Ako si vybrať ideálne korčule

Naučíte sa korčuľovať?? Vaše dieťa bude pravidelne hrať hokej? Už vás nebaví platiť za prenájom korčúľ na verejných korčuliach? Vo všetkých týchto prípadoch by ste mali zvážiť kúpu vlastných korčúľ. A my sme tu, aby sme vám pomohli.

Výber korčúľ

Výber štýlu lyžovania

V prvom rade sa musíte rozhodnúť, ako presne budete lyžovať. Aký štýl si želáte?? A ak sú korčule zakúpené pre dieťa, do akej sekcie ho plánujete zapísať? V súčasnosti sú najpopulárnejšie tri typy korčúľ:

 1. Krasokorčuľovanie – určené na hodiny krasokorčuľovania. Ak neviete robiť Touloupe alebo Triple Axel a nemáte v úmysle naučiť sa niektorý z týchto prvkov, tieto korčule nepotrebujete.

 2. Rekreačné – najlepšia voľba pre tých, ktorí chodia korčuľovať len párkrát za sezónu.

 3. Hokej – určený pre príslušný šport. Tieto korčule vám umožňujú korčuľovať vysokou rýchlosťou – pomáhajú zvýšiť náraz.

Keď viete, čo chcete s lyžami robiť, musíte sa začať oboznamovať s ich základnými vlastnosťami.

Korčuliarska obuv a nože

Ak sa pozriete na topánky krasokorčuliarov, je nepravdepodobné, že by ste si ich pomýlili s niečím iným. Sú štíhle a veľmi vysoké. Často sú dobre izolované, pretože sa očakáva, že športovec strávi veľa času tréningom. Takmer všetky takéto topánky ponúkajú možnosť tepelného tvarovania, pri ktorom vnútro topánky po zahriatí doslova obopne nohu. Existujú však aj modely s anatomickými penovými vložkami. Prvá možnosť je určite lepšia.

Ak chcete používať výlučne vnútorné klzisko a ste ďaleko od akýchkoľvek vážnych výsledkov, môžete použiť model bez tepelnej izolácie. Ale ani nepomýšľajte na to, že by ste tieto korčule nosili na ulici! V takom prípade vás nezachránia ani tie najteplejšie ponožky.

Pred nákupom si korčule určite vyskúšajte. Mali by ste si ich kúpiť správne pre svoju veľkosť chodidla. Všímajte si aj tuhosť topánok. Ak viete, ako skákať, alebo sa to plánujete naučiť, mali by ste sa zamerať na pevný model. Iba tak sa môžete spoľahnúť na ochranu členkov pri pristátí. Tuhosť korčúľ môžete skontrolovať na ich charakteristikách alebo osobne stlačiť hornú časť pätky prstami. V pevnej obuvi by sa nemala poddať pokožke a stratiť svoj tvar kvôli vašim činnostiam.

Ak máte v úmysle korčuľovať bez skákania, mali by ste si vybrať model s odpruženou obuvou. Po prvé, je lacnejšie ho kúpiť. Po druhé, pri korčuľovaní nebudete cítiť žiadne nepohodlie.

Samozrejme, mali by ste venovať pozornosť nielen obuvi. Pri korčuľovaní na ľade hrajú dôležitú úlohu aj nože. V prípade krasokorčúľ budete mať pomerne dlhú rovnú časť. Vďaka tomu sa človek ľahko posúva. Stabilita korčúľ závisí aj od polomeru zakrivenia noža. Čím väčší je stupeň ohnutia, tým ťažšie je náhodne spadnúť. Na ľade sa však oveľa ťažšie krúti. V ideálnom prípade by ste mali vyskúšať korčule s rôznymi polomermi ohybu, aby ste zistili, ktorý z nich vám poskytne najlepší ohyb. Táto možnosť však nie je dostupná pre každého.

Ak sa pozriete na prednú časť čepele, uvidíte ostré zuby. Korčule v krasokorčuliach majú presne toto. Možno ich použiť na zastavenie a zložité tvary. Neprekážajú ani začiatočníkom, pretože samy o sebe nikdy nepriľnú k povrchu ľadu. Materiál by mal byť v ideálnom prípade z vysokouhlíkovej ocele. Korčule s nimi vám budú slúžiť dlhé roky a budete ich musieť brúsiť len zriedka. Ak však nechcete minúť veľa peňazí, mali by ste si vybrať model s čepeľami z nízkouhlíkovej alebo legovanej ocele. o ktoré sa z času na čas musíte postarať.

Výber korčúľ

Skúšanie krasokorčúľ

Aby nedošlo k nesprávnemu odhadu veľkosti krasokorčúľ, musíte venovať osobitnú pozornosť ich nasadeniu. Mali by ste si ich nasadiť a potom sa aspoň tri minúty prechádzať. Posúďte, či vám nie sú topánky príliš tesné – zlý krvný obeh spôsobuje mrznutie nôh, a to aj na krytom klzisku. Korčule sa však nesmú kývať, inak budete mať problémy so stabilitou na ľade.

Uistite sa, že je päta pevne pritlačená k zadnej časti topánky. Chrániče holene musia obopínať chodidlo. Ak sú tieto pravidlá dodržané a môžete sa pohodlne pohybovať, korčule si môžete kúpiť bez váhania.

Hokejové topánky a čepele

Keď si nasadíte hokejové korčule, nebudete ani korčuľovať, ale behať po ľade. Preto nemá zmysel ich kupovať, ak nemáte v úmysle hrať hokej. Pri výrobe týchto korčúľ sa spája topánka, plastový košíček a nôž. Lacné modely sa už nedajú rozobrať, pretože čepeľ a sklo sú z jedného kusu. Iba profesionálne modely umožňujú bezproblémovú výmenu čepele. A to je správne, pretože pri každodennom lyžovaní sa opotrebuje oveľa rýchlejšie ako samotná topánka, nehovoriac o poháriku.

Je samozrejmé, že dieťaťu bude vyhovovať nerozložený model. Môžete si byť istí, že jeho noha bude rásť rýchlejšie, než sa čepele opotrebujú. Ale o detských korčuliach budeme hovoriť o niečo neskôr.

Hokejové topánky sa zvyčajne vyznačujú vysokou tuhosťou a primeranou dĺžkou. Uistite sa, že šnúrky sú dostatočne dlhé, aby topánka dobre držala na nohe. Z vnútornej strany musí byť polstrovanie zo syntetickej peny. Vnútri je tiež mäkké odpruženie, vďaka ktorému noha nepociťuje žiadne nepohodlie.

Hokejové korčule môžu byť úplne iné. zvyčajne sa delia do troch tried: amatérska, poloprofesionálna a profesionálna. V závislosti od toho môžu byť topánky vybavené rôznymi vložkami a úpravami pre konkrétne chodidlo. Profesionálne korčule sa nebudú báť zasiahnuť rýchlo letiaci puk a obuv bude zohľadňovať všetky zvláštnosti anatómie chodidla a členku. A je nepravdepodobné, že by ste pri ich výbere čítali takéto články, takže radšej budeme hovoriť o prvých dvoch typoch korčúľ.

Amatérske hokejové korčule sa na prvý pohľad nemusia zdať dostatočne pevné. Ale to je v poriadku, pretože sa v nich jednoducho naučíte lyžovať. Je lepšie vziať si model, ktorý má plastovú špičku, ktorá ochráni prsty pred pukom a súperovou hokejkou. Takéto korčule nemajú žiadnu inú ochranu – majú bočnice z lacného syntetického materiálu a mäkký jazyk. A určite nemôžete počítať s úpravou nohy. Nájdete tu však atraktívnu cenovku, vďaka ktorej si tieto korčule kupuje 99 % začiatočníkov.

Ak hovoríme o poloprofesionálnych korčuliach, v ich prospech sa rozhodujú ľudia, ktorí pravidelne hrajú hokej. Takýto model by mal byť oveľa lepšie chránený. Môže mať pevný jazyk, vďaka ktorému sa nemusíte báť úderu od súpera alebo puku. Lepšie chránia aj pred tlakom šnúrok. Budú mať aj zosilnenú bočnú ochranu so zosilňujúcimi rebrami. Môžu byť tepelne tvarované, aby sa prispôsobili anatómii chodidiel.

Relatívne novým prvkom niektorých poloprofesionálnych hokejových korčúľ je vzduchová komora s čerpadlom. Keď športovec stlačí tlačidlo na pätke, kamera sa vyfúkne alebo nafúkne, čím sa zníži alebo zvýši päta. To vám umožní nájsť ideálnu polohu.

Takéto korčule by ste si mali kúpiť len vtedy, ak sa už zúčastňujete na nejakých súťažiach. Zatiaľ by to mali byť amatérske korčule, alebo aspoň nie najvyššej úrovne. Je ťažké si predstaviť, že by si hokejista CHL vybral poloprofesionálne korčule. Pri súčasnom zaťažení v tejto lige by sa takéto korčule rýchlo rozpadli.

Čo sa týka noža, hokejové korčule majú takú konštrukciu, aby sa športovec nešmýkal, ale jazdil po ľade. V prípade hobby obuvi sa na jej výrobu najčastejšie používa legovaná oceľ. Na zvýšenie tvrdosti sa do zliatiny pridáva nikel, mangán a chróm. Vo výrobnom procese sa však niekedy môžu vyskytnúť chyby. Pred kúpou preto skontrolujte, či nie sú obe čepele preliačené, prasknuté alebo inak poškodené. Mali by byť dokonale hladké!

Poloprofesionálne hokejové korčule sú spravidla vybavené nožmi z uhlíkovej ocele. Môžete pozorovať rozdiely v hmotnosti, tuhosti a výške lopatiek. Aj množstvo uhlíka sa môže líšiť. A to má priamy vplyv na tuhosť. Čím menej uhlíka, tým častejšie musíte ostrie brúsiť. maximálna tuhosť tiež nie je vhodnou voľbou, pretože môže spôsobiť krehkosť čepele a jej zlomenie pri náraze do hokejky alebo puku. Preto neodporúčame kupovať korčule s nožmi, ktoré obsahujú viac ako 0,9 % uhlíka.

Nezabudnite, že pri každom ostrení sa čepeľ mierne zmenší. Preto je lepšie vybrať si hokejové korčule s dostatočne vysokými nožmi – môžete dúfať, že vydržia dlhšie.

Hmotnosť čepele závisí najmä od jej výšky. Vplyv na vás môže mať aj prítomnosť špeciálnych hliníkových vložiek. Zároveň môžu znížiť odolnosť čepele.

Výber korčúľ

Skúšanie na hokejovom ihrisku

Ak si myslíte, že hokejové korčule sú správnou veľkosťou tradičnej obuvi, radi by sme vás sklamali. Každý výrobca má, žiaľ, svoj vlastný rozsah veľkostí. Takto by ste si mali vybrať korčule.

Keď ste našli hokejové korčule so správnou veľkosťou topánky, nasaďte si ich. A posuňte chodidlo tak, aby bola päta pevne pritlačená k päte. V tomto bode by sa prsty mali dotýkať prstov, pretože len vtedy bude korčuľovanie najpríjemnejšie. Ak áno, korčule vám sedia.

Rovnako ako v prípade vyššie uvedených krasokorčúľ by ste si nemali brať o číslo väčšie. Neskúšajte ich ani s hrubšími ponožkami; v každom prípade vám budú nepohodlné.

Pri pohľade na špecifikácie hokejových korčúľ si určite všimnete, že sa v nich uvádza viac ako len veľkosť. Líšia sa od seba aj šírkou posledného z nich. Je teda možné, že vám korčule sedia, ale sú príliš veľké. V takom prípade si jednoducho nájdite kus s menšou šírkou. Na tento účel si pozrite príslušné označenia:

 1. D alebo R: označuje modely so štandardnou šírkou, vhodné pre väčšinu športovcov;

 2. C alebo N – tieto písmená označujú užšiu obuv (rozdiel je približne 0,6 cm);

 3. E alebo W – označuje širšiu topánku (rozdiel je rovnaký 0,6 cm).

Na meranie šírky chodidla použite špeciálne pravítko, ktoré by malo byť k dispozícii v obchode. Môžete sa však zaobísť aj bez nej, podľa toho, ako sa cítite.

Rekreačná korčuliarska obuv a nože

Pokiaľ ide o chodiace jahody, často sa predávajú v kategórii „fitness korčule“. Boli vynájdené pomerne nedávno. Na rozdiel od vyššie uvedených druhov korčúľ majú výrazne nižšiu a mäkšiu topánku. Vďaka tomu poskytujú najlepší jazdný komfort. Nemôžu však dosahovať vysoké rýchlosti. Neodporúča sa vykonávať všetky druhy piruet – hrozí riziko zranenia.

Vnútri topánky rekreačných korčúľ je polstrovaná topánka. Teplotné tvarovanie sa prakticky nevyskytuje a anatomické vložky z peny sú prítomné len v niekoľkých výrobkoch. Je potrebné poznamenať, že v predaji nájdete modely, z ktorých sa dajú topánky odstrániť. To umožňuje ich umývanie a sušenie.

Mnohé korčule majú klasické šnurovanie. Ale nie tie, ktoré chodia! Tieto varianty korčúľ majú čoraz viac klipov a suchých zipsov. Tento variant upevnenia výrazne urýchľuje nasadzovanie korčúľ. Nízka spoľahlivosť je kompenzovaná tým, že ich nebudú používať športovci.

Rekreačné korčule majú väčšinou rovné nože s veľkým polomerom zakrivenia. To znamená, že sú veľmi stabilné, ale manévrovanie na nich nie je príliš pohodlné. Vďaka tomu sú korčule ideálne na použitie pri masovom korčuľovaní. Čepele môžu mať zuby, ale existujú aj modely bez nich. V každom prípade je zubov oveľa menej ako v prípade krasokorčúľ a sú umiestnené oveľa vyššie.

Skúšanie rekreačných korčúľ

Pri kúpe rekreačných korčúľ by ste mali dodržiavať rovnaké pravidlá, aké sú opísané v odsekoch venovaných figurálnym modelom. Skrátka, obuv musí dobre priliehať k nohe. Ak sú však na prstoch príliš tesné, je lepšie zvážiť model s väčšou veľkosťou. Ale nepreháňajte to. Ak noha v topánke visí, teplá ponožka pravdepodobne situáciu nevyrieši.

Rozmanitosť detských korčúľ

Rozmanitosť detských korčúľ

Poďme sa teraz samostatne porozprávať o detských korčuliach. Faktom je, že ich výber je rovnako náročný. Kým v sovietskych časoch boli všetky detské korčule približne rovnaké, v súčasnosti sa delia na rekreačné, hokejové a krasokorčuliarske. Takmer všetky takéto modely sú navrhnuté s ohľadom na anatómiu detskej nohy.

Začnime s fitness korčuľami. Alebo tie rekreačné, ako sa im hovorí. Ak má model, ktorý ste si vybrali, jednu čepeľ, je pravdepodobné, že má jednu veľkosť. Existujú však aj detské rozťahovacie korčule – ich dĺžka sa pohybuje od troch do piatich veľkostí. Môžete si kúpiť aj korčule s dvoma jazdcami, ktoré sú vlastne bez veľkosti, pretože neobsahujú topánku.

Deťom sa najľahšie korčuľuje na korčuliach s dvoma skĺznicami. Dodávajú sa bez topánok. Pozostávajú len z dvoch úhľadných čepelí, podrážky a remienkov so zapínaním na klipsy. Ak chcete používať takéto korčule, stačí upraviť ich dĺžku a nasadiť ich na akúkoľvek detskú obuv alebo dokonca topánky. Dvojité korčule je veľmi ťažké zlomiť. Sú tiež najodolnejšie.

Ak je dieťa dospelé, môžete si kúpiť rozťahovacie korčule s jedným nožom. Ich veľkosť nie je tak široko nastaviteľná, ale napriek tomu sa dúfa, že detské nohy nebudú príliš skoro vyžadovať korčule pre dospelých. Takéto výrobky sa dodávajú s obuvou, ktorá má plastový rám na ochranu pred zranením. Pri výbere deleného modelu nemusí byť topánka striktne prispôsobená veľkosti chodidla dieťaťa.

Nakoniec existujú aj detské korčule jednej veľkosti, ktoré majú tiež jeden nôž. Navonok vyzerajú podobne ako tradičné inline korčule, len sú menšie, hoci v mnohých funkciách sú totožné s rekreačnými modelmi. Ich obuv môže obsahovať anatomické polstrovanie členku s ďalšími anatomickými vložkami. Takéto korčule by sa mali používať, ak vaše dieťa naozaj rado korčuľuje na ľade a robí to oveľa častejšie ako raz týždenne.

Teraz sú k dispozícii špeciálne krasokorčule určené pre deti. Vyzerajú a pôsobia rovnako ako modely pre dospelých, jediným rozdielom je ich veľkosť. Ich obuv je často vyrobená z kože, môže mať vodoodpudivý povlak. Vo vnútri sa zvyčajne nachádza podobné tesnenie. Vo väčšine prípadov je podrážka veľmi ľahká a má vynikajúcu odolnosť proti roztrhnutiu. Nezabudnite na výrobcu a anatomickú obuv. Šnurovanie je klasické. Majú univerzálny nôž pripevnený k topánke, ktorý vám umožní naučiť sa základné prvky krasokorčuľovania.

V obchodoch bez problémov nájdete aj detské hokejové korčule, pretože tento šport sa praktizuje už od útleho veku. Sú vybavené špeciálnym dizajnovým sklom, ktoré umožňuje hrať vonku, keď teplota vzduchu klesne na mínusové hodnoty. Syntetická podšívka, ktorá odvádza pot, tiež uľahčuje deťom držať krok s náročným korčuľovaním. Telo hokejovej korčule je zvyčajne vyrobené z plastu odolného voči nárazom, takže je zabezpečená dobrá ochrana nohy. Niektoré modely sa môžu pochváliť anatomickou vložkou pod členkom, ktorá poskytuje ideálne prispôsobenie.

Pokiaľ ide o skúšanie detských korčúľ určených na krasokorčuľovanie a hokej, proces sa nelíši od skúšania modelov pre dospelých. Dovoľte nám pripomenúť, aby ste si vybrali korčule, ktoré dokonale padnú na nohu, keď je päta pevne pritlačená k podlahe.

Ako sa starať o detské korčule

Ak sme podrobne hovorili o výbere korčúľ, je potrebné povedať vám, ako sa o ne v budúcnosti starať. Nechcete si po niekoľkých rokoch kupovať nové korčule? Preto to robte jednoducho:

 1. Korčule nesušte na radiátore, najmä ak sú topánky vyrobené z kože.

 2. Neostrite si korčule sami. Je lepšie využiť služby špecializovanej dielne, ktorej zamestnanec si s touto úlohou poradí podstatne lepšie.

 3. Po každom korčuľovaní nezabudnite nôž utrieť suchou handričkou. Týmto spôsobom nespôsobíte koróziu.

 4. Pri chôdzi v korčuliach na tvrdom povrchu je potrebné používať návleky. V opačnom prípade sa rýchlo ocitnete v situácii, keď budete opäť ostriť. Nehovoriac o tom, že na povrchu môžete zanechať nepríjemné škrabance, ktoré sa nedajú ľahko odstrániť.

 5. Pri preprave korčúľ by ste mali používať aj obaly. Ide o to, že pri pohybe sa nože korčúľ môžu navzájom dotýkať a určite sa poškodia. Môžu tiež rezať veci, ktoré sú v rovnakom vrecku ako korčule.

 6. Korčule môžete vysušiť najbežnejším spôsobom, a to položením na podlahu. Najlepšie v miestnosti s dobrým vetraním. Predtým, ak je to možné, vyberte vnútorné topánky. Ak ste tak ešte neurobili, rozviažte si topánky.

To je všetko. Tieto pravidlá vám pomôžu udržať korčule dlho vo výbornom stave.

Záver

Výber korčúľ je pomerne zložitá záležitosť. Ale fascinujúce. Najmä ak viete, na čo si dávať pozor. Koľko zábavy si môžete užiť pri nákupe – netreba dodávať.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: