Bojím sa pôrodu: 10 tipov pre nastávajúce matky

Počatie a narodenie novej ľudskej bytosti je úžasný zázrak, ktorý sa žene stane. Zložitosť fungovania tela a jeho nepochopenie vyvolávajú obavy súvisiace s rôznymi aspektmi tehotenstva a pôrodu. Budúca matka sa často bojí, keď sa dieťa blíži k svetu. Štúdie o špecifickej povahe pôvodu strachu tehotných žien a vplyve sociálno-psychologických faktorov na ne umožnili spoznať hlavné fóbie:

 1. Strach z bolesti. Príbehy priateliek a iných žien, ktoré zažili neznesiteľný pôrod, vyvolávajú myšlienky na neznesiteľnú bolesť. Tomu sa dá predísť, ak sa o epidurálnej anestézii vopred porozprávate s lekárom v pôrodnici a anestéziológom. Je potrebné poznamenať, že mnohé ženy odmietajú anestéziu, aby mohli naplno prežiť zázrak pôrodu.

 2. Strach o jeho zdravie. Riziká zdravotných problémov po pôrode prenasledujú väčšinu žien, ktoré čakajú dieťa.

 3. Strach o zdravie dieťaťa.Hlavné obavy súvisia so stavom dieťaťa. Ako bude prežívať proces pôrodu, ako sa bude cítiť, keď vstúpi na tento svet, sú otázky, ktoré veľmi znepokojujú nastávajúce matky?.

 4. Strach z obdobia zotavenia.Patria sem aj estetické fóbie (priberanie, zmena telesných proporcií atď.)..) a strach, že sa predchádzajúce zdravie nevráti alebo sa vráti po dlhom čase.

 5. Obavy o spôsobilosť zdravotníckeho personálu. Ženy sa zvyčajne snažia prediskutovať pôrod vopred so svojím lekárom. Núdzový príchod do nemocnice mení plán tehotenstva a matka sa obáva následkov pôrodu zo strany zdravotníckeho personálu. Niekedy vám ani priebeh udalostí podľa plánu neumožní zbaviť sa úzkostných myšlienok.

 6. Strach, že nebudete môcť mať dieťa sami. Nedostatok dôvery vo vlastné schopnosti výrazne ovplyvňuje náš emocionálny stav. Tento strach je spôsobený subjektívnymi pocitmi spojenými s osobnosťou ženy (neistota, úzkosť).

Tehotenstvo, dojčenie a očkovanie proti chrípke

Ak máte strach, nie je to nenormálna reakcia na stresujúcu udalosť. Evolúcia to zariadila tak, že práve inštinktívny strach nás chráni pred potenciálnym nebezpečenstvom a núti nás vykonávať život zachraňujúce činnosti. V mozgu sa nachádza oddelenie zodpovedné za pocit strachu – telo amygdaly. Analyzuje hrozbu a vydáva signál, aby ste konali s cieľom neutralizovať nebezpečenstvo alebo sa mu vyhnúť. Takže je normálne mať strach. Najdôležitejšie je nedovoliť úzkostným myšlienkam, aby ovládli myseľ. Štúdie úzkosti u tehotných žien v rôznych vekových skupinách ukazujú, že hypertrofovanému pocitu strachu sú vystavené budúce matky vo vekovej skupine 30-40 rokov. V nasledujúcom článku nájdete spôsoby, ktoré vám pomôžu vyrovnať sa so strachom z pôrodu a vedome prijať svoj stav.

Funkcie prenatálnych obáv

Vidíte len negatívne účinky strachu – obavy, vtieravé myšlienky, úzkosť. Je však účelná a má niekoľko dôležitých funkcií pre tehotné ženy:

 1. Príprava na pôrod.Strach sa nerodí z negatívnych impulzov, ale z pozitívnych. Túžba byť zdravá, vytvoriť bezpečné prostredie pre dieťa, dôstojne znášať pôrodné muky atď.. Pochybnosti a obavy sú silnou motiváciou urobiť všetko pre to, aby sme dali život nášmu dieťaťu.

 2. Príprava na výchovu dieťaťa. Fóbie z tehotenstva a pôrodu vytvárajú základy zodpovednosti, obozretnosti a ochoty budúcej matky robiť závažné rozhodnutia. Vďaka týmto vlastnostiam budete schopní adekvátne posúdiť situáciu a konať podľa nej.

 3. Genéza materského inštinktu. Vzniká nielen z pocitu bezhraničnej lásky, ale aj z obáv o zdravie a život dieťaťa. Ochota chrániť a zabezpečiť dieťa má pôvod v akútnom pocite strachu o dieťa.

Prežívanie zdravých, normálnych fóbií pomáha pripraviť sa na pôrod, prijať ho a bezpečne ním prejsť. Preháňanie zážitkov, zámerné zosilňovanie pocitov vedie k stresujúcemu zážitku a následne k negatívnemu priebehu tehotenstva (riziko predčasného pôrodu, poruchy krvného obehu atď.)..). Je preto dobré, ak sa so svojimi obavami vysporiadate včas a pôjdete do pôrodného procesu s pocitom istoty.

Spôsoby, ako sa prestať báť pôrodu

Nájdenie vhodnej metódy na zvládnutie úzkosti spočíva v analýze jej obsahu. To znamená, že je dôležité pochopiť, čoho sa bojíte, aby ste mohli cielene konať. Toto vedomie tvorí základ spôsobov zvládania. Tu sú univerzálne možnosti, ktoré pomáhajú vyrovnať sa s fóbiami z tehotenstva a pôrodu.

Psychologická a praktická príprava

Ženy, ktoré sú zaregistrované na materskej klinike a otehotnejú, sú automaticky zaradené do kurzov pre matky. Mnohí nie sú touto myšlienkou nadšení. Takéto udalosti však pomáhajú rozšíriť poznatky o procesoch prebiehajúcich v tele a prispievajú k zdravšiemu tehotenstvu. Toto je však len krátky sprievodca základmi, ktorý má ukázať potrebu včasného poradenstva a dodržiavania odporúčaní lekára.

Výborným spôsobom, ako sa pripraviť na pôrod, je absolvovať úplný kurz prípravy na tehotenstvo. Sú platené, ale zahŕňajú mnohostranný prístup:

 1. Psychologické.Poradenstvo psychológa vám pomôže pochopiť a prijať prebiehajúce psycho-emocionálne zmeny. Tu získate tipy, ako zvládnuť nával živých emócií, a základný súbor nástrojov na zvládanie fóbií.

 2. Fyziologické. Cvičenie s trénermi aerobiku, plávania a iných aktivít pre matky pomáha zlepšiť zdravie matky a pripraviť sa na pôrod. Naučíte sa dýchacie a masážne techniky na uľahčenie a urýchlenie pôrodu.

 3. Teoretické. Prednášky o telesných procesoch rozširujú chápanie prebiehajúcich zmien. Strach sa rodí z neznáma a dôkladné oboznámenie sa s teoretickými aspektmi vám umožní vyrovnať sa s úzkosťou.

 4. Príprava na rodičovstvo.Naučíme vás, ako správne kúpať, zavinovať a držať dieťa. Informujú vás o tom, ako vaše dieťa rastie a vyvíja sa v prvých dňoch a mesiacoch svojho života. Zníži sa strach, že nezvládnete úlohu matky, a strach o zdravie dieťaťa.

Uvažovanie o partnerskej dodávke

Strach z toho, že zostanete bez podpory v ťažkom fyzickom a emocionálnom období, znepokojuje aj tie najsebavedomejšie ženy. V poslednom čase sa stali populárnymi partnerské pôrody, pri ktorých môže byť pri pôrode prítomný otec alebo iné blízke osoby matky. Zdravotnícki pracovníci majú na popularizáciu tohto trendu rôzne názory: niektorí sa domnievajú, že im prekáža v plnení ich priamych povinností, iní zdôrazňujú pozitívny vplyv prítomnosti blízkej osoby na zdravotný stav budúcej matky.

Nie je to však bez jemností. Žena chce byť na jednej strane podporovaná otcom, ale na druhej strane sa bojí, že stratí svoju mužnosť a jeho túžbu po dieťati. Existuje riešenie – môžete sa s personálom dohodnúť, že váš muž bude počas kontrakcií prítomný na pôrodníckom oddelení. Keď vás prevezú na pôrodnú sálu, vonku na vás bude čakať šťastný otecko. Vedzte, že nie je hanba hovoriť o svojich túžbach a hľadať spôsoby, ako ich naplniť. Používajte svoje vlastné myšlienky a pocity, nie predsudky iných.

Vyhýbajte sa stresorom a ľuďom, ktorí vás nesprávne informujú

Tehotenstvo

Výskum domácich a zahraničných vedcov potvrdil priamy vplyv stavu matky na stav dieťaťa v maternici. Je dokázané, že silný stres, ktorý matka zažíva počas tehotenstva a ktorý nie je korigovaný, stimuluje zníženie úrovne vývoja dieťaťa až do 8 mesiacov. Úzkosť a obavy v treťom trimestri matky zvyšujú negatívnu reaktivitu dieťaťa.

Nestojí negatívne dôsledky, ktoré ovplyvnia vás a vaše budúce dieťa, za to, aby ste povedali rázne „nie“ ľuďom a udalostiam, ktoré vás znervózňujú?? Čo by ste mali urobiť ako prvé, aby ste sa ochránili pred negatívnymi vplyvmi?

 1. Prestaňte sa kontrolovať a diagnostikovať na internete. Hypochondri sa stali ešte nedôverčivejšími, pretože teraz je možné napísať svoje príznaky do vyhľadávača a nájsť množstvo možných diagnóz. Akékoľvek obavy týkajúce sa vášho stavu alebo stavu vášho dieťaťa by ste mali prediskutovať s odborníkom a možno aj s viacerými odborníkmi. Iba vtedy môžete vidieť skutočný obraz namiesto toho, aby ste si predstavovali a obávali sa hrozných následkov.

 2. Obmedzte kontakty s ľuďmi, ktorých nemáte radi alebo ktorí sa vás snažia vystrašiť v súvislosti s pôrodom. Nebojte sa uraziť alebo vyvolať nepochopenie u ľudí, ktorí sa cítia nepríjemne. Váš stav si teraz vyžaduje maximálnu sebalásku a starostlivosť. Hovoriť o skúsenostiach niekoho iného s neúspešným pôrodom je teraz zbytočné.

 3. Obklopte sa peknými vecami, Vytvárajte si pozitívny pocit každý deň. Tak ako má stres negatívny vplyv na plod, tak má dobrá nálada a jasné dojmy pozitívny vplyv na plod.

Dôkladne sa pripravte na cestu do pôrodnice

Príprava na cestu do pôrodnice pomôže odstrániť strach z neznámeho a nemožnosť plánovať budúce udalosti. Čo musíte urobiť:

 1. Zbaľte si tašku so základnými potrebami. Ak sa tehotenstvo vyvíja dobre, balenie do tašky by sa malo zvážiť už od 37. týždňa. Rôzne pôrodnice majú vlastné požiadavky na prítomnosť alebo vylúčenie určitých vecí. Tento bod si musíte ujasniť pri spoznávaní zariadenia. Tu si môžete prečítať vzorový zoznam základných vecí, ktoré patria do tašky mamičky a dieťaťa (stačí kliknúť na odkaz a otvorí sa).

 2. Zoznámenie sa s podmienkami pôrodnice a vašej budúcej izby. Ak viete, do ktorej miestnosti vás a vaše dieťa prevezú, zmierňuje to strach z neznámeho. Ak máte možnosť navštíviť zariadenie, v ktorom plánujete rodiť, a pozrieť si oddelenie – nenechajte si túto príležitosť ujsť.

 3. Zoznámte sa so zdravotníckym personálom nemocnice. Obráťte sa na lekára, pôrodnú asistentku, anestéziológa, neonatológa atď.. Je dôležité, aby ste mali dôveru v zdravotnícky personál, ktorý vám pomôže pri pôrode.

Pripravte svoje telo na pôrod a budúce obdobie zotavovania

Požiadajte svojho lekára o radu a objasnite si možnosti fyzického cvičenia. Ak nie sú žiadne obmedzenia zo strany gynekológa, začnite pripravovať svoje telo na náročný pôrod. Cvičenia na posilnenie svalov zvýšia vašu vytrvalosť a silu, čo vám umožní správne čeliť pôrodnému procesu . Štúdie, ktoré skúmali vplyv telesnej kondície na priebeh pôrodu, ukazujú priamu súvislosť medzi telesnou kondíciou a úspešným pôrodom.Aké druhy fyzickej aktivity sú vhodné pre tehotné ženy:

 1. Chôdza pomáha okysličovať krv a zvyšuje fyzickú odolnosť. Oblečte si pohodlné oblečenie a obuv a choďte na prechádzku do parku.

 2. Aqua aerobik môže zmierniť zaťaženie chrbtice, posilniť rôzne svalové skupiny a zmierniť opuchy, ktoré sa vyskytujú v posledných fázach tehotenstva.

 3. Joga a pilates sú tiež zamerané na zmiernenie stresu na chrbte. Rovnomerné, pomalé cvičenie vás naučí regulovať dýchanie, čo je počas pôrodu veľmi dôležité.

Zlepšite svoje vedomosti o telesných procesoch

Pre tehotné ženy je veľmi dôležité, aby získali spoľahlivé a vedecké informácie o svojom stave. Tehotenstvo nie je patológia. Pri čítaní tematickej literatúry si túto skutočnosť uvedomíte a prijmete ju.Ktoré knihy sa odporúčajú pre budúce matky:

 1. „9 mesiacov šťastia. Príručka pre tehotné ženy“ od Eleny Berezovskej. Kniha odráža zahraničné a domáce pohľady na toto dôležité obdobie v živote ženy. Nájdete tu odpovede na znepokojujúce otázky, diskusie a vyvrátenie mýtov, ako aj dôležité fakty.

 2. „Čakanie na dieťa“Martha Sears, William Sears, Linda Huey Holt. Americkí spisovatelia reflektovali svoje praktické skúsenosti a vedecké poznatky. Popis patologických a fyziologických procesov, ktoré prebiehajú počas tehotenstva, a spôsob, ako bojovať proti príznakom, ktoré spôsobujú nepohodlie, nájdete tu.

 3. „Zdravie dieťaťa a zdravie jeho príbuzných“Eugen Komarovský. Slávny lekár opisuje starostlivosť o novorodenca. Znalosť týchto vecí pomáha znížiť strach z toho, že starostlivosť o dieťa nezvládnete. Autorka zdôrazňuje, že pre budúcich otcov je dôležité, aby sa pri čítaní knihy aktívne zapájali do starostlivosti o svoje dieťa.

 4. „Dodávať bez strachu“Grantley Dick Read. Kniha opisuje priebeh pôrodu, čo môžete očakávať v jednotlivých fázach narodenia dieťaťa. Tu sú tiež tipy pre úspešný pôrod.

Používajte meditačné techniky

meditačné techniky

Hodiny jogy, dýchacie cvičenia, každodenné afirmácie a pozitívne posilňovanie sú rovnako dôležité pre zmiernenie úzkosti ako pre zmiernenie emocionálneho stavu tehotnej ženy.Zapojte sa do vizualizácie, aby ste si vytvorili pozitívny postoj:

 1. Poznačte si, čo chcete. Napríklad prirodzený pôrod bez alebo s anestéziou, cisársky rez z indikácie atď..

 2. Pohodlne sa usaďte na pohovku a vychutnajte si uvoľnené prostredie.

 3. Dýchajte pokojne a rovnomerne, kontrolujte každý nádych a výdych.

 4. Predstavte si svoju ideálnu dodávku.

 5. Emocionálne: Predstavte si, čo cítite v každom okamihu (radosť, vzrušenie, úľavu atď.)..).

 6. Verte v obraz, ktorý si predstavujete.

 7. Vykonajte techniku v dobrej nálade.

Prijmite nevyhnutnú skutočnosť práce

Nikto nikdy neodchádza z pôrodnice tehotný. Pamätajte na to a snažte sa prijať fakt, že bez ohľadu na vaše obavy a starosti sa pôrod uskutoční. Je dôležité, aby ste do nich vstupovali s vierou vo svoje schopnosti a možnosti, ako aj s pozitívnym prístupom. Predchádzajúce metódy a techniky vám pomôžu.

Nájdite si lekára, ktorému môžete dôverovať

Vopred dohodnutá schôdzka a zoznámenie sa s lekárom vás upokojí a dodá vám väčšiu dôveru v dobrý výsledok. Ako viete, že ste našli toho správneho lekára?

 1. Súhlasíte s významom práce. To, čo očakávate od pôrodu, sa odráža v jeho pracovných metódach.

 2. Rozvíjať porozumenie medzi vami. Emocionálny kontakt vytvorí psychologický komfort, ktorý je pre ženu v tomto citlivom období veľmi dôležitý.

 3. Ste presvedčení o jeho kompetencii. O jeho vzdelaní, skúsenostiach a reputácii nepochybujete.

Ak si s úzkosťou neviete poradiť sami, navštívte psychológa. Jeho odborná pomoc vám bude skvelým základom, aby ste mohli čeliť svojim obavám a bojovať s nimi. Sedenia s psychológom vám tiež môžu pomôcť nájsť spôsoby, ako sa vyrovnať so situačnou úzkosťou.

Záver

Tehotenstvo a pôrod sú pre ženu náročným aj šťastným obdobím. Je s nimi spojených veľa šťastných chvíľ a veľa starostí. Je dôležité uvedomiť si, že po vašich súčasných ťažkostiach nasleduje stretnutie s vaším dieťaťom, ktoré vám dá zabudnúť na vaše starosti a bolesti. Prajem vám ľahké tehotenstvo a pôrod, ako aj dobré zdravie pre vás a vaše dieťa.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: