Manžel neustále kritizuje: ako reagovať?

Konštruktívna kritika môže byť užitočná, ale ak ju počúvate pravidelne, deň čo deň, vytvára riziko problémov so sebaúctou. A keď to robí partner, od ktorého chcete podporu, je to ešte bolestivejšie.

Pokúsme sa zistiť, čo robiť, ak vás manželský partner pravidelne kritizuje za čokoľvek.

Manžel neustále kritizuje: ako reagovať?

Postoj ku kritike

Väčšina z nás prijíma kritiku negatívne, aj keď je konštruktívna. To môže dokonca spôsobiť zdravotné problémy – mnohí ľudia nechodia k lekárovi, aby nepočuli, že je potrebné schudnúť, prestať fajčiť atď..

Potvrdzuje to aj štúdia, v ktorej boli študenti požiadaní, aby si pozreli dokumentárny film „Deficit TAA“. Choroba bola fiktívna, ale účastníci o nej neboli informovaní a po vyšetrení im bol ponúknutý diagnostický výter. Prvej skupine však bolo povedané, že ak bude test pozitívny, bude im stačiť užívať tabletky 2 týždne, aby sa vyliečili. A druhej skupine bolo povedané, že choroba je neliečiteľná a že ak sa potvrdí, budú musieť doživotne užívať lieky. Výsledkom bolo, že viac ako polovica študentov v prvej skupine (52 %) súhlasila s vyšetrením a len 21 % v druhej skupine. To opäť potvrdzuje, že ľudia sa bránia akýmkoľvek informáciám, ktoré zahŕňajú vykonávanie zložitých činností.

Preto väčšina ľudí reaguje na kritiku negatívne, najmä ak je vyjadrovaná pravidelne.

Prečo manžel neustále kritizuje – možné dôvody

Nikto nie je dokonalý a každý môže urobiť chybu. Ale neustála kritika nie je normou:

  1. Vyžaduje podriadenie;

  2. spôsobuje pocit znehodnotenia.

Túto situáciu je potrebné riešiť, aby sa vzťah zachránil. Pozrime sa na hlavné dôvody, prečo manžel neustále kritizuje svoju manželku.

nízke sebavedomie a snaha presadiť sa

Možno je váš manžel neistý človek a trápia ho komplexy.Sebavedomie možno zlepšiť jedným z nasledujúcich spôsobov:

  1. dosiahnutie úspechu;

  2. Milujte sa takí, akí ste;

  3. znehodnocovanie druhého.

Prirodzene, tretí spôsob je najjednoduchší a väčšina ľudí si ho vyberá. Vyzerá to asi takto: nie je pekná, nešikovná, zlá, potom som lepší.

Kritika tak pomáha manželovi stať sa v jeho očiach silnejším a múdrejším.

Pestovanie viny a získavanie moci

Keď som počul vety ako „Kto ťa potrebuje, veď si taký postihnutý??“Keby som sa nevydala, celý život by som chodila ako dievča“ atď.., Žena si postupne vypestuje komplexy a naozaj si myslí, že ju nikto nechce. Je teda potrebné udržať si človeka, aj keď musí znášať neustále urážky a urážky.

To je presne to, čo muž potrebuje; žije, ako chce, s istotou, že jeho žena nie je nikde cenená.

Obetavé postavenie ženy

Manžel neustále kritizuje: ako reagovať?

Ak nie ste ochotní prevziať zodpovednosť za svoj život, budete priťahovať len tyranov a despotov. Obetavá pozícia je najnebezpečnejšia, pretože v tomto prípade sa slovná urážka často mení na fyzické násilie. Ak chcete zmeniť situáciu, musíte zmeniť seba a svoj postoj k životu. Najčastejšie je to možné len s pomocou psychoterapie, ale po transformácii sa zmení postoj človeka.

Kompenzácia nespokojnosti v iných oblastiach života

Môže to byť neschopnosť napredovať v kariére, nedostatok slušného príjmu, nedostatok pozornosti zo strany žien atď.. V každom prípade, ak sa muž nemôže realizovať v potrebnej sfére, rastie jeho nespokojnosť so sebou samým a skôr či neskôr sa začne mstiť svojej manželke. Na svojich priateľov a spolupracovníkov nemôžete vypustiť paru, zrazu sa poškodí vzťah a oni môžu reagovať zle. A manželka, ona je jej vlastná, ona nikam nepôjde – to je približne to, ako tento typ muža uvažuje.

Nedá sa to urobiť inak

Všetky problémy pochádzajú z detstva. Ak manžel vyrastal v rodine, kde mal otec absolútnu autoritu a jeho žena ho bezvýhradne počúvala, prevezme takýto vzťah aj vo vlastnej rodine. Nie preto, že je zlý, ale preto, že takéto správanie považuje za normu.

Zmeniť muža môže byť tiež len vtedy, ak pochopí, že musíte žiť iným spôsobom alebo využiť psychologickú pomoc.

Čo robiť, ak vás manžel neustále kritizuje?

Ženy to dlho znášajú, hľadajú chyby na sebe a ospravedlňujú svojich manželov. To všetko sa robí preto, aby sa zachovala rodina a možnosť vychovávať deti v blízkosti otca.

Ak však situáciu nezmeníte, hrozí vám depresia, strata sebavedomia a ďalšie psychické problémy. Okrem toho existuje riziko, že jej manžel najskôr podal žiadosť o rozvod, pretože neustála kritika ukazuje, že si už neváži rodinu. Premýšľajte o tom, v akom stave budete, ak sa to stane? Môžete sa zotaviť a vychovávať deti, ak ste psychicky vyčerpaní??

Je dôležité zamyslieť sa nad riešením problému, ak je kritizovaný:

  1. Takéto veci vám hovoria pravidelne;

  2. Nepomáha, ale ubližuje vám alebo vás uráža;

  3. Znie to ako maličkosť, a dokonca aj bez dôvodu.

Rozviesť sa s manželom, ktorý vás pravidelne kritizuje alebo nie, je na vás, aby ste sa rozhodli. Uistite sa však, že ste vykonali nasledujúce kroky.

Normalizujte svoje sebavedomie

Ste odkázaní sami na seba a nikto sa o vás nepostará tak ako vy. Nikto nemá právo myslieť si, že ste zlý alebo neschopný, pretože neexistujú žiadne objektívne kritériá na posúdenie takýchto vlastností. Páry tiež milujú napriek niečomu, nie pre niečo, takže si premyslite, či potrebujete partnera, ktorý je ochotný ublížiť vám z najmenšieho dôvodu.

Analyzujte motívy svojho manžela

Premýšľajte o tom, prečo sa váš manželský partner takto správa, a pokúste sa nájsť riešenia. Ak je príčinou napríklad neistota, častejšie ho chváľte a hovorte podporné slová, možno sa jeho správanie zmení k lepšiemu.

Prestaňte byť trpezliví

Manžel neustále kritizuje: ako reagovať?

Povedzte manželovi na rovinu, že ste unavená z toho, ako vás neustále uráža, a že už nemáte v úmysle tolerovať takúto situáciu. Uvedomte si, že umlčanie zášti je receptom na vážne ochorenie – fyzické aj psychické.

Zachovajte pokoj

Pokojný a sebaistý tón je presvedčivejší ako nervózny nárek. Snažte sa argumentovať pokojne a prejavte ochotu vypočuť si druhú stranu.

Ak váš manžel po tom, čo vás vypočul, uzná, že jeho správanie nie je správne, a sľúbi, že ho napraví, dajte mu ďalšiu šancu. Ak sa však nič nezmení, zvážte, či nie je čas zachrániť sa?

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: