Jedálny lístok pre 5-mesačné umelo živené dieťa: približne jeden týždeň

Vo veku piatich mesiacov rodičia prvýkrát začínajú uvažovať o príkrmoch. Vaše dieťa predtým dostávalo materské mlieko alebo upravenú výživu. Teraz však dieťa začína intenzívne rásť a vyžaduje veľké množstvo živín, vitamínov a stopových prvkov. Pestrá strava dokáže uspokojiť požiadavky rastúceho organizmu a poskytnúť mu všetky základné prvky.

Jedálny lístok dojčeného dieťaťa vo veku 5 mesiacov: približne jeden týždeň

Prečo by sa mala podávať doplnková výživa

prikrmovanie je neoddeliteľnou súčasťou dozrievania dieťaťa. So zvýšeným rastom a vývojom dieťaťa sa zvyšuje jeho potreba živín. Hoci dieťa dostáva upravenú výživu, tá už nie je schopná pokryť všetky jeho požiadavky na mikroživiny a makroživiny.

Vo veku 5 mesiacov je čas na zavedenie príkrmov pre deti na umelej výžive. Ide o úplne novú potravinu, ktorá sa výrazne líši od receptúry. Príkrm pripravuje dieťa na prechod na spoločný stôl a umožňuje tráviacemu systému oboznámiť sa s živinami v prvých potravinách.

Cieľom prikrmovania nie je kŕmiť dieťa, kým sa nenasýti, ale zoznámiť ho s novými chuťami a vniesť do jeho tráviaceho systému živiny. Hlavným cieľom doplnkového kŕmenia je vytvoriť zdravé stravovacie návyky. Prvé príkrmy zoznamujú dieťa s inou, zložitejšou štruktúrou potravín. Takto sa naučí žuť a prehĺtať. Pediatri tvrdia, že ak sa k otázke doplnkového kŕmenia postavíte nesprávne, existuje riziko vzniku chronických ochorení v dospelosti, ako sú alergie, obezita, zubný kaz, cukrovka, rakovina.

V akom veku môžeme zaviesť príkrmy?

Uplatňovanie doplnkových potravín je pre mladú rodinu prekážkou. Mnohé babičky trvajú na tom, aby začali kŕmiť svoje deti kravským mliekom od jedného mesiaca a varenými polievkami od piatich mesiacov. A všetko je v poriadku, všetci vyrástli, nikdy nedostali jedlo z pohárov, „plnené chemikáliami“. Zatiaľ čo okresný pediatr odporúča začať s príkrmom plechovkou vo veku 5 mesiacov. Na samotnej nádobe so zemiakovou kašou je však napísané, že sa môže podávať od 4 mesiacov.

Svetová zdravotnícka organizácia odporúča zavádzať príkrmy od piatich mesiacov veku dieťaťa. Potom, rovnako ako sú dojčené, je lepšie im do šiestich mesiacov nedávať žiadne ďalšie jedlo a sústrediť sa na materské mlieko. Odporúčame prediskutovať možnosť zavedenia príkrmov s pediatrom vášho dieťaťa. On je ten, kto vie, čo vyvíja, či má nejaké problémy alebo nie.

Skôr ako 4-5 mesiacov by sa deťom nemala podávať doplnková výživa, pretože ich tráviaci systém ešte nie je dostatočne zrelý na to, aby prijal iné potraviny ako prispôsobenú výživu u „umelých“ detí. Ak nezačnete s prikrmovaním, vaše dieťa môže byť vážne ochudobnené o živiny. Pediatri tvrdia, že pre zdravé deti je 5 mesiacov optimálny vek na zavedenie nových potravín.

Zaujímavé! Ukázalo sa, že deti, ktoré začali s príkrmami až v deviatich mesiacoch, majú v školskom veku problémy s jedlom. Vo všeobecnosti nejedia ovocie a zeleninu, ktoré sú bohaté na základné vitamíny a minerály.

Ako zistiť, kedy je doplnkové kŕmenie

Existujú niektoré populárne kritériá, ktoré sú znakom,že vaše dieťa je pripravené na novú stravu:

 1. Dieťa dokáže držať hlavu vzpriamene.

 2. Dieťa sa snaží sedieť s podporou.

 3. Dieťa si ťahá ruky a hračky do úst.

 4. Vaše dieťa prejavuje záujem o nové potraviny a siaha po tanieri.

 5. Zuby sú prítomné. Ak má vaše dieťa aspoň jeden zub, môžete mu podávať príkrm.

Pediatri niekedy odporúčajú podávať príkrmy deťom, ktoré majú problémy s priberaním.

Kedy zaviesť alergickú výživu

Alergikom spôsobujú prispôsobené receptúry mnoho problémov. Prirodzene to vyvoláva otázku rodičov, aký čas je určený na zavedenie príkrmov pre rizikové deti. V pediatrii sa predtým predpokladalo, že čím dlhšie sa príkrm odloží, tým lepšie. Týmto spôsobom môžete znížiť riziko nežiaducich reakcií organizmu.

V posledných rokoch pediatri tvrdia, že odkladanie zavedenia príkrmov len zhoršuje situáciu, a to tak u zdravých detí, ako aj u detí s alergiami. Nedostávajú živiny a stopové prvky, ktoré potrebujú pre svoj vývoj a rast. Početné štúdie zistili, že tolerančné okno sa pohybuje v rozmedzí 4 až 6 mesiacov. V tomto veku sa zlepšuje vstrebávanie nových potravín. Vtedy by sa mali alergickým deťom a rizikovým deťom podávať príkrmy.

Kde začať s doplnkovými potravinami

Vo veku piatich mesiacov dostane dieťa ďalšiu zeleninovú kašu alebo obilniny. Pediatri odporúčajú u väčšiny detí zaviesť najprv zeleninové pyré. Deťom s podváhou a sklonom k vodnatej stolici by sa mala najprv podávať kaša. Deťom, ktoré sú kŕmené násilím, by sa malo podávať menšie množstvo potravy. Prispôsobená dojčenská výživa má viac kalórií ako materské mlieko.

Ako začať zavádzať nové potraviny

Menu pre dojčené dieťa vo veku 5 mesiacov: približne jeden týždeň

Aby ste predišli poškodeniu vášho dieťaťa, urobte rozšírenie stravy pohodlnejším,Odporúčame vám dodržiavať nasledujúce odporúčania:

 1. Zavádzanie neznámej potraviny by malo byť postupné, v priebehu týždňa. V tomto čase by sa dieťaťu nemali podávať iné neznáme potraviny. Začnite s ½ čajovej lyžičky cereálií a postupne do konca týždňa ich dávkujte na odporúčanú dávku pre vek dieťaťa.

 2. Jedlo sa podáva lyžičkou. Najlepšie je používať plastovú lyžičku, ktorá sa považuje za najbezpečnejšiu pre detské ďasná.

 3. Krmivo by sa malo podávať pred kŕmením s upraveným zložením.

 4. Zavedenie nového jedla ráno, najlepšie vo všedný deň. Poskytnúť čas na sledovanie reakcií dieťaťa a v prípade potreby sa poradiť s pediatrom.

 5. Vyberte si najprv jedlo z jedného hrnca alebo kašu. Ak to dieťa dobre znáša, zavádzajte jedlo pozostávajúce z 2 zložiek, ktoré sú mu známe.

 6. Žiadna soľ ani cukor v potravinách.

 7. Príkrm začnite homogénnou kašou, postupne prejdite na jemne roztlačenú stravu vo veku 8-9 mesiacov.

 8. Viaczložkové jedlá sa podávajú až po tom, čo dieťa zvládne kŕmenie každej potraviny samostatne.

 9. Nemeňte náhle jedlo. Nové potraviny sa zavádzajú postupne a postupne sa riedia so známymi potravinami. Ak sa podáva zemiaková kaša, postupne sa zvyšuje množstvo. Po týždni zrieďte obvyklé množstvo zemiakovej kaše čajovou lyžičkou kapusty. O týždeň neskôr by sa mala podobným spôsobom podávať mrkva. Dieťa teda dostane viaczložkové jedlo pozostávajúce z troch potravín.

 10. Počas zavádzania príkrmov pokračujte v kŕmení upravenou výživou.

Kedy sa vyhnúť zavádzaniu nových potravín

V niektorých prípadoch nie je dobré zavádzať nové potraviny:

 1. Ak je dieťa choré.

 2. Pred očkovaním a v dňoch po očkovaní.

 3. Predtým, ako dieťa zmení svoj denný režim.

Každá nová potravina sa podáva približne za týždeň. Ak sa neobjavia žiadne alergické reakcie alebo neznášanlivosť, po 7 dňoch môžete skúsiť zaviesť novú doplnkovú potravinu. Ak má dieťa vyrážku, vracanie, zmeny stolice, žalúdočné kŕče, ďalšie pokusy s jedlom by sa mali odložiť až do úplného vymiznutia príznakov a zotavenia dieťaťa.

Približná ponuka

Hneď po zavedení nového príkrmu sa dieťa kŕmi päťkrát denne. Priemerný objem jedla by mal byť približne 200 ml. Prídel potravy pre dieťa by sa mal striedať. Ak napríklad v piatok podávate cuketové pyré, v sobotu roztlačené banány. Ďalej pridáme mleté morčacie mäso, jablkové pyré.

Približný týždenný jedálny lístok pre dieťa kŕmené upravenou výživou:

Prvý deň:

 1. 6:00 – vzorec;

 2. 10:00 – kaša;

 3. 14:00 – ovocné pyré, kefír;

 4. 18:00 – zeleninové pyré;

 5. 22:00 – vzorec.

Druhý deň:

 1. 6:00 – vzorec;

 2. 10:00 – kaša;

 3. 14:00 – mäsová kaša, džús;

 4. 18:00 – zeleninové pyré;

 5. 22:00 – vzorec.

Tretí deň:

 1. 6:00 – vzorec;

 2. 10:00 – kaša;

 3. 14:00 – zeleninová kaša, kefír;

 4. 18:00 – tvaroh;

 5. 22:00 – vzorec.

Štvrtý deň:

 1. 6:00 – vzorec

 2. 10:00 – kaša;

 3. 14:00 – ovocné pyré, sušienky, kefír;

 4. 18:00 – zeleninové pyré;

 5. 22:00 – vzorec.

Piaty deň:

 1. 6:00 – vzorec;

 2. 10:00 – kaša;

 3. 14:00 – Zemiaková kaša so žĺtkom;

 4. 18:00 – sušienky a kefír;

 5. 22:00 – vzorec.

Deň 6:

 1. 6:00 – vzorec;

 2. 10:00 – kaša;

 3. 14:00 – Mäsové pyré, kefír

 4. 18:00 – ovocné pyré;

 5. 22:00 – vzorec.

Deň 7:

 1. 6:00 – vzorec;

 2. 10:00 – kaša;

 3. 14:00 – Zeleninová kaša, kefír;

 4. 18:00 – sušienky, džús;

 5. 22:00 – formula.

Ďalšie potraviny

Jedálny lístok pre 5-mesačné dieťa na kŕmení umelým mliekom: približne jeden týždeň

Päťmesačnému dieťaťu, ktoré je na umelej výžive, možno podávať tieto potraviny

 1. Uvarené vaječné žĺtky pridané do zeleninovej kaše;

 2. Detské sušienky;

 3. Morčacie pyré;

 4. tvaroh.

Zelenina

Zelenina je zvyčajne prvou doplnkovou potravinou. Najmä ak majú deti zápchu, aktívne priberajú na váhe. Najlepšie je začať s cuketami, brokolicou, karfiolom. Keď sa dieťa naučí, mali by sa pridať zemiaky a mrkva. Jasne sfarbené plody by sa mali v tejto fáze odložiť. Spôsobujú alergie. Pri zavádzaní príkrmov si dieťa vyžaduje dodatočný dohľad.

Kaša

Ak sa kŕmenie začalo zeleninovým pyré, po 3 týždňoch môžete do stravy pridať ovsené vločky. Ak dieťa zle priberá, ak malo prípad tekutej stolice, anémie, je lepšie začať s kašou, nie so zeleninovým pyré. Päťmesačné deti by mali najprv dostávať pohánku, ryžu a kukuricu. Kashi, vyrobené z týchto obilnín, neobsahuje lepok a je ľahšie stráviteľné pre nezrelý tráviaci systém.

Ovocie

Keď si vaše dieťa zvykne na kaše a zeleninové pyré, postupne sa bude zavádzať ovocie. Prichádzajú na rad ako posledné, pretože po sladkom ovocí môže dieťa odmietnuť jesť zeleninu a kašu. Začnite zelenými jablkami, ktoré nespôsobujú alergie a sú pre telo dobre stráviteľné. Potom sa pridá banán, hruška a ďalšie obilniny. Broskyne, marhule a slivky sa považujú za mierne alergénne a môžu tiež spôsobiť riedku stolicu.

Šťavy

Šťavy sa zavádzajú po tom, ako dieťa zvládne základné potraviny. Potraviny ako zelenina, kaše a ovocie sú výživnejšie a obsahujú minerály a vitamíny. Začnite s jablkovým džúsom, potom prejdite na broskyňový a hruškový džús. Citrusové, paradajkové a bobuľové šťavy by ste však mali vynechať, kým vaše dieťa nedosiahne vek 6 mesiacov. Okrem šťavy môžete svojmu dieťaťu uvariť kompót zo sušeného ovocia.

Keď sa vaše dieťa prispôsobí príkrmom, postupne zavádzajte nové potraviny. Kombinácia mäsovej kaše s ovocím a zeleninou. Ak spozorujete príznaky hnačky, mali by ste navštíviť svojho lekára a poradiť sa o potravinách.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: