12 najlepších prípravkov na liečbu fytoftóry

*Prehľad toho najlepšieho podľa redakcie. Informácie o výberových kritériách. Tento materiál je subjektívny, nie je reklamou a nemal by sa chápať ako odporúčanie na nákup. Pred nákupom je potrebná konzultácia s odborníkom.

Phytophthora každoročne zničí tony plodín. Postihuje súkromné záhrady aj profesionálne farmy. Názov sa prekladá ako „ničenie rastlín“. Patogénna huba je totiž schopná v krátkom čase zničiť úrodu. Postihuje obilniny, bobuľoviny, paradajky, zemiaky, papriky, ovocné stromy. Phytophthora je skutočná katastrofa, s ktorou sa nie vždy dá vyrovnať. Výtrusy sa do plodov dostávajú cez poškodené miesta – žalúdky. Najvhodnejší čas je uprostred leta. Prenáša sa všetkými známymi spôsobmi prenosu: semenami, hľuzami, pôdou.

V súčasnosti sa vyvíjajú lieky, ktoré by mohli nielen účinne bojovať s touto chorobou, ale boli by aj bezpečné pre životné prostredie, ľudí, zvieratá, ryby a užitočný hmyz. Vybrali sme najlepšie prípravky proti fytoftore, ktoré sa osvedčili ako bezpečné a účinné.

Hodnotenie najlepších ošetrení proti fytoftore

Nomináciamiestonázov výrobkucena
Najlepšie preventívne opatrenia proti Phytophthora1Revus38€
2Acrobat MC60€
3Trichodermin1 287€
4Ordan700€
5Fitosporin25€
6Quadris5 556€
Najlepšie ošetrenia proti fytoftóre1Zisk Gold70€
2Ridomil Gold34€
3Tattu44€
4Consento434€
5Kuproxát486€
6Thanos2200€

Najlepšie fytoftorové profylaktiká

Revus

Hodnotenie: 4.9

Revus

Na prvom mieste je fungicíd s trojitým účinkom, ktorý bol uznaný ako najlepší v boji proti fytoftore a v súčasnosti nemá obdobu. Prenikaním cez listy sa šíri do vnútra plodiny, čím zabraňuje infekcii. Prípravok je odolný voči zmytiu dažďom, zachováva si svoje vlastnosti pri teplotných zmenách. Vzhľadom na to, že sa roztok rýchlo vstrebáva, je možné ho po 1 hodine postreku zaliať. Môže sa kombinovať s akýmikoľvek agrohnojivami a chemikáliami.

Po ošetrení sa zvýši úroda a zároveň sa zvýši kvalita a trvanlivosť plodov. Liek proti fytoftore patrí do triedy nízkej toxicity. Nemá žiadny vplyv na mikroflóru, ľudí, domáce zvieratá, dážďovky, včely.

Nízka spotreba ho robí úsporným. Spätná väzba potvrdzuje výrazné a dlhodobé pôsobenie. Inovatívny produkt sa stal skutočnou spásou pre poľnohospodárske porasty zemiakov, cibule a paradajok, a to aj v období výdatných a dlhotrvajúcich dažďov.

Výhody

 • trojitý účinok;
 • zvýšenie ziskovosti;
 • Maximálna odolnosť proti dažďu;
 • je bezpečný pre životné prostredie;
 • minimálna výška výdavkov.

Nevýhody

 • nebol nájdený.

Acrobat MC

Hodnotenie: 4.8

Acrobat MC

Uvedený prípravok sa ukázal ako účinný vo vedeckých skúškach aj pri praktickom používaní. „Acrobat MC“ – na druhom mieste. Je preukázateľne účinný pri prevencii mnohých chorôb vrátane fytoftóry, alternárií, plesní, peronosporózy. Proti Phytophthora aktívne používaný na zemiakových a farmárskych plantážach, viniciach, paradajkových a uhorkových poliach. Neovplyvňuje bakteriologické zloženie pôdy; nie je toxický pre dážďovky, zvieratá, vtáky, hmyz.

Výrobok je povolené používať v hygienických rybárskych zónach v blízkosti vodných nádrží. Aplikuje sa počas celého obdobia rastu vegetácie. Účinok je okamžitý a trvá až 3 týždne. Fungicíd odstraňuje nielen vonkajší povlak, ale zabraňuje aj prenikaniu huby do vnútorných systémov plodiny. Používa sa so všetkými chemikáliami.

Ďalšie poľnohospodárske práce sa môžu vykonávať tretí deň po postreku. Podľa správ sa najlepší účinok dosiahne, keď sa prípravok aplikuje na začiatku sezóny.

Výhody

 • odolné voči vlhkosti;
 • široký rozsah účinkov;
 • eliminuje tvorbu nových spór;
 • netoxické pre mikroorganizmy.

Nevýhody

 • nenájdené.

Trichodermin

Hodnotenie: 4.7

Trichodermin

Bronzový medailista v rebríčku je fungicíd bezpečný pre rastliny, ktorý patrí k najnovšej generácii prípravkov proti fytoftore. Chráni pred 60 druhmi húb, podporuje rast, zvyšuje imunitu plodín a úrodnosť pôdy. Liek sa používa na ošetrenie zemiakov, paradajok, tabaku, uhoriek, papriky, cukety, kapusty, reďkovky. Široko sa používa aj na infikovanie viniča, ihličnanov, ovocných stromov, ovocných kríkov a okrasných kvetov.

Proti Phytophthora sa vyrába v tekutej a práškovej forme. Nie je toxický pre ľudí, zvieratá, užitočný hmyz, nenarušuje biologickú rovnováhu. Látka sa v plodoch nehromadí a nie je návyková pre patogény. Používa sa v kombinácii so všetkými chemickými a biologickými prípravkami a na všetky typy pôd.

Najdôležitejšou výhodou je trvalý účinok, ktorý trvá až 1 mesiac. „Trichodermin“ je vysoko odolný voči vlhkosti a chráni rastlinu zvnútra aj zvonka. Používa sa vo vonkajších aj skleníkových podmienkach.

Výhody

 • pre všetky agronomické fázy rastu;
 • neškodné pre životné prostredie;
 • ochranu až na 30 dní;
 • dezinfekcia pôdy.

Nevýhody

 • nebola zistená.

Ordan

Hodnotenie: 4.6

Ordan

Na štvrtom mieste v rebríčku je liek, ktorý je účinný vo všetkých štádiách fytoftóry a peronosporózy. Používa sa na napadnutie zemiakov, paradajok a uhoriek pestovaných v skleníkoch a vonku, záhradných kvetov a kríkov. Tento prírodný liek nie je návykový pre patogény a má miernu toxicitu. Chráni nielen pred infekciou, ale zlepšuje aj zdravotný stav rastlín po negatívnych prírodných vplyvoch.

„Ordan“ má profylaktický aj terapeutický účinok. Výrobca ponúkol inovatívne balenie, ktoré si nevyžaduje otvorenie. Rozpúšťa sa vo vode spolu s jej obsahom bez toho, aby upchával postrekovače.

Názory odborníkov a pestovateľov sa zhodujú. Na zlepšenie výnosov a likvidáciu chorôb spôsobených patogénnymi hubami je jedným z najlepších dostupných produktov za prijateľnú cenu. Vrecká rozpustné vo vode uľahčujú prípravu pred postrekom, čím sa skracuje čas celého procesu. Výrobok je neškodný pre životné prostredie a ľudí.

Výhody

 • dvojitý účinok;
 • ničenie vo všetkých fázach rastu;
 • inovatívne balenie;
 • pre poľnohospodárske a okrasné rastliny.

Nevýhody

 • neboli zistené.

Fitosporin

Hodnotenie: 4.5

Fitosporin

Piaty v poradí – biologicky aktívny prípravok prírodného pôvodu. Dokonale kombinuje vysoké profylaktické vlastnosti proti Phytophthora a absolútnu bezpečnosť pre ľudí, zvieratá a okolité rastliny. Liečivo proti fytoftore je dostupné v niekoľkých formách: ako suspenzia, prášok a pasta. Aktívne sa používa nielen v zeleninových záhradách, ale aj v domácnostiach na ochranu izbových kvetov pred patogénnymi infekciami.

Roztok po nanesení na listy preniká a šíri sa všetkými systémami vrátane koreňového systému. Zabraňuje čiernej hnilobe, bakterióze, múčnatke, alternáriám, chrastavitosti, hrdzi, cerkosporóze, fomóze a celému radu ďalších chorôb. Biologický produkt si zachováva svoje vlastnosti aj po zmrazení a rozmrazení. Baktérie sa pri nízkych teplotách ukladajú do hibernácie, ale za priaznivých podmienok sa opäť stávajú aktívnymi.

Výhodou produktu je jeho použitie vo všetkých fázach vývoja plodín. Pomáha zmierniť stresové stavy po nadmernom zavlažovaní, popáleninách, poškodení mrazom a zlepšuje rast.

Výhody

 • Prírodný liek na Phytophthora;
 • 100 % ekologická bezpečnosť;
 • Dlhá skladovateľnosť -40° až +50°;
 • profylakticky pre všetky druhy rastlín.

Nevýhody

 • nenájdené.

Quadris

Hodnotenie: 4.4

Quadris

Je to fungicíd, ktorý výborne zabraňuje infekcii zemiakov, paradajok, uhoriek v interiéri aj exteriéri, hrozna, cibule spórami patogénnych húb. Používa sa aj na udržiavanie zdravých športových a okrasných trávnikov. Jeho vysoká stimulačná sila zvyšuje fotosyntézu a niekoľkonásobne zvyšuje výnosy.

Prípravok patrí do triedy nízkeho nebezpečenstva, je neškodný pre iné rastliny, ľudí, zvieratá, ryby, vtáky, včely. Je kompatibilný s takmer všetkými insekticídmi, odolný voči silným dažďom. Výrobca odporúča neošetrovať 120 minút pred predpokladaným dažďom. Čas potrebný na stabilizáciu roztoku a jeho priľnutie na listy – 2,5 hodiny.

Poľovnícke jazvečíky ukázali, že prípravok chráni nielen proti Phytophthora, ale aj proti mnohým ďalším primárnym a sekundárnym chorobám. Je úsporný, nevytvára nepríjemný zápach, nespôsobuje alergické reakcie.

Výhody

 • pre otvorenú a chránenú pôdu;
 • Zlepšenie ziskovosti plodín;
 • aplikácia na trávniky;
 • Nízka toxicita.

Nevýhody

 • nebola zistená.

Najlepšie ošetrenia proti fytoftóre

Zisk Gold

Hodnotenie: 4.9

Zisk Gold

Lídrom hodnotenia medzi najlepšími liekmi sa stáva liek, ktorého účinnosť potvrdzujú skúsení záhradníci aj profesionálni agronómovia. Každá z týchto dvoch účinných látok plní svoju vlastnú úlohu. Famoxadon vytvára na povrchu hustý film, ktorý eliminuje možnosť preniknutia spór. Cymoxanil preniká a rýchlo sa šíri do celého systému.

Špičkový nástroj odstraňuje príznaky ochorenia v posledných štádiách, keď iné lieky nemajú silu. Funguje za každého počasia: pri prehánkach, silnom vetre, nízkych alebo vysokých teplotách. Granule rozpustné vo vode sa rýchlo zmiešajú s tekutinou a vytvoria homogénnu konzistenciu, ktorá neucpáva postrekovače a ľahko sa aplikuje.

Údajne je najúčinnejší proti Phytophthora. Lieči aj latentné infekcie stoniek, nemá vplyv na životné prostredie, pri dodržaní odporúčaní výrobcu je bezpečný pre ľudí, zabraňuje rastu húb v nových výsadbách.

Výhody

 • inovatívne ošetrenie proti fytoftóre;
 • Vysoká odolnosť voči dažďu;
 • okamžité odstránenie infekcie;
 • nízka miera spotreby;
 • výhodná forma výrobku.

Nevýhody

 • nezistené; – použitie na trávnikoch; – nezistené.

Ridomil Gold

Hodnotenie: 4.8

Ridomil Gold

Druhé miesto v našom hodnotení zaslúžene obsadili prostriedky, ktoré pomáhajú chrániť súkromné záhrady a poľnohospodárske porasty pred infekciou patogénnymi hubami a stratou úrody. Je výsledkom pokročilého vedeckého výskumu a je produktom najnovšej generácie. Roztok sa používa na hrozno, zemiaky, cibuľu, paradajky a uhorky pestované vonku.

Pelety sa rozpustia vo vode a ráno alebo večer sa postriekajú na plodiny, najlepšie za bezvetria. Účinok pretrváva aj v podmienkach vysokej vlhkosti vrátane dažďa a zalievania. Roztok sa šíri po celom vnútornom systéme a preniká do koreňového systému, stonky, listov a plodov.

Výrobok je kompatibilný s mnohými pesticídmi. Žiadne nebezpečenstvo pre ľudí a domáce zvieratá. Pol hodiny po ošetrení dosahuje vysokú úroveň odolnosti voči vode. Mnohí zdôraznili, že „Ridomil Gold“ chráni aj nové porasty, ktoré neboli zavlažované fungicídom, a dokáže si poradiť s posledným štádiom choroby na veľkej ploche plodín.

Výhody

 • zachováva a zvyšuje výnosy;
 • systémové opatrenia;
 • odolnosť voči zrážkam;
 • nízka toxicita.

Nevýhody

 • nezistené.

Tattu

Hodnotenie: 4.7

Ošetrenie Tattu phytophthora

V prvej trojke hodnotenia je ošetrenie proti fytoftore, ktoré kombinuje vysoké profylaktické a terapeutické vlastnosti s posilnením rastu a posilnením rastliny. Používa sa na paradajky a zemiaky, účinne odstraňuje fytoftóru, alternáriu a iné choroby, ktoré spôsobujú obrovské škody na plodinách. Dve účinné látky sa navzájom posilňujú. Mancoceb zvyšuje imunitu. Propamokarb zastavuje vývoj spór a má priaznivý účinok na kvitnutie.

Prípravok nie je škodlivý pre včely, nenarušuje ekologickú rovnováhu. Obyvateľom Dachy s alergickými ochoreniami sa odporúča striekať roztok v osobných ochranných prostriedkoch: respirátor, okuliare, rukavice. Ošetrením plodín na začiatku vegetačného obdobia je možné eliminovať riziko napadnutia aj počas neobvykle daždivého leta. Hlavnou vecou je aplikovať liek za suchého počasia a nechať ho pôsobiť 3 hodiny bez zalievania.

Roztok priľne k rastline, vytvorí silnú ochrannú vrstvu a nedá spóram šancu preniknúť do rastliny. Preniká do všetkých vnútorných systémov rastlín, takže neexistujú žiadne neošetrené oblasti.

Výhody

 • stimulujúci antistresový účinok
 • nemôže byť zmytý dažďom;
 • účinné počas celého vegetačného obdobia;
 • nízka toxicita.

Nevýhody

 • nezistené.

Súhlas

Hodnotenie: 4.6

Consento

Štvrtú pozíciu v našom zozname obsadil nemecký dvojčinný prípravok. Je účinný proti zmiešanej infekcii a stimuluje rast plodín tým, že odstraňuje stresové podmienky po nepriaznivých podmienkach prostredia a ošetrení pesticídmi. Prípravok je určený na ošetrenie paradajok, zemiakov, slnečnice, cibule a uhoriek. Absolútna výhoda: vysoká účinnosť vo všetkých fázach infekcie a možnosť použitia kedykoľvek počas vegetačného obdobia.

„Consento“ chráni mladé výhonky, listy, stonky, hľuzy. Prípravok zabraňuje tvorbe fytoftóry, peronosporózy a alternárií. Pôsobí za všetkých poveternostných podmienok a je účinný pri nízkych a vysokých teplotách, vysokej vlhkosti.

Výrobok z Nemecka je k dispozícii ako suspenzný koncentrát, ktorý uľahčuje miešanie s vodou a nevedie k alergickým reakciám v dôsledku zvýšenej prašnosti. Mnohí respondenti sa vyjadrili, že má jednu z najvyšších mier odolnosti voči dažďu spomedzi podobných výrobkov.

Výhody

 • Kombinácia dvoch účinných látok;
 • zlepšuje rast a posilňuje rastlinu;
 • žiadna toxicita;
 • rýchle pôsobenie na spóry.

Nevýhody

 • neboli zistené.

Kuproxát

Hodnotenie: 4.5

Kuproxát

Piate miesto v našom rebríčku patrí kontaktnému fungicídu s obsahom medi. Používa sa pri napadnutí zemiakov, cukiet, paradajok, uhoriek, repy, hrozna, jabĺk a hrušiek. Jeho pôsobenie presahuje rámec Phytophthora. Sú to múčnatka, cerkosporóza, pleseň, chrastavitosť, rizokonióza a mnohé ďalšie choroby, ktoré ovplyvňujú rast a výnos plodín.

Hustý film vytvorený na listoch spoľahlivo chráni pred prenikaním spór. Účinok začína do 2 sekúnd a trvá do konca vegetačného obdobia. Prípravok je šetrný k životnému prostrediu a nemá negatívny vplyv na ľudí, zvieratá, vtáky, včely, čmeliaky a osy. Nie je fytotoxický, takže neohrozuje biologickú rovnováhu.

Príprava malty je jednoduchá. Počas miešania nevzniká prach ani štipľavý zápach. Zostáva pevne prichytená na listoch, dážď a silné zalievanie ju nezmyjú. Záhradníci si všimli, že prípravok je účinný za všetkých poveternostných podmienok a pôsobí v teplotnom rozmedzí: 0-35°.

Výhody

 • účinný proti mnohým chorobám;
 • okamžitý účinok;
 • vylúčenie patogénnych húb;
 • Šetrné k životnému prostrediu.

Nevýhody

 • neboli zistené.

Thanos

Hodnotenie: 4.4

Thanos

Hodnotenie uzatvára výrobok, ktorý účinne bojuje so sírovou hnilobou aj v posledných štádiách ochorenia. Dve účinné látky ničia hubu a zabraňujú opätovnému rozvoju fytoftóry. Po ošetrení sa na plodinách objaví ochranná vrstva, ktorá neumožňuje preniknutie infekcie. Prípravok zostáva na povrchu aj po silných lejakoch a zalievaní.

Spóry na ošetrených rastlinách okamžite odumierajú. Produkt výrazne posilňuje rast a niekoľkonásobne zvyšuje výnosy. „Thanos“ sa vzťahuje na netoxické látky, takže je absolútne bezpečný pre ľudí, zvieratá a včely. Granule by sa mali pred spracovaním rozpustiť vo vode. Sú bezprašné, čo je pre alergikov jednoznačná výhoda.

Prípravok sa používa na napadnutie mnohých plodín. Okrem paradajok a zemiakov sú to slnečnice, hrozno, cibuľa. Podľa záhradkárov ide o jeden z najúčinnejších prípravkov proti fytoftore, ktorý sa rovnomerne rozprestiera vo vnútri rastliny a zabraňuje prenikaniu spór aj pri silných lejakoch.

Výhody

 • odolné voči zavlažovaniu a dažďu;
 • rýchle a dlhodobé pôsobenie
 • minimálna spotreba;
 • Jeho účinok na všetky štádiá ochorenia.

Nevýhody

 • nie sú zistené.
Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: