12 najlepších prostriedkov proti roztočom

*Prehľad toho najlepšieho podľa redakcie. Informácie o výberových kritériách. Tento materiál je subjektívny, nie je reklamou a nepredstavuje odporúčanie na nákup. Pred nákupom sa poraďte s odborníkom.

Roztoč je škodca z čeľade pavúkovitých. Tieto malé tvory nie sú väčšie ako 1 mm. Majú predĺžené, polguľovité brucho. Má 4 páry štíhlych priesvitných končatín s húževnatými pazúrmi a 2 jemné tykadlá. Hoci sú tieto parazity veľmi malé, škody, ktoré môžu spôsobiť, sú značné.

Bežné druhy roztočov

Existuje niekoľko hlavných typov roztočov, ktoré môžu poškodiť rastliny rastúce na parapete alebo na otvorenom záhone:

 1. Spoločné. Jeho strava zahŕňa rôzne druhy rastlín. Infikuje vonkajšie aj vnútorné plodiny.
 2. Červená. Napadnutie kvetín, zeleniny a obilnín. Môže spôsobiť škody vonku (v teplých oblastiach) aj vo vnútri (na severe).
 3. Atlantic. Nachádza sa všade. Jeho hlavným cieľom sú uhorky.
 4. Fazuľa. Ich stravu tvoria prevažne strukoviny. Zvyčajne sa vyskytujú na Ďalekom východe.
 5. Turkestan. Tento škodca sa živí rôznymi druhmi zeleniny, ako aj okrasnými rastlinami.

Uvedené druhy sú len malým zlomkom z 1 270 prirodzene sa vyskytujúcich druhov tohto škodcu. V kontrolných metódach pre každú z nich je však malý rozdiel.

Charakteristické príznaky zamorenia

Roztoč je veľmi malý hmyz, preto sa bezprostredne po napadnutí rastliny neobjavia žiadne viditeľné príznaky. Keď sa však populácia škodcov zvýši, objavia sa jasné príznaky napadnutia:

Vizualizované striebornou pavučinou. Ak je zamorenie silné, pokrýva všetky rastliny. Zatiaľ čo kolónia roztočov sa ešte nezvýšila, pásy sú málo viditeľné. To môže spôsobiť, že začínajúci pestovatelia a zeleninári prehliadnu počiatočné štádium napadnutia.

Škodca ostrým chobotom prepichuje povrch listovej čepele a vysáva živiny. Tkanivá v blízkosti vpichov odumierajú. Vizuálne sa to prejavuje výskytom veľmi malých bodiek. Môžu mať zelenkastú alebo svetložltú farbu. Po chvíli sa spoja do viditeľnejších škvŕn.

Parazit za sebou zanecháva zvyšky, dynamicky mení svoje umiestnenie na rastline alebo sa presúva na susednú rastlinu. Vyzerajú ako malé čierne zrniečka, ktoré sa dajú ľahko oddeliť od povrchu listov.

Ak sa napadnutá rastlina neudržiava, rýchlo odumiera. Mikroskopické rany, ktoré zanecháva roztoč, spôsobujú žltnutie a vädnutie listov, ako aj mladých výhonkov. Stav sa zhoršuje, ak sa objaví aj mykóza. Rastlina pravdepodobne odumrie, ale poškodené časti odpadnú ako prvé.

Metódy na odstránenie škodcu

Väčšina populárnych insekticídov proti rôznym druhom hmyzu nie je účinná na roztoča pavúka. Parazit sa musí ošetriť špeciálnym akaricídom alebo insekticídom. Tieto prípravky môžu mať systémové, kontaktné alebo črevné účinky na škodcu.

Upozorňujeme, že väčšina akaricídov nemá ovicídny účinok, preto môže byť potrebné rastliny po 5 až 6 dňoch znovu postriekať. Prvotná liečba zvyčajne eliminuje aktívne, dospelé exempláre. Larvy a nymfy, ktoré prežijú, potom za 5-7 dní pohlavne dospejú a prídu na rad počas druhého ošetrenia.

Skúsení záhradníci a záhradníčky odporúčajú striedať takéto prostriedky proti hmyzu zmenou účinnej látky, pretože roztoč sa ľahko prispôsobí použitým chemikáliám. V tomto prehľade sme zozbierali najlepšie akaricídy, insekticídy a biopreparáty na boj proti tomuto pavúkovitému hmyzu.

Hodnotenie najlepších repelentov proti roztočom

NomináciaMiestoNázovCena
Najlepšie akaricídne prostriedky proti roztočom1Apollo, KS240 €
2Ortus, KS14 500 €
3Sunmite, SP2 520 €
4Omait, VE2 300 €
5Flumate, KS9 000 €
6Nissoran, SC16 250 €
Najlepšie insekticídy proti roztočom1Vertimek, KS8 090 €
2Talstar, CA3 900 €
3Actellic, KE28 €
Najlepšie biopreparáty proti roztočom1Bitoxybacilín320 €
2Fytoverm, KE180 €
3Metarizín/Mykorád350 €

Najlepší akaricíd proti roztočom

Špecifické akaricídy sú zlúčeniny a zmesi zlúčenín, ktoré pôsobia len proti roztočom. Napadajú životne dôležité orgány škodcov, čím spôsobujú ich paralýzu a následne smrť.

Apollo, CC

Hodnotenie: 4.9

APOLLO, KS

Slovenská výrobca Adama Rus (dcérska spoločnosť izraelskej spoločnosti ADAMA) vyrába akaricíd Apollo. Jeho účinná látka klofentezín (500 g/l). Má dlhodobý ochranný a silný ovicidný účinok. Apollo je dobre vyvinutý proti červenému roztočovi ovocnému. Používa sa na ošetrenie jabloní, viniča a jahôd.

Apollo je suspenzia koncentrátu. K dispozícii v plastových fľašiach s objemom 1 l. Je najúčinnejší počas otvárania púčikov, pučania, opadávania okvetných lístkov alebo rastu plodov. V tomto čase sa larvy zvyčajne vyliahnu z vajíčok. A vinič sa postrekuje pri prvých príznakoch napadnutia týmito parazitmi.

Apollo má údajne dlhodobý ochranný účinok, preto sa opakované ošetrenie týmto akaricídom vykonáva po 5 až 6 týždňoch. Apollo je bezpečný pre človeka a prírodu, ak dodržiava odporúčania. Mnohí si pochvaľujú aj jeho flexibilné použitie – od skorej jari do polovice leta je rovnako vhodné. Upozorňujeme však, že ak bude bezprostredne po ošetrení pršať, jeho účinnosť sa zníži.

Výhody

 • Dobre ničí škodcov vo fáze vajíčka;
 • lieči rôzne druhy roztočov
 • dlhodobý ochranný účinok;
 • flexibilný harmonogram používania;
 • nepoškodzuje užitočný hmyz.

Nevýhody

 • Účinnosť postreku sa znižuje, ak ho zmyje dážď.

Ortus, KS

Hodnotenie: 4.8

ORTUS, KS

Japonský akaricíd Ortus obsahuje fenpyroxymát, 50 g/l. Tento prípravok má systémový akaricídny účinok. Prípravkom možno ošetriť širokú škálu ovocných a bobuľovitých plodín. Ortus sa môže použiť v ktoromkoľvek štádiu rastu a vývoja roztoča pavúka. Po postreku je telo škodcu rýchlo paralyzované.

Forma na uvoľňovanie Ortus je suspenzný koncentrát v 500 ml plastových injekčných liekovkách. Prípravok sa riedi v 500-1000 litroch vody na hektár pôdy. Počas sezóny je povolený 1 postrek rôznych ovocných a bobuľovitých plodín počas sezóny postrekovania. Ortus sa pomerne dobre kombinuje s mnohými inými druhmi pesticídov alebo biopreparátov.

Atestanti chvália systém Ortus za jeho účinnosť pri zmene poveternostných podmienok. Prípravok je schválený na použitie v ktoromkoľvek štádiu vývoja rastlín. Prípravok nemá toxický účinok na rastliny, neznečisťuje životné prostredie a je neškodný pre včely a ľudí (trieda toxicity III). Ortus účinkuje veľmi rýchlo a jeho ochranný účinok pretrváva pomerne dlho.

Výhody

 • zbavuje rôznych druhov roztočov pavúkov;
 • Zmeny poveternostných podmienok neznižujú účinnosť výrobku;
 • Napáda nymfy a dospelé jedince;
 • Nízke riziko pre teplokrvné zvieratá a opeľovače;
 • nepoškodzuje užitočný hmyz.

Nevýhody

 • neboli identifikované.

Sunmite, SP

Hodnotenie: 4.7

Sunmite, SP

Japonský akaricíd Sunmite obsahuje pyridabén. Jeho koncentrácia je 200 g/kg. Prípravok má škodlivý účinok na všetky vývojové štádiá roztočov, najmä na nymfy a larvy. Jeho ovicidný účinok je však pomerne slabý. Prvotné poškodenie škodcami nastáva štvrť hodiny po postreku. Už o 1,5 hodiny neskôr sa roztoče prestanú kŕmiť a do 1-3 dní uhynú.

Sunmite je zmáčateľný prášok bielej alebo krémovej farby. Je k dispozícii v rôznych gramážach v baleniach. Roztok pripravený na použitie sa získa tak, že sa najprv rozpustí 5 g prípravku v malom množstve vody a potom sa množstvo zvýši na 5 litrov. Aby sa predišlo závislosti rastlín, odporúča sa použiť Sunmite maximálne 1 krát za 12 mesiacov.

Sunmite je v recenziách chválený pre svoju stabilnú aktivitu bez ohľadu na teplotu. Ochranný účinok tohto výrobku môže trvať až 40 dní. Ak pršalo 2-3 hodiny pred liečbou, neznižuje to účinnosť lieku. Sunmite má triedu nebezpečnosti 3. je mierne nebezpečný pre včely, preto by sa mu mali vyhýbať počas aktívneho kvitnutia.

Výhody

 • Primárny účinok sa dostaví 15 minút po postriekaní;
 • pôsobí na všetky vývojové štádiá roztočov;
 • Teplotné podmienky neznižujú účinnosť výrobku;
 • Ochranný účinok trvá 40 dní.

Nevýhody

 • Nesmie sa používať častejšie ako raz ročne.

Omite, VE

Hodnotenie: 4.7

Omite, VE

Americký výrobca Chemtura vyrába akaricíd Omit, ktorý obsahuje propargyte, ktorého koncentrácia dosahuje 570 g/l. Mechanizmus účinku je kontaktný. Lieči roztoče v ktoromkoľvek štádiu ich vývoja, ale nemá ovicidný účinok. Má široké využitie: zelenina, bobuľoviny alebo ovocie, okrasná vegetácia. Tento akaricíd je vhodný na použitie v interiéri.

Omait je k dispozícii ako vodná emulzia. plní sa do plastových fľaštičiek s objemom 1 liter. Zrieďte 5 ml v 1 litri vody, aby ste získali pracovný roztok. Na postrek je lepšie vybrať si teplé dni bez zrážok. Omayt nestráca účinnosť ani pri teplotách nad 20 °C, čo sa nedá povedať o mnohých iných výrobkoch. Škodcovia sú usmrtení priamym kontaktom s týmto akaricídnym prípravkom a jeho výparmi.

Omait je obľúbený a dobre známy, ale treba vziať do úvahy, že tento akaricíd patrí do 2. triedy nebezpečnosti pre ľudí, preto sa pri manipulácii s týmto prípravkom musí vždy používať špeciálna ochrana dýchacích ciest a pokožky. Tento výrobok má trvanlivosť najmenej 21 dní.

Výhody

 • 2 mechanizmy účinku;
 • má mnoho oblastí použitia;
 • pri vysokých teplotách nestráca účinnosť;
 • nepoškodzuje užitočný hmyz.

Nevýhody

 • trieda nebezpečnosti 2 pre ľudí.

Flumait, KS

Hodnotenie: 4.6

FLUMAYT, KS

Slovenská výrobca Agro-Kemi vyrába Flumait. Obsahuje diflovidazín v koncentrácii 200 g/l. Výrobok má kontaktný účinok. Flumait preniká hlboko do listových platničiek a má sterilizačný účinok na samičky roztočov. Tento akaricíd účinne odstraňuje roztoče z viniča, ako aj z iných kultúrnych rastlín.

Forma prípravku Flumait – suspenzný koncentrát. Je k dispozícii vo fľaštičkách (1 l) alebo v kanistroch (3 l). Tento akaricíd je vhodný pre vonkajšie a vnútorné plodiny. Na postrek izbových rastlín sa 1 ml Flumatu zriedi v 2,5 litroch vody. Aby sa zabránilo vzniku závislosti, odporúča sa používať tento akaricíd najviac raz za 12 mesiacov.

Záhradkári dobre hodnotia akaricíd Flumait. Chvália ho za ochranu počas 40 až 60 dní po liečbe. Tento výrobok sa považuje za výrobok s nízkym rizikom. Flumait možno použiť na ošetrenie rastlín v rôznych fázach vegetačného obdobia. Tento akaricíd je rovnako účinný pri použití na jar, v lete alebo na jeseň.

Výhody

 • Má kontaktné, translaminárne a sterilizačné účinky;
 • pôsobí na väčšinu druhov pavúkov;
 • možno použiť v interiérovom záhradníctve;
 • má ochranný účinok 40-60 dní;
 • možno použiť v rôznych obdobiach vegetačného obdobia.

Nevýhody

 • Používanie viac ako raz ročne vyvoláva vznik rezistencie.

Nissoran, SC

Hodnotenie: 4.5

NISSORAN, SC

Domáci výrobca Summit Agro vyvinul prípravok Nissoran, ktorý má akaricídne vlastnosti vďaka látke hexithiazox, ktorá dosahuje koncentráciu 250 g/l. Táto liečba má nesystémový kontaktný črevný účinok. Nissoran preniká hlboko do listových vrstiev; má ovicidnú aktivitu, je smrteľný pre larvy a nymfy, ale neúčinný proti dospelým jedincom.

Nissoran je suspenzný koncentrát. Dá sa kúpiť v plastových nádobách s objemom 0,5 l, 1 l, 5 l. Odporúča sa liečiť v predstihu, pred silným nárastom populácie roztočov pavúkov. Ak sa už vyskytol, Nissoran by sa mal nevyhnutne kombinovať s akaricídmi, ktoré pôsobia na imága. Tento produkt možno kombinovať s mnohými inými, ale treba sa vyhnúť silne alkalickým produktom.

V recenziách spotrebitelia chvália akaricíd Nissoran. Páči sa im, že nemá skríženú rezistenciu s akaricídmi z iných chemických tried. Uvádzajú tiež, že tento výrobok nemá vplyv na užitočný hmyz a prakticky neškodí včelám. Nissoran má ochranný účinok 2 až 4 týždne. Trvanie je ovplyvnené rozsahom rastu populácie a prevládajúcimi poveternostnými podmienkami.

Výhody

 • Bojuje proti hlavným typom roztočov pavúkov;
 • Akaricíd preniká hlboko do listových platničiek;
 • Má ovicidný účinok;
 • Neovplyvňuje užitočný hmyz.

Nevýhody

 • Neaktívne proti dospelým.

Najlepšie insekticídne repelenty proti roztočom

Vďaka insekticídom je možné chrániť rastliny pred roztočmi, ako aj pred hmyzími škodcami. Väčšina týchto výrobkov je vysoko toxická, preto je dôležité, aby ste si pred ich použitím pozorne prečítali pokyny a rady výrobcu.

Vertimek, KE

Hodnotenie: 4.9

VERTIMEC, CA

Švajčiarska spoločnosť Syngenta vyrába Vertimek, insekticíd s obsahom abamektínu, ktorý má koncentráciu až 18 g/l. Výrobok má mnoho aplikácií. Široko sa používa na ošetrovanie rastlín na voľnom priestranstve, ale aj pod fóliou a v interiéri. Poradí si s veľkým počtom škodcov. Účinná látka preniká hlboko do štruktúry listovej čepele.

Vertimek je emulzný koncentrát. Predáva sa v 1-litrových plastových fľašiach. Pracovná kvapalina sa používa v takom množstve, aby dôkladne zvlhčila celý povrch listu. V prípade vysokej populácie roztočov je povinný druhý postrek po 1 týždni. Roztok vo forme pripravenej na použitie sa neukladá. Zriedi sa bezprostredne pred plánovanou manipuláciou.

Vertimek je vraj veľmi účinný a kvalitný. Tento prípravok na ničenie hmyzu je neškodný pre ľudí, včely a iný hmyz. Rastliny ju zvyčajne dobre znášajú. Zber je povolený 72 hodín po rozsiahlom postreku plodiny. Po aplikácii tohto insekticídu sa roztoč zvyčajne neobťažuje 20 dní.

Výhody

 • nezafarbí ošetrené listy;
 • Zber je povolený 72 hodín po ošetrení;
 • Chráni proti roztočom 20 dní po postreku;
 • Nepoškodzuje užitočný hmyz.

Nevýhody

 • neidentifikované.

Talstar, KE

Hodnotenie: 4.8

Talstar, KE

Americký výrobca PHMS vyrába postrek na ničenie hmyzu Talstar, ktorý obsahuje bifentrín v koncentrácii 100 g/l. Je to vysoko účinný kontaktný akaricídny pyretroid určený na použitie na takmer všetky plodiny. Má nízku toxicitu, takže sa môže používať v skleníkoch.

Talstar je emulzný koncentrát. Je k dispozícii vo veľkých plastových nádobách s objemom 5 litrov. Na dosiahnutie najlepších výsledkov sa odporúča rastlinu prípravkom úplne navlhčiť. Ošetrenie je najlepšie vykonávať v dňoch bez dažďa a vetra, najlepšie ráno. Je kompatibilný s inými produktmi a nie je fytotoxický.

Podľa recenzií má Talstar silný účinok na roztoče pavúkov. Bifentrín nemá systémový účinok na rastliny. Nízka rozpustnosť výrobku vo vode mu umožňuje zachovať si svoje funkcie aj za vlhkého počasia. Talstar má tiež predĺžený účinok vďaka tepelnej a fotostabilite účinnej látky.

Výhody

 • široké spektrum pôsobenia vrátane roztočov;
 • Má nízku toxicitu;
 • účinný aj za vlhkého počasia;
 • má predĺžený účinok;
 • vysoká rýchlosť toxického pôsobenia na škodcov.

Nevýhody

 • nebola odhalená.

Actellic, SE

Hodnotenie: 4.7

Actellic, KE

Slovenská výrobca Avgust vyrába prípravok na ničenie hmyzu Aktellik, ktorý je organofosforovou látkou a obsahuje pyrimifos-metyl, ktorého koncentrácia dosahuje 500 g/l. Určené na ochranu vonkajších a vnútorných plodín proti rôznym škodcom vrátane roztočov pavúkov.

Aktelová forma prípravku je koncentrovaná emulzia. Balené v 2 ml ampulkách. Pracovný roztok sa pripravuje v pomere 1 ampulka prípravku na 2 litre vody. Množstvo tejto kvapaliny, ktoré je potrebné na ošetrenie, závisí od poškodenej plodiny. Prípravok zostáva účinný, aj keď teplota dosiahne +25 °C, čím sa iné pyretroidové insekticídy nemôžu pochváliť.

Záhradníci a záhradníci sa o spoločnosti Aktellik vyjadrujú veľmi pochvalne. Prípravok sa osvedčil pri použití proti roztočom. Mnohým ľuďom sa tiež páči jeho nízka cena. Preventívny účinok Actellicu® trvá až 20 dní po postreku. Tento insekticíd sa dobre mieša s mnohými inými biologickými prípravkami.

Výhody

 • účinné proti rôznym typom roztočov;
 • sa môže používať na inertných povrchoch;
 • zostáva aktívny pri vysokých teplotách;
 • ochranný účinok trvá až 3 týždne;
 • nízke náklady.

nevýhody

 • Je nebezpečný pre včely a ryby.

Najlepšie biologické lieky proti roztočom

Biologické repelenty proti roztočom sú organického pôvodu. Tieto insekticídy sú bezpečnejšie pre ľudí, včely, ryby. Vyžadujú si však častejšie ošetrenia a sú menej účinné ako chemické ošetrenia.

Bitoxybacilín

Hodnotenie: 4.9

BITOXYBACILÍN

Slovenská výrobca Sibbiofarm vyrába biologický insekticíd Bitoxybacilín. Je založený na kmeni Bacillus thuringiensis var. thuringiensis. Liečba začína pôsobiť na parazita, keď sa dostane do čriev počas aktívneho kŕmenia. Tento prípravok sa ukázal ako účinný proti rôznym škodcom vrátane roztočov.

Bitoxybacilín vo forme prášku. Biologická účinnosť prípravku je viditeľná 3-5 dní po ošetrení. Už 24 hodín po postreku napadnutej plodiny sa škodlivosť parazita znižuje. Maximálny účinok biopreparátu sa dosiahne o 1,5 týždňa neskôr. Bitoxybacilín možno ľahko kombinovať s chemickými pesticídmi a inými biologickými prípravkami.

Podľa recenzií je táto liečba najúčinnejšia, keď populácia roztočov neprekročí ekonomický prah škodlivosti. Po použití Bitoxybacilínu sa nemusíte obávať o čistotu a bezpečnosť plodín. Tento produkt sa môže používať v ktoromkoľvek štádiu vývoja rastlín. Biopreparát nemá toxický účinok na vegetáciu, nehromadí sa v plodoch. Treba však dbať na opatrnosť, pretože predstavuje nebezpečenstvo triedy 3 pre ľudí a včely.

Výhody

 • nekontaminuje plodinu;
 • sa používa v ktoromkoľvek štádiu vývoja rastliny;
 • nemá na rastlinu toxický účinok;
 • Ošetrenie je možné vykonať krátko pred zberom.

Nevýhody

 • neboli identifikované.

Fytoverm, KE

Hodnotenie: 4.8

Fytoverm, ME

Slovenská výrobca Avgust vyrába bioinsekticíd novej generácie Fitoverm. Jeho účinná látka, aversektín C (odpadové produkty pôdnych mikroorganizmov), v koncentrácii 2 g/l. Tento prípravok je účinný proti rôznym druhom roztočov, ako aj iným škodcom kvetinových a záhradných záhrad. Fytoverm pôsobí na črevá.

Fitoverm je emulzný koncentrát. K dispozícii v 4 ml ampulkách a 10, 50 ml fľaštičkách. Prípravok sa rozpustí v minimálnom množstve vody a potom sa pridá do požadovaného objemu podľa pokynov. Fytoverm sa najlepšie používa ráno alebo večer. Tým sa chráni rastlina pred popáleninami. V interiéri začína pôsobiť 6-8 hodín po ošetrení. A na otvorenom priestranstve musíte čakať dvakrát dlhšie.

Fytoverm môže zostať aktívny v interiéri jeden až tri týždne po ošetrení. A pod holým nebom, podľa spätnej väzby záhradkárov, po dobu 1-2 týždňov. Výrobok je bezpečný pre životné prostredie. Rýchlo sa rozkladá vo vode a v pôde. Vhodné na ošetrenie rastlín rastúcich v kvetináčoch na parapete. Zber úrody ovocia a bobuľovín sa môže vykonať 3 dni po postreku prípravkom Fytoverm.

Výhody

 • je bezpečný bioinsekticíd;
 • neznečisťuje životné prostredie;
 • zber je možný 3 dni po ošetrení;
 • vhodné pre črepníkové rastliny.

Nevýhody

 • Ochranný účinok je krátkodobý.

Metarizín/Mykorád

Hodnotenie: 4.7

METARIZIN/MYCORAD

Domáci výrobca Koltsovo Biofactory vyrába výrobok Metarizin/Mycorad. Je to organické, rašelinovo-humínové hnojivo s insekticídnou aktivitou. Liek obsahuje kmene huby Metarhizium anisop

 • ae. Odporúča sa aplikovať Metarizine do pôdy počas zimy, aby sa znížila populácia roztočov pavúkov.

  Mycorad je k dispozícii v suchej forme. Balí sa do vriec alebo pohárov. Metarizín sa môže miešať s inými hnojivami, rozpúšťať vo vode, ktorá sa použije na zalievanie, postrekovať pracovným roztokom pôdu alebo ním ošetrovať výsadbový materiál. Na roztok stačí 1 liter vody a 1 gram prípravku.

  Z recenzií vyplýva, že Mycorad znižuje počet škodcov v pôde, odrádza parazity od chránených rastlín, zásobuje pôdu zlúčeninami dusíka. Výrobok je neškodný pre cicavce, vtáky, včely, dážďovky. Mycorad je šetrný k životnému prostrediu, nemá fytotoxicitu, nevyvoláva vznik rezistencie.

  Výhody

  • ekologický výrobok;
  • hnojí pôdu
  • Účinne odpudzuje roztoče pavúkov;
  • sa môže na pôdu aplikovať rôznymi spôsobmi.

  Nevýhody

  • sa používa len na preventívne účely.
 • Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: