Ako zaviesť nový vzorec

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je materské mlieko najlepšou potravou pre novorodenca. Niektoré ženy však musia z rôznych dôvodov previesť svoje dieťa na kŕmenie umelým mliekom.

Niekedy sa zdá byť jednoduchšie dať dieťaťu fľašu s umelým mliekom, než sa trápiť s dojčením. Ale nie je to tak. Existuje mnoho nuáns. A jedným z nich, najčastejším, je, keď vzorec nie je vhodný pre dieťa. Potom musíte prejsť na nový vzorec. Musí sa to však robiť rozumne!

Ako zaviesť nový vzorec?

Prečo sú deti prestavované na novú formuľu??

Existuje niekoľko dôvodov, prečo sa rodičia rozhodnú nahradiť starý vzorec:

 1. Prípravok nie je vhodný pre dieťa.Prejavuje sa to alergiami, poruchami stolice, anémiou, hojným grganím, nadúvaním, nedostatkom laktázy. V takom prípade sa musíte poradiť s pediatrom, aby ste našli najlepší prípravok.

 2. Vek.Takže jeden je vhodný pre deti do šiestich mesiacov, 2 – od šiestich mesiacov, 3 – od jedného roka. Pre každú vekovú kategóriu sa musí používať vhodný prípravok, inak sa vyskytnú problémy so zasýtením, gastrointestinálnym stresom, nedostatkom vitamínov a mikroživín.

 3. Rozpočet. V určitom okamihu sa matka môže rozhodnúť nahradiť používaný prípravok lacnejším alebo drahším.

Zmena vzorca musí byť v každom prípade odôvodnená. Len preto, že si to matka želá, nie je vhodné meniť dojčenskú stravu.

Všeobecné pravidlá pre prechod dieťaťa na novú výživu

Najobľúbenejší pediater našej doby, Dr. Komarovsky, sa domnieva, že presun dieťaťa do iného vzorca stojí za to len v najextrémnejších prípadoch. Napríklad sa na tele dieťaťa objaví vyrážka alebo sa zmení jeho stolica. Neospravedlňuje to zmenu receptúry len preto, že si to matka želá, alebo aby ušetrila peniaze. Pediatrička o tom uvažuje vo svojom programe.

Evgeny Komarovsky učí, že rôzne kŕmne zmesi by sa nikdy nemali kombinovať, aj keď sú od tej istej spoločnosti, pretože zloženie je v každom prípade odlišné. Bez predchádzajúceho umytia by sa nemala podávať žiadna dojčenská fľaša.

Gastroenterológovia s týmto názorom súhlasia. Faktom je, že detská výživa je prísne vyváženou kombináciou mnohých prvkov. Aby tráviaci trakt správne fungoval, musia všetky zložky správne spolupôsobiť. Existuje dôvod, prečo každá škatuľa obsahuje toľko podrobností o tom, ako pripraviť. Nie je potrebné svojvoľne vystavovať svoje dieťa riziku.

Doktor Komarovský hovorí, aby ste novú výživu podávali ráno, aby ste mohli sledovať reakciu dieťaťa na zmenu stravy. Vaša matka musí najprv podať nové jedlo a až potom pridať staré jedlo. Niekedy deti odmietajú neznámu chuť po konzumácii známeho prípravku, aj keď nie sú sýte.

Správny spôsob prechodu na nový vzorec: schéma

Na ka
Pediatri poskytli podrobné informácie o tom, ako prejsť na nový vzorec.

Začneme tabuľkou, ktorá je grafom prechodu z jednej zmesi do druhej. Tento prístup podporujú mnohí renomovaní pediatri vrátane Olgy Lukojanovej, výskumnej pracovníčky oddelenia výživy zdravých a chorých detí Vedeckého centra pre zdravie detí Ruskej akadémie lekárskych vied.

Deň

Množstvo na nápoj (ml)

Počet porcií

Celkové množstvo prípravku v ml na deň

1

10

1

10

2

10

3

30

3

20

3

60

4

50

5

250

5

100

4

400

6

150

4

600+

Vysvetlenie prechodovej tabuľky

Tento jednoduchý návod môže byť pre matku, ktorá je závislá na jedle, skutočnou záchranou.

Takže v prvý deň ráno podajte dieťaťu 10 ml nového prípravku v samostatnej fľaši (podľa návodu) a požadované množstvo prípravku zo starého prípravku. Pri ostatných jedlách podávajte len známe prípravky a sledujte, ako vaše dieťa reaguje.

Ak dieťa nereaguje, na druhý deň ponúknite rovnaké množstvo nového prípravku, ale pri prvom a treťom kŕmení.

Na tretí deň sa množstvo novej výživy na jedno jedlo zdvojnásobí a malo by sa ponúkať trikrát denne. A potom sa to opakuje, až kým úplne nenahradíte staré jedlo novým.

Toto obdobie zvyčajne trvá 6-7 dní. Pomaly nie je nebezpečné, ale nemá to zmysel, ale rýchly prechod na novú potravinu je plný komplikácií a porúch v tele dieťaťa.

Ak vaše dieťa reaguje na prípravok od prvého dňa alebo po jednom či dvoch dňoch, nahraďte prípravok iným prípravkom podľa rovnakého vzoru od prvého dňa.

To je dôležité! Ak sa však u dieťaťa zistí alergická reakcia na bielkoviny živočíšneho pôvodu, dieťa sa okamžite a úplne prevedie na hypoalergénne alebo terapeutické potraviny. Ide o núdzové a povinné opatrenie, ktoré sa neriadi „zákonmi“ uvedeného systému.

Ako zmeniť vzorec v šiestich mesiacoch?

Ako zavediem nový vzorec?

V 6 mesiacoch musí dieťa prejsť na formule vhodné pre jeho vek. Zvyčajne číslo 2.

Dieťa rastie, vyvíja sa a mení, takže jedlo by malo byť iné a výživnejšie. Okrem toho začínajú dozrievať tráviace orgány a produkujú sa potrebné enzýmy v dostatočnom množstve, aby sa zabezpečilo správne trávenie potravy.

Mimochodom, vaše dieťa je v tomto veku menej náchylné na alergie, pretože je menej pravdepodobné, že škodlivé látky a alergény preniknú do črevnej steny, ktorá je v tomto veku už osídlená mikroflórou.

Olesya Butuzova, pediatrička a autorka kníh a článkov o zdraví detí, učí mladé matky, že dieťa, ktoré sa začína, by sa malo najprv zmeniť na vzorec vhodný pre vek a až potom zaviesť prvé doplnkové jedlo. Mlieko je stále hlavnou potravou pre dieťa do 1 roka a príkrmy.

Čo potrebujete vedieť pri prechode na nový prípravok?

Pri prechode z jednej diéty na druhú zvážte nasledujúce dôležité body:

 1. Nemiešajte prechod na iný prípravok s novými skúsenosťami, ktoré menia spôsob, na ktorý je vaše dieťa zvyknuté. Napr. pri cestovaní alebo sťahovaní do nového domova, očkovaní atď..

 2. Ak dieťa pri skúšaní nového prípravku vyjadruje nespokojnosť, krúti sa, vypľúva jedlo – nie je to reakcia tela, ale jednoducho rozmary dieťaťa. To neznamená, že vzorec je nevhodný. Počkajte chvíľu, kým si dieťa zvykne na novú chuť.

 3. Tvrdšia stolica s neznámym odtieňom je normálnou reakciou na zmenu jedla.

 4. Ak nový prípravok, ktorý ste vyskúšali, nie je pre vaše dieťa z akéhokoľvek dôvodu vhodný, počkajte niekoľko týždňov, kým zavediete iný.

 5. Vek prechodu na nový vzorec môže byť skorší alebo neskorší ako šesť mesiacov. Skontrolujte svoje dieťa: Ak je vaše dieťa podvyživené, nepokojné, kričí po jedle skôr, ako sa nasýti, je čas prejsť na nový prípravok.

Nezabudnite, že na prípravu musíte použiť čistú a prevarenú vodu (nie balenú alebo filtrovanú). Na každé kŕmenie sa pripraví nová dávka. Neriedený prípravok možno bezpečne vyhodiť.

Ako zistíte, že je prípravok pre vaše dieťa vhodný?

Ako zavediem nový vzorec?

Existuje niekoľko jasných znakov, podľa ktorých matka ľahko zistí, či je nový prípravok vhodný pre jej dieťa:

 1. Normálne pohyby čriev a normálne vylučovanie moču;

 2. Dodržiavajte 3-hodinové intervaly medzi jedlami;

 3. Prírastok hmotnosti závisí od veku;

 4. Dobrá nálada a pokojný spánok;

 5. Záujem o okolitý svet a ľudí.

Ak sa o výbere prípravku porozprávate so svojím pediatrom, poviete mu o stave vášho dieťaťa a nešetríte na kvalitnom prípravku, je veľmi pravdepodobné, že prípravok je pre vaše dieťa vhodný a nebude sa cítiť nepríjemne.

Pamätajte, že žiadna, ani tá najdrahšia a najvyváženejšia umelá výživa nemôže nahradiť materské mlieko. Ak však neexistuje žiadne východisko a matka nie je schopná dojčiť, zodpovedne prevezmite výber prípravku do rúk svojho dieťaťa. A samozrejme sa naučte, ako správne zaviesť novú potravinu do stravy vášho dieťaťa.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: