Anthurium v domácnosti: starostlivosť, rozmnožovanie, presádzanie

Nie každá kvetina je schopná otvárať svoje púčiky takmer po celý rok, dobre znáša polotieň a je veľmi dekoratívna. Kvetinárstvo miluje antúrie nielen pre to, ale aj pre možnosť vybrať si z rôznych odrôd tú, ktorá sa najlepšie hodí do interiéru bytu.

Anthurium

Botanický opis

Všetky antúrie sú obyvateľmi trópov, ale ich životné podmienky sú odlišné, čo nemohlo neovplyvniť životné formy rastlín:

 1. v dažďových pralesoch sú to epifyty alebo poloepifyty, ktoré sa prichytávajú na stromy svojimi vzdušnými koreňmi a čerpajú vlhkosť zo vzduchu;

 2. antúrie, ktoré žijú v horninách, sú litofyty;

 3. Obyvatelia saván majú redukované stonky, úzke a hrubé listové dosky s krátkymi stopkami; majú vzdušné koreňové zásuvky, ktorých konce smerujú nahor.

 4. V kultúre sú bežné antúrie s rôznymi tvarmi listov a neobvyklými farbami:

 5. kvetenstvo má v závislosti od odrody rôzne tvary a farby;

 6. Drobné kvety sú kosoštvorcového alebo štvorcového tvaru a sú na kvetenstve usporiadané veľmi husto a vytvárajú rad špirál;

 7. Každé kvetenstvo má krídlovitý závoj, je husto kožovité, môže byť biele alebo pestro sfarbené.

Antúria patrí do čeľade Aroidae, ktorá tvorí samostatný rod s veľkým počtom druhov.

Typy a odrody

Niektoré odrody antúrií majú nádherne sfarbené listy, iné fascinujú žiarivou farbou svojich vrchnákov, ale jedno majú spoločné – všetky sú veľmi dekoratívne.

Anthurium scherzerianum

Podzemná alebo nadzemná stonka je skrátená. Predĺženia dlhých stopiek sú podlhovasté zelené – lesklé na vonkajšej strane a matné na zadnej strane – ochlpené listy, na konci ostré. Sú dlhé asi 15 cm a široké asi 5 cm. Kvetná stopka je dvakrát dlhšia ako stopka. Žltý, oranžový alebo červenkastý klas, mierne špirálovito stočený s 10 cm dlhou, vajcovitou, nadol ohnutou šupkou, širokou 5 cm a dlhou až 15 cm. Farby môžu byť biele, červené, oranžové alebo dvojfarebné. Druhové spektrum z Kostariky.

Krištáľ antúria
 • num)
 • Anthurium magnificum má srdcovité listy s dlhými stopkami a okrasným klasom na stopke dlhej až 25 cm, zelenožltej alebo fialovej farby. Majú zamatovú štruktúru, tmavozelenú farbu s kontrastnými bielymi pruhmi so strieborným alebo kryštálovým leskom. Listové čepele sú veľké, približne 20 cm široké a o niečo dlhšie. Mierny zelenkavý závoj a kolieska sa na ich pozadí strácajú. Jej fialové plody sú korunou tejto rastliny. Jeho biotopom sú vlhké lesy Panamy a Kolumbie na svahoch hôr.

  Anthurium magnificum

  Podobne ako vyššie uvedené druhy sa pestuje ako okrasná listnatá rastlina. Kvetenstvo majestátneho antúria je chudobného vzhľadu a podobá sa na kvetenstvo skorocelu, ale srdcovité, zamatové, ostro zakončené, tmavozelené, niekedy fialové listy sú úžasne veľké, až 40 cm v priemere. Všetky sú prekrížené svetlozelenými alebo niekedy olivovými pruhmi, ktoré vytvárajú kontrastný vzor, ktorý zvýrazňuje pôvodný tvar listu. Kvetina, ktorá rýchlo rastie.

  Popínavé antúrie (Anthurium scandens)

  Epifytická liana dosahujúca výšku až 1 m. Oválne listy sú kožovité, tmavozelené s čiernymi bodkami na spodnej strane. Klas má farbu šalátu a závoj je bledozelený. Kvitnúca stonka je krátka a nie vzpriamená, ale visí z výhonku. Po odkvitnutí nasadí biele až fialové bobule.

  Anthurium pentaphyllum

  Je to tiež liana. Charakteristické sú dlhé, dlaňovito usporiadané listové čepele.

  Anthurium Baker (Anthurium bakeri)

  Epifyt pochádza z tropických lesov Kolumbie a Guatemaly. Stonka je krátka, ale listy môžu dosahovať dĺžku 55 cm a šírku maximálne 9 cm. Pásikovitý, tmavozelený s viditeľnými červenohnedými bodkami na spodnej strane. Kvetenstvo sa nachádza pod vrcholom listov, klas je krémovo biely, závoj je svetlo žltozelený s fialovým okrajom. Jeho rozmery sú malé – 5 x 2,5 cm. Po odkvitnutí je klas pokrytý červenými bobuľami.

  Najbežnejšou izbovou odrodou je Anthurium andraeanum. Je to epifyt s krátkymi stonkami a vzdušnými koreňmi. Na dlhých stopkách veľké zelené listy s podlhovastým srdcovitým tvarom. Dĺžka do 40 cm a šírka do 20 cm. V dospelosti dosahuje výšku jedného metra.

  Klas – až 10 cm dlhý, niekedy o niečo dlhší – je biely, krémový alebo žltkastý, zriedkavo červený. Hlavnou ozdobou kvetu je veľký, svetlý srdcovitý kryt. Má kožovitú štruktúru, často nadýchanú, a výrazný kovový lesk. Biela farba, ružová, všetky odtiene červenej – niekedy s prídavkom ďalšej farby.Existuje mnoho hybridných odrôd založených na antúrii André s úžasnými krycími listami:

  1. Ružové ‚Vivaro Pink‘, ‚Lentini Pink‘ a ‚Pink Champion‘;

  2. Červené ‚Saxo‘, ‚Vitara‘, ‚Minnesota‘, ‚Rubino‘ – s tmavými listami a bielym klasom

  3. nemenej dekoratívne sú ‚Vivaro Peach‘ s nepravidelne sfarbeným broskyňovým obalom a tmavočerešňové antúrium ‚Black Love‘;

  4. Svetlo citrónová ‚Princess Alexia Mint‘ a snehobiela ‚Acropo

  5. s“.

  Medzidruhové hybridy možno nájsť aj v kultúre.

  Aby kvetina ukázala svoj dekoratívny vrchol, potrebuje správnu starostlivosť.

  Starostlivosť o antúrie

  Parametre starostlivosti

  Anturiá sú epifyty a poloepifyty a najlepšie sa im darí v skleníkových podmienkach, ktoré sú blízke prirodzeným: automaticky sa udržiava vysoká vlhkosť vzduchu a konštantná teplota. Aby ste sa uistili, že sa kvetina v byte cíti rovnako dobre, musíte vynaložiť veľa úsilia.

  Osvetlenie

  Antúria sa v tomto ohľade veľmi ťažko uspokojuje. Na jednej strane je kontraindikovaná priamemu slnečnému žiareniu – listy sa spália, na druhej strane – bez dostatočného svetla nebude mať svieži a jasný kvet. Kvetina by preto nemala byť v trvalom tieni, s výnimkou druhov s okrasnými listami.

  Najlepšie sa jej darí na parapetoch orientovaných na východ alebo západ, na južnom okne potrebuje na poludnie tienenie pred priamym slnečným svetlom. Najlepšie miesto pre kvetinu je jeden meter od okna orientovaného na juh. V zime, keď nie je dostatok svetla, sa môže použiť fytolampa, ktorá predĺži denné svetlo na 12 hodín. Tento postup vykonajte len v prípade rastlín, ktoré ešte kvitnú.

  Teplota

  Pre antúriu sú dôležité tieto faktorynielen komfortné hodnoty teploty, ale aj ich stabilitu:

  1. V lete je teplota 20-25 stupňov;

  2. V zime 18-20 je minimum, ktoré kvetina znesie bez poškodenia, 15 stupňov;

  3. Iba hybridy Scherzer Anthurium potrebujú chladné prezimovanie pri teplote 12 až 16 stupňov.

  Najhoršou kombináciou je suchý vzduch a vysoké teploty. V tomto prípade je potrebné ju znížiť.

  teplotné skoky sú pre antúrie škodlivé. Môžu byť spôsobené prievanom, otvoreným oknom, teplom z radiátorov alebo udržiavaním v kuchyni, kde plynový sporák určite vytvára teplotný rozdiel. Stagnujúci vzduch tiež škodí antúriám, vytvára podmienky pre plesňové ochorenia.

  Vlhkosť

  Úroveň komfortu pre kvetinu je 85-95 %. Takúto vlhkosť možno dosiahnuť rôznymi spôsobmi:

  1. Vedľa nej umiestnite zvlhčovač vzduchu;

  2. niekoľkokrát počas dňa postriekajte teplou mäkkou vodou bez toho, aby ste sa dostali na kvety;

  3. Stonku rastliny prikryte vlhkým machom sphagnum a pravidelne ju postrekujte – vzdušné korene by mali byť čo najviac zachované – zásobujú rastlinu kyslíkom;

  4. kvetináč položte na podnos s vlhkým rašelinovým machom alebo mokrými kamienkami, jeho priemer by mal byť väčší ako priemer kvetináča, na dno neustále lejte malé množstvo vody, korene by s ňou nemali prísť do kontaktu;

  5. Nádobu s kvetom vložte do iného kvetináča s o niečo väčším priemerom a ich priečky vyplňte vlhkým materiálom, napríklad machom;

  6. ak sú listy zaprášené, umyte ich špongiou navlhčenou v teplej vode;

  7. V lete rastlinu osprchujte teplou vodou.

  Neuspokojte sa len s jedným. Aby ste zabránili tomu, že sa listy antúria v dôsledku suchého vzduchu zmenia na rúrku, musíte konať ako celok.

  Starostlivosť o antúrie

  Voda

  Pravidelne a výdatne zalievajte antúrie. Ak vrchná vrstva pôdy vyschne, je potrebné ju zvlhčiť, ale nikdy nie celý koreňový bal. V lete zalievajte zvyčajne dvakrát až trikrát týždenne, v zime raz týždenne.Možno sa riadiť aj ďalšou zásadou:

  1. vodu v zime, ak pôda vyschla do polovice;

  2. v lete o jednu tretinu.

  Čím menej svetla a nižšia teplota, tým viac musíte koreňový bal medzi zalievaním vysušiť.

  Pol hodiny po zalievaní zásobník vypustite. Preplnenie pôdy nie je povolené – korene veľmi ľahko hnijú. Voda by mala mať izbovú teplotu a nemala by obsahovať soľ. V prípade potreby ju zmäkčite pridaním niekoľkých kvapiek kyseliny citrónovej alebo ju prevarte.

  Zalievanie zhora po obvode kvetináča. Ak sa antúria pestuje na substráte zo zmesi machu, kôry a kokosových vlákien a je zasadená v košíku, ponorí sa úplne do vody a odstráni sa, keď je substrát nasýtený vlhkosťou.

  Hnojenie

  Hnojenie od marca do septembra a niekedy každých 14 dní v auguste, ak sa skončilo kvitnutie. Stačí akékoľvek komplexné rozpustné hnojivo bez vápna pre krásne kvitnúce rastliny (aroidy a orchidey). Pre antúriu krištáľovú a antúriu majestátnu vyberte hnojivovú zmes pre okrasné listnaté rastliny. Keďže rastlina neznáša vysokú koncentráciu soli v oblasti koreňov, pripravte roztok 2-krát slabší, ako je uvedené na obale. Antúria dobre reaguje na týždenné listové hnojenie rovnakým roztokom hnojiva.

  Tropické exotum potrebuje viac dusíka, keď výhonky klíčia, a viac fosforu a draslíka, keď sa vyvíjajú púčiky.

  Kvetina dobre reaguje na organické živiny. Môžete použiť koncentráty hnoja alebo hydinového hnoja, ktoré sa predávajú v obchode, ale roztok sa podľa návodu zriedi na 2-3-násobok normy.

  Presádzanie

  Vykonáva sa z týchto dôvodov:

  1. Kvetina bola práve zakúpená a je v prepravnej pôde;

  2. Koreňový systém vyplnil celý objem kvetináča;

  3. Pôda pre predchádzajúcu výsadbu nie je správna;

  4. Korene sú choré alebo zhnité.

  Vo všetkých týchto prípadoch je potrebné vymeniť pôdu a niekedy je potrebný väčší kvetináč.

  Mladé rastliny je potrebné presádzať každý rok, staršie rastliny každé 3-4 roky. Antúrie sa zvyčajne presádzajú len vtedy, ak korene prerastú do drenážneho otvoru, t. j. ak je kvetináč naplnený. Najlepší čas: február/august, opatrne počas kvitnutia – optimálne, keď rastlina opäť rastie. Staršie kvety jednoducho nahradia vrchnú vrstvu zeminy novou a nemusia sa presádzať.

  Anthurium

  Pôda

  Dobré prevzdušnenie pôdy je nevyhnutné pre úspešný rast poloepifytov. Pôda by preto mala byť čo najviac kyprá, pričom by sa mala zohľadniť mierne kyslá pôdna reakcia.Výsadbové zmesi:

  1. Po 1 diele lístia, rašeliny a ihličnatej zeminy (možno nahradiť čistým ihličím), 0,5 dielu vermikulitu a hrubého piesku, prísady – drevené uhlie, kokosové vlákno, borovicová kôra, všetko v malom množstve;

  2. 1 diel zeminy pre azalky, rovnaké množstvo perlitu alebo vermikulitu, kokosového vlákna a borovicovej kôry

  3. 1 diel rašeliny a hrubej zeminy spod listnatých stromov, 3 diely borovicovej kôry (možno nahradiť nasekaným machom sphagnum) a perlit;

  4. po dva diely 1 až 3 cm veľkých kúskov pemzy a 2 až 5 cm veľkých kúskov borovicovej kôry, po jednom diele vláknitej rašeliny a napoly pripraveného konského trusu.

  Hrubé častice v pôde by mali tvoriť približne 15 %. Čím mladšia rastlina, tým plytšie by mali byť. Ak je v substráte veľa hrubých častíc, zalievajte častejšie. Všetky zložky na jeho prípravu sú dekontaminované.

  Hrniec

  V hlinenej nádobe teplota pôdy viac kolíše – v lete sa prehrieva a v zime ochladzuje, preto je lepšie zvoliť nádobu z plastu. Jeho výška je 24-32 cm, šírka je o niečo väčšia. V stenách môžete urobiť otvory na lepšie prevzdušnenie. Ak je kvetináč príliš objemný, ktorý by mal byť o niečo väčší ako predtým, rastlina nebude kvitnúť, kým neasimiluje všetku zeminu v ňom.

  Algoritmus presádzania

  Pri výmene nevhodnej pôdy a presádzaní z dôvodu choroby sa pôda z koreňov odstráni a premyje vodou. Zaobchádzajte s nimi opatrne, pretože sú krehké. Zároveň sa vykoná revízia koreňového systému, odstránia sa choré časti, rezy sa posypú mletým dreveným uhlím alebo mletou škoricou. Zdravé korene sú svetlé, poškodené korene sú tmavšie.

  Kroky transplantácie:

  1. rastlina je zavlažovaná;

  2. na dno novej nádoby dajte drenáž – keramzit alebo šindle zmiešané s pieskom, pre dospelé rastliny – štvrtinu výšky nádoby, pre mladé rastliny – o niečo menej;

  3. Prikryte ho vrstvou zeminy;

  4. Krík sa opatrne vyberie z kvetináča a prenesie sa do novej nádoby, pričom sa stonka mierne prehĺbi tak, aby sa mladé korene pri jej základni dotýkali pôdy;

  5. Vyplnenie dutín pri stenách pripraveným substrátom.

  Po vysadení potrebuje antúria niekoľko týždňov špeciálnu starostlivosť:

  1. tienenie pred jasným svetlom;

  2. pri častom postreku;

  3. Zalievajte jemne a pomerne striedmo.

  Presadená rastlina sa môže kŕmiť najskôr mesiac.

  Anthurium - rozmnožovanie

  Propagácia

  Existuje niekoľko spôsobov rozmnožovania antúrií:

  1. Výsev semien;

  2. zakoreňovanie odrezkov, listov a bočných výhonkov;

  3. divízia kríkov.

  Ale všetky okrem posledného sú spojené s veľkými ťažkosťami.

  Šírenie semenami

  Semená možno získať samostatne opelením kvetenstva a opakovane. V tomto okamihu by už mali piestiky samičích kvetov vylučovať sladkastú sekrečnú tekutinu vo forme kvapiek a samčie kvety by mali mať zrelý peľ. Je potrebné pozorne sledovať kvet, pretože tieto procesy sú časovo oddelené štyrmi týždňami. Kvitnutie je predĺžené, takéto obdobie určite nastane. Na opeľovanie si vyberte slnečný deň. Peľ sa prenáša z jedného kvetu na druhý pomocou mäkkej kefky a tento proces sa opakuje niekoľko dní, aby sa zaručil výsledok. Ak všetko prebehlo v poriadku, semená dozrejú približne za 9 mesiacov. Ich klíčivosť sa veľmi rýchlo stráca,preto ich zasejte hneď po zbere úrody:

  1. dužina ovocia sa rozdrví, opláchne pod tečúcou vodou a ošetrí 0,2% roztokom Fondazolu podľa návodu;

  2. umiestnite semená na navlhčený filtračný papier umiestnený v plytkej priehľadnej nádobe s vekom alebo Petriho miske a umiestnite do tepla;

  3. Keď semená vyklíčia, zvyčajne po 14 dňoch, umiestnia sa 1,5 cm od seba do nádob s dekontaminovanou zeminou, voľnou a ľahkou – zloženou z rašelinového machu, perlitu a rašeliny v rovnakom množstve, zemina sa nezakrýva, ale tenká vrstva perlitu – doslova pár mm, ju urobí sterilnou, čo je dôležité pre drobné klíčky;

  4. položte na kvetináč plastové vrecko a vystavte ho rozptýlenému svetlu;

  5. Dbajte na to, aby vrchná vrstva substrátu nevyschla, a denne sadenice vetrajte 10-15 minút;

  6. po 2 mesiacoch vykonajte pikírovanie tak, že sadenice rozmiestnite 3 cm od seba;

  7. Počas rastu rastlín ich vyberajte ešte 2-krát, pričom vzdialenosť medzi nimi vždy zväčšite o 2 cm;

  8. Keď krík dorastie do priemeru 5 cm, vyžaduje samostatný kvetináč alebo pohár s priemerom 200 mm.

  Ďalšie presádzanie sa vykonáva po tom, čo korene vyplnia celý ponúkaný objem. Pri množení semenami sa kvitnutie pozoruje štvrtý rok. Rastliny vypestované zo semien nemajú vždy rovnaké vlastnosti ako ich rodičia.

  Rozmnožovanie vegetatívnym rozmnožovaním

  Všetky časti rastliny sú vhodné na rozmnožovanie.

  1. Ak má antúria bočné výhonky s vlastnými koreňmi – možno ich jednoducho vykopať alebo oddeliť počas presádzania a umiestniť do samostatných nádob.

  2. V druhej polovici mája by mali byť odrezky z bočného výhonku s pätou zakorenené a mať 3-4 listy. Po štvrťhodinovom sušení sa odrezok ošetrí stimulátorom zakorenenia a zasadí sa do zmesi perlitu a rašeliny, postačí aj mokrý mach. Po postriekaní substrátu a odrezkov teplou vodou ich prikryte pohárom. Ak budete pokračovať v každodennom postrekovaní a udržiavať hrniec s odrezkami pri teplote 25-27 stupňov, po mesiaci budete mať malé korienky. Rastlina sa môže vysadiť späť na svoje trvalé miesto.

  3. Stonky sa rozdelia na odrezky dlhé 5 až 10 cm, každý s listom a vzdušným koreňom. Zakorenia sa do štandardného substrátu a prikryjú sa sklenenou nádobou.

  4. Šírenie listom. Odrežte list pätou a držte ho v mäkkej, najlepšie prevarenej vode s pridaním tablety aktívneho uhlia, kým sa neobjavia korene, potom ho zasaďte do kvetináča. Ribav-Extra je dobrý koreňotvorný stimulant. Takýto list možno okamžite zasadiť do vlhkého substrátu tak, že sa zvinie do rúrky a upevní gumičkou, aby sa minimalizovala strata vlhkosti. Prikryte odrezky pohárom. Ak sa vedľa neho objaví nový výhonok, došlo k zakoreneniu.

  Keď je potrebné omladiť dospelú rastlinu, vrchná časť stonky sa odreže a vzdušné korene sa zabalia do machu – keď prerastú cez mach, stonka sa odreže a zasadí sa na nové miesto spolu s machovou guľou.

  Anthurium - prezimovanie

  Zimovanie

  V tomto období sa ukladajú púčiky kvetov na ďalšiu sezónu.

  Predpoklady pre úspešné prezimovanie:

  1. 80-85% vlhkosť;

  2. Teplota 16-18 stupňov, pre hybridy Scherzer Anthurium – 12-16 stupňov;

  3. znížené zavlažovanie od septembra.

  Pre skoré kvitnutie by sa mala teplota postupne zvyšovať už od januára, aby dosiahla letné hodnoty 20 – 25 stupňov, malo by sa použiť dodatočné svetlo a postupne predlžovať trvanie denného svetla.

  Kvitnúce

  Každý kvet vydrží na rastline viac ako mesiac. Dlhotrvajúce a v odrezkoch, ak sú už plne vytvorené. Za dobrých podmienok kvitnú od februára do novembra. Čo robiť po odkvitnutí:

  1. samotný kvet by sa mal odstrániť, aby sa rastlina neplytvala tvorbou bobúľ, pokiaľ sa neplánuje rozmnožovanie semenami;

  2. Závoj sa nechá na sebe; postupne sa zazelená a zmení sa na list.

  3. Ak je o rastlinu dobre postarané, je dostatočne vyspelá, svojimi koreňmi už obsadila celý kvetináč, ale napriek tomu, že je pre ňu vhodný čas, stále sa neobjavujú žiadne kvety, stimuluje sa:

  4. na jar by sa na zalievanie mala používať voda s teplotou 40-50 stupňov, mala by byť mäkká;

  5. Niektorí pestovatelia idú ešte ďalej – raz za 7 dní naplnia zásobník vodou s teplotou 60 stupňov, nechajú ju vychladnúť a potom ju vypustia.

  Takéto „kúpanie“ spôsobí, že sa kvetina prebudí.

  Choroby a škodcovia

  Ak je o antúriu dobre postarané, choroby sa vyskytujú len zriedkavo. Inak je to v prípade, že je rastlina oslabená presadením alebo zlými podmienkami pre chov. Zo všetkých ochorení prevládajú plesňové infekcie:

  1. Hniloba stonky– vodnaté škvrny na stonke čierne, ktoré sa čoskoro rozšíria na listy; na ošetrenie zastavte hojné zalievanie, zvýšte teplotu, ak je nízka, odstráňte všetky postihnuté časti kvetu, dvakrát postriekajte roztokom fungicídu v týždňových intervaloch;

  2. koreňová hnilobaMôže sa vyskytnúť v dôsledku nadmerného zalievania, zlej drenáže v hrnci, nízkej teploty, korene stmavnú a zmäknú, listy sú bledé, potom žlté a uschnú; liečba – znížiť zalievanie, presadiť rastlinu do nového substrátu s revíziou koreňov a odstránením všetkých chorých častí, usporiadať drenáž na všetkých pravidlách, rastliny sú napojené roztokmi fungicídov;

  3. septoriózaPrejavuje sa hnedými škvrnami nepravidelného tvaru s hnedým alebo žltým okrajom na listoch, ak použijete lupu, môžete na nich vidieť čierne škvrny sporangií; ak sú silne postihnuté, úplne odstráňte list, znížte vlhkosť a zastavte postrekovanie vodou, aplikujte roztok fungicídu dvakrát v intervale jedného týždňa, vykonajte neplánované hnojenie;

  4. Fusarium– listy na rastline žltnú a hromadne vysychajú, na koreňovom krčku je viditeľný biely povlak s ružovým nádychom; v počiatočnom štádiu postriekajte prízemnú časť roztokom fungicídu, aplikujte pesticíd na pôdu, po týždni ošetrenie zopakujte;

  5. múčnatka– Listy žltnú a krútia sa, zmenšujú sa, internodiá – krátke, na spodnej strane listu viditeľný svetlosivý povlak spór huby; ošetrenie – ošetrenie roztokmi fungicídov;

  6. HrdzaPrejavuje sa ako svetlé škvrny na hornej strane listu, na spodnej strane – nápadné hnedé vypukliny – pľuzgiere, keď sa škvrny spoja, list odumiera; ošetrenie – ošetrenie roztokmi fungicídov;

  7. AntraknózaOkraje listových platničiek zasychajú, je potrebné ošetrenie roztokmi systémových fungicídov.

  Súčasne s ošetrením je potrebné skontrolovať rastliny na prítomnosť škodcov, ktorí môžu preniknúť do infekcie poškodením tkaniva. Takto sa antúria nakazí vírusom hnednutia. Na odfarbených listoch sa objavujú vrásky a malé diery. V tomto prípade kvetine nepomôžete.

  Škodcovia

  Anthurium - Škodcovia

  Najčastejšie sa vyskytuje na antúriách:

  1. Mšice– Ak sa usadí na spodnej strane listov a saje šťavu, je potrebné ju ošetriť insekticídom schváleným na použitie v interiéri;

  2. Roztoč pavúk, obzvlášť bujnie, ak je v miestnosti suchý vzduch; škodca robí na listoch vpichy, a ak je ich veľký počet, tká z ich spodnej strany pavučiny; rastliny sa ošetrujú roztokom insekticko-akaricídneho prípravku podľa návodu;

  3. Chrastavitosť– Listy sú lepkavé od vody; šupiny odstráňte vatovým tampónom namočeným v mydlovom roztoku.

  Dobrou prevenciou proti šíreniu škodcov je teplá sprcha raz mesačne počas vegetačného obdobia.

  Problémy pri pestovaní

  Antúria je kvetina s vrtošivým charakterom, akékoľvek porušenie starostlivosti má za následok problémy s vývojom a kvitnutím.

  1. Ak sa na listoch objavia žlté škvrny– Ak sčernejú len konce listov, je potrebné rastlinu prihnojiť horčíkom a železom. Lepšie je to robiť podľa listov.

  2. Žltozelené hrbolčeky na listocha žltkasté kruhové škvrny naznačujú nízku teplotu a vysokú vlhkosť v miestnosti. Ak je rastlina kŕmená len zriedka, nemusí v týchto podmienkach prežiť.

  3. Bodky a tmavé škvrny na listochNaznačuje, že antúria je studená a chýba jej svetlo.

  4. Ak sú sčerneté len špičky listov, Ak je koncentrácia soli, najmä vápnika, v pôde príliš vysoká, je lepšie rastlinu presadiť do nového substrátu bez zmeny veľkosti kvetináča.

  5. Žlté škvrny na listoch a usychanie okrajov– príznaky pálenia. Vytvorenie rozptýleného svetla.

  6. Ak listy zožltnú a potom zvädnú, Kvetina je studená, je potrebné zvýšiť teplotu v miestnosti. Iné príčiny: Príliš veľa vody, príliš tesné korene v kvetináči a potreba presadenia, zle zvolený substrát, nedostatok svetla.

  7. Listy sčernejú v dôsledku zalievania tvrdou vodoualebo príliš studená voda. Korene môžu hniť, pretože voda v zásobníku na vodu nebola po zalievaní odstránená.

  8. Ak sa listy stočia do rúrky– Príliš veľa alebo príliš málo svetla, suchý vzduch.

  9. Na kvetoch sa objavujú čierne škvrny, Ak sa na ne pri zalievaní dostane voda.

  10. Zhrubnutie a tuberkulózy na koreňoch– Dôkazy o výskyte nematód. Rastlina sa nedá vyliečiť.

  11. Ak rastlina nepuká, Potrebuje riadne prezimovanie. Antúria môže byť prekrmovaná dusíkom, a preto rastie príliš veľa zelenej hmoty na úkor kvitnutia.

  Antúria je veľmi pekná rastlina, ale nezabudnite, že je jedovatá, takže s ňou pracujte opatrne.

  Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: