Denný rozvrh – ako si všetko zorganizovať a zvládnuť

Mnohí naši čitatelia majú problémy s každodennou rutinou. Jednoducho ho nemajú. To je potrebné napraviť! V tomto článku vám povieme, ako si zorganizovať svoj denný režim tak, aby ste nestíhali a stihli toho veľa.

Prečo sa nám nedarí robiť veci?

Prečo nemáme na nič čas?

Každý vedec vám povie, že úplne každý je lenivý. Mnohé vynálezy sa zrodili z túžby zjednodušiť život. Ak nemáte denný režim, ktorý by ste dodržiavali, určite budete strácať čas ničnerobením. Možno si budete chcieť zdriemnuť, prelistovať Instagram alebo narazíte na zaujímavé polhodinové video. Takto si možno ani nevšimnete, ako sa váš deň skončil.

Mnohí čitatelia Expertology tiež radi presúvajú veci z jedného dňa na druhý. Myslíte si: „Dnes na to nemám náladu, vyriešim to zajtra.“. A bez najmenších pochybností sa táto úloha prenáša. A potom sa to stane znova. A ešte raz. A opäť. Ak to nie je prvá vec, ktorú musíte urobiť, často sa to robí až o mesiac neskôr! Ľudia s každodennou rutinou však týmto problémom netrpia. Najmä tí, ktorí používajú aplikácie na to, aby ich podnietili k práci.

Dobré plánovanie

Najskôr sa musíte zamyslieť nad tým, ako si plánujete svoj život. Áno, správne: „život“. Odporúčame pravidelne si zapisovať týždenné, mesačné a dokonca aj ročné plány. Možno ste videli diáre v obchodoch s kancelárskymi potrebami? Sú stále žiadané práve preto, že do nich môžete zapisovať svoje plány bez toho, aby ste na ne neskôr zabudli. Namiesto toho môžete samozrejme použiť mobilnú aplikáciu.

V ideálnom prípade by ste mali mať plány, ako je uvedené vyššie, v troch kategóriách. Môžete si však vystačiť s plánom na celý týždeň. Plán si môžete vytvoriť napríklad v aplikácii Todoist. Môžete dokonca určiť priority jednotlivých úloh. Vďaka tomu môžete rýchlo zistiť, na čo sa dnes zamerať ako prvé a čomu sa venovať neskôr večer. Todoist vám umožní aspoň čiastočne zistiť, ako máte stráviť deň. Je tu dokonca určitá motivácia – ak splníte všetky úlohy, ktoré ste si stanovili, vaše hodnotenie sa zvýši.

Výhodou mobilnej aplikácie je, že jej widget budete mať vždy na obrazovke, priamo pred očami. Môže vás dokonca upozorniť na blížiace sa stretnutia alebo na potrebu dokončiť úlohu. Skrátka, podnieti vás k tomu, aby ste nerobili nič. Už len vďaka tomu môžete veci dokončiť. Samozrejme by ste sa však nemali preťažovať rôznymi úlohami – snažte sa zabezpečiť si pravidelný čas na odpočinok.

Ako si dobre oddýchnuť?

Je prekvapujúce, že mnohí naši čitatelia nevedia, ako relaxovať. Takíto ľudia sa zvyčajne nazývajú workoholici. Venujú sa nejakej činnosti, až kým nie sú takmer pripútaní na lôžko. To nie je správne. Snažte sa robiť prestávky každých 30 až 40 minút. Spomínate si na svoje školské časy? Každá hodina trvala 40-45 minút, po ktorých nasledovala desaťminútová prestávka. Detský organizmus lepšie zvláda záťaž! V dospelosti sa bez pravidelných prestávok nezaobídete, aj keď to necítite ako potrebné. Nemusíte však otáľať! Desať minút stačí. Počas tohto času si môžete dať aj nejaký dezert – nikdy nie je zbytočná strata glukózy, najmä ak vaša aktuálna úloha zahŕňa veľa premýšľania.

Ak sa vrátite k aplikácii Todoist alebo podobnej aplikácii, odporúčame vám, aby ste si plánovali nielen prácu, ale aj odpočinok. Nemusíte si však stanoviť cieľ typu „ležať na pohovke“. Nie, zvyšok by mal byť zaujímavý a praktický. Jeden týždeň si napríklad môžete naplánovať návštevu kina. Cez víkend môžete hrať na konzole alebo počítači. Ale opäť to vysvetlite. Môžete napríklad nastaviť úlohu hrať určitú hru hodinu a pol, ktorú chcete už dávno absolvovať.

Mimochodom, odporúčame vám, aby ste konzolu nepoužívali na hranie online hier. Sú návykové a nedá sa cez ne dostať. Nakoniec stratíte obrovské množstvo času. A ako sa vám darí stihnúť ostatné veci?? Ak potrebujete prejsť do režimu pre viacerých hráčov, nastavte si presne vymedzený čas.

Biologické hodiny

Každý sa rád budí v určitom čase. Mení sa len podľa toho, či je leto alebo zima. A nehrajte si so svojimi biologickými hodinami. V ideálnom prípade by ste si mali nájsť prácu, v ktorej budete vstávať najskôr v čase, ktorý vám najviac vyhovuje. Ale, samozrejme, nie každému sa to podarí.

Ak sa radi zobúdzate skoro, bude pre vás jednoduchšie robiť veci. Snažte sa ich vykonávať pred poludním – ráno ste v najlepšej forme. Potom sa fyzická aktivita spomalí. To však neznamená, že popoludní nemá zmysel nič robiť. Stačí, ak prejdete na veci, ktoré sú psychicky, nie fyzicky náročné. Večer sa môžete presunúť na fakultatívne aktivity pôvodne naplánované na nasledujúce dni. Samozrejme, ak máte energiu.

Aj pri spánku sa riaďte svojím biologickým rytmom. Ak však musíte ísť na druhý deň do práce, mali by ste si ísť ľahnúť, aby ste mohli spať 7 hodín. Ak ste za deň urobili veľa vecí, je nepravdepodobné, že by ste zaspali o niečo skôr, ako by ste mali.

denný režim

Drsná denná rutina

Tu je vzorový plán na tento deň. Môžete s ním robiť pomerne veľa vecí. Nemôžeme vám však zaručiť, že sa vám podarí prejsť na takúto rutinu – pre niekoho môže byť strašne nepríjemná.

6:00 ráno – budíček

Vstávajte skoro ráno. Ak spíte na slnečnej strane domu, môžete v noci nechať zatiahnuté závesy – jasné svetlo vám nedovolí dlho spať. V zime môžete vstávať o hodinu neskôr.

6:15 – ranné cvičenie

Nevynechávajte tréning. Bude mať pozitívny vplyv na vašu kondíciu a dodá vám pozitívnu energiu. Ak potrebujete vyvenčiť psa, môžete si tréning skrátiť.

7.00 – raňajky

Po tréningu bude vaše telo pripravené na jedlo. Nepreháňajte to s jedlom. Mala by byť vyvážená, ale to neznamená, že musíte zjesť mimoriadne veľkú porciu. Snažte sa dodať telu správne množstvo vitamínov, minerálov, makroživín a stopových prvkov. Neponáhľajte sa. Ak vstanete skôr, máte dostatok času. Pri raňajkách si dajte prehľad noviniek – jemne zapojte mozog.

9:00 je najproduktívnejší čas dňa

Ako sme už spomenuli, práve ráno máte náladu tvoriť. Ak nie ste v práci, snažte sa robiť najdôležitejšie veci približne hodinu po raňajkách. Môžete si byť istí, že nebudete mať problém sa na ne sústrediť. Ak používate mobilnú aplikáciu, ráno by ste sa mali zamerať na úlohy s najvyššou prioritou.

12:00 obed

Ak ste sa pri raňajkách riadili týmito radami, okolo poludnia budete chcieť výdatný obed. Žiadne slovo o hustote – všetko závisí od toho, koľko práce zostáva urobiť a čo robíte. Po jedle je vhodné robiť niečo iné. Prestávka na knihu alebo niečo na internete by nebola od veci. Len sa nepúšťajte do hry alebo videa na YouTube. Zábava môže byť návyková a nebudete sa chcieť vrátiť k monotónnym činnostiam.

13.30 – dokončite ďalšie úlohy

Takže je čas vrátiť sa k tomu, aby ste niečo robili. Ak používate aplikáciu, presuňte ju na úlohy, ktoré majú nižšiu prioritu alebo nemajú žiadnu. Nemali by ste radšej vykonávať fyzickú prácu, ale venovať sa nejakej tvorivej činnosti. Nie každý si to však môže dovoliť.

17:30 – večera

Teraz je čas na večeru. Pri varení a jedení sa nemusíte ponáhľať – máte dostatok času. Najmä ak ste splnili všetky úlohy naplánované na daný deň.

19:00 – súkromný čas

Po večeri sa teoreticky môžete venovať svojim túžbam. Ak ste unavení, môžete si oddýchnuť. Je to tiež vhodný čas na šport – ak vašim priateľom nevadí hra s loptou, môžete ísť na futbalové ihrisko. Choďte do posilňovne – má to pozitívny vplyv na kvalitu spánku. A nakoniec, ak vám ešte zostáva energia a nemáte členstvo v posilňovni, môžete sa pokúsiť splniť aspoň jednu úlohu stanovenú na iný deň v týždni. Uvoľní vám to trochu viac víkendu.

21:00 čas služby

Ak používate mobilnú aplikáciu, skontrolujte v nej. Odškrtnite si veci, ktoré ste v ten deň vykonali. Zamyslite sa nad dôvodmi, prečo sa vám nedarí veci urobiť. Táto analýza vám postupne umožní zostaviť zoznam úloh, ktoré sa ukážu ako celkom uskutočniteľné.

22:00 – Pripravujem sa na spánok

Je to približne čas, keď môžete nechať svoj mozog relaxovať. Pozeranie YouTube, počúvanie jemnej hudby, čítanie knihy – to sú veci, ktoré by ste mali robiť práve teraz. Môžete si pozrieť aj film, ale potom by ste mali začať o niečo skôr.

23:00 – spánok

Ak chcete vstávať skoro, nechcete ísť spať o polnoci. Môže vám v tom brániť nutkanie venovať sa sociálnym sieťam alebo iným podobným činnostiam. Odvyknite si od neho! Mohli by ste si dokonca nainštalovať nejaký nástroj, ktorý vám po určitom čase zabráni spustiť klienta sociálnej siete.

To je všetko. Ak budete tento postup dodržiavať každý deň, určite sa vám to podarí. Treba si však uvedomiť, že všetky uvedené skutočnosti sú prijateľné len pre tých, ktorí nemajú deti. Aj jedno dieťa môže každý deň zničiť vaše plány, najmä ak ešte nechodí do školy. Odporúčame však, aby sa aj rodinní príslušníci pokúsili o riadenie času.

Záver

Tu sú základné pravidlá pre vytvorenie denného režimu. Musíte však pamätať aj na to, aby ste neboli leniví. V opačnom prípade vám bude každodenná rutina úplne ľahostajná a vôbec vám nepomôže.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: