Ako dlho schne dlažba na podlahe: kritériá na určenie pripravenosti pokrytia

Oprava je, ako vieme, zdĺhavá, vyčerpávajúca a materiálovo náročná záležitosť. Ak chcete urýchliť tento nepríjemný proces, mnohí sa ponáhľajú vykonať sériu dokončovacích prác a zabúdajú, že všetko trvá nejaký čas – niekedy sa tomuto bodu nedá vyhnúť. To isté platí aj pre podlahovú krytinu. Keďže tento materiál je najviac namáhaný, je dôležité dodržiavať čas schnutia po položení. Ako dlho trvá, kým dlaždice na podlahe vyschnú?? Naši odborníci poznajú odpoveď na túto otázku.

sušenie tyčí

Faktory ovplyvňujúce čas sušenia obkladačiek

Väčšina výrobcov lepidiel uvádza čas schnutia na obale. Zdanlivo skvelé správy. Uvedený čas je však v skutočnosti len orientačný a na tento údaj sa možno spoľahnúť len vtedy, ak sa materiál kladie za optimálnych podmienok: pri vnútornej teplote 20-24 °C C a vlhkosť vzduchu max. 60 %. Preto niekedy nestačí štandardných 24 hodín potrebných na schnutie dlaždíc.

Na rýchlosť tohto procesu má vplyv len niekoľko faktorov, ale nemôžete ich ignorovať:

  1. Teplota v miestnosti/ročná doba– Pri určovaní rýchlosti schnutia materiálu by sa malo dodržiavať nasledujúce jednoduché pravidlo – čím teplejšia je miestnosť, tým rýchlejšie lepidlo schne. To však neznamená, že musíte zapínať ohrievače, aby ste proces urýchlili – musí prebiehať prirodzene. Pokiaľ ide o ročné obdobie, zima vo všeobecnosti znamená pomalšie schnutie dlaždíc na podlahe, zatiaľ čo leto znamená rýchlejšie schnutie. V lete lepidlo schne približne jeden a pol dňa a v zime trvá ďalších 12 hodín.

  2. Teplota substrátu– Neodporúča sa zahrievať podlahu pred položením dokončovacieho materiálu: stačí minimalizovať teplotný rozdiel, pretože príliš studený podklad môže spôsobiť vysychanie lepidla a jeho nezamŕzanie.

  3. Vlhkosť vzduchu– to je možno kľúčový faktor, ktorý jednoducho nemožno ignorovať. Jednoduché pravidlo: čím vyššia je vlhkosť, tým dlhšie trvá vytvrdnutie lepidla. Je preto logické, že podlaha v kuchyni by mala byť pripravená na použitie oveľa rýchlejšie ako podlaha v kúpeľni. Vo vlhkých oblastiach je schnutie dlažby také pomalé, že môže trvať až týždeň.

Čas schnutia dlaždíc v závislosti od typu lepidla

Najbežnejší časový interval pre „nastavenie“ lepidla na dlaždice – od 12 do 36 hodín. V niektorých prípadoch je však možné toto obdobie prekročiť. Všetko závisí od typu použitého lepidla:

  1. Univerzálne– používa sa najmä na pokládku ľahkých podlahových dlaždíc a „tuhne“ už po 6-7 hodinách po nanesení na podklad. Kompletné sušenie trvá približne 12 hodín.

  2. Odolnosť voči mrazu– exteriérové lepidlá potrebujú pravdepodobne najdlhší čas na správne „nastavenie“. Toto obdobie trvá 24 až 36 hodín.

  3. Zosilnené stránky– Tento variant je ideálny pre ťažké obkladačky (napr. porcelán) a trvá najmenej 12 hodín, kým vyschne. Kompletné sušenie trvá 24 hodín.

  4. Odolnosť voči vlhkosti– tento výrobok je vhodný do priestorov s vysokou vlhkosťou, napríklad na obkladanie bazénov. Lepidlo vytvrdzuje najmenej 24 hodín.

  5. „Biela“ malta– Mozaiková znášacia hmota nesmie byť zaťažená počas dňa alebo dňa a pol po aplikácii.

Prečo čakať na zaschnutie lepidla a ako zistiť, kedy je hotové?

To, či je lepidlo suché, sa nedá zistiť len dotykom dlaždice. To sa dá zistiť dvoma spôsobmi. Prvým je zaklopiť prvok dlaždice, druhým je pokúsiť sa ho odtrhnúť od podlahy. Odporúčame používať obe metódy striedavo. Jemne poklepte na prvok a potom sa ho pokúste oddeliť od základne. Najlepšie je to urobiť pomocou dlaždíc umiestnených niekde v rohu miestnosti (ak sa povrchová úprava odlepí, problém sa dá vyriešiť diskrétne).

Niektorí ľudia si nesprávne myslia, že nie je potrebné čakať, kým dlažba dokonale vyschne: môžete po nej chodiť po niekoľkých hodinách a dokonca vyčistiť škáry. Skutoční profesionáli vedia, že to nemajú robiť, a to z dvoch dôvodov. Prvá: Aj keď lepidlo stihlo stuhnúť, obkladačky sa môžu pod zaťažením posunúť. Po druhé, existuje vysoké riziko poškodenia dlaždíc, pretože na niektorých miestach nemuselo byť nanesené dostatočné množstvo lepidla (nie je ľahké dokonale rozotrieť lepidlo po celej ploche podlahy).

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: