Príkaz na vypnutie systému Linux

S modernými distribúciami

 • nux je možné plne ovládať iba pomocou grafického rozhrania. Znalosť konzolových príkazov poskytuje používateľovi ďalšie možnosti. Naši odborníci opisujú možnosti vypnutia počítača pomocou terminálu.

  Vypnutie

  Štandardný príkaz vypnutia, ktorý sa používa s rôznymi argumentmi, umožňuje naplánovať vypnutie počítača na časovač alebo na konkrétny, používateľom definovaný čas.

  Zadaním príkazu „shutdown -P“ v termináli sa spustí štandardný postup vypnutia, ktorý si vyžaduje minútovú prestávku pred vykonaním operácie. Ak chcete disk okamžite vypnúť, použite príkaz „shutdown -P now“. Po stlačení klávesu enter sa v okne terminálu zobrazí dátum a čas operácie. Šípka v informačnom riadku zobrazuje spôsob zrušenia. Zadajte „shutdown -c“ pred uplynutím odpočítavania a zastavte predchádzajúci príkaz.

  Ak chcete vypnúť počítač pomocou časovača, zadajte do terminálu „shutdown -P +MM“. Zmeňte hodnotu „+MM“ na požadovaný čas v minútach. V tomto príklade je hodnota počítadla odpočítavania 10 minút.

  Okrem nastavenia časovača má používateľ možnosť určiť presný čas vypnutia. Do terminálu zadajte „shutdown -P HH:MM“. Namiesto „HH:MM“ zadajte požadovaný čas vypnutia počítača.

  Kľúč SysRq

 • Z nux je možné posielať príkazy priamo do jadra operačného systému. Pokyny sú k dispozícii v ovládači klávesnice a sú viazané na kláves „SysRq“. Na klávesnici PC plnej veľkosti je kombinovaná s klávesom „Print Screen“. Jeho umiestnenie je zvýraznené na nasledujúcej snímke obrazovky.

  Vo väčšine prípadov sa možnosť priameho prístupu k jadru používa na ladenie, ale existuje aj kombinácia, ktorá umožňuje správne vypnúť systém. Ak chcete vykonať operáciu, stlačte súčasne tlačidlá „Alt“, „PrtScr/SysRq“ a latinské písmeno „O“ označené na snímke obrazovky.

  Na záver

  Naši odborníci opisujú niekoľko spôsobov vypnutia počítača s operačným systémom

 • nux pomocou príkazov zadaných v termináli. Vyberte si vhodný a použite ho podľa potreby.
 • Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: