Ktorá forma Vitaprostu je lepšia – čapíky alebo tablety?

Vitaprost je liek na liečbu prostatitídy. K dispozícii vo forme tabliet a čapíkov. Niekedy je ťažké hneď povedať, ktorá dávkovacia forma je najlepšia. Rozdelili sme ich vlastnosti, výhody a nevýhody, aby ste vedeli, ktorej forme dať prednosť, keď máte na výber.

Droga

Výhody

Nevýhody

Tablety

Rýchla akcia

Žiadne negatívne účinky na gastrointestinálny trakt

Menej kontraindikácií

Menej vedľajších účinkov

Môže sa kombinovať s inými liekmi

Znížené riziko alergií

Nie vždy je jednoduché ich použiť

Čapíky

Dlhšie trvajúci účinok

Selektívna činnosť

Správne používanie zaručuje dobrú znášanlivosť

Väčší zoznam indikácií

Väčšia pravdepodobnosť alergie

Ďalšie kontraindikácie

Opis lieku Vitaprost vo forme tabliet

Vitaprost

Tablety Vitaprost majú základ extraktu z prostaty po 50 a 100 mg. Má prostatropický a protizápalový účinok. Vyrába ho spoločnosť Nizhpharm v Ruskej federácii. K dispozícii bez lekárskeho predpisu.

Organotropný účinok sa šíri do prostaty. Prípravok je účinný pri znižovaní opuchu tkaniva, normalizácii sekrécie, stimulácii tonusu močového mechúra, znižovaní trombózy.

Dôležité sú aj účinky, ako je zmiernenie bolesti a zníženie nepohodlia. Vitaprost tiež odstraňuje dyzurické javy a normalizuje koaguláciu.

Kontraindikácie

Vitaprost vo forme tabliet má nasledujúce kontraindikácie na predpis:

  1. Individuálna neznášanlivosť zloženia;

  2. Dekompenzované ochorenia hepatobiliárneho systému;

  3. Nedostatok laktózy;

  4. maloletí.

Nežiaduce účinky

Užívanie tabliet Vitaprost môže byť sprevádzané viacerými nežiaducimi príznakmi vrátane alergickej dermatitídy, tráviacich porúch, nevoľnosti, nadúvania.

Dávkovanie

Tablety Vitaprost sa užívajú v pohodlnom režime 1 x 2 krát. Pri prostatitíde sa predpisuje na 10 dní a pri adenóme na mesiac. Môže sa opakovať každých 6 mesiacov, aby sa zabránilo exacerbáciám. Presné dávkovanie a trvanie liečby určí váš lekár po stanovení diagnózy.

Vhodné pre koho

Tablety môže predpísať lekár, keď:

  1. Nebakteriálna prostatitída;

  2. Benígna hyperplázia;

  3. Potreba prevencie exacerbácie zápalu prostaty;

  4. operácia prostaty.

Opis lieku Vitaprost vo forme rektálnych čapíkov

Vitaprost

Rektálne čapíky Vitaprost majú rovnaký farmakologický účinok – protizápalový a organotropný vo vzťahu k prostate.

Čapíky sú určené na rektálne podanie. Prípravok sa rozpúšťa priamo v konečníku. Operatívna penetrácia lieku do prostaty zvyšuje terapeutickú účinnosť liečby. Metóda podávania lieku urýchľuje regeneráciu tkaniva a pomáha pacientovi rýchlejšie močiť.

Kontraindikácie

Čapíky sa nesmú používať v prípade precitlivenosti na zloženie.

Nežiaduce účinky

Veľmi zriedkavo môže použitie čapíkov spôsobiť alergické reakcie.

Dávkovanie

Čapíky sa používajú raz denne po 1 kuse. Čapík sa aplikuje po vyprázdnení čriev, buď prirodzeným spôsobom, alebo pomocou očistného klystíru. Po použití si na pol hodiny ľahnite. Trvanie liečby: od 10 dní.

Kto je vhodný

Čapíky sa predpisujú pri chronickom zápale prostaty, ako aj pred a po operácii prostaty.

Výskum a účinnosť

Vitaprost je účinný v prípadoch abakteriálnej a bakteriálnej prostatitídy, a to tak pri jej liečbe, ako aj pri prevencii komplikácií. Prebiehajúce štúdie naznačujú, že liek pôsobí ako účinný nástroj na prevenciu infekčných a zápalových ochorení prostaty. Má dobrú toleranciu.

Liek má priaznivý účinok tým, že odstraňuje hlavné prejavy prostatitídy, znižuje bolestivý syndróm a normalizuje močenie.

Liek v tabletách a čapíkoch je rovnako účinný pri prevencii exacerbácie prostatitídy a znižuje riziko recidívy o viac ako polovicu.

Zdroje:

  1. Výsledky 12-ročnej štúdie účinnosti Vitaprostu u pacientov s chronickou prostatitídou. Tkachuk N.. Urologické tablety. 2016.

  2. Účinnosť a bezpečnosť Vitaprostu Plus u pacientov s chronickou bakteriálnou prostatitídou, ako aj u pacientov s benígnou hyperpláziou prostaty pred a po transuretrálnej resekcii. Spivak L.. uMEDp. 2017.

Náklady a analógy

analógové

Produkt

Náklady

Analógy / náhrady

Vitaprost čapíky

20 mg #10 – od 1280 Euro

Amajestin

Apiprost

Aflazin

Bioprost

Tablety

20 mg #20 – od 1250 Euro

Ktorý liek je lepší

Použitie čapíkov má tú výhodu, že liek začína pôsobiť rýchlejšie. Mali by sa vyberať aj pri ochoreniach tráviaceho traktu.

Tablety budú najlepšou voľbou, ak z nejakého dôvodu nemožno použiť čapíky. To platí pre kontraindikácie – poškodenie konečníka a konečníka, zápalové ochorenia.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: