálnemu utrpeniu a snaží sa ich zastrašiť? Si rozhnevaný, hnevlivý boh, pred ktorým sa trasie len blázon.

  Napriek priamočiaremu a jednoznačnému morálnemu systému Black White používateľov nenudí a nevymýšľajú si rôzne obscénnosti pre vlastné pobavenie. Hra má konečný cieľ, ktorým je získať okolité dediny pod svoju neúnavnú kontrolu. Inými slovami, hráči musia prinútiť dedinčanov v danej lokalite, aby ich uctievali – až potom môžeme hovoriť o úspešnom ukončení príbehového režimu. A tu je na rozhodnutí používateľov, ako a ako rýchlo tento stav dosiahnu – to je prejav strategickej zložky posudzovaného projektu.

  Vojnový front: Bod zlomu

  Hodnotenie hry: 4.2

  Vojnový front Bod obratu

  War Front: Turning Point je reimagináciou významnej strategickej série s alternatívnou históriou, klasickou inkarnáciou a niekoľkými veľmi zaujímavými prvkami, ktoré prispievajú k realistickému zážitku. Predchádzajúce dva diely hry, ktoré sa od konkurencie odlišovali viac negatívne ako pozitívne, prinútili vývojárov významne riskovať, a to tak z hľadiska príbehu, ako aj hrateľnosti. Vojnový otras, v ktorom spojenecké vojská zabijú Hitlera a nacisti bez námahy prelomia obranu Británie, zvyšuje teplotu šialenstva na nevídanú úroveň.

  Podporuje tento chaos hrou, ktorá zahŕňa mnoho netradičných jednotiek a možnosť vybrať si hrdinu frakcie (z 3 možných). Mechanika ovládania je zasa skutočne klasická a rovnováha síl je nastavená tak, ako je to príkladom mnohých moderných hier – každá jednotka má praktické využitie a nesie v sebe určitý taktický zmysel. Hráči aj kritici boli veľmi spokojní s mechanikou dynamických zmien počasia a dennej doby, ako aj s vplyvom týchto udalostí na herný svet. V tme na mieste začnú zapínať projektory a iné osvetlenie, ktoré je veľmi prospešné pre lore projektu. Keď však prší a fúka, používateľ a jeho protivník sú zbavení možnosti privolať letecké jednotky, čo je dané pravdepodobnosťou plytvania bojovými jednotkami v zlých poveternostných podmienkach. To všetko a ešte oveľa viac odlišuje Turning Point od hlavného radu stratégií tej doby a o to nepochopiteľnejšie je, že hra, ako aj celá séria, bola jednoducho zabudnutá.

  Bojové ríše

  Hodnotenie hry: 4.2

  Bojové ríše

  Stratégia v reálnom čase, štylisticky podobná hre Warcraft III, ale koncepčne sa od nej výrazne líši. V niektorých ohľadoch je Battle Realms porovnateľný s Total War: Shogun – príbeh konfliktu sa rozvíja tak, že môže konkurovať najlepšej hre zo začiatku roka 2010. Až na to, že rozsah série ako celku a akcie v jednom projekte je nižší ako mozog Creative Assembly.

  Hlavným záujmom hernej časti Battle Realms bol vývoj vlastnej armády. Zatiaľ čo všetky strategické hry v reálnom čase využívali mechaniku zavedenú už v Duny (jednotky sa vytvárajú pomocou zdrojov), tento projekt predstavil sľubný, ale neopakovateľný systém náboru. Jeho podstata spočíva v tom, že na vytvorenie bojovníka musí hráč poslať na výcvik roľníka, ktorý v iných stratégiách plní úlohu pracovnej sily. To znamená, že okrem materiálnych zdrojov hra žiada od používateľa aj ľudský zdroj, čo nie je v rozpore s logikou reálneho sveta (oveľa zvláštnejšie je, keď sa podľa kanonickej hernej konvencie jednotka generuje zo vzduchu). Áno, rozsah bitky v Battle Realms je výrazne nižší ako u konkurentov v žánri, ale úroveň intenzity a originálny herný zážitok z nej robia jednu z najzaujímavejších stratégií v segmente herného priemyslu.

  Vzostup národov: Vojna légií

  Hodnotenie: 4.1

  Vzostup národov Vojna légií

  Hra Rise of Nations: War of Legions je vynikajúcim príkladom toho, ako jedna hra s implementáciou blízkou hre Civi

 • Hra sa môže dramaticky zmeniť na klasickú stratégiu. Môžete povedať, že je nespravodlivé zaradiť myšlienkové pokračovanie už spomínanej hry…ale o kontinuite nemáme žiadnu predstavu. Vydanie hry War of the Legions bolo spôsobené snahou vývojárov osloviť tú časť herného publika, ktorej sa nepáčilo nastavenie strategických hier s obrovským počtom herných strán a slabou implementáciou rozdielov medzi nimi.

  V novej hre Rise of Nations sa odohráva konflikt medzi tromi frakciami, ktoré sa vyznačujú:

  1. strelné zbrane s rôznymi parnými strojmi (jasná stopa steampunkovej kultúry);
  2. Magické a mýtické bytosti;
  3. zmes mimozemskej technológie a aztéckej kultúry.

  Prirodzene, globálne posolstvo konfliktu sa nikam neposunulo: mestá, hranice a strom prieskumu (nahradený epochami) zostali. Vizuálny štýl a identita jednotlivých frakcií sa zmenili, rovnako ako prístupy k taktickým a strategickým rozhodnutiam, ktoré sú spojené s dokonale vyváženou rovnováhou jednotiek. A všetko sa zdá byť v poriadku, až na to, že príbeh nedokáže kopírovať šírku dizajnu a herných mechanizmov. Stratégia je však žáner, ktorý môže existovať aj bez silného príbehu.

  Tom Clancy’s Endwar

  Hodnotenie hry: 4.1

  Tom Clancy's Endwar

  Pravdepodobnosť, že v hrách Toma Clancyho narazíte na množstvo vybraných mrzákov, takmer vždy presahuje 90 %. Ale Endwar, ktorý patrí k najvhodnejšiemu typu žánru na prispôsobenie sa práve tejto brusnici, sa ukázal ako adekvátny, a to ako z hľadiska zápletky, tak aj z hľadiska herných inovácií. Globálny konflikt, do ktorého je hráč pozvaný, vyprovokovali všetky strany – USA, európska koalícia, Slovensko, ale aj Čína a Japonsko. Pozoruhodné je, že v tejto časti sa spomínajú len prví traja predstavitelia proti sebe stojacich strán: ázijskí predstavitelia sa v nej od slova „vôbec“ neobjavujú. S najväčšou pravdepodobnosťou bol tento krok spôsobený nádejou na pokračovanie série, avšak..

  …Sny o ďalšej kapitole Endwar nie sú predurčené na splnenie. Prvá a jediná časť stratégie sa pokúsila odkloniť od štandardov žánru, keď kameru striktne fixovala na zadnú časť vybraných jednotiek. Bolo to veľmi zaujímavé: používateľ sa teraz mohol spoliehať len na to, čo videl na horizonte, a taktické výpočty sa tvorili pravidelným prepínaním na rôzne jednotky. Aby sa zvýšil proces ponorenia do strategickej hry, vývojári z Ubisoftu Šanghaj „priskrutkovali“ k rozhraniu hlasové ovládanie. Je pravda, že rozpoznáva len anglickú reč, a to v jej najčistejšej výslovnosti. Po niekoľkých hodinách, keď si ju hráči osvojili, však získali jedinečnú skúsenosť a konštatovali, že vám skutočne umožňuje cítiť sa ako veliteľ družstva.

  Vojnová hra Red Dragon

  Hodnotenie hry: 4.0

  Vojnová hra Red Dragon

  Zástupca pozoruhodnej série stratégií Wargame ponúka zmenu divadla vojenských operácií z lesnatých a rovinatých krajín Európy na opustené kopce, nepreniknuteľnú džungľu a močiare Strednej Ázie. Rovnako ako v prípade hry World of Conf

 • ct alebo Codename Panzars, Wargame Red Dragon neumožňuje budovať základne a trénovať bojové jednotky počas misie – pre každú úlohu majú presne definovaný počet, čo výrazne spomaľuje hranie a núti používateľov hrať premyslene, rozvíjať taktiku a stratégiu. Ak si myslíte, že je to jednoduché – poponáhľajte sa a nechajte sa sklamať. Red Dragon je hardcore projekt, ktorý nie je určený pre celé publikum RTS hier. Vlastne práve táto vlastnosť rozhodla o nepopularite série, najmä na pozadí série Civi
 • zation, Total War a nepriamo aj Warhammer 40k. Trend skamenenia všetkého a všetkých si vyberá svoju daň na jednotlivých segmentoch strategických hier aj na žánri ako celku. Séria Wargame nie je výnimkou, ale stále sa jej darí existovať s malým rozpočtom, nevýraznými oznámeniami a láskou malej skupiny verných fanúšikov. Za kombináciu životnej energie a dôslednosti v nekompromisnom hardcore si séria zaslúži čestné miesto v našom rebríčku.
 • Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: