Výplne: ako fungujú, kto ich potrebuje a prečo?

V modernej kozmetológii sa čoraz častejšie používajú výplne – špeciálne výplne, ktoré sa vstrekujú pod kožu a pôsobia na tkanivový komplex. Výplňové materiály môžu omladiť vzhľad, pomôcť ženám stratiť 5-10 rokov a eliminovať potrebu plastickej operácie. Naši novinári sa stretli s poprednými dermatológmi a kozmetičkami, aby zistili, ako výplne fungujú, aké typy výplní existujú a ako fungujú – všetky tieto informácie nájdete v tomto článku.

Výplne – koncept a aplikácia

Výplne - koncept a funkcia

Výplne sa stali populárnymi v oblasti kozmetológie pred viac ako rokom, ale nie všetky ženy vedia, čo sú a na čo sa používajú. Lekári definujú výplne ako mechanické výplne, ktoré sa vstrekujú do rôznych vrstiev mäkkého tkaniva a plnia rôzne úlohy. výplne sú v skutočnosti určené na zlepšenie estetických vlastností pokožky, vyhladenie nežiaducich štruktúr (ako sú vrásky, záhyby a riasy) a zlepšenie proporcií a kontúr tváre.

Úlohy, ktoré sa riešia pomocou výplní

 1. Spevnenie a tonizácia pokožky.

 2. Zvýšenie obsahu vlhkosti v pokožke (pomocou výplní na báze neupravenej kyseliny hyalurónovej).

 3. Prerozdelenie tieňov na korekciu čŕt tváre.

 4. Zakrytie drobných nedokonalostí pleti.

 5. Korekcia obočia.

 6. Zmena tvaru pier.

 7. Odstránenie kruhov pod očami (korekcia nosovo-slznej brázdy).

 8. Odstránenie husích nôh.

Zdvihnutie spodnej časti vrások a záhybov, najmä nosovo-rohových záhybov, čím sa zmenší vzhľad vrások:

 1. V oblasti čela.

 2. Medzi obočím.

 3. Vo vnútorných kútikoch očí („králičie vrásky“).

 4. Nad hornou perou („voštinové“ vrásky).

 5. Okolo úst (vrátane vrások, ktoré vznikajú pri úsmeve).

 6. Rozšírenie mäkkého tkaniva. Napríklad na kompenzáciu deficitu objemu čeľustnej kosti v prípadoch, keď pacient nie je pripravený podstúpiť liečbu u ortodontistu. Alebo korekcia lícnych kostí.

 7. Odstránenie asymetrie, nesúmernosti, napríklad v oblasti pier alebo očných kútikov.

 8. Pomocou výplní je tiež možné vykonať korekciu alebo zväčšenie pier, ktoré je veľmi obľúbené u žien mladého a stredného veku.

Existujú estetické chyby, ktoré sa nedajú vyriešiť pomocou výplní?? Odborníci odpovedajú, že ide napríklad o herniu na dolnom viečku. Môže sa opraviť výplňami, ale to nie je praktické, pretože problém je v kompetencii chirurga, nie kozmetológa. Preto sa pred použitím výplní musíme uistiť, že budú naozaj účinné a nepomôžu len oddialiť návštevu lekára. Jemných liniek a vrások sa ťažko zbavuje aj pomocou mechanických výplní.

Plnenie – bolestivé alebo nie

Mnohé dievčatá sa pýtajú, či sú injekcie bolestivé, koľko nepohodlia pacienti zažívajú počas výplňového postupu. Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď, pretože prah bolesti sa u žien líši. Preto je stupeň bolestivosti zavedenia výplní určený individuálne. Podľa hlásení pacientov sú najbolestivejšie injekcie v oblasti pier (na stupnici bolesti 10 z 10). Ak však takéto minimálne invazívne kozmetické zákroky vykonávate na licencovanej klinike a u kvalifikovaného kozmetológa, nepohodlie bude minimálne. Skúsený špecialista aplikuje injekcie správne, do správnej hĺbky, používa kvalitné materiály a pomôcky a v prípade potreby podáva lokálnu anestéziu. Externé lieky znižujú nepríjemné pocity a bolesť približne o 15 %. Ak pacienti nemusia cítiť vôbec nič, môže sa použiť krátkodobá zubná anestézia.

Typy výplní, najobľúbenejšie injekčné prípravky

Typy výplní, najobľúbenejšie prípravky na injekcie

Všetky typy výplní možno zhruba rozdeliť do dvoch veľkých kategórií. Prvým z nich sú rôzne produkty na báze kyseliny hyalurónovej (HA), ktorá sa bežne vyrába v tele. Druhým sú prípravky vyrobené z chemických látok, ktoré nemajú v ľudskom tele analógie (hydroxyapatit vápenatý, kyselina polymliečna, silikón, ktorý sa v modernej kozmetike takmer nepoužíva). V niektorých prípadoch sa ako výplň výplní používa vlastný podkožný tuk pacienta – je to tiež prirodzený a bezpečný prvok pre kozmetické injekcie. Biosyntetické výplne pozostávajúce z chemických látok maximálne kompatibilných s ľudským telom.

Výplne na báze kyseliny hyalurónovej

Hyalurónové výplne sú najbližšie ľudskému telu. Považujú sa za multifunkčné a prakticky univerzálne, pretože ich použitím možno vyriešiť 99 % estetických problémov. A nie je to len záležitosť domácej kozmetiky, ale aj celosvetového kozmetického priemyslu. Prečo si kyselina hyalurónová ako výplň mäkkých tkanív získala takú popularitu? Produkt sa totiž skladá zo sekvencie disacharidov, ktoré tvoria reťaz, ktorá môže rásť a pripájať nové články tým, že akumuluje častice HA produkované telom. Ukázalo sa, že kyselina hyalurónová aplikovaná do tkanív stimuluje procesy tvorby HA v ľudskom tele. Proces starnutia sa s pribúdajúcim vekom spomaľuje a kyselina hyalurónová môže tento proces znovu naštartovať. Štruktúra HA je rovnaká u všetkých organizmov – ľudí, zvierat aj baktérií. Bez ohľadu na to, ako sa kyselina hyalurónová syntetizuje, nie je nášmu telu cudzia. Preto HA používaná vo výplniach nie je schopná vyvolať špecifickú imunitnú reakciu organizmu, jednoducho povedané – nespôsobí alergickú reakciu a odmietnutie výplne.

Naši konzultantiPoskytli sme zoznam najobľúbenejších prípravkovvýplne na báze kyseliny hyalurónovej na korekciu vzhľadu tváre a vekom podmienených kožných zmien:

 1. Restylane. Ide o výplň, ktorá sa musí vstrekovať v sérii. Účinnosť a dlhotrvajúce výsledky závisia od ošetrovanej oblasti. Napríklad zavedenie výplní v oblasti čela je účinné 5 až 6 mesiacov a použitie výrobku v oblasti pohyblivejších svalov (okolo úst) umožní užívať si výsledky 3 až 4 mesiace. Švédska spoločnosť Restylane vyrába rovnomenné špeciálne výplne pre rôzne typy pleti.

 2. Restylane Perline. Ide o výrobok uvedenej značky, ktorý sa používa na korekciu vzhľadu v prípadoch výrazných zmien na pokožke súvisiacich s vekom. Kompatibilita výrobku s pokožkou a ľudským telom – 100%. Časom sa liek úplne vylúči prirodzenou cestou.

 3. Belotero. Tieto viacúčelové výplne sú obľúbené aj v zahraničí, najmä v USA. Sortiment výrobkov zahŕňa viac ako päť rôznych prípravkov prispôsobených konkrétnym estetickým problémom. Injekcie trvajú jeden rok alebo dlhšie. Vďaka svojmu dlhotrvajúcemu účinku je to produkt, ktorý sa hojne využíva na estetických klinikách.

 4. Juviderm. Ide o výplne na dlhodobé tvarovanie kontúr, ktoré sú k dispozícii vo forme jednorazovej injekčnej striekačky na injekciu, už naplnenej kozmetickým prípravkom. Sortiment výrobkov tejto značky zahŕňa výplne s lidokaínom, čo umožňuje zákrok aj pacientom s najcitlivejšou pokožkou a nízkym prahom bolesti.

Odborníci tiež často používajú výplňové značky Stylage a Princess, ktoré sú dlhodobo zastúpené na trhu kozmetických služieb a dokázali sa preukázať z najlepšej strany.

Typy výplní, najobľúbenejšie injekčné produkty

Výplne na báze kolagénu

Výplne na báze kolagénu sú tiež veľmi obľúbené, pretože kolagén je jedným z hlavných elastických proteínov produkovaných v ľudskom tele. Kolagén je pevná, ale pružná kostra, ktorá podporuje mäkké tkanivá a pokožku, zabraňuje ich ochabovaniu, strate turgoru, „splošteniu“ a posunu.

Takéto výplne sa vyrábajú v dvoch variantoch:

 1. Na báze ľudského kolagénu. Injekčný prípravok môže byť vyrobený z darcovského materiálu alebo z umelo syntetizovaných látok. Druhý variant je bezpečnejší, pretože možnosť alergickej reakcie sa znižuje na nulu. Koniec koncov, látka pre výplň je syntetizovaná v laboratóriu z vlastných kožných buniek pacienta, je najbližšie ku kolagénu, ktorý je už v ľudskom tele a nie je s ním v rozpore. Výplne na báze darcovského kolagénu sú lacnejšie, pretože sa nemusia vopred syntetizovať pre konkrétneho pacienta. Ich aplikácia by však mohla viesť k odmietnutiu a nežiaducej imunitnej reakcii. Dermalogen, Isologen, Cosmoderm.

 2. Na báze bravčového alebo hovädzieho kolagénu. Tieto výplne sú relatívne lacné a vo väčšine prípadov ich pacient dobre prijíma. Riziko alergie je nízke, a aj keď sa objavia vyrážky, nie sú výrazné. Medzi produkty tejto skupiny patria Zirplast, Artekoll a Artefill.

Výplne na báze kolagénu zlepšujú nielen vzhľad pokožky, ale aj jej štruktúru.

Výplne na báze iných látok

V predaji a v sortimente kozmetických kliník nájdete aj výplne s týmito účinnými zložkami v ich zložení:

 1. Hydroxyapatit vápnika– Anorganický materiál získaný z koralov poddruhu Porites. Predpokladá sa, že táto látka účinne stimuluje syntézu kolagénu v kožných bunkách. Nachádza sa v rôznych výplňových materiáloch, napríklad vo výrobku s názvom Radiesse.

 2. Kyselina polymliečna, ktorý tiež urýchľuje tvorbu elastických proteínov v ľudskom tele. Táto kyselina je hlavnou účinnou zložkou prípravku Sculpture.

 3. Polymetylmetakrylátové mikrosféry– Látka polymérneho typu, ktorá je inertná voči ľudským biologickým štruktúram. Používa sa na vyplnenie dutín vo vrstvách pokožky a vyrovnanie štruktúry pleti, vyhladenie vrások bez toho, aby sa zasahovalo do prirodzených biologických procesov.

Existujú nejaké rozdiely medzi výplňami na korekciu pier, lícnych kostí, nosa

Existuje rozdiel medzi prípravkami používanými na korekciu jednej a druhej oblasti tváre. Hlavný rozdiel spočíva vo veľkosti častíc homogénneho roztoku. Hustota liečiva závisí od priemeru častíc. Napríklad na korekciu lícnych kostí alebo brady sú vhodné výplne, ktoré sú stabilnejšie, menej plastické a majú nízku tendenciu k šíreniu. A na ošetrenie škvŕn v oblasti očí a pier sa používajú viac vylievacie prípravky, ktoré sa rýchlo vylučujú z tela.

Princíp fungovania a vlastnosti kozmetického postupu

Princíp účinku výplní a osobitosti kozmetického postupu

Ako fungujú výplne kyselinou hyalurónovouje nasledovný:

 1. Prirodzená HA v hlbších vrstvách pokožky pomáha udržiavať správnu úroveň hydratácie, t. j. vlhkosti. Jeho molekuly dokážu doslova priťahovať tekutinu, vďaka čomu je pokožka pružná a elastická. Ióny kovov, vitamíny a iné živiny sa do tkaniva dostávajú aj prostredníctvom cirkulácie vody. Priemerná „životnosť“ molekuly HA je niekoľko minút až 30 dní (v závislosti od typu tkaniva, v ktorom sa nachádza), potom sa rozpadne na jednotlivé častice. Špecializované bunky, nazývané fibroblasty, spájajú jednotlivé častice HA a znovu zostavujú nové molekuly, čo je kruhový proces.

 2. Keď špecialista vstrekne hyalurónové výplne, telo pacienta začne rozkladať ich molekuly na jednotlivé častice, čo podporuje aktiváciu fibroblastov. To vedie k zvýšenej syntéze kyseliny hyalurónovej, ktorá má pozitívny vplyv na stav pokožky.

Postupnosť korekcie vzhľadu pomocou výplní je nasledovná:

 1. diagnostika stavu pokožky alebo zistenie estetických problémov, ktoré chce pacient odstrániť.

 2. Identifikácia kontraindikácií, ktoré môžu byť dôvodom nemožnosti vykonať kozmetický zákrok. Ak neexistujú žiadne kontraindikácie alebo obmedzenia, špecialista vyberie optimálny liek na injekcie, vhodný pre pacienta s ohľadom na vlastnosti kože a štruktúry tváre.

 3. Dekontaminácia povrchu tváre. Rovnako ako zmiernenie bolesti lokálnymi anestetikami alebo injekciami lidokaínu.

 4. Aplikácia výplní do cielených oblastí tváre. Ak má pacient napríklad plochú špičku nosa a potrebuje ju urobiť ostrejšou a vyvýšenejšou, výplň sa vstrekne do oblasti medzi nosovými dierkami. Ak má pacient na nose nežiaduci hrbolček, injekcie sa podávajú nad a pod hrbolčekom, čím sa podarí vyrovnať zadnú časť nosa a urobiť ju plochejšou.

 5. Pacient by mal byť počas zákroku v pokojnom, uvoľnenom stave. Nie sú povolené žiadne výrazy tváre, vrásky, mračenie, úsmevy ani slzy. Po injekčnom podaní výplní sa môžu objaviť mierne modriny a opuchy, ktoré zmiznú do niekoľkých dní. Tkanivá tváre sa nakoniec vrátia do normálu do 14-30 dní po kozmetickom zákroku. Počas toho istého obdobia sa prejavuje maximálna účinnosť lieku podaného do mäkkých tkanív. Za 2-4 týždne by ste sa mali opäť objednať k odborníkovi, ktorý vás vyšetrí, a potom sa môžete vrátiť do bežného života.

Výplne vlasov a pokožky hlavy

Výplňové materiály sa nepoužívajú len na boj proti vekovým zmenám na pokožke a na odstránenie estetických nedostatkov. Ale aj na zlepšenie zdravia, vzhľadu vlasov a pokožky hlavy. Podávanie špeciálnych prípravkov na pokožku hlavy môže tieto problémy odstrániť:

 1. Vypadávanie vlasov, zmeny štruktúry vlasov – suchosť, rednutie, lámavosť, matnosť, rozštiepené končeky.

 2. Lupiny.

 3. Suchosť a odlupovanie kože.

 4. Nepravidelné mazové žľazy, mastné vlasy.

Výplne pomáhajú dodávať živiny priamo k zdroju problému – vlasovým folikulom a hlboko do epidermy. Preto vlasy vyzerajú zdravšie, sú silnejšie a lesklejšie, začínajú lepšie rásť, prestávajú predčasne vypadávať.

Mezoterapia

Výplňové materiály na tvarovanie a zväčšenie objemu prsníkov

Výplne s kyselinou hyalurónovou možno použiť na korekciu tvaru a veľkosti prsníkov, čím sa odstráni asymetria, ktorá sa často vyskytuje u žien, ktoré dojčia alebo podstúpili operáciu v tejto oblasti.

Kyselina hyalurónová používaná na korekciu prsníkov má gélovú konzistenciu. Počas ošetrenia sa prípravok vstrekuje do svalovej vrstvy za prsiami a v blízkosti rebier. Liečba preto nebude zasahovať do budúcej laktácie a dojčenia. Výhody výplní v porovnaní s plastickou operáciou prsníkov spočívajú v tom, že dochádza k minimálnemu zásahu do tkaniva a zákrok si nevyžaduje anestéziu.

Rehabilitácia po natáčaní

Ak ste podstúpili kozmetický zákrok na korekciu tváre alebo estetických chýb pomocou výplní, kozmetička vám určite poradí, ako sa správať počas rekonvalescencie. Inými slovami, bude vám povedané, čo robiť, aby stopy po injekcii rýchlo zmizli, a čo nerobiť, aby sa neznížila účinnosť zákroku.

Hlavné odporúčania kozmetičiek počas prvých 10-14 dní po injekciách s výplňami:

 1. Nevystavujte pokožku priamemu slnečnému žiareniu.

 2. Obmedzte návštevy pláže, sauny, parných kúpeľov a verejných bazénov.

 3. Žiadne horúce kúpele.

 4. Nemasírujte pokožku v mieste, kde boli podané injekcie.

 5. Nevykonávajte kozmetické procedúry, ako je hĺbkový peeling, botulínová terapia atď..

Na zmiernenie opuchu musíte použiť lokálne lieky, ktoré vám predpísal lekár. Nepoužívajte žiadne lieky podľa vlastného uváženia. V prípade závažných komplikácií by ste sa mali obrátiť na odborníka, ktorý zákrok vykonal, alebo v krajnom prípade na terapeuta.

Kontraindikácie použitia výplní, možné komplikácie po zákroku

Kontraindikácie

Fillnig má malý zoznam kontraindikácií a obmedzení, čo je ďalšou výhodou tohto typu kozmetického zákroku:

 1. Mladý vek pacienta. Výplne sa zvyčajne nepoužívajú, ak má klient menej ako 19-20 rokov. Je potrebné si uvedomiť, že zavedenie výplní nie je preventívnym opatrením proti vekovým zmenám na koži. Takéto prípravky nedokážu zabrániť vzniku vrások, navyše za sebou zanechávajú „stopy“. Ak sa v mladosti necháte uniesť predoperačným fílingom, môže to viesť k nezvratným zmenám štruktúry a vlastností mäkkého tkaniva. Zároveň existujú estetické problémy, ktoré možno korigovať vo veku 18 rokov bez akýchkoľvek komplexov. Výplne môžu napríklad rýchlo odstrániť bezvýznamnú hrču na nose alebo korigovať poklesnutú bradu, a to len s použitím malého množstva prípravku bez toho, aby ste museli absolvovať vyšetrenie u plastického chirurga.

 2. Zlá pohoda pacienta.

 3. Zhoršenie chronických ochorení, najmä herpesu.

 4. Onkologické ochorenia.

 5. Zhoršená syntéza kolagénu.

 6. Prítomnosť lézií infekčných a zápalových ochorení v postihnutej oblasti.

 7. Tehotenstvo a dojčenie.

 8. Ochorenia alebo abnormality obehového systému.

 9. Kritické dni a niekoľko dní pred a po lekárskej prehliadke (v tomto období je prah bolesti znížený).

Komplikácie, ktoré sa môžu objaviť po aplikácii výplní:

 1. Sčervenanie, opuch a prekrvenie.

 2. Krvácanie – nemusí sa vyskytnúť vždy, všetko závisí od anatómie a oblasti korekcie. Ak sa napríklad injekcia aplikuje do oblasti s vysokým prívodom krvi (pery), existuje 80 % pravdepodobnosť vzniku modrín, čo je variant normy. Jedinou otázkou je, aké veľké budú modriny – závisí to od profesionality kozmetológa. V oblasti lícnych kostí a pod očami odborníci používajú atraumatickú kanylu a riziko zadusenia ciev je veľmi nízke. Výskyt hematómov v týchto oblastiach je preto skôr výnimkou ako pravidlom.

 3. Zápalový vývoj.

 4. Zmena rýchlosti krvného obehu v oblasti aplikácie.

 5. Príznaky alergických reakcií – svrbenie, vyrážky, opuch a pálenie.

Nežiaduce účinky sa však vyskytujú vo väčšine prípadov, keď sa pacient obráti na „domácu“ kozmetičku, ktorá nemá licenciu na vykonávanie takýchto postupov, ale absolvovala len zrýchlený kurz. Takíto „majstri“ často používajú lacné výplne, nie vždy dodržiavajú protokol postupu. A ak je kozmetička tiež neskúsená, je pravdepodobné, že vás „dostane do rúk“. V prípade injekčnej kozmetiky to nie je povolené, pretože to môže mať vplyv na zdravie pacienta. Je lepšie zaplatiť za službu o 20-30 % viac, ale absolvovať zákrok u skúseného, profesionálneho kozmetológa alebo zamestnanca kozmetického salónu.

Ako sa výplne rozpadajú a vychádzajú von

Výskum a účinnosť

Ľudské telo vníma látky používané vo výplniach ako cudzie telesá. Aj keď ide o kyselinu hyalurónovú, ktorá nemôže spôsobiť poškodenie tkaniva. Telo sa preto snaží „nepozvaného hosťa“ odstrániť a prirodzene ho vyplaviť. V prípade kyseliny hyalurónovej však telo nedokáže túto cudzorodú látku okamžite odstrániť. Preto obklopí „cudzopasníka“ kapsulou, ktorá sa vytvorí do troch až štyroch týždňov. V tomto stave zostáva HA v tkanive, kým sa nerozloží na CO2 a vodu. Trvá približne 12 mesiacov, teda rovnako dlho ako účinok výplne.

Ak sa použijú nehyalurónové výplne, ktoré telo tiež nemôže zničiť, ale ktoré ho neohrozujú, ich zvyšky môžu zostať v tkanivách 2 až 3 roky, potom sa tiež postupne odstránia. V tomto prípade však môžu nastať komplikácie – fragmenty sa môžu oddeliť od výplne, čo spôsobí podráždenie tkaniva a komplikácie. Preto je lepšie používať ako výplne produkty na báze kyseliny hyalurónovej.

Alternatívou injekčnej kozmetiky sú výplňové krémy

Pre ľudí, ktorí kategoricky netolerujú injekcie do tváre, dokonca aj tie najbezbolestnejšie, existuje alternatíva – krémové výplne s účinkom proti starnutiu. Tieto produkty sa nepodávajú pod kožu, ale aplikujú sa na povrch kože. Ale názov „výplň“ dostali za to, že majú byť schopné preniknúť do hlbších vrstiev pokožky, ako aj za to, že vám umožnia získať výsledky podobné alebo blízke výsledkom filetovania.

Napríklad namiesto tradičných mechanických výplní sa takéto výrobky môžu použiť na vonkajšiu aplikáciu:

 1. Revitalift Filler Renew od Loreal. Výrobok určený na ošetrenie starnúcej pleti sa vyrába v Nemecku a v Spojenom kráľovstve; druhý výrobok je dvakrát drahší ako prvý.

 2. Hyalurónová výplň 3D od spoločnosti Libriderm. Výrobca tento produkt označuje ako bezinjekčný omladzujúci prostriedok najnovšej generácie. Produkt má nielen výrazný účinok proti starnutiu, ale aj ochranný filter SPF 15, ktorý zabraňuje fotostarnutiu pokožky.

Predtým, ako sa vzdáte používania výplní a začnete používať krémy, je však užitočné poznať názor kozmetológov v tejto súvislosti. Odborníci tvrdia, že krémy s kyselinou hyalurónovou môžu preniknúť len do horných vrstiev pokožky alebo zostať na povrchu, aby vytvorili dojem hydratácie, pretože molekuly HA obsiahnuté v týchto produktoch sú príliš veľké na to, aby prekonali povrchovú bariéru pokožky. Ukazuje sa, že výrobcovia klamú – akákoľvek kozmetika pôsobí na úrovni horných vrstiev epidermy, a ak sú schopné preniknúť hlbšie – je to už liek, nie krémy na starostlivosť.

Výplne, botox a mezoterapia – rozdiely medzi procedúrami

Výplň, botulínová terapia a mezoterapia sú kozmetické postupy, ktoré majú podobný princíp účinku. To znamená, že ide o techniky, ktoré zahŕňajú injekcie do mäkkých tkanív na dosiahnutie určitých cieľov a estetických zámerov.

Každý postup má svoje vlastné charakteristiky, ktorými sú najmä zloženie injekcií, hĺbka injekcie, počet sedení, závažnosť a trvanie účinku, bezpečnosť injekčných zložiek.

Mezoterapia používa injekcie na báze komplexu vitamínov a minerálov, liečiv, organických kyselín, rastlinných extraktov. Pri plnení – výrobky na báze kyseliny hyalurónovej, kolagénu, syntetických látok alebo podkožného tuku.

Botulínová terapia využíva injekcie botoxu, ktorý znehybňuje určité tvárové svaly a môže mať nepriaznivý účinok na nervové zakončenia. Ale keď ide o výrazové vrásky, výplne to nezvládnu a botox… Pretože v mimických oblastiach sú svalové vlákna vpletené do štruktúry kože a keď človek robí mimiku, oblasti dermy sa sťahujú spolu so svalmi a vytvárajú hlboké záhyby a riasy. Odstrániť ich možno len násilným uvoľnením svalových vlákien, čo sa dosiahne injekciami botoxu.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: