Dom dracaena – starostlivosť, rozmnožovanie, druhy, presádzanie

Dracaena je rod stromov a sukulentných kríkov z čeľade špargľovité. Prírodné biotopy sa nachádzajú v tropickom a subtropickom podnebí Afriky. Ale vyskytuje sa aj v Ázii a dokonca aj v Austrálii. V miernom podnebí je dracéna (Dracaena) obľúbenou izbovou rastlinou. Za svoj druhý názov rastlina vďačí krvavočervenej šťave – „dračej krvi“, ktorá sa používa na liečebné účely alebo ako farbivo.

Starostlivosť o izbové rastliny, rozmnožovanie, druhy, presádzanie

Druhová rozmanitosť

Rod zahŕňa približne 100 druhov. Väčšina z nich sú stromy. Táto forma vývoja je podľa nášho názoru spôsobená sekundárnym rastom kmeňa. Ako izbové rastliny sú žiadané tieto odrody:

Okrajový druh Dracaena marginata

Dosahuje výšku viac ako 3 m. Jednorazové výhonky v priebehu rokov zdobia zväzky dlhých listových lamiel – 50 až 70 cm dlhé. Ich farba závisí od odrody. Medzi tieto druhy patria pestré (škvrnité) a jednofarebné.

Každý z nich je veľmi dekoratívny a vhodný na rôzne účely – od obývacích izieb až po bankové haly

Dracaena sandera

Vyznačuje sa krátkymi listami a výhonkami. Zelenošedé listové platničky sú nielen dlhé, ale aj pokrútené.

Porast je kompaktný a nepresahuje 80 cm. Pre svoj na dracénu nezvyčajný vzhľad a nenáročnú údržbu sa nazýva „šťastný bambus“

Voňavá dracéna

Drevnaté výhonky zdobia svetlé, lesklé, stredne široké listy, ktoré tvoria ružicu. Sú farebné, čím priťahujú pozornosť kvetinárstiev. Pozoruhodné sú aj kvetenstvo, ktoré príjemne vonia.

Tvoria sa na kvitnúcich šípkach dlhých 90 cm a pripomínajú nadýchané gule. Umelá mikroklíma, ktorá podporuje kvitnutie, je však možná len veľmi zriedkavo

Dracaena compacta

Poddruh predtým opísaného druhu Dracaena sulphata. Hoci by sa mohlo zdať, že jej meno naznačuje jej veľkosť, nie je to tak pri všetkých exemplároch compacta.

Niektoré sú také veľké, že sa dajú pestovať v podlahovej vani. Lesklé listy tvoria husté rozety. Sfarbenie monochromatické, tmavozelené. V určitom svetle sa listy javia čierne

Dracaena dragoniana

Stálezelený strom, ktorý v prírode dosahuje výšku až 21 m.

Vrcholové zásuvky listov na kmeni a konároch, ktoré sa tvoria počas vetvenia, nezvyčajné pre Dracaena. Sú sfarbené do striebornošedej.

Jeho bočné výhonky umožňujú dospelému jedincovi vytvoriť krásnu polguľovitú korunu.

Ak sa výhonky poškodia, vylučuje bezfarebnú živicovú šťavu, ktorá sa pri reakcii so vzduchom zmení na krvavočervenú

Len vedľajšia poznámka!Vďaka rozmanitosti druhov zdobí dracéna aj okenné parapety v malých miestnostiach a haly vo veľkých kanceláriách.

Podmienky údržby

Najlepší spôsob, ako urobiť z rastliny krásnu dekoráciu, aby bola spokojná so svojím zdravím a sviežimi listovými ružicami, je zabezpečiť jej vhodnú mikroklímu. Dracéna dobre prospieva v bytoch – ak nie je hlavným cieľom pestovania kvitnutie, nie je potrebné vytvárať podmienky podobné prírodným. Je však potrebné zvážiť niektoré detaily.

Pozemné požiadavky

Plodiny majú rady vzduch. Zmes pôdy by mala byť ľahká, drobivá a priepustná. Veľké množstvo rašeliny, ktorá je zvyčajne súčasťou zakúpeného substrátu, je nežiaduce. Absorbuje vodu, ale veľmi dobre ju neodvádza a pôda rýchlo vysychá. Pri správnej zálievke sa však kvetine v tomto substráte môže dariť. Jediným typom pôdy, v ktorej podľa nášho názoru pravdepodobne neprežije, je ílovitá pôda. Optimálne zloženie pôdnej zmesi pre exotické kultúry – rašelina a listová pôda, humus a piesok. Vezmite všetky zložky v rovnakých častiach.

Osvetlenie a umiestnenie

Rastliny v kvetináčoch majú rady dostatok svetla. Umiestňuje sa na okenný parapet v blízkosti západného alebo východného okna. Blízko juhu – môže byť umiestnený, ale nie v lete. Vystavenie slnečným lúčom môže listy spáliť. Ak je kvetináč trvalo umiestnený na južnej strane domu, zatieňujte ho závesmi v obdobiach, keď je slnko veľmi horúce.

Rastlina dobre rastie pri umelom osvetlení – môže byť umiestnená pri oknách orientovaných na sever alebo v zadnej časti miestnosti s doplnkovým osvetlením. Dracéna má dobrú vytrvalosť. V lete ho môžete vziať von a chrániť ho pred páliacim slnkom.

Teplota

Dracéna je teplomilná rastlina. Môže však rásť aj pri 15 °C. Počas vegetačného obdobia by sa mala dracéna udržiavať pri teplote 20-25 °C. V zime by mal odpočívať pri nízkej teplote 15-18 °C. Kritické minimum je 12 °C. Ak ortuť klesne pod túto hodnotu, tropická a subtropická flóra môže odumrieť.

Vlhkosť

Suchý vzduch dobre znáša vážka dracéna. Ostatné druhy potrebujú viac vlhkosti. Na dosiahnutie tohto cieľa každý deň postriekajte listy postrekovačom. Ak je kvetináč v blízkosti vykurovacieho zariadenia, odporúča sa postrek dvakrát denne.

Ak nemáte čas, môžete v blízkosti umiestniť nádobu s vodou alebo zvlhčovač vzduchu. Okrem toho dracéna dobre reaguje na sprchy. Pomáha zmyť prach a osviežiť rastlinu. Tento prípravok by sa mal aplikovať raz mesačne.

Ako sa starať

Starostlivosť o dracénu síce nie je zložitá, ale musí byť systematická. V opačnom prípade stratí svoju vitalitu a môže dokonca odumrieť. Technika výsadby zahŕňa niekoľko štandardných kultivačných opatrení, ktoré majú svoje vlastné nuansy.

Zalievanie

Dom Dracaena - starostlivosť, rozmnožovanie, druhy, presádzanie

Dracéna je plodina, ktorá miluje vlhkosť. Neznáša sucho a veľmi trpí – aj keď len na krátky čas. Zalievajte tak, aby bola pôda vždy mierne vlhká, ale bez hromadenia tekutiny v koreňoch. Predchádzajte im kontrolou prítomnosti vlhkosti v zemskom kôre do hĺbky 2 cm. Ak tam nie je, substrát sa musí urýchlene navlhčiť.

V lete by sa mal postup vykonávať často – každé 2-3 dni. Ak rastliny odpočívajú, predĺžte intervaly zalievania počas zimy. Ak sa však kvetina nachádza v blízkosti vykurovacích zariadení, zvlhčujte substrát ešte častejšie ako v letných mesiacoch, pretože spôsobujú vzdušné aj pôdne sucho. Používajte vodu bez chlóru a ťažkých kovov.

Prerezávanie

Aby bola rastlina okrasná. Napríklad Dracaena sulphata alebo marginalia dosahuje výšku 2 až 3 metre, pričom listové ružice sú len na koncoch výhonkov. V tomto stave sa rastlina stáva neatraktívnou a mala by sa orezať. Ošetrenie možno kombinovať s množením, pretože odrezky veľmi dobre zakoreňujú. Výhonky skráťte na výšku 20-30 cm.

Naneste roztavený parafín na rezné body rezného rodiča. Starostlivosť o rastlinu zostáva rovnaká ako predtým. Po chvíli sa vytvorí výhonok.

Kŕmenie

Vyživujte rastliny v kvetináčoch počas intenzívneho rastu, keď ich korene rýchlo odoberajú živiny z pôdy a vyčerpávajú ju. Dvakrát mesačne hnojte hnojivom s viacerými živinami. Ak má pestrofarebné listy, nepoužívajte zlúčeniny s vysokým obsahom dusíka: ak je silne koncentrovaný v pôde, rastlina stráca svoje pestrofarebné sfarbenie a stáva sa monotónne zelenou.

Znížte množstvo hnojív od jesene. V neaktívnom stave sa nevyžadujú. Pred hnojením navlhčite koreňový bal. Voda ochráni korene dracény pred popáleninami a rýchlo sa asimiluje.

Ochrana pred škodcami a chorobami

Hoci je dracéna imúnna, pri nesprávnej údržbe sa na výhonkoch môžu vyskytnúť mšice, roztoče a múčnatky. Ak sú vyživované, poškodené listy žltnú a vysychajú. Ľudové prostriedky a insekticídy pomáhajú zbaviť sa hmyzu. Prvé z nich sa používajú v prípade jednotlivých vzoriek. Ak je zamorenie masívne, rastlina sa postrieka pesticídmi podľa pokynov na použitie pesticídov uvedených na obale. Ak to počasie dovolí, odporúčame ošetrenie vonku, pretože insekticíd nie je bezpečný pre ľudí.

Ak sa nedodržia podmienky údržby, dracény môžu byť postihnuté aj chorobami. Keď je rastlina vystavená stresu, jej imunita sa znižuje. Nebezpečná bakterióza je bakteriálne ochorenie. Keďže je infekčná, nedá sa liečiť. Na stonkách sa objavia škvrny na listoch a žltý pruh medzi zhnitým tkanivom a zdravým tkanivom.Príčiny ochorenia sú nasledovné:

  1. Nadmerná vlhkosť;

  2. vysokoteplotný režim;

  3. Nedostatok fosforu a draslíka;

  4. Alkalická pôda.

Ak korene pravidelne zadržiavajú vlhkosť, môže byť rastlina v kvetináči napadnutá koreňovou hnilobou, hubovým ochorením. Rastlinu možno zachrániť v počiatočných štádiách ochorenia. Vyberte chorý exemplár zo starého kvetináča, odstráňte zeminu z koreňov a dôkladne ich preskúmajte. Ak sa nájdu choré miesta, mali by sa orezať a rastlina by sa mala pestovať v čerstvo vydezinfikovanom substráte a ošetriť fungicídom. Ak je koreňový systém úplne napadnutý, rastlinu nemožno zachrániť. Ale môžete vytvoriť novú rastlinu zakorenením vrcholovej listovej ružice.

Presádzanie

Dom dracaena - starostlivosť, rozmnožovanie, druhy, presádzanie

Rastlina nemá rada, keď sa jej narušujú korene. Presádzanie každé 2-3 roky v polovici jari. Výnimka: kvások. Za týchto podmienok môžu byť korene rastliny napadnuté spórami húb. Mali by sa kontrolovať tak, že sa zničí koreňový bal.

Hlinené nádoby sú pre dracény najlepšie, pretože sú porézne a priepustné pre vzduch. Pred presádzaním ponorte hrniec do vriacej vody a po polhodine začnite okamžite pracovať.

Typy rozmnožovania

Existuje mnoho spôsobov rozmnožovania dracény. Najjednoduchšie a najproduktívnejšie sú vegetatívne metódy. Kombinujú sa s prerezávaním.

Zakorenenie korunovej ružice

Najprv si pripravte nový hrniec. Na dno sa umiestni drenážny materiál, aby sa zabránilo stagnácii vody v koreňoch po zalievaní. Na tento účel sa používa jemný štrk alebo kamienky. Potom sa kvetináč zasype výživnou zeminou a pokropí stojatou vodou.

Ostrým, vopred vydezinfikovaným nožom odrežte vrcholové listové ružice s časťou kmeňa. Ich dĺžka je 10 až 15 cm. Ranu prikryte mletým dreveným uhlím, aby ste zabránili infekcii. A na stimuláciu tvorby koreňov je ošetrený „zirkonom“. Z odrezaného vrcholu sa odstránia všetky spodné listové dosky.

Po prípravných prácach sa sadivový materiál zasadí do živného média a nádoba sa naplní až po okraj tým istým médiom. Ak má odrezok veľa listov alebo veľa olistenia, odporúčame skrátiť ho na 1/3 olistenia. Táto metóda umožňuje nasmerovať všetky sily na rozvoj silného koreňového systému.

Štepením

Tento spôsob rozmnožovania možno kombinovať aj s omladzovaním Dracény. Rez v tvare písmena T kúsok od vrcholu kríka. Vložte malé množstvo navlhčenej rašeliny. Pripevnite ju polyetylénovou fóliou alebo maskovacou páskou a obtočte ju okolo rezu.

Podľa skúseností trvá približne mesiac, kým sa v mieste rezu objavia korene. Niekedy to však môže trvať trochu dlhšie. Po vytvorení koreňov odrežte vrcholovú kapsulu veľmi ostrým nástrojom a mierne ju zatlačte nadol. Potom jednoducho umiestnite novú rastlinu do kvetináča s drenážnou vrstvou a výživnou zeminou.

Odrezky

Vrcholovú listovú ružicu nezakoreňujte hneď v zmesi kvetináčov, ale vo vode. To vám umožní kontrolovať proces tvorby koreňov. Na urýchlenie je potrebné do vody pridať rastové stimulátory. A keď sa vytvoria korene, stačí sadenice zasadiť podľa vyššie uvedeného postupu.

Kusy stonky

Izbové rastliny - starostlivosť, rozmnožovanie, druhy, presádzanie

Rozmnožovanie odrezkami je veľmi podobné rozmnožovaniu odrezkami. Pestovateľ kvetov bude potrebovať silný mladý stonok, ktorý pomocou dobre naostreného, opracovaného nástroja rozdelí na niekoľko častí. Dĺžka štepov závisí od počtu púčikov. Odrezky by mali byť aspoň 2 kusy. Zvyčajne postačuje 5-centimetrový pásik.

Na jednej strane odrezku urobte do kôry zárez a potom ho touto stranou zahrabte do živného substrátu. Presuňte zakorenené odrezky na teplé, tienisté miesto. Vytvorenie skleníkových podmienok môže urýchliť proces zakoreňovania. Poskytnite im narezanú plastovú fľašu, ktorá sa položí na odrezky. Počas zakoreňovania by sa mali odrezky vetrať a v prípade potreby zvlhčovať postrekovačom.

Dracéna je nezvyčajná rastlina, ktorá môže zdobiť každý interiér. Ale čo je najdôležitejšie – je nenáročná a vyžaduje len štandardné agrotechnické opatrenia na pestovanie izbových rastlín.

Zdroj:Fíkusy, dracény, monštrá a iné listnaté izbové rastliny – Škola izbových kvetov.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: