Porovnanie albendazolu a nemozolu – ktorý je lepší a v čom je rozdiel

Existuje mnoho antihelmintík, ktoré pomáhajú pri rôznych helmintických infekciách. Porovnali sme populárne lieky v tejto skupine a podelíme sa s vami o to, ktorý je lepší – Albendazol alebo Nemozol. Pri rozhodovaní vám pomôže podrobné porovnanie a názor lekára.

Charakteristika lieku Albendazol

Albendazol

Albendazol je silný antiparazitárny a antihelmintický liek založený na rovnomennej účinnej látke. Používa sa pre ľudí aj zvieratá. Liek je dostupný v niekoľkých liekových formách – roztok, prášok, tablety.

Látka albendazol je relatívne bezpečná a pôsobí na rôzne typy parazitov. Často sa používa pri liečbe detí, pretože šetrne pôsobí na obličky a hepatobiliárny systém.

Antihelmintický liek si poradí nielen s črevnými parazitmi, ale aj s tými, ktoré napádajú rôzne tkanivá a orgány. Dôležitou výhodou je, že nezabíja len dospelé jedince, ale aj larvy.

Charakteristika lieku Nemozol

Nemozolol

Anthelmintikum Nemozol obsahuje rovnakú účinnú látku. Je k dispozícii vo forme tabliet a roztoku. Vykazuje účinnosť proti škrkavkám a pásomniciam. Liek pôsobí na svaly a črevný trakt parazitov, zastavuje biochemické procesy, čo vedie k ich smrti. Červy potom opúšťajú telo cez črevá.

Niektoré antihelmintiká spôsobujú paralýzu červov namiesto toho, aby ich zničili. Táto zvláštnosť účinku lieku je mimoriadne dôležitá. Úplná smrť helmintov vedie k ich rozkladu v tele, čo vedie k otrave produktmi rozkladu. Má to však nevýhodu – týka sa to len dospelých. V prípade nemozolu a albendazolu mŕtve parazity a červy rýchlo prirodzene opúšťajú telo a nezostáva čas na otravu.

Žuvacie tablety boli vyvinuté špeciálne pre deti, zatiaľ čo suspenzia je vhodná pre najmenších. Vo všeobecnosti je liek vynikajúci na liečbu detí.

Indikácie na použitie

Nemozol a albendazol majú rovnaké indikácie na použitie:

 1. Askaridóza;

 2. giardióza;

 3. Ankylostomidóza;

 4. echinokokóza;

 5. nekatorea;

 6. Strongyloidióza;

 7. neurocysticerkóza;

 8. nematodiaza;

 9. Trichocefaliáza a iné.

V niektorých prípadoch sa Nemozol môže použiť na profylaxiu napadnutia červami, pretože je relatívne netoxický. Tento liek je tiež indikovaný na zmiešané infekcie.

Vo vydaní 2018 Matters of Modern Pediatrics autori Kimirilova O.. a Charčenko G.. Uskutočnila sa štúdia s cieľom preskúmať dynamiku liečby giardiózy u detí antiparazitárnymi a anthelmintickými látkami a ich kombináciou s probiotikami. Výsledky ukázali, že kombinovaná liečba zmierňuje príznaky 1,5-krát rýchlejšie.

Profylaktická liečba týmito liekmi je vhodnejšia, napr. pri návšteve exotickej krajiny. Preventívne opatrenia sú dôležité aj v prípade ochorenia domáceho zvieraťa. Ale stále aktívne prijímať antihelmintiká „len v prípade“ by nemalo byť, na to musí existovať opodstatnený dôvod.

Profylaxia sa vykonáva, ak existujú rizikové faktory a žiadne kontraindikácie. Je však jednoduchšie predchádzať chorobám dodržiavaním základných pravidiel osobnej hygieny ako užívaním toxických liekov, ktoré poškodzujú pečeň.

Sú bezpečné, ale relatívne, pre nebezpečnejšie lieky v tejto skupine. V porovnaní s rastlinnými liekmi, ktoré sa predtým používali na liečbu helmintóz, budú lieky na báze albendazolu už v porovnaní s nimi mimoriadne nebezpečné.

Kontraindikácie

Hlavnými kontraindikáciami použitia albendazolu sú vek do 2 rokov, tehotenstvo, dojčenie a neznášanlivosť zloženia.

Ostatné obmedzenia sa posudzujú individuálne:

 1. závažné ochorenie pečene vrátane cirhózy;

 2. ochorenia krvotvorných orgánov;

 3. Cysticerkóza s poškodením sietnice.

Nemozolol je kontraindikovaný aj v prípade poškodenia sietnice a precitlivenosti na účinnú látku. V pediatrii sa používa od 1. roku života.

Liek sa predpisuje s opatrnosťou pri nasledujúcich stavoch:

 1. Zvýšená aktivita pečeňových enzýmov;

 2. znížený počet bielych krviniek;

 3. neurocysticerkóza.

Upozornenie: Počas tejto liečby neveďte vozidlá ani neobsluhujte nebezpečné stroje. Liek môže ovplyvniť rýchlosť reakcie a koncentráciu.

Možné vedľajšie účinky

Pravdepodobné vedľajšie účinky albendazolu:

 1. leukopénia, trombocytopénia, pancytopénia, agranulocytóza;

 2. Dyspeptické prejavy, hnačka, pálenie záhy, bolesť brucha;

 3. závraty, letargia, pomalý reakčný čas;

 4. svrbenie kože, malé vyrážky, ktoré rýchlo zmiznú, žihľavka, alopécia;

 5. zvýšená aktivita pečeňových enzýmov;

 6. zvýšenie telesnej teploty;

 7. prudké zvýšenie krvného tlaku;

 8. zhoršenie ochorenia obličiek.

Môže dôjsť k predávkovaniu albendazolom. V tomto prípade dochádza k zvýšeniu príznakov vedľajších účinkov. Gastrointestinálne ťažkosti, bolesť brucha; Ak sa liek užíva vo zvýšenej dávke, môže dôjsť k gastrointestinálnym ťažkostiam alebo bolesti brucha. Výplach žalúdka sa podáva na zmiernenie. Pri predávkovaní sa pacientovi podajú enterosorbenty a laxatíva. Indikuje sa pitie žíznivého nápoja.

Pri lieku Nemozol boli hlásené nasledujúce zriedkavé vedľajšie účinky:

 1. Nevoľnosť, vracanie, zápal ústnej sliznice;

 2. bolesť brucha, riedka stolica, plynatosť

 3. zvýšená aktivita pečeňových enzýmov;

 4. Leukopénia, trombocytopénia;

 5. zmätenosť, dezorientácia, halucinácie;

 6. Kožné prejavy vo forme vyrážok, dermatitídy.

Zvýšená dávka môže spôsobiť poruchy reči, zrakové halucinácie. Závažné predávkovanie vedie k poruche funkcie pečene. V niektorých prípadoch sa môže objaviť sfarbenie potu, slín, moču, stolice a červenohnedé sfarbenie kože. V takomto prípade sa vykonáva symptomatická liečba. Pacientovi sa podáva výplach žalúdka a enterosorbenty na detoxikáciu a vylučovanie.

Anthelmintiká užívané s jedlom. Biologická dostupnosť lieku sa prudko zvyšuje, ak sa užíva s mastným jedlom. Odporúča sa piť liek s jedlom.

Dávkovanie a podávanie lieku Nemozol pri rôznych infekciách helmintmi:

 1. Roztok a tablety sa užívajú s jedlom;

 2. denná dávka pre dospelých by nemala prekročiť 0,4 g;

 3. denná dávka pre dieťa by nemala prekročiť 6 mg/kg;

 4. počas liečby sa nesmú užívať žiadne ďalšie preháňadlá;

 5. Deti mladšie ako dva roky sa liečia 8 dní dávkou 15 mg na kg/deň;

 6. liečba ankylostomózy, askariózy, enterobiózy trvá 3 dni;

 7. liečba iných infekcií môže trvať 8 až 30 dní;

 8. V prípade jednej osoby sa odporúča preventívne liečiť celú rodinu.

Albendazol sa užíva s rovnakými zvláštnosťami a dávkami. Priemerná dávka závisí od typu napadnutia červami a odporúčania lekára. Po hlavnej liečbe sa urobí 3-týždňová prestávka a liečba sa môže opakovať. Počas liečby sa odporúča konzumovať mastné potraviny s vysokým obsahom tuku. Zo stravy by sa mali vylúčiť korenené, sladké a kyslé jedlá.

Ak sa používajú žuvacie tablety, musia sa dôkladne rozžuť a potom prehltnúť s vodou. Pred užitím suspenzie fľašu dobre pretrepte.

Anthelmintiká majú mnoho kontraindikácií a riziko nežiaducich účinkov. Samoliečba sa neodporúča – môže byť nebezpečná pre vaše zdravie. Ak máte podozrenie na napadnutie červami, musíte navštíviť lekára a nechať si urobiť testy.

Na základe výsledkov štúdií bude odborník schopný vybrať účinný a bezpečný liek, pričom zohľadní vek a osobitosti tela. Obzvlášť dôležité je navštíviť lekára, keď je dieťa choré. Antiparazitné lieky sú pre neho toxické a nesprávne dávkovanie môže vážne a nepriaznivo ovplyvniť jeho zdravie.

Nezvyšujte dávku, aby ste dosiahli rýchly účinok – takto to nefunguje. Lieky potrebujú čas na to, aby parazity zničili, a telo potrebuje čas na ich prirodzené vyplavenie. Určité zvýšenie dávky spôsobí zhoršenie zdravotného stavu do tej miery, že sa liečba bude musieť na určitý čas vysadiť, a to je strata vzácnych dní v boji proti parazitom.

Cena a analógy

Porovnanie nákladov a analógov nemozolu a albendazolu:

Lieky

Náklady

Analógy

Nemozolol

Tablety 0,4 №1 – od 175 Euro;

1,1/5 ml suspenzie, 20 ml – od 190 Euro

Farmox;

Vormil;

Zentel;

Angelmex;

Aldazol;

Albela;

Nemolec

Albendazol

Žuvacie tablety 400 mg #3 – od 120 Euro;

10 ml 10% suspenzie – od 20 Euro

Čo je lepšie – nemozol alebo albendazol

Hlavnou podobnosťou medzi týmito liekmi je ich použitie na liečbu helmintových infekcií. Určenie najlepšieho lieku je naozaj ťažké, pretože majú rovnakú účinnú látku, resp. účinok je podobný. Existujú však aj niektoré charakteristické znaky.

Podobnosti a rozdiely:

 1. Obidva lieky sú účinné v rámci svojich indikácií; ničia dospelých helmintov, ich larvy a vajíčka;

 2. Albendazol je vhodnejší pre ľudí s problémami s pečeňou;

 3. Nemozolol suspenzia je vhodnejšia pre deti, pôsobí jemne a mierne;

 4. Albendazol má vyššiu koncentráciu účinnej látky;

 5. Nemozolol sa považuje za bezpečnejší pre deti a dospelých;

 6. Náklady na lieky sa líšia.

Nie je veľký rozdiel v cene a ostatné rozdiely sú zanedbateľné. Záver – obe drogy plnia svoju úlohu, majú svoje výhody a nevýhody. Nemozol môže byť vhodnejší pre deti. Konečný výber lieku je na lekárovi.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: