Dieťa pije veľa vody: dôvody

Ak majú rodičia pocit, že dieťa pije veľa vody, musia dieťa ďalej pozorovať a zistiť dôvod. Môže sa stať, že nejde o nebezpečný stav a nemusíte prijímať žiadne opatrenia. Dôvodom vysokej spotreby vody však môže byť vážny zdravotný problém.

Aký je denný príjem vody

Ako zaviesť nový vzorec?

Najprv zistíme, koľko vody dieťa potrebuje denne v závislosti od jeho veku.

Od narodenia do šiestich mesiacov

Ak je dieťa dojčené, nepotrebuje ďalšiu vodu. „Umelým kŕmidlám rovnakého veku by sa mala podávať dodatočná voda. Pretože dojčenská výživa, hoci je maximálne prispôsobená materskému mlieku, je hustejšia. Preto môže mať dieťa kŕmené umelým mliekom smäd, keď je v tele nedostatok tekutín.

Ponúknite dieťaťu vodu a ak ju odmietne, netrvajte na tom. Je veľmi pravdepodobné, že dieťa má dostatok tekutín z mlieka. Výnimka: Deti s horúčkou, vracaním, hnačkou. Ak je vzduch v miestnosti horúci a suchý, môžu byť potrebné aj ďalšie tekutiny.

Potreba zalievania sa objavuje počas prerezávania zubov. V tomto období nie je nezvyčajné, že telo stráca tekutiny. Deťom mladším ako 6 mesiacov by sa malo denne podávať 50 až 100 ml vody. Preferujte špeciálnu balenú vodu pre bábätká.

Od 6 mesiacov do jedného roka

V druhom polroku života by sa mala do stravy dieťaťa zaradiť pevná strava. V tomto veku by sa mala vždy podávať voda. Nezáleží na tom, či sú dojčené alebo umelo kŕmené. Optimálny objem vody v tomto veku je 120 až 200 ml. za deň. Súčasťou môžu byť aj šťavy a kompóty. Počas horúcich mesiacov sa denný príjem vody pre dieťa vo veku do jedného roka môže zvýšiť na 500 ml. Ak je vaše dieťa smädné, nemusíte mu ponúkať sladké nápoje. Neuhasia smäd, len ho zhoršujú.

Do 3 rokov

U detí vo veku od 1 do 3 rokov sa denný príjem vody zvyšuje. Príjem tekutín pre túto vekovú skupinu sa zvyšuje na 800 ml. Patrí sem polievka, čaj, kompóty a džúsy. Čistý príjem vody – 500 ml.

Do 7 rokov

Ide o dospelé deti, ktoré jedia zo spoločného stola. Denný príjem vody sa preto zvyšuje na 2 800 ml. Patria sem polievky a nápoje. Čistý príjem vody sa môže pohybovať od 700 do 1100 ml denne.

Dôvody zvýšenej spotreby vody

Príčiny ovplyvňujúce zvýšenú spotrebu vody u detí možno rozdeliť do niekoľkých skupín.

Fyziologické

Deti v prvom roku života prijímajú zvýšené množstvo tekutín v dôsledku nasledujúcich faktorov:

 1. Poveternostné podmienky. Pitie väčšieho množstva vody v horúcom počasí je normálne pre deti všetkých vekových kategórií. Toto správanie je však bežné najmä u detí v prvom roku života. Keď je horúco, telo stráca vodu vo zvýšenej miere. Tekutina sa vylučuje potením. Z rovnakého dôvodu sa po kúpeli zvyšuje smäd, pretože telo sa vo vode zahrieva.

 2. Horúca miestnosť.Tento problém je obzvlášť akútny v zime. Pretože sa vzduch vysušuje vykurovaním. Žíznivosť dieťaťa sa môže zvýšiť v prašnom prostredí. Deti v prvom roku života sú na tento faktor citlivé.

Ak sa deťom od jedného do dvoch rokov podáva sladená voda, ich potreba vody sa zvyšuje. Sladká voda uhasí smäd menej ako obyčajná voda. Okrem toho, ak sú deti naučené piť sladenú vodu, budú odmietať piť obyčajnú vodu. Bude sa im zdať príliš „nevýrazný“.

Keď deti vo veku 3 rokov začnú piť viac vody, treba sa v prvom rade zamerať na ich stravu. Môže dôjsť k zmene ich stravovacích návykov. Nové potraviny nezriedka vyvolávajú zvýšený dopyt po vode.

Žíznivé deti vo veku 4-6 rokov sú ovplyvnené nasledujúcimi fyziologickými dôvodmi:

 1. Pridávanie vyprážaných jedál do stravy,Pikantné, údené, slané, sladké jedlá.

 2. Nemilované potraviny.Stáva sa, že ak dieťa konzumuje jedlo, ktoré mu nechutí, nedostatočne sliní. Preto môže potrebovať vodu na žutie a prehĺtanie potravy počas jedenia.

 3. Nadmerná fyzická aktivita, Psychologické faktory môžu tiež spôsobiť smäd dieťaťa, počas ktorého sa vylučuje veľké množstvo tekutín. Čím sú aktívnejšie, tým sú smädnejšie.

Psychologické

Dieťa pije veľa vody

Okrem fyziologických dôvodov môže mať dieťa smäd aj z psychologických dôvodov. Nasledujúce psychologické príčiny zvýšeného smädu sú najčastejšie u detí v prvých rokoch života:

 1. Vytvorený zvyk.Ak dieťa dostáva vodu vo fľaši, stáva sa na nej „závislé“. Neskôr pijú balenú vodu ani nie tak na uhasenie smädu, ale na upokojenie. Ide o druh „závislosti“, ktorú možno zvládnuť tak, že mu ponúknete vodu z nového pestrofarebného pohára alebo neobvyklého hrnčeka.

 2. Deficit pozornosti. Ak sa matka počas dňa dieťaťu málo venuje, dieťa dostane primeraný podiel vody, keď si o ňu požiada. Táto situácia sa často vyskytuje v období odstavu. Potreba dieťaťa po pozornosti matky sa psychologicky zvyšuje.

Na zvýšený smäd u starších detí môžu mať vplyv tieto psychologické dôvody

 1. Stresové situácie,ktoré môžu byť spôsobené napätými vzťahmi v rodine alebo v centre dennej starostlivosti. V tomto období deti zvyčajne chodia do jaslí, škôlky a materskej školy. Sú z toho vystresovaní, pociťujú nedostatok materskej pozornosti.

 2. Neochota ísť spať. Deti sa často snažia odložiť nežiaduci moment pod rôznymi výhovorkami. Preto sú večer smädné.

Choroby

Ak rodičia vylúčili účinky vyššie uvedených príčin, ktoré majú priamy vplyv na spotrebu vody, mal by lekár vyšetriť, aby sa vylúčili tieto ochorenia

 1. Diabetes mellitus.Ide o zriedkavý stav, pri ktorom dieťa pociťuje neustály smäd a produkuje veľké množstvo moču. Aj keď sa príjem tekutín zníži, stále sa budú veľa namáčať.

 2. Diabetes mellitus.Tento stav sa prejavuje aj vysokým príjmom tekutín a zvýšeným močením. Okrem toho sa však objavuje celková ochabnutosť, znížený svalový tonus, náhle zvýšenie chuti do jedla. Dieťa má nadmerné potenie, svrbenie, zmeny hmotnosti.

 3. Ochorenie obličiek. Po zvýšenom smäde a močení nasleduje bolesť v dolnej časti chrbta, zvýšená telesná teplota, opuch.

 4. Ochorenie pečene.Charakterizuje ho horká chuť v ústach. Deti ju chcú odstrániť, a preto pijú vodu.

 5. Napadnutie červami. So zvýšeným smädom je spojená bolesť podbruška, nevoľnosť a svrbenie konečníka.

Uvedené príčiny sa môžu vyskytnúť u detí v akomkoľvek veku. Ak je však prvostupňové dieťa smädné, môže to byť preto, že prešlo z materského mlieka na umelé mlieko alebo príkrmy.

Dieťa pije v noci vodu

Ak má dieťa v noci smäd, najprv skontrolujte, aké potraviny sú súčasťou stravy dieťaťa počas večerného kŕmenia. Večer sa vyhýbajte slaným, koreneným alebo vyprážaným jedlám. Príčinou môže byť návyk alebo nedostatok pozornosti. Dieťa sa v noci budí a chce si to pripomenúť týmto spôsobom. Nadmerná aktivita počas dňa alebo suchý a horúci vzduch v miestnosti môžu mať vplyv na smäd v noci.

Pediatri neodporúčajú často piť v noci. Zlozvyk môže spôsobiť poškodenie tela dieťaťa. Všetky systémy sú v noci v uvoľnenom stave. Nadmerné množstvo vody spôsobuje veľké škody na močovom systéme. Obličky a močový mechúr budú musieť pracovať tvrdšie.

Dieťa pije veľa vody

Dôsledky intenzívnej spotreby vody

Ak je zvýšený smäd z pochopiteľného dôvodu, nie je dôvod na obavy. Rodičia musia len odstrániť príčinu a pitie vody sa normalizuje. Je však dôležité si uvedomiť, že príliš veľa alebo príliš málo vody škodí zdraviu dieťaťa. Ak vypijete viac, ako je povolené množstvo, bude to mať negatívny vplyv nielen na tráviaci a močový systém, ale aj na celé telo. Nadbytok vody spôsobuje tieto príznaky:

 1. metabolické procesy sú narušené;

 2. sa naruší rovnováha medzi vodou a soľou;

 3. živiny sú vyplavované.

Keď je telo intoxikované vodou, obličky vypotia veľa sodíka, čo môže spôsobiť zvýšenie vnútrolebečného tlaku a opuch mozgu. Príznaky sú opuch, nízka telesná teplota, rýchla únava, kŕče. Najnebezpečnejšie účinky sa vyskytujú v prvom roku života.

Čo by mali rodičia urobiť

Ak dieťa „pije vodu“, rodičia nemajú inú možnosť ako normalizovať pitný režim. Najskôr je potrebné vykonať nasledujúcu analýzu:

 1. Ako dlho je nadmerná spotreba vody problémom?.

 2. Je to konštantné?.

 3. V akom dennom čase je zvýšený smäd.

 4. Čo dieťa najradšej pije.

 5. Existuje nejaká ďalšia symptomatológia.

Ak je zvýšený smäd spôsobený fyziologickými alebo psychologickými príčinami, je potrebné ich odstrániť.

 1. Vytvorte v detskej izbe normálnu klímu, nainštalujte zvlhčovač vzduchu a častejšie vetrajte miestnosť. Normálna teplota v miestnosti 18 až 22 stupňov a optimálna vlhkosť 50 až 60 %.

 2. Znížte príjem sladkých nápojov. Ak chcete zistiť, či je vaše dieťa naozaj smädné, namiesto džúsu mu nalejte obyčajnú vodu. Kompóty a šťavy čo najviac riediť vodou.

 3. Upravte stravu dieťaťa. vylúčte všetky korenené, slané, mastné a vyprážané jedlá.

 4. Normalizovať psychickú klímu, venovať dieťaťu viac pozornosti, chrániť ho pred rodinnými konfliktami, pomáhať budovať vzťahy s rovesníkmi.

Ak vyššie uvedené odporúčania neprinesú požadovaný výsledok, zostáva už len návšteva lekára. Aby lekár pochopil situáciu, musíte spočítať, koľko tekutín sa dostáva do tela dieťaťa, koľko sa vylučuje.

Na čo si dať pozor

Britskí pediatri odporúčajú rodičom, aby venovali pozornosť týmto ukazovateľom

 1. Ako často dieťa chodí na toaletu.

 2. Žíznivý. Uhasí zvýšený objem vody smäd?.

 3. Únava. Má dieťa nevysvetliteľnú ospalosť, slabosť.

 4. Úbytok hmotnosti bez zjavnej príčiny, zvýšená fyzická aktivita.

Ak si rodičia všimnú aspoň jeden príznak, treba urobiť test na hladinu cukru v krvi a navštíviť lekára.

Akú vodu vybrať pre svoje dieťa?

Deťom, najmä v prvých troch rokoch života, by sa mala podávať špeciálna balená voda. Nemala by obsahovať zvýrazňovače chuti, minerály a plyny. Detský organizmus nie je schopný plne absorbovať minerály obsiahnuté v čistej vode. Nedávajte deťom vodu z otvorených zdrojov. Ak sa rodičia rozhodnú pre prevarenú vodu, varte ju aspoň 10 minút. Voda na varenie by sa nemala odoberať z vodovodu.

Situácia s veľkým množstvom vody u detí si vyžaduje rodičovský dohľad. Väčšinou nie je pre detský organizmus nebezpečná. Hoci môže naznačovať prítomnosť niektorých závažných abnormalít.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: