9 príznakov závislosti na jedle

Všetci sme biologicky závislí od potravín. Potrava je zdrojom energie potrebnej pre život.

Existujú však ľudia, ktorí sa stali psychicky závislými. Nedokážu odolať potrebe jedla. Príjem potravy nesúvisí s hladom, ale je podmienený psychologickými a emocionálnymi stavmi.

Alkoholik a „pijan. Existujú podobnosti?

Závislosť na jedle je vo svojej podstate rovnaká ako akákoľvek iná závislosť – alkohol, nikotín atď.

9 príznakov závislosti na jedle

Mechanizmus tvorby

Všetky závislosti sú založené na princípe pozitívneho a negatívneho posilňovania.

Pozitívne posilnenie vo forme potešenia je stimulom pre závislosť.

Únik pred úzkosťou, únik pred realitou a jej problémami slúži ako negatívne posilnenie, ktoré prichádza do úvahy v neskorších štádiách závislosti. Úzkosť a negatívne pocity sa zmierňujú konzumáciou látky alebo špecifickými činnosťami, ako je napríklad jedenie.

Postupne začne proces pitia ovládať život človeka. Jedlo sa stáva nadhodnotou a zaberá veľkú časť mysle. Ostatné potreby ustupujú do pozadia.

Jedlo nahrádza úzkosť a obavy pozitívnymi pocitmi. Mozog si zafixuje „prejedanie sa“ ako vhodný spôsob zmiernenia napätia a nepríjemných pocitov. Nabudúce sa človek uchýli k už známemu spôsobu reakcie na bolestivé emócie.

Bez ohľadu na predmet závislosti je návykové správanie vždy spojené s odstupom od reality. Niekedy prostredníctvom niektorých látok (alkohol, drogy), inokedy prostredníctvom špecifického správania. Jedenie je spôsob, ako „zjesť“ nepríjemné, bolestivé emócie. To sa deje prostredníctvom fixácie na príjemné chute a pocity.

Chutné jedlá, najmä mastné, sladké a slané, stimulujú centrum pôžitku v mozgu a uvoľňujú hormóny zodpovedné za dobrú náladu, ako sú dopamín, serotonín atď. .

Cukor má údajne najsilnejší účinok na systém odmeňovania. Na overenie tejto hypotézy sa uskutočnil experiment na potkanoch, na základe ktorého vedci dospeli k záveru, že cukor pôsobí podobne ako opiáty. Okrem toho si potkany v experimente mohli vybrať medzi cukrom a liekom. Táto štúdia nemá jasné závery. A každý, kto má chuť na cukor, by sa nemal považovať za závislého.

Túžba po

Podobne ako závislosť od alkoholu, aj závislosť od potravín sa vyznačuje túžbou po objekte závislosti. Aj keď v prípade jedla nie sú chute vždy znakom návykového správania. Vtieravé myšlienky na jedlo môžu byť spôsobené tým, že ste jednoducho veľmi hladní, a preto vám mozog neustále pripomína, aby ste jedli.

Tolerancia

Závislí na potravinách si podobne ako alkoholici vytvoria toleranciu na predmet závislosti. Aby sme normalizovali stav nášho odporúčaného stavu, musíme.. cítiť úľavu, zakaždým je potrebné viac a viac chutného jedla.

Podobnosť medzi závislosťou od jedla a závislosťou od alkoholu bola dokázaná pomocou magnetickej rezonancie. Vedci pozorovali zmeny v mozgu človeka závislého od jedla, keď pred neho položili mliečny koktail. Tieto zmeny boli analogické s mozgom alkoholika, ktorý pred sebou videl panáka vodky.

Ak jete „emocionálne“, neznamená to, že ste závislí

9 príznakov závislosti na jedle

Nie všetci ľudia, ktorí pociťujú emocionálnu túžbu po jedle a „prepadajú“ svojim emóciám, sa stávajú závislými.

V štúdii v USA takmer 100 % mladých žien a 70 % mladých mužov uviedlo, že v predchádzajúcom roku mali aspoň jednu neodolateľnú chuť na jedlo.

Nepredpokladajte, že ak sa niekedy dokážete najesť bez pocitu hladu, ste nevyhnutne závislí od jedla.

Motiváciou k jedlu často nie je fyziologický hlad, ale skôr túžba uľaviť si alebo pridať niečo príjemné do života, túžba predviesť dobrý vkus alebo materiálny blahobyt, robiť to pre spoločnosť alebo jednoducho preto, že kúsok koláča vyzerá chutne. Ak sa to stáva zriedkavo a nie je to pravidelný jav, nie je sa čoho obávať.

Jedlo je často spôsob, ako sa vyrovnať s ťažkou životnou situáciou. Mnohí z nás v núdzi používajú jedlo, aby si uľavili. Ak sú okolnosti také, že sa cítite uväznení v klietke – nečinnosť, sociálne kontakty, málo príjemných radostí v živote – jedlo môže byť vašou jedinou radosťou. Budú po nej veľmi túžiť, pretože im pomôže zabudnúť, hoci len na chvíľu. Keď sa život zlepší, nie je potrebné „flámovať“.

Existuje však osobitná kategória ľudí, ktorí budú mať stále chuť na jedlo. Ide o ľudí, ktorí sú náchylní na závislosť. Z genetických alebo psychosociálnych dôvodov sú náchylní stať sa závislými. Jedinou otázkou je, ktorý predmet si vyberú ako najvhodnejší – drogy, virtuálne hry, sex, jedlo.

Zdroje závislosti na potravinách

Závislosť na jedle vzniká z rôznych dôvodov, v neposlednom rade psychologických.

 1. Nespokojnosť s vlastným telom. Nadmerné obavy o svoju postavu a kilogramy vedú k zvýšenému pocitu hanby za svoj vzhľad. Človek sa začne vyhýbať situáciám, v ktorých musí ukázať svoje telo – pláž, bazén a podobne. Hanba vyvoláva túžbu jesť viac, aby sa znížila intenzita bolestivých pocitov.

 2. Silná fyzická bolesť môže spôsobiť, že človek bude jesť viac, ako je potrebné, aby otupil telesné pocity.

 3. Snaha vyhnúť sa riešeniu akýchkoľvek problémov.

 4. Zvýšená úzkosť. Potraviny dočasne zmierňujú nepríjemný stav.

 5. Hľadanie odmeny. Ľudia, ktorí boli v detstve vedení k tomu, aby jedli sladkosti a chutné pochúťky za dobré správanie a známky, sa často chvália jedlom.

 6. Psychická trauma. U ľudí, ktorí prežili závažnú traumatickú skúsenosť, je vyššia pravdepodobnosť vzniku návykovej osobnosti. Dokázala to štúdia, do ktorej boli zapojené ženy s posttraumatickou stresovou poruchou. Závislosť na potravinách bola dvakrát častejšia ako národný priemer.

Značky

9 príznakov závislosti na jedle

Existuje niekoľko behaviorálnych symptómov, ktoré môžu naznačovať prítomnosť závislosti. Ak máte viac ako jeden z týchto príznakov, oplatí sa vyhľadať odbornú pomoc.

 1. Zneužívanie potravín. Osoba rýchlo zhltne značné množstvo jedla. Pocit, že sa nedokážete ovládať a pokračujete v jedení, až kým sa necítite bolestivo.

 2. Fixácia na potraviny. Stravovanie je súčasťou života človeka alebo myšlienok, ktoré sa točia okolo problematiky jedla. Veľa varíte, hľadáte nové recepty, premýšľate o tom, čo si dnes kúpite. Často má nejaký rituál spojený s jedlom.

 3. Stravovanie počas dňa.Jedzte non-stop, neustále chrumkajte.

 4. Na to, aby ste sa cítili dobre, potrebujete čoraz viac jedla.

 5. Tajné stravovanie.Ľudia majú tendenciu jesť menej na verejnosti, ale prejedajú sa, keď sa na nich nikto nepozerá.

 6. Pocity viny a hanby po prejedaní sa. Niekedy sa človek po týchto záchvatoch snaží potrestať tým, že si vezme deň odpočinku, intenzívnejšie cvičí atď..

 7. Abstinenčný syndróm.Osoba sa cíti deprimovaná, ak nemôže okamžite uspokojiť svoju potrebu jedla. Nejde o to, aby sme odmietali jesť vôbec, ale skôr o to, aby sme nemali prístup (z vlastnej vôle alebo z iných dôvodov) k určitým obzvlášť lákavým potravinám. V takejto situácii sa stravník stáva nahnevaným, podráždeným a prežíva „diétnu depresiu“.

 8. Neustále myšlienkyChuť na jedlo a emočne nabitý stav očakávania.

 9. Pocity eufóriebezprostredne po jedle.

Hoci hovoríme o závislosti na jedle, správnejšie by bolo nazvať ju stavom podobným závislosti. Závislosť na potravinách nemôžeme stavať na rovnakú úroveň ako závislosť na alkohole alebo drogách. Ale aj to je návykové správanie s vlastnými škodlivými účinkami na telo a život.

Môžu sa objaviť zmeny správania, ktoré sú podobné účinkom chemickej závislosti. Sociálna aktivita klesá, človek sa stáva čoraz viac zahľadený do seba a postupne degraduje.

Z fyzického hľadiska môže neustále prejedanie sa viesť k obezite, cukrovke, hypertenzii a problémom s cholesterolom.

Ako sa oslobodiť od jedla?

Ak máte podozrenie na závislosť od jedla, oplatí sa vyhľadať pomoc. Odborník, ktorého potrebujete, nie je odborník na výživu, ale psychológ alebo psychoterapeut.

Samotné vykonávanie zmien bude náročnejšie a menej účinné. Môžete však podniknúť niekoľko krokov:

 1. Vyvážte svoju stravu a vybudujte si stravovacie návyky, aby ste sa uistili, že vaše chute nie sú spôsobené nedostatkom živín alebo banálnym hladom;
 2. Prestaňte bojovať s váhou a prijmite svoje telo také, aké je; môžete začať tým, že sa budete o svoje telo starať, aj keď ho ešte nemilujete;
 3. Hľadajte spôsoby, ktoré vám pomôžu zbaviť sa stresu bez pomoci jedla; môžu to byť relaxačné techniky, meditácia, telesné cvičenia atď..;
 4. Nájdite si v živote radosti, ktoré nezahŕňajú jedlo.

Zdroje:

Terapia stravovacieho správania Malkina-Pych

Lapinovo telo, sex, jedlo, úzkosť

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: