Ktorá obrazovka televízora je lepšia – zakrivená alebo plochá?

Približne od rokov 2014-2015 čoraz viac výrobcov videotechniky vydáva televízory so zakrivenými obrazovkami. A to nie je len spôsob, ako trochu zvýšiť cenu zariadenia. Zakrivené obrazovky – mierne konkávne namiesto vypuklých „kineskopov“ – poskytujú úplne nový vizuálny zážitok.

Poďme si analyzovať, či sa oplatí preplácať za kinematografiu a ktorá obrazovka televízora je lepšia – zakrivená alebo plochá.

Porovnanie zakrivených a plochých televízorov

Porovnanie zakrivenej televíznej obrazovky s plochou obrazovkou

Zakrivené a ploché obrazovky porovnáme z hľadiska nasledujúcich parametrov:

 1. Pohlcujúci účinok;

 2. Kontrast a pozorovacie uhly;

 3. Počet odrazov;

 4. Vizuálna oblasť obrazovky;

 5. Veľkosť optického skreslenia.

Tieto parametre uvádzajú predajcovia a výrobcovia zakrivených televízorov ako kľúčové. Pozrime sa na ne.

Efekt ponorenia

Televízory so zakrivenou obrazovkou sa často prirovnávajú k IMAXu. Hovorí sa, že v oboch prípadoch je zobrazenie konkávne, „obraz“ sa zdá byť zo všetkých strán a divákovi sa zdá, akoby bol vo filme. To je pravda, ale len čiastočne.

Optické zákony, ktoré fungujú na obrazovke 22 x 16, nie sú také dobré na 55-palcovej matrici. Áno, je to pohlcujúci efekt. Na to však musíte sedieť vzpriamene pred televíznou obrazovkou vo vzdialenosti do 1.5-2 metre. Navyše, ak sa postavíte do vzdialenosti 2 až 3 metre od monitora – čo je odporúčaná pozícia na sledovanie – toto zakrivenie opticky zmizne a obrazovka televízora sa bude zdať plochá.

Napriek tomu je stále možné pozorovať pohlcujúci efekt – ak si vezmete zakrivený televízor s uhlopriečkou väčšou ako 55 palcov. Napríklad 65-palcové displeje si zachovajú svoj polomer zakrivenia, keď sa posunú o 2.5-3 metre. Takýchto modelov nie je veľa, ale spoločnosti Haier, Samsung a ďalší výrobcovia ich majú vo svojej ponuke.

Konkávne televízne obrazovky si teda zachovávajú svoj pohlcujúci účinok v dvoch prípadoch:

 1. Ak sedíte dostatočne blízko (1.5-2 metre);

 2. Ak sú dostatočne veľké (60-65 palcov).

V ostatných prípadoch nemá zmysel preplácať – samozrejme, ak ich nepoužívate ako monitor.

Zvýšený kontrast

Druhou výhodou zakrivených televízorov oproti „plochým“ televízorom je podľa ubezpečení výrobcov zvýšenie kontrastu na okrajoch obrazu. A prekvapivo je to celkom pravda. LCD displeje strácajú kontrast na okrajoch – a vďaka svetelnému poľu z konkávneho displeja ho dokážu obnoviť.

Tento efekt je však viditeľný len vtedy, ak sedíte pred televíznou obrazovkou vzpriamene. Rovnako ako povestný „efekt ponorenia. Ak sa posuniete trochu do strany, strata kontrastu sa exponenciálne zvýši.

A vzpriamené státie pred obrazovkou vo veľkej rodine je „problém s hviezdnymi očami“. Preto je lepšie kúpiť tento televízor pre 1-2 divákov.

Pozorovacie uhly

Pozorovacie uhly

Túto zvláštnosť konkávnych matíc výrobcovia zvyčajne neinzerujú, pretože je hlavnou nevýhodou zakriveného displeja. Čo to je:

 1. Ploché obrazovky majú v závislosti od technológie matrice pozorovací uhol 150-178 stupňov v horizontálnom smere. To znamená, že sú viditeľné z ktoréhokoľvek rohu miestnosti;

 2. Konkávne obrazovky zase čisto fyzicky nedosahujú zorný uhol aspoň 150 stupňov. Čím vyššie je vzhľadom na vertikálny stred, tým viac vizuálne skresľuje obraz.

Televízor s konkávnou obrazovkou musí byť umiestnený tak, aby sa pohovka, z ktorej ho budete sledovať, nachádzala pred obrazovkou.

Množstvo odrazov

A teraz absolútna výhoda zakrivených matíc oproti plochým maticiam.

Ploché obrazovky oslňujú, a to veľmi silno. Odrážajú akýkoľvek zdroj svetla, či už je to slnko z okna, lampa zo stropu alebo čokoľvek biele v miestnosti. V dôsledku toho je dokonca nemožné sledovať televíziu alebo filmy počas dňa – odlesky z okna sa odrážajú na displeji a blokujú „obraz“.

Zdá sa, že zakrivené snímače tiež oslňujú, ale odrážajú svetlo trochu iným smerom ako ploché snímače. Preto ak sledujete televízor vpredu – alebo pod miernym uhlom od stredu – nedochádza k oslneniu.

Ak teda plánujete nainštalovať televízor do svetlej miestnosti s množstvom okien alebo lámp, radšej si vyberte konkávny televízor so štandardným zakrivením 1800. Sledovanie niečoho z plochej obrazovky za takýchto podmienok bude čistým „potešením“.

Vizuálna oblasť obrazovky

Ďalšia výhoda, ktorá je skutočne výhodou a nie len marketingovým trikom. Zakrivené obrazovky sa zdajú byť väčšie ako rovné s rovnakou uhlopriečkou, ak pred nimi sedíte vzpriamene.

Obrazovka sa zdá byť väčšia, pretože mozog zvyknutý na „rovnú“ obrazovku „vytvára“ obraz. Takže pri skutočnej uhlopriečke 140 cm sedí osoba pred ním vo vzdialenosti 2-2.5 metrov, bude ho vnímať ako 1.5 metrov. Výhoda samozrejme nie je výrazná, ale aj tak sa dá pozorovať „wow-efekt“.

Okrem toho sa zvyšuje tzv. „vizuálne účinná“ plocha. Pri používaní plochého televízora sa možno v jednom okamihu pohodlne pozerať len na jeden bod, navyše s relatívne malým zorným poľom. Okraje obrazu doslova vypadávajú.

Konkávna matica túto nevýhodu nemá. Zorné pole osoby sediacej pred takouto televíznou obrazovkou je o niečo širšie – a môžete sa pozerať na objekty z rôznych strán bez toho, aby ste si namáhali oči.

Znížené optické skreslenie

Zdá sa to byť celkom spravodlivé. Každý bod na plochej obrazovke zviera s okom čoraz väčší uhol a vzďaľuje sa od stredu. Zakrivené matice tiež zväčšujú uhol, ale nie až tak veľmi.

Ale! Po prvé, filmy sa natáčajú na plochý snímač. Po druhé, mozog (ako môžete vidieť v časti vyššie) vytvára zakrivený obraz na plochý obraz. Keď sa pokúsite zobraziť maticu pod uhlom – napríklad z boku -, objekty na nej sa „roztiahnu“.

V dôsledku toho sa optické skreslenie len zvyšuje.

Porovnávacia tabuľka plochých a zakrivených televízorov

Výhody a nevýhody všetkých týchto typov matíc teda môžeme zhrnúť do jednej veľkej tabuľky:

Funkcia

Televízory s plochou obrazovkou majú

Zakrivené televízory majú

Efekt ponorenia

Iba ak je film taký zaujímavý, že zabudnete na televízor visiaci na stene

Iba ak sedíte priamo pred televíznou obrazovkou v pomerne malej vzdialenosti

Kontrast na okrajoch

Malé, dokonca aj s matricami Direct LED

Vďaka svetelnému poľu je podstatne väčšia

Pozorovacie uhly

Až 178 stupňov s televízormi IPS

Až 150 stupňov, silné skreslenie pri pohľade zboku

Odrazy a odlesky

Príliš veľa

Prakticky žiadne

Vizuálna oblasť

Menej ako skutočný

Väčšie ako skutočné

Optické skreslenia

Pri pohľade z veľkého uhla (zo strany) môže byť farebný

Pri pohľade z uhla sú vizuálne (treba si na ne zvyknúť, potom sa stanú nepostrehnuteľnými) aj fyzické

Kedy by ste si mali kúpiť zakrivený televízor

Televízor so zakrivenou obrazovkou by ste si mali kúpiť v nasledujúcich prípadoch:

 1. Plán je pozorovať ho z tesnej blízkosti;

 2. V miestnosti je veľa lesklých a žiarivých predmetov;

 3. Chcete čo najväčší televízor;

 4. Plánujete kúpiť malý televízor a používať ho ako monitor.

V ostatných prípadoch by išlo o zbytočný preplatok. A nie je to dobrá voľba pre veľkú rodinu alebo na sledovanie s priateľmi. Nielenže ani jeden divák nebude v takzvanom ohnisku (ideálnom mieste pre pohodlné sledovanie), ale ľuďom sediacim na okraji sa zobrazí veľmi skreslený obraz.

Podobne ani konkávna TV obrazovka nie je najlepším riešením pre kuchyňu. Kuchynské televízne jednotky sú zvyčajne namontované niekde na chladničke, ďaleko od stola, pod uhlom, aby ste mohli sledovať správy počas raňajok. Je ťažké si predstaviť úroveň nepohodlia s konkávnou obrazovkou za takýchto okolností.

Na druhej strane výrobcovia často vyrábajú modely svojich televízorov s konkávnou hornou časťou. Spoločnosť Samsung napríklad do mnohých modelov inštaluje matricu QLED s čistou spektrálnou farbou a takmer absolútnou čiernou, ktorá zachováva vynikajúcu viditeľnosť pri pohľade z uhla. Na druhej strane spoločnosť LG používa aktívnu matricu OLED s absolútne čiernou farbou a nekonečným kontrastom, ktorá ešte viac zvyšuje kvalitu obrazu pri pohľade zboku.

Ak teda chcete zakrivený televízor na firemné sledovanie, vyberte si QLED alebo OLED. Poskytujú vynikajúcu kvalitu obrazu. A na samostatné použitie stačí akýkoľvek televízor.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: