Správny spôsob ošetrovania ovocného sadu na jar

Sneh v záhrade je ešte tenký, holé miesta snehu opadli, stromy a kríky ešte spia, ale jar je blízko – vôňa vo vzduchu sa zmenila. Toto obdobie by sa nemalo vynechať ako prvý rozhodujúci krok pri ochrane pred chorobami a škodcami. Naplánujte si plán liečby na základe problémov z minulej sezóny. Z tucta odporúčaných prípravkov si vyberte ten správny pre konkrétne podmienky, pričom zohľadnite, čo ste použili na jeseň minulého roka.

Správny prístup k fázam záhradnej úpravy

ošetrenie oblasti proti škodcom

V odporúčaniach sú uvedené všeobecné opatrenia, ktoré treba prijať v prípade stromov, kríkov a viniča po roztopení snehu. Stav prezimovaného sadu určí práce, ktoré sa majú vykonať v prvej fáze.

Pozorne skontrolujte kôru na stromoch – žiadne ohlodávanie alebo praskanie bielka na kmeňoch a konároch lešenia. Ak sú na kôre praskliny alebo dutiny, očistite ju drôtenou kefou, odstráňte vajíčka, lišajníky a drobnú kôru. Spálenie odpadu.

Odstráňte sneh, ktorý sa prilepil na konáre. Odstráňte polámané konáre skôr, ako začne prúdiť miazga, pretože sa stanú prvým miestom výskytu škodcov. Ošetrite rezy záhradným lakom.

Ak sa biela farba odlupuje a miestami opadáva – opravte ochrannú vrstvu. Jarné slnko môže spôsobiť popáleniny, na ktorých ľahko vznikajú plesne alebo infekcie. Holé gaštany by sa mali podľa návodu obielit prípravkom „Garden whitewash“. uvoľnite pôdu v koreňovej zóne, ak sa roztopila. Postriekajte ho rozpustením 0,5 kg močoviny v 10 litroch vody proti hmyzu, ktorý prezimuje v zemi.

Boj o zdravú záhradu na jar pozostáva z fáz, ktoré zodpovedajú vývojovým fázam rastlín:

 1. Predtým, ako púčik napučí.

 2. Začiatok pohybu šťavy, zelený kužeľ.

 3. Začínajúci.

 4. Po odkvitnutí.

Prvý krok ošetrenia ovocného sadu

Nad nulou v noci a 4-5 stupňov cez deň – čas na prvé ošetrenie spiacich stromov a kríkov. Mierne odložte kvitnutie, aby ste sa vyhli mrazu – najlepší insekticíd a obväz je koncentrovaný roztok močoviny alebo močovina so síranom meďnatým. Ošetrenie močovinou oddiali kvitnutie o 7-10 dní. Zloženie roztoku: 700 g močoviny pre jablone, 500 g pre kôstkoviny + 50 g kryštálov síranu meďnatého v 10 litroch vody. CuSO4 sa musí najprv rozpustiť v horúcej vode. Zmes v nádrži slúži ako dusíkaté hnojivo, insekticíd a fungicíd na ochranu malinovej výsadby.

Machy a lišajníky na konároch a kmeňoch ovocných stromov a kríkov vyžadujú ošetrenie síranom železitým. Selektívne ošetrite problematické rastliny 2-3 % fungicídom. Prevencia je vhodná pre červené a biele ríbezle, čierne ríbezle, ak na nich bola v minulej sezóne hrdza.

Ak ste už na jeseň použili Cuproxate, pomôže vám Nitrofen, olejovitá, zapáchajúca tekutina. Prípravky ako Waste, Prophylactin alebo 30-B vytvárajú na povrchu film, v ktorom škodca nemá čo dýchať. Zabíja vajíčka hmyzu a roztoče. Olejový film obalí spóry, čím zabráni rozvoju plesní – fungicídny účinok.

Skontrolujte, či bobuľové kríky nemajú nafúknuté púčiky, uschnuté konáre s dierami po sklených červcoch. Púčiky ošúpte a spálite. Odrežte polámané, vyžraté, staré a zhrubnuté konáre. Pôdu uvoľnite až po rozmrazení a navrch pridajte rašelinu v hrúbke viac ako 6 cm, aby ste zabránili prezimovaniu svetlíc a vošiek.

Kríky sa zalievajú mangánovou vodou s teplotou 80-85 stupňov. V prípade jahôd musí mať roztok mangánu 95 . Tepelný šok nepoškodí bobule, ale zničí hmyz prezimujúci na kôre. Angrešt sa proti škodcom ošetruje prípravkom Carbophos (1,5 g/l). Ak sa roztoč objaví na jahodovej plantáži, môže pomôcť ošetrenie prípravkom Aliot.

Vinič je v tomto čase viazaný na špaliere. Aplikujte 3% roztok CuSO4 a aplikujte ho do koreňovej zóny s močovinou.

Uvedené opatrenia sa nevykonávajú v ten istý deň. Na postrek sú vhodné ranné hodiny, keď sú vetvičky už rozmrznuté (9-10 hodín) a slnko ešte nie je jasné. Večerné ošetrenie je možné, ak sa v noci neočakávajú mrazy.

Všetky ošetrenia koncentrovanými roztokmi sa vykonávajú pred začiatkom toku miazgy, kým púčiky spia.

Kužeľ zeleného sadu

Teplota nad +10 C, pôda sa rozmrazuje. Začína sa objavovať miazga, púčiky pučia. Cieľom ošetrenia je znížiť počet škodcov, ktorí sa snažia dostať do kvetov, listov, vetvičiek a konárov. Opatrenie sa musí použiť pred začiatkom pučania. Preto sa insekticídy pripravia podľa návodu s pridaním 0,5 g/l kyseliny boritej. Stačí akýkoľvek univerzálny prípravok: Karate, Iskra, Actara, Kinmix a ďalšie.

Pamätajte – prípravky pôsobia na hmyz rôzne. Preto pri zostavovaní plánu ošetrenia vyberte najcharakteristickejších škodcov:

 1. Roztoč hroznový – Vermitek, BI-58.

 2. Skleničník – Carbophos, Actellic.

 3. Hliva – Kinmix, Fufanon Nova.

 4. Listožrúti – Fytoverm.

 5. Plazenie – Pasca.

 6. Univerzálne pre kôstkové ovocie – Topsin-M, Skor, Polyram.

 7. Biopreparáty šetrné k životnému prostrediu – Bitoxybacilín, Fitosporín, Trichofyt, Mykosan.

Tentoraz sa používajú fungicídy, ktoré zachraňujú stromy pred chrastavitosťou, moniliózou, škvrnitosťou, cytosporózou a inými hubovými chorobami. Používa sa 1 % Bordeaux liquid, Horus a Abiga-Pic. Ošetrenia proti škodcom a chorobám možno kombinovať s postrekovými zmesami.

Čierne ríbezle: ošetrenie proti škodcom na jar, v lete a na jeseň

Ošetrenie sadu pred kvitnutím

Púčiky pučia; v tomto období potrebuje záhrada osobitnú ochranu. Ošetrenie môžete zopakovať s rovnakou zmesou ako pri zelenom kuželi. Je lepšie zmeniť komponenty, aby nedošlo k návyku škodcov a patogénov. Neškodné a účinné biologické látky proti listovým múčnatkám: Bitoxybacilín a Lipidocid. Horus je účinný proti chorobám kôstkového ovocia.

Preventívne ošetrenie záhrady sa vykonáva selektívne. Je dôležité, aby sa návnada určená na ochranu púčikov nedostala do kontaktu s blízkym kvitnúcim stromom alebo kríkom.

Hrozno má svoje vlastné choroby. Druhé a tretie ošetrenie by malo zahŕňať fungicídy proti plesniam, oidiu a čiernej škvrnitosti. Aplikujte Abiga-Pic v riedení 4 g/l alebo Albit v koncentrácii 3 ml/10 l pred a po odkvitnutí, Sporobacterin, Skor a iné fungicídy.

Liečba vaječníkov

Niekoľko fáz ošetrenia záhrady môže zničiť väčšinu patogénov. Jednou z výziev bolo vybrať formulácie tak, aby sa neopakovali pre tú istú rastlinu. Škodcovia sú zakaždým napadnutí novou zmesou. Ponúkame štvrtý výber, v ktorom fungicídy Farmayod a Skor. Z insekticídov sú to prípravky Inta-Vir, Decis, Iskra.

Účinné bioinsekticídy Fytoverm a Bitoxybacilín, Lipidocid patria medzi systémové prípravky. Ničia hmyz napadnutím baktériami, ktoré sú aktívne pri teplote vzduchu nad 12 stupňov.

Silné letné prípravky sa neodporúčajú; možno ich úspešne nahradiť bylinnými nálevmi a inými ľudovými prostriedkami.

Tabuľka preventívnych ošetrení ovocných sadov na jar

Etapa

Prípravky

Akcia

1

Profylaktín,

Močovina 5-7 %,

30-B, nitrofén

Mšice, múčnatky, roztoče, roztoče, prezimujúce šváby

Síran meďnatý 3 %, CHOM, síran železnatý, manganistan

Svrab, monilióza, škvrnitosť, citosporóza a iné plesňové ochorenia

2

Tanrek, Kemifos, Fufanon, Biotlin

Chrobák jabloňový, mšice, múčnatka, chrastavitosť, chrastavitosť, hraboše atď.

Bordeaux liquid 1%, Tiovit Jet, Albit

Kokomykóza, hniloba ovocia, monilióza, chrastavitosť, oidium

3

Biotlin, Aktara, Tantrek na mšice, Fufanon, Kemifos

Mšice, roztoče, múčnatky, múčnatky, listové mory

Abiga-Pic, Topaz, Alirin B, zmes Bordeaux

Pleseň, antraknóza, sivá hniloba, múčnatka

4

Bitoxybacilín, Lepidocid, Fitoverm, Actara

Roztoče, hmyz, húsenice, šupinatý hmyz

Raek, Abiga-Pik, Tiovit Jet, Fitosporin

Škvrnitosť listov, chrastavitosť, múčnatka, oidium, hrdza

Jesenné ošetrenie ovocného sadu

Čo je zmes nádrží a ako ju správne pripraviť?

Záhradkár si na jarné ošetrenie záhrady vyberie jeden z prípravkov proti škodcom a jeden z prípravkov proti chorobám. Inými slovami, sú potrebné 2 liečby. Každý z prípravkov môžete zriediť samostatne a zmiešať ich v jednej nádrži – zmes sa nazýva nádrž. Ale skombinovať 2-3 prípravky, aby fungovali spoločne, je umenie.

Na prípravu zmesi si vyberte smaltovanú alebo plastovú nádobu. Na jar sa pripravujú preventívne zmesi fungicídov, insekticídov a akaricídov. Pre lepšiu priľnavosť by sa mal pridať jemný čistiaci prostriedok s neutrálnou alkalickou reakciou.

Výber prípravkov je založený na zásade „neškodiť“. Zohľadňuje sa odporúčaná teplota aplikácie, fáza ošetrenia a prípravný základ.

Horus a Fytoverm sú zdanlivo identické, ale jeden z nich funguje vo fáze pučiaceho púčika (10-12 C) a druhý na ošetrenie na vŕbach (18 ). Vitriol železa a medi má rovnaký základ – SO4. Ich zmiešaním sa zdvojnásobujú korozívne vlastnosti zlúčenín, preto by sa nemali používať spoločne. Skontrolujte kompatibilitu jednotlivých vybraných komponentov. Pridanie neutrálnych čistiacich prostriedkov do nádrže zlepšuje priľnavosť, ale nemení hodnotu pH.

Mala by sa skontrolovať kompatibilita novej zmesi. Zmes pripravte v malom objeme, najlepšie v priehľadnej sklenenej nádobe. Po zmiešaní ingrediencií ich musíte pod dohľadom držať asi 30 minút.

Zmes nie je vhodná, ak:

 1. Vypúšťa sa pena;

 2. kvapalina sa oddelí;

 3. zrážky alebo plávajúce vločky.

V kombinovaných prípravkoch sa zvyčajne nepoužíva roztok manganistanu, olejovité kvapaliny, chemikálie + živé mikroorganizmy v biopreparátoch. Nevypúšťajte alkalické + kyslé formy, fungicídy obsahujúce meď + organofosforové prípravky.

Lepšie je používať pripravené tankové zmesi v kombináciách, ktoré už boli vyvinuté odborníkmi a testované na odolnosť a účinnosť:

 1. Bordeaux kvapalina + prípravky na báze síry.

 2. Prípravok 30 Plus + síra, Blue Bordeaux.

 3. Chloroxy + Fufanon.

Tieto zmesi sa môžu použiť na skoré ošetrenie ovocných stromov a viniča pred pučaním.

Pred kvitnutím kríkov a ovocných stromov odstráni väčšinu napadnutí, zloženie Zircon + Topaz + Aktara je účinné proti chorobám.

Zmes na ošetrenie záhrady po odkvitnutí obsahuje biopreparáty – Aktofit, Bitoxybacilín, Gaupsin, pripravené podľa návodu.

Komplexné prípravky by sa mali použiť ihneď po príprave, skôr ako sa koktail začne rozkladať. Veľa závisí od poradia miešania zložiek.

 1. Najprv rozpustite granulovaný materiál, prípadne ho zahrejte.

 2. Práškové komponenty sa aplikujú.

 3. Suspenzia alebo emulzia.

 4. Stimulanty a prísady do alkoholu.

Ak je zmes pripravená z dvoch insekticídov alebo fungicídov – každá zložka by sa mala užívať v polovičnej dávke.

Nástroje na chemickú úpravu a bezpečnostné opatrenia

Postrek sa môže vykonávať len počas pokojného počasia, keď sa niekoľko hodín neočakávajú žiadne zrážky. Aby ste zabránili spáleniu rastliny slnečnými lúčmi, ošetrujte stromy a kríky ráno, keď je rosa suchá, alebo večer.

Na prácu je vhodný batohový postrekovač s dĺžkovo nastaviteľnou výstupnou trubicou a postrekovačom. Mali by byť k dispozícii smaltované, plastové alebo sklenené nádoby. Pozinkované a železné vedrá sa nesmú používať. Na premiešanie roztokov použite drevenú špachtľu. Tekutiny je potrebné filtrovať; je potrebné použiť sitko a akýkoľvek druh látky, dokonca aj netkanú.

Dôležité! Priestor, kde sa chemikálie pripravujú, musí byť mimo dosahu detí a zvierat.

Pri práci s roztokmi sa odporúčajú ochranné okuliare a gumené rukavice. Oblečenie by malo zakrývať celé telo. Gumová zástera chráni pred náhodným postriekaním.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: