Čitateľský denník pre 3. ročník ZŠ: ukážka vyplnenia, odpovede, príklad

Vedenie čitateľského denníka je na základnej škole povinné. To vám umožní lepšie pochopiť, čo ste čítali, zapamätať si hlavné postavy, dôležité body. Nezriedka sa stáva, že dieťa knihu prečítalo, ale nevie povedať, o čom je. Pokúsime sa zistiť, ako správne viesť čitateľský denník, a uvedieme príklad, ako ho vyplniť na niektorých dielach.

Čitateľský denník pre 3. ročník ZŠ: ukážka vyplnenia, odpovede, príklad

Typy čitateľského denníka

Existujú dva druhy čitateľských denníkov:

 1. Denníková správa.

 2. Analytický denník.

Denník – správa poskytuje stručné informácie o tom, čo ste čítali. Úlohou denníka je disciplinovať žiaka. Najlepším typom zošita pre túto triedu je kontrolovaný zošit. Obsahuje tieto údaje:

 1. Dátum.

 2. Názov, meno autora.

 3. Názov diela.

 4. Počet prečítaných strán.

V 3. ročníku sa odporúča, aby žiaci čítali 30 minút každý deň. Je to nevyhnutné minimum. Ak dieťa chce, môže si samozrejme prečítať viac. Deti zvyčajne ľahko vyplnia vysvedčenie.

Analýza denníka má rôzne varianty, ale najčastejšie pozostáva z nasledujúcich bodov:

 1. Priezvisko, meno autora.

 2. Názov diela.

 3. Žáner diela, rozprávka, poviedka, báseň, báseň, bájka.

 4. Hlavné postavy a ich stručný opis.

 5. Storyline.

 6. Hlavná myšlienka.

Nasledujúce položky môžu byť zahrnuté ako doplnky:

 1. Nové slová a ich význam.

 2. Ukážka toho, čo čítali.

 3. Prečo sa dielo volá práve takto?.

Prečo si viesť čitateľský denník

Čitateľský denník pre 3. ročník: ukážka vyplnenia, odpovede, príklad

Psychológovia tvrdia, že vedenie čitateľského denníka je veľmi dôležitá činnosť. Uľahčuje čítanie, pomáha analyzovať prečítané a pochopiť hlavné a vedľajšie postavy, čo je dôležité najmä na základnej škole.

 1. Čitateľský denník vám pomôže pochopiť hlavnú myšlienku prečítaného textu.

 2. Správne parafrázovanie, správne vyjadrenie myšlienok.

 3. Dieťa sa učí, ako písať esej.

 4. Pamätá si dôležité udalosti, názov diela, autora.

 5. Pamäť sa zlepšuje.

 6. Rozvíja čitateľské zručnosti.

Okrem toho je čitateľský denník akýmsi tachografom. Dieťa má možnosť pozrieť si svoje poznámky po uplynutí času, aby si zapamätalo, o čom práca je. Žiak 3. ročníka je ešte malé dieťa, takže aby si zapamätal, o čom príbeh je, detskí psychológovia odporúčajú z času na čas preskúmať písané slovo, pripomenúť si dej knihy.

Príklad vyplnenia čitateľského denníka 3. ročníka

Nižšie ponúkame ukážku, ako vyplniť čitateľský denník pri niektorých dielach, ktoré sa podľa učebných osnov vyučujú v 3. ročníku.

Gajdar „Timur a jeho tím“

 1. Arkadij Gajdar.

 2. „Timur a jeho tím“.

 3. Príbeh.

Hlavné postavy:

 1. Ženia, 13-ročné dievča, je veselá, milá a romantická.

 2. Oľga je staršia sestra. Prísny, starostlivý, odvážny.

 3. Timur je chlapec. Odvážny, zodpovedný, rozhodný, milý.

 4. Grigorij Gajev je inžinier, Timúrov strýko. Pokojný, dôveryhodný.

 5. Kvakin Mishka je chlapec. Vodca chuligánov.

Zápletka:

Otec Oľgy a Ženky bol vpredu a povedal svojim dcéram, aby prišli do letnej chaty. Hneď prvý deň v chalupe Žeňa objaví stodolu, v ktorej sídlili „Timurovci“. Oddiel chlapcov, ktorí tajne pomáhali ľuďom v núdzi. Rodiny, ktorých muži boli na fronte, boli v ich starostlivosti. Takéto domy označili červenou hviezdou.

Okrem „timurovcov“ boli v dedinskej komunite aj drobní chuligáni, ktorí kradli v zeleninovej záhrade. Žeňa sa spriatelila s „Timurovcami“, ale Oľga videla, že Timur je obklopený Kvakinom, a zakázala sestre s ním hovoriť. Oľga sa spriatelí s Grigorijom, ktorý zároveň zakáže jej synovcovi, aby sa priatelil so Žeňou.

Jedného dňa odišla Oľga do Moskvy a dostala telegram od otca, že príde na pár hodín za dievčatami. Dá sestre telegram, aby urýchlene prišla do mestského bytu. Žeňa to zistí neskoro večer, vlaky už nejazdia. Potom Timur vezme kľúče od strýkovej motorky a odvezie zúfalé dievča do Moskvy. Otec spozná Timura a Oľga si uvedomí, že sa v chlapcovi mýlila.

Hlavná myšlienka: skutočné šťastie spočíva v pomoci druhým ľuďom.

Paustovského „Zajačie labky“

 1. Konstantin Paustovsky.

 2. „Zajačie labky.“.

 3. Príbeh.

Hlavné postavy:

 1. Vanya Malyavin je chlapec. Žalostné, milé.

 2. Starý poľovník dedo Larion. Miluje prírodu, je láskavý a spravodlivý.

 3. Karl Ivanovič – detský lekár. Láskavý, súcitný.

 4. Anisya, láskavá žena, sa nad králikom zľutuje.

Zápletka:

Chlapec Váňa prinesie k veterinárovi zajaca s popálenými labkami a boľavými očami. Hovorí, že nevie liečiť králiky, a ponúka ho dedkovi na občerstvenie. Váňa začne plakať. Anisji bolo chlapca a zajaca ľúto a navrhla, aby sme zajaca vzali do mesta k pediatrovi.

Ráno išiel Váňa so svojím uštvaným dedkom ku Karlovi Ivanovičovi. V meste im v lekárni povedali, že prišli zbytočne; detský lekár už dlho nikoho nevyliečil. Ale dedko a Váňa našli ten správny dom. Karl Ivanovič sa na nich najprv nahneval, keď zistil, že prišli so zajacom. Larion ho však začal prosiť, aby vyliečil zviera, ktoré bolo tým istým dieťaťom, a povedal mu, že zajac mu zachránil život.

Starý otec išiel do lesa a uvidel malého zajačika s odtrhnutým uchom. Larion strieľa, ale netrafí. Zrazu v lese horelo a poľovník uvidel známeho zajačika a rozbehol sa za ním. Takto zajac dostal dedka z horiaceho lesa. Malý zajac mal popálené labky a padol vedľa Lariona, bez sily. Nemohol byť ľahostajný a vzal králika domov. Lekár mu predpísal potrebný liek, povedal mu, ako ho vyliečiť. Odvtedy žije zajac s dedkom a Váňou.

Hlavná myšlienka: vždy oplácajte láskavosť za láskavosť.

„Dievča v balóne“ od Dragoonského

 1. Victor Dragunsky.

 2. „Dievča v balóne“.

 3. Príbeh podľa.

Hlavné postavy:

 1. Deniska, 8-ročný chlapec. Veselý, veselý.

 2. Papa. Vážny, miluje svojho syna.

 3. Dievča v balóne je cirkusová artistka.

Zápletka:

Školská trieda išla do cirkusu. Deniska bola šťastná, už dlho nebola v cirkuse. Pozrel sa na účinkujúcich. Zrazu sa do arény prikotúľal veľký modrý balón. Potom vyšlo dievča v krásnych šatách. Denis ju mal naozaj rád. Malá herečka s ľahkosťou vyskočila na balón a začala obratne šmýkať nohami po aréne. Svetlo zhaslo. Dievča pokračovalo v predstavení, tancovalo na balóne, na zápästiach jej cinkali zvončeky. Chlapec bol umelcom fascinovaný.

Deniska prišiel domov a povedal mame a otcovi o malom umelcovi, ktorý sa mu páčil. Otec mu sľúbil, že ho budúci víkend vezme do cirkusu. Bol však zaneprázdnený prácou a cirkus bol prerušený. Keď sa dostali na výstavu, Deniska zistila, že dievča nebude v balóne. Spolu s rodičmi odišla do iného mesta. Chlapec sa rozrušil, nedopozeral predstavenie a požiadal otca, aby mu kúpil lístky do toho mesta. Ale otec mlčal a len pevne stisol synovu ruku.

Hlavné posolstvo: váž si krásu, nebaž po iluzórnom šťastí, pochop a oceň príležitosti…

Dobrodružstvo Toma Sawyera od Marka Twaina

 1. Mark Twain.

 2. „Dobrodružstvá Toma Sawyera.“.

 3. Príbeh.

Hlavné postavy:

 1. Tom Sawyer je sirota. Slobodomyseľná, veselá, dievčenská.

 2. Teta Polly. Nahradil Tomovu matku. Milý, prísny.

 3. Huck Finn je dieťa ulice. Tomov najlepší priateľ. Nikto ho nechce.

 4. Becky je dievča. Milý, šikovný, pekný.

 5. Meffi je opilec.

 6. Indián Joe je zloduch.

Zápletka:

Po smrti rodičov Toma Sawyera bola jeho výchova zverená tete Polly. Bola odhodlaná vychovať z neho dobre vychované dieťa. Bol v ňom však vzdorovitý duch. Chlapec bol z tohto dobrodružstva unudený. Všetky tetine snahy boli márne. Celý deň sa hádal, robil neplechu, pobehoval so susedovými chlapcami.

Huck Finn bol najlepším priateľom Toma Sawyera a viedol tulácky život. Mal otca opilca. Chlapec nechodil do školy, nosil handry. Spolu s Tomom zažívali rôzne nebezpečenstvá a dobrodružstvá. Tomovi sa páčilo pekné dievča Becky a snažil sa zo všetkých síl získať jej pozornosť.

Jednej noci sa Huck a Tom vybrali na cintorín a videli zločin indiána Joea, ktorý zabil doktora. Celé mesto bolo touto udalosťou rozhorčené a obviňovalo z nej opilca Meffiho. Chlapci sa medzitým vydali na plavbu po rieke bez toho, aby o tom niekomu povedali. Všetci smútili a mysleli si, že sa utopili. Keď sa však vrátili domov, povedali im, kto zločin naozaj spáchal. Polícia sa ponáhľala hľadať Indiána, ale nenašla ho. Jedného dňa sa Becky a Tom vybrali do jaskyne, kde našli mŕtveho Joea a jeho poklad. Vystrašené deti vyšli z jaskyne.

Hlavná myšlienka: len vďaka odvahe, priateľstvu a odhodlaniu môžeme dosiahnuť to, čo chceme. Človek musí byť schopný prevziať zodpovednosť za svoje činy a prísť na pomoc tým, ktorí to potrebujú.

Gajdarov Modrý pohár

 1. Arkadij Gajdar.

 2. „Modrý pohár.“.

 3. Príbeh.

Hlavné postavy:

 1. Sveta je šesťročné dievča. Zvedavý, milý.

 2. Matka. Prísne, láskavo.

 3. Táta. Veselý, vynaliezavý.

Zápletka:

Rodina dievčaťa Sveta trávila leto na chate. Hneď v prvý deň chcela dievčina s otcom ísť na ryby alebo zbierať lesné plody. Ale mama ich prinútila, aby všetko upratali. Na návštevu prišiel letec. Matka sa s ním dlho rozprávala a išla ho odprevadiť.

Keď mamička odišla, Svetka a ocko sa rozhodli, že si vyrobia vírnik. Mama prišla a vynadala im, že sa namiesto upratovania venujú nezmyslom. Ešte viac sa nahnevala, keď videla, že sa jej milovaný modrý pohár rozbil, urazila sa a odišla do mesta…

Tatínek a Svetka sa na mamu tiež urazili a rozhodli sa odísť niekam ďaleko. Dostali sa k mlynárovi, kde oddelili bojujúcich chlapcov a stretli správcu, ktorý ich odviedol do záhrady svojej dcéry. Kým cestujúci odpočívali, strážca im vyrozprával svoj príbeh o stretnutí s Marusjou, o tom, že už dlho žijú a nikdy sa nerozišli.

Otec a Sveta sa vrátia domov a nájdu tam svoju matku, ktorá na nich čaká. Vôbec sa na nich nehnevala. Prežili príjemný večer, rozprávali sa o predchádzajúcom dni. A modrý pohár, ktorý bol príčinou hádky, rozbili myši.

Hlavné posolstvo: rodina je to najdôležitejšie, čo človek má.

„Nikita Kozemjaka“

 1. Ľudia.

 2. „Nikita Kozhemyaka“.

 3. Príbeh.

Protagonisti:

 1. Nikita Kozhemyaka, bogatyr z Ukrajiny. Citlivý, láskavý.

 2. Had je netvor. Strašné, zabilo veľa ľudí.

 3. Princezná je dievča. V zajatí hada.

 4. Cár je otcom cárovnej. Múdry, miluje svoju dcéru.

Zápletka:

Had už dlho podniká nájazdy na Kyjev. Zabil mnoho ľudí. Uniesol princeznú, ale nezjedol ju ako ostatní, ale zavrel ju. Za princeznou išiel pes. Keď had odletel, poslala správu svojmu otcovi kráľovi. Potom sa psík vrátil späť.

Jedného dňa kráľ povedal svojej dcére, aby zistila od hada, kto je najsilnejší. Lstivo zistí, že ho môže poraziť len Nikita Kožemjaka. Keď had odletel, princezná povedala otcovi novinku prostredníctvom psa. Sám cár sa vybral za rytierom. Nikita naraz zmačkal 12 vlčích koží. Keď uvidel cára, napriek prekvapeniu ich všetky zhodil. Bogatyr sa nahneval na svoju prehru a povedal, že k hadovi nepôjde.

Cár zhromaždil všetky deti, ktoré osireli rukou Hada, a poslal ich k Nikitovi, aby požiadal o pomstu za ich rodičov. Deti nemohli odmietnuť Kozhemyaka. Prišiel k Hadovi a uškrtil ho. Zločinec prosil Nikitu, aby pozemok rozdelil na polovicu. Bogatyr ho však utopil v Čiernom mori, vzal princeznú, priviedol ju k otcovi a pokračoval v hrabaní.

Kľúčové posolstvo: musíte byť nielen silní, ale aj šikovní a múdri.

Uvádzame ukážku prehľadu niektorých diel odporúčaných na čítanie v 3. ročníku. Tieto informácie môžete použiť ako základ pre ďalšie spätné väzby na prečítané knihy.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: