Porovnanie Berodualu a Salbutamolu | Ktorý je lepší

bronchodilatanciá Berodual a Salbutamol na bronchiálnu astmu (BA). Majú rôzne podoby a mnoho ďalších rozdielov, vrátane ich zloženia. Rozdelili sme ich kľúčové vlastnosti, aby ste vedeli, ktorý liek si vybrať pre ktoré podmienky.

astma

Produkt

Výhody

Nevýhody

Berodual

+ Osvedčený inhalátor na liečbu ochorení sprevádzaných bronchospazmom;

+ Vhodný na liečbu a prevenciu záchvatov Alzheimerovej choroby;

+ Dobre znášaný, riziko nežiaducich reakcií je relatívne nízke.

– Použiteľné od 6 rokov;

– Nie je indikovaný v 1. trimestri tehotenstva;

– Mnohé kontraindikácie;

– Zakaždým, keď je potrebné pripraviť nový roztok na inhaláciu.

Salbutamol

+ Účinný aerosól a prášok na zmiernenie záchvatov;

+ Menej kontraindikácií;

+ Pohodlná aplikácia bez predchádzajúcej prípravy roztoku;

+ Nižšie náklady;

+ Prášok od 4 rokov; aerosól od 2 rokov.

– Vhodný na prevenciu záchvatov AD len ako inhalačný roztok;

– Vyššie riziko vedľajších účinkov, ale menej.

Popis produktu Berodual

Berodual

Berodual je bronchodilatans na báze ipratropiumbromidu a fenoterolu. K dispozícii len ako inhalačný roztok. Vyrába sa v Taliansku a Nemecku. Predáva sa na lekársky predpis.

Zložky lieku majú bronchodilatačnú aktivitu. Fenoterol – B2-adrenomimetikum, ipratropiumbromid – m-cholinoblokátor. Pri inhalačnom podaní je bronchodilatácia spôsobená najmä lokálnym pôsobením látky.

Terapeutický účinok Berodualu je dôsledkom kombinácie účinných zložiek, ktoré vstupujú do dýchacích ciest. Až 39 % dávky sa dostane do pľúc. Zvyšok sa ukladá v orofaryngu a ústnej dutine. Po vniknutí do pľúc sa dávka dostane do systémového obehu v priebehu niekoľkých minút.

Výskum a účinnosť

Pri liečbe respiračných ochorení je často potrebné kombinovať bronchodilatanciá z rôznych skupín. Berodual je úspešnou kombináciou dvoch účinných látok – ipratropium bromidu a fenoterolu.

Vlastnosti lieku boli podrobne preskúmané v mnohých štúdiách. Kombinácia účinných látok má silný účinok už v prvý deň používania. Výsledok trvá 3 mesiace bez toho, aby spôsobil tachyfylaxiu.

Berodual je jedným z bezpečných a účinných liekov na liečbu astmy bronchiale a CHOCHP, ako aj iných stavov sprevádzaných bronchospazmom.

Žiadne kardiotoxické reakcie po inhalácii, dokonca ani pri použití vysokých dávok. Nezabudnite na interakcie s liekmi. Kombinácia rôznych bronchodilatancií zvyšuje riziko nežiaducich účinkov.

Zdroj: Berodual. Výhody kombinovanej inhalačnej bronchodilatačnej liečby. Stepanyan I.. Ťažkosti pacienta. 2011.

Kontraindikácie

Berodual je kontraindikovaný pri precitlivenosti na prípravok. Nepredpisuje sa pri tachyarytmii, obštrukčnej kardiomyopatii, v prvom trimestri tehotenstva.

Používa sa s opatrnosťou pri AH, glaukóme s uzavretým uhlom, nedávnom infarkte, hypertyreóze, cystickej fibróze, dojčení.

Klinické skúsenosti a štúdie ukazujú, že je bezpečné používať ho počas tehotenstva. Berodual sa nemôže používať len v prvom trimestri. Fenoterol prechádza do materského mlieka. Účinky na dieťa sú nepravdepodobné. Počas dojčenia sa však odporúča dojčenie na určitý čas prerušiť.

Nežiaduce účinky

Nežiaduce účinky

Popísané vedľajšie účinky sú spôsobené najmä B-adrenolytickými a anticholinergnými vlastnosťami lieku. Najčastejšími nežiaducimi príznakmi sú kašeľ, tras, sucho v ústach, dysfónia, tachykardia, nervozita, zvýšený krvný tlak atď.

Môžu sa vyskytnúť menej časté vedľajšie účinky:

 1. Precitlivenosť, anafylaktické reakcie;

 2. Zvýšené hladiny glukózy, hypokaliémia;

 3. agitácia, duševné poruchy;

 4. hyperaktivita;

 5. palpitácie, arytmia;

 6. Faryngitída, bronchospazmus;

 7. Svrbenie, žihľavka;

 8. zadržiavanie moču;

 9. Hnačka, vracanie, zápcha;

 10. Myalgia, svalová slabosť.

Dávkovanie

Liek sa používa inhaláciou. Mal by na ňu dohliadať lekár.

Dospelí podávajú 1 – 2,5 ml, deti staršie ako 6 rokov až 2 ml na dávku.

Roztok sa môže používať len s rozprašovačom. Liečba sa začína najnižšou účinnou dávkou. Liek sa riedi 0,9 % roztokom chloridu sodného. Pred každým použitím je potrebné vykonať riedenie. Zvyšky sú odstránené.

Predávkovanie je sprevádzané tachykardiou, vysokým krvným tlakom, tremorom, búšením srdca, návalmi tepla, angínou pectoris, arytmiou. Prerušte liečbu produktom. B-adrenoblokátory sa používajú ako antidotum.

Ak máte dýchavičnosť a tá sa zvýši, mali by ste okamžite prestať liek používať. Berodual môže spôsobiť paradoxný bronchospazmus, ktorý je život ohrozujúci. Musíte liek urýchlene vysadiť a prejsť na alternatívnu liečbu.

Riziko precitlivenosti anafylaktický šok, bronchospazmus, vyrážka, žihľavka, angioedém, orofaryngeálny edém.

V systéme AD sa Berodual používa podľa potreby. Žiadne stanovené trvanie liečby. Neodporúča sa dlhodobo používať s inými bronchodilatanciami.

Kto je vhodný

Berodual má tieto indikácie:

 1. AD;

 2. CHOCHP;

 3. Chronická obštrukčná bronchitída.

Opis lieku Salbutamol

Salbutamol

Salbutamol je bronchodilatancium zo skupiny antagonistov B2-adrenoblokátorov. K dispozícii ako aerosól, prášok, sirup. Vyrobené na Ukrajine, vo Francúzsku, v Indii.

Vzťahuje sa na antiastmatické lieky. Takmer okamžitý nástup účinku – 4-5 minút po aplikácii, účinok trvá 5 hodín.

Výskum a účinnosť

Má rýchly účinok, takže sa účinne používa na zastavenie záchvatov AD. Má krátke trvanie účinku, nie je vhodný na profylaxiu. Častejšie sa používa ako aerosól. Je k dispozícii vo forme sirupu a prášku.

Liek má tokolytický a bronchodilatačný účinok. V terapeutických dávkach neovplyvňuje krvný tlak ani nespôsobuje tachykardiu.

Zdroje:

 1. Dawson KP, Fergusson DM. Účinky perorálneho teofilu

 2. Perorálny a perorálny salbutamol v
  Liečba astmy. Arch Dis Child.
 3. AH, C

 4. ssold SP. Salbutamol v 80. rokoch 20. storočia. Prehodnotenie jeho c
 5. oralofilaktická účinnosť. Drogy. 1989.

Kontraindikácie

Salbutamol sa nesmie používať, ak sú zložky neznášanlivé a mladšie ako 2 roky. Je kontraindikovaný ako tokolytikum v prípadoch hroziaceho potratu, infekcie pôrodných ciest, vnútromaternicového odumretia plodu, predčasného odlúčenia placenty.

Salbutamol sa používa s opatrnosťou:

 1. Chronické CHF;

 2. myokarditída;

 3. tachyarytmia;

 4. ischémia;

 5. Tyreotoxikóza;

 6. epilepsia;

 7. Gastrointestinálna stenóza;

 8. Aortálna stenóza.

Počas tehotenstva a dojčenia sa môže liečiť pod dohľadom lekára.

Vedľajšie účinky

Pravdepodobnosť výskytu nežiaducich reakcií závisí od použitej dávky a frekvencie používania. Bežnými nežiaducimi účinkami sú bolesť hlavy, tras a tachykardia. Hypokaliémia je menej častá. Reakcie z precitlivenosti, kolaps, srdcová arytmia, záchvaty.

Dávkovanie

1 inhalácia salbutamolu je indikovaná na liečbu príznakov AD po 12. roku života a u dospelých. Dávka sa môže zvýšiť na 2 inhalácie po 200 µg. Ako preventívne opatrenie by sa mali podať 2 inhalácie pred očakávanou expozíciou alergénu a pred fyzickou aktivitou. Denná dávka by nemala prekročiť 800 µg. 200 µg 4-krát denne na udržiavaciu liečbu. Po 4 rokoch je indikovaná 1 inhalácia.

Iné dávkovanie predpisuje lekár individuálne.

Predávkovanie sa prejavuje tremorom, tachykardiou, poruchami metabolizmu. Vyžaduje lekársku starostlivosť. Liečba príznakov.

Kto je vhodný

Kto je vhodný

Salbutamol je indikovaný na záchvaty AD a chronickej obštrukčnej bronchitídy.

Náklady a analógy

Produkt

Náklady

Analóg/zástupcovia

Berodual

0,1% roztok 20 ml – od 270 Euro

Berodual H

Ipradual

Diaľnica

Salbutamol

Aerosól 12 ml – od 140 Euro

Ventolin

Astalin

Nebutamol

Salamol-Eco

Ktorý liek si vybrať?

Účinné látky v liekoch Berodual a Salbutamol sú kompatibilné, takže sa môžu predpisovať súčasne. Prvý inhalátor je najlepšie používať na systematickú profylaxiu a druhý na použitie v naliehavých prípadoch.

Salbutamol je vhodnejší na použitie. Aerosól pripravený na použitie. Inhalácia Berodualu však prinesie dlhodobejšie výsledky a môže chrániť pred ďalším útokom. Uprednostňuje sa pri dlhodobej liečbe. Berodual nie je návykový a má menší zoznam vedľajších účinkov.

Salbutamol má niekoľko liekových foriem, ktoré vám umožňujú vybrať si tú najpohodlnejšiu a najúčinnejšiu. Berodual sa používa len inhalačne.

Salbutamol a Berodual sa nemajú používať na samoliečbu. Lieky by mal predpisovať lekár na základe priebehu ochorenia a stavu pacienta.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Comments: 1
 1. Pavol

  Aký je rozdiel medzi Berodualom a Salbutamolom a ktorý z týchto liekov je účinnejší pri liečbe dýchacích problémov? Chcel by som sa dozvedieť, ktorý liek je lepší vo všeobecnosti a či existujú nejaké špecifické situácie, kedy sa odporúča použiť jeden liek pred druhým. Ďakujem vopred za informácie.

  Odpovedať
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: