Kedy je bezpečné dať dieťaťu cumlík?

Cumlík je navrhnutý tak, aby matke uľahčil život, pomáha upokojiť plačúce dieťa a uspokojiť jeho sací reflex. Pokúsme sa zistiť, či môže cumlík poškodiť dieťa, kedy ho dať a ako vybrať cumlík.

Kedy môže dieťa dostať cumlík?

Kedy začať dávať dieťaťu cumlík

Americká pediatrická akadémia dospela k záveru, že cumlík by sa mal podávať až po tom, čo dieťa plne zvládne dojčenie, nie skôr ako po 3 – 4 týždňoch života. Väčšina detí nemá problém prejsť z prsníka na cumlík. Existujú však pomerne kontroverzné názory na skoré priťahovanie figurín, ktoré môžu viesť k problémom s kŕmením. Dudlík by sa preto mal podávať až vtedy, keď si dieťa definitívne vytvorí vzorec a režim dojčenia.

Vplyv figuríny na dojčenie

Americká pediatrická akadémia odporúča cumlík po začatí dojčenia. Zabrániť odmietnutiu prsníka dieťaťom. Štúdia však ukázala, že tie deti, ktoré dostali v pôrodnici cumlík, boli iba dojčené, pričom sa zistilo, že 79 % z nich bolo dojčených. Z dojčiat, ktoré v nemocnici nedostali cumlík, bolo 68 percent výlučne dojčených.

V prvých týždňoch života musíme sledovať, ako dobre sa cumlík vstrebáva, inak by sa dieťa mohlo odmietnuť dojčiť. Pretože uchopenie prsníka a figuríny je zásadne odlišné. Počas dojčenia sa zapája viac svalov a jazyk má vlnovitú kontrakciu. Ak si dieťa zvykne na sanie z cumlíka, prenesie ľahší štýl sania na prsník, čím sa prirodzené kŕmenie stane neúčinným.

Sací reflex

Najsilnejším reflexom novorodenca je sací reflex. Dieťa začne aktívne nasávať všetko v ústach, matkin prsník, roh plienky, vačku, prst, cumlík. Táto akcia je prirodzená. Je to nevyhnutné pre prežitie, pretože dieťa získava potravu a vodu práve saním.

Monotónny sací pohyb má na dieťa upokojujúci účinok, pomáha mu zaspať, zmierňuje stres, odstraňuje bolesti bruška. Často sa stáva, že dieťa nemôže dlho zaspať, plače, akonáhle dostane cumlík, po malom prisatí zaspí.

Zvlášť dôležité je sanie cumlíka pre dojčatá, ktoré sú umelo kŕmené. Pri kŕmení z fľaše nedochádza k plnému uspokojeniu sacieho reflexu. Prirodzene dojčené deti majú lepší sací reflex. Nie je na režimovom kŕmení ako na mokrom, ale na voľnom, takže sa môže priložiť k matkinmu prsníku nielen preto, aby dostal jedlo a pitie, ale aj preto, aby sa upokojil alebo zaspal.

Dojčené deti si musia čas, ktorý musia stráviť na matkinom prsníku, vynahradiť cucaním cumlíka. Takto môžu uspokojiť svoj sací reflex.

Názor psychológov

Detská psychologička Marina Romanenko sa domnieva, že v každom plačúcom dieťati by nemala dať figurínu. Často sa stáva, že akonáhle dieťa plače, rodičia mu dajú cumlík v nádeji, že sa upokojí. A skutočne, je tichý a často zaspáva. Ale možno potrebuje pozornosť matky alebo je fyzicky chorý. Namiesto uspokojenia jeho skutočných potrieb dostane figurínu, ktorá neuspokojuje jeho potreby, ale funguje ako kompromis.

Cumlík by mal slúžiť ako posledná možnosť, keď dieťa plače. Najskôr je potrebné zistiť skutočnú príčinu správania. Detskí psychológovia neodporúčajú dávať dieťaťu cumlík počas celého plaču. Svojím konaním si nevedomky vytvárajú závislosť. A nie je ľahké sa ho neskôr vzdať alebo dieťa od cumlíka odnaučiť. Neskôr tieto činnosti vedú k neustálej prítomnosti prstov v ústach. Tieto deti si s pribúdajúcim vekom okusujú ceruzky, nechty, vlasy a pery.

Marina Romanenko hovorí, že bezpečnosť by mala byť pociťovaná na fyzickej úrovni a odporúča rodičom, aby dieťa brali do náručia častejšie. Ak si všimnete, že dieťa v určitom okamihu pokojne odoberie cumlík, odoberte ho a skúste ho na nejaký čas neponúkať. Figurína by sa mala podávať len vtedy, keď je skutočne potrebná.

Potrebujete na spanie bábiku?

Kedy je vhodné dať dieťaťu cumlík?

Štúdia Americkej pediatrickej akadémie zistila, že deti, ktoré nesali cumlík alebo prsty, sa menej často budili počas spánku. Deti, ktoré cucali cumlík, sa budili častejšie ako tie, ktoré si cucali prsty. Posledné menované osoby mali dlhšie obdobia neprerušovaného spánku. Kumulatívne trvanie však bolo najnižšie u detí, ktoré nesali cumlík.

Štúdia tiež zistila, že počas prvých 6 mesiacov života sa len 40 % detí, ktoré cucali cumlík, zobudilo v dobrej nálade. Z dojčiat, ktoré nič necucali alebo si cucali prsty, sa 80 % zobudilo bez plaču.Narušený prerušovaný spánok bol pozorovaný u týchto kategórií detí:

 1. 70 % sa používa na fajčenie figuríny;

 2. 26 % malo cumlík;

 3. 20 % nič nevysalo.

Vo veku viac ako 6 mesiacov sa deti, ktoré si cucali palec, budili o polovicu častejšie ako tie, ktoré necucali nič alebo cucali cumlík.

V súvislosti so štúdiou vedci z Americkej pediatrickej akadémie zistili, že cumlík a cmúľanie palca nemajú žiadny vplyv na spánok, nijako ho nezlepšujú.

Ako naučiť svoje dieťa byť cumlíkom

Ak si rodičia myslia, že je čas, aby si vaše dieťa zvyklo na cumlík, môžete použiť odporúčania odborníkov, aby ste pomohli dieťaťu rýchlo si zvyknúť na cumlík.

 1. Figurína by nemala nahradiť jedlo. Bez ohľadu na to, či je dieťa kŕmené umelo alebo materským mliekom, mal by sa dodržiavať pravidelný harmonogram kŕmenia. Dudlík by nemal oddialiť alebo úplne nahradiť príjem potravy dieťaťa. Sanie produkuje u dojčaťa hormóny, ktoré napodobňujú plnosť. Dudlík by sa mal používať len na uspokojenie sacieho reflexu po jedle alebo pred spaním.

 2. Bábätká by nemali byť nútené brať si počas kŕmenia cumlík.Ak vaše dieťa odmieta vziať cumlík, vypľuje ho, potom ho nepotrebuje. Účelom cumlíka je upokojiť a uvoľniť vaše dieťa a uspokojiť jeho potrebu sania.

 3. Nepripájajte figurínu ani k jednej ruke, Ani na krk, ani na postieľku.

 4. Nepoužívajte sladidlá. Dokonca aj teraz môžu mladší rodičia počuť od staršej generácie, že na upokojenie dieťaťa navrhujú namočiť cumlík do cukrového sirupu alebo medu. Toto je prísne zakázané. U dieťaťa sa môže vyvinúť alergia alebo kaz zubnej skloviny.

 5. Dajte cumlík pred spaním. Pri ukladaní dieťaťa do postele mu ponúknite cumlík. Takto zaspí skôr.

Ak sa rodičia rozhodnú pre cumlík, musíte najprv skontrolovať, či je nepoškodzuje a neobsahuje škodlivé látky.

Ako si vybrať figurínu

Kedy je bezpečné dať dieťaťu cumlík?

Pri výbere figuríny je dôležité venovať pozornosť materiálu, z ktorého je vyrobená.

 1. Latexové cumlíky sú vyrobené z úplne prírodného materiálu. Vyznačuje sa súčasnou jemnosťou a pružnosťou. Tieto figuríny však môžu často spôsobiť alergické reakcie. Nesmú sa používať dlhší čas a nesmú sa variť. Tento materiál je najvhodnejší pre novorodencov.

 2. Silikónové figuríny sú vyrobené zo syntetického, hypoalergénneho materiálu. Tieto výrobky sa môžu používať dlhší čas. Môžu sa variť. Silikónové figuríny sú tvrdšie a je väčšia pravdepodobnosť, že ich deti pri prerezávaní zúbkov rozhrýznu.

Aj pri kúpe cumlíka by malo dieťaVenujte pozornosť jeho tvaru.

 1. Klasický tvar predstavuje zaoblená bradavka. Má tvar materského prsníka a je dieťaťu známejší. Figurína je uvedená na oboch stranách.

 2. Anatomický tvar má podobu oválnej bradavky. Na jednej strane je sploštený, aby sa jazyk mohol správne polohovať a rovnomerne rozložiť tlak na podnebie. Tento tvar nespôsobuje deformáciu ďasien a zubov, neumožňuje prehĺtanie vzduchu.

 3. Ortodontický tvar má podobu organickej kvapky cumlíka. Dieťa prehĺta cumlík rovnako ako matkin prsník. Tento typ figuríny zaberá v ústach málo miesta a umožňuje vytvoriť správny skus.

Pri kúpe figuríny je najlepšieje potrebné zohľadniť vek dieťaťa:

 1. od narodenia do šiestich mesiacov – veľkosť A;

 2. do 1,5 roka – veľkosť B;

 3. Od 1,5 roka – veľkosť C.

Niektorí výrobcovia ponúkajú cumlíky pre deti od narodenia do 3 mesiacov, od 3 do 6 mesiacov, 6 mesiacov a pre predčasne narodené deti s hmotnosťou nižšou ako 1700 g. Je dôležité vybrať si cumlík, ktorý vyhovuje veku dieťaťa.

Podľa ortodontistov je ortodontická figurína pre dieťa najlepšia. Výber cumlíka však samozrejme závisí od preferencií vášho dieťaťa. Pri výbere figuríny je vhodnejšie zvoliť bezpečný materiál, ktorý neobsahuje bisfenol A. Pri nákupe cumlíka je dôležité zohľadniť aj vek dieťaťa.

Ako môže figurína predĺžiť krátky spánok

Ak má dieťa krátky, krátky spánok, ktorý mu neposkytuje dobrý spánok a nervový systém na zotavenie na čas prebudenia, môžete sa pokúsiť tento problém napraviť pomocou cumlíka. Deti zvyčajne začínajú spať 15-20 minút vo veku 2-6 mesiacov. Niekedy môže táto situácia trvať dlhšie. Vaše dieťa sa budí s plačom, je rozčúlené, hoci sa môže zobudiť v dobrej nálade, ale nemá dostatok času na to, aby zostalo dlho hore.

V takom prípade je potrebné vyhľadať pediatra alebo neurológa. Ak sa vyšetrením nezistia žiadne problémy, krátky spánok je spôsobený nezrelým nervovým systémom. Dieťa ešte nie je schopné prejsť z plytkej do hlbokej fázy spánku bez pomoci.

Tento prechod môže vykonať figurína. Mamička by mala dieťa uložiť do postele a načasovať ho. Sadnite si a prečítajte si knihu pár minút pred prebudením ako zvyčajne. Hneď ako začne dieťa plakať alebo sa rozčuľovať, dajte mu cumlík, pohlaďte ho po pokožke a vydávajte upokojujúce, pokojné a tiché zvuky. Pomôže vášmu dieťaťu lepšie spať. Mal by sa podávať vášmu dieťaťu od 3 do 7 dní. Potom si telo dieťaťa zvykne, „zapamätá si“ dlhý spánok. Dieťa sa naučí spať bez toho, aby sa zobudilo.

Cumlík je navrhnutý tak, aby uspokojil sací reflex, ktorý je pre dojčatá obzvlášť dôležitý. Nemal by nahrádzať dojčenie, je lepšie ho používať pred spaním.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: