Pomáha vám voda schudnúť?

Voda tvorí 2/3 ľudského tela. Štúdie ukázali, že ak sa voda užíva v optimálnom množstve, môže mať pre telo mnoho výhod a dosiahnuť veľký úspech pri chudnutí. V tomto článku sa budeme zaoberať tým, čo si vedci myslia o zoštíhľujúcich vlastnostiach vody. Pozrieme sa aj na to, ako ho správne používať na chudnutie.

Pomáha vám voda schudnúť?

Čo hovorí výskum

Jedna štúdia bola vykonaná na Stanfordskej univerzite. Zúčastnilo sa na nej približne 100 žien s nadváhou. Boli vybraní ľudia, ktorí vypili menej ako 1 liter vody denne. Týmto ženám bolo odporučené piť približne 2 litre vody denne počas 12 mesiacov. Pravidelné váženie a meranie objemu počas tohto obdobia. Zistilo sa, že tieto ženy dokázali schudnúť až 2 kg bez zmeny životného štýlu.

Ďalší experiment sa uskutočnil na približne 3 000 žiakoch základných škôl. V 32 nemeckých školách boli nainštalované pitné fontány, aby si deti mohli kedykoľvek uhasiť smäd. A žiaci boli informovaní o výhodách vody. Výsledky sú veľmi pôsobivé. Zistilo sa, že pravidelné pitie vody znižuje riziko nadváhy o 31 %.

Ako voda súvisí s chudnutím

Rýchlosť metabolizmu priamo závisí od toho, koľko vody človek za deň spotrebuje. Pri nedostatku sa metabolizmus lipidov v hepatobiliárnom systéme spomaľuje, čo vedie k hromadeniu tuku a nadváhe.

Voda a zvýšený výdaj kalórií

Vypitie 500 ml (2 pohárov) vody stačilo na zrýchlenie metabolizmu o 30 % po 10 minútach. Táto rýchlosť sa udrží až 60 minút. Ak vypijete približne 2 litre vody za deň, stratíte 100 kilokalórií. Podobné výsledky dosiahnete aj polhodinovým miernym plávaním alebo 40-minútovou prechádzkou vonku.

Voda a znížený príjem kalórií

Pitie vody, keď ste smädní, zníži pokušenie dať si potom kolu, džús alebo sladký čaj. Zdá sa to ako maličkosť, ale v skutočnosti ide o výrazné zníženie kalórií. Výskumy dokázali, že spotreba vody za deň je približne o 200 kalórií nižšia ako spotreba iných nápojov.

Voda a zníženie chuti do jedla

Keď telu chýba voda, vždy to vedie k pocitu hladu, ktorý u väčšiny ľudí vyvoláva konzumáciu sladkých potravín s vysokým obsahom kalórií. Rýchlo sa trávi a dodáva energiu, ale nie na dlho, takže hlad sa rýchlo vracia. Pravdou však je, že telo potrebuje len uhasiť smäd čistou vodou.

Voda a opuch

Mnohí ľudia si zvykli myslieť, že opuchy sú spôsobené výlučne príliš veľkým množstvom vody. Nedostatok vody však ďalej podporuje zadržiavanie vody v tkanivách a opuchy rúk a nôh. Ak totiž nepijete dostatok tekutín, vaše telo cíti, že sú ohrozené jeho životné funkcie, a začne hromadiť vodu. Aby sa obnovila rovnováha, musí dať signál (normalizovaný pitný režim), že situácia sa vrátila do normálu a dodávky už nie sú potrebné.

Správny spôsob pitia vody

Správny spôsob pitia vody

Priemerný dospelý človek vypije denne približne 1,2 litra vody (čistá voda, džúsy a čaje). Približne 1 liter vody sa prijíma spolu so suchou potravou. Individuálna denná potreba vody sa dá určiť presnejšie, ak sa zohľadní fyzická aktivita, výška, hmotnosť, celkový zdravotný stav a región, v ktorom žijete.

Ak chcete schudnúť, pri pití vody by ste mali dodržiavať nasledujúce rady:

  1. V priemere by ste mali prijať 30 ml vody na 1 kg telesnej hmotnosti.Ak na váhe vidíte 70, vaša denná dávka je 2,1 litra. Ak dosiahnete hmotnosť 100 kg, mali by ste denne vypiť približne 3 litre vody. Na chudnutie sa neodporúča konzumovať viac, ako je odporúčané množstvo, a môže to byť dokonca nebezpečné.

  2. Snažte sa ho piť 20-30 minút pred jedlomalebo 1-1,5 hodiny po jedle. Ak sa to robí s jedlom alebo bezprostredne po ňom, nielenže nezhubnete, ale zhoršíte si trávenie.

  3. Deň začnite 1 pohárom vody nalačno. Potom pridajte ďalších 200 ml medzi jedlami. Nie je rozumné pokúšať sa vypiť celé denné množstvo na jedno posedenie. Na chudnutie si zlepšite zvyk piť trochu počas dňa.

  4. Nezabudnite na: Sladké limonády, káva, čaj a džúsy nie sú voda, najmä keď chcete schudnúť. Uprednostnite vodu, ktorá bola prečistená a neobsahuje plyn.

  5. Pite vodu mierne chladnú alebo izbovej teploty. Príliš veľa tekutín znižuje obranyschopnosť organizmu, spôsobuje ospalosť a slabosť. Zostáva v žalúdku, kým nedosiahne telesnú teplotu. Výsledkom je, že táto voda neočisťuje ani nehydratuje telo, ale vyvoláva opuchy.

  6. Snažte sa podporiť zvyk piť vodu.Vždy ho majte na viditeľnom mieste (v práci, v aute, vedľa pohovky). Ak sa budete zdravo stravovať, dodržiavať zdravý pitný režim a zvýšite fyzickú aktivitu, nadváha prestane byť problémom. Nielenže sa vám podarí schudnúť, ale budete vyzerať sviežo a krásne. Budete tiež môcť zlepšiť svoje zdravie a vitalitu.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: