Porovnanie Atroventu a Berodualu | Určenie najlepšieho

Inhalačné bronchodilatanciá sa pri liečbe ochorení dolných dýchacích ciest používajú už viac ako štvrťstoročie. Pneumológovia a všeobecní lekári ho predpisujú pri bronchiálnej astme, obštrukčnej bronchitíde, CHOCHP a ďalších ochoreniach. Lieky pôsobia hlavne lokálne a majú malý alebo žiadny účinok na iné orgány. Sú dobre tolerované a môžu sa používať pri dlhodobej liečbe chronických respiračných ochorení.

Spomedzi ostatných liekov si osobitnú pozornosť zaslúžia dva známe lieky – Berodual a Atrovent. Lieky vyzerajú na prvý pohľad podobne – oba pôsobia priamo na bronchiálne receptory, rozširujú lúmen priedušiek a uľahčujú dýchanie. Berodual však účinkuje pri bronchospazmoch rôzneho pôvodu – reflexných aj alergických. Zmierňuje prieduškovú astmu spôsobenú alergénmi (peľ rastlín, zvieracie chlpy atď.).). Atrovent to nedokáže. Zmierňuje len reflexný spazmus priedušiek, neovplyvňuje vznik alergickej reakcie, a preto sa používa najmä pri chronickej obštrukčnej bronchitíde.

V tomto článku ukážeme podobnosti liekov, zdôvodníme navrhovanú schému liečby a zistíme, ako sa od seba líšia.

bronchiálna astma

Z čoho sú vyrobené?

Atrovent – jednozložkový liek. Patria do skupiny M-cholinolytikov. Účinnou látkou je ipratropiumbromid.

Berodual je kombinovaný liek. V jeho zložení sa uvádzajú dve účinné látky:

 1. ipratropiumbromid je M-cholinolytikum;

 2. fenoterol hydrobromid, b2-blokátor.

Oba lieky sa dodávajú v dvoch formách:

 1. Aerosól pripravený na inhaláciu – 0,021 m. Jedna fľaša obsahuje 200 dávok. Táto forma lieku je označená písmenom „H“ – Berodual H a Atrovent H.

 2. Inhalačný roztok – 0,025 mg. Na jeho použitie potrebujete rozprašovač.

Rozdiel medzi Antroventom a Berodualom je spôsobený liečivými látkami, ktoré obsahujú.

Ako fungujú?

Odborníci v našom časopise preštudovali návody na jednotlivé lieky, preskúmali lekársku literatúru a zistili, ako inhalačné bronchodilatanciá fungujú.

Berodual

Berodual

Účinok viaczložkového Berodualu je spôsobený jeho zložkami. Ipratropiumbromid má anticholinergný účinok. Je kompetitívnym antagonistom kľúčového mediátora parasympatického nervového systému acetylcholínu. Liek inhibuje jeho uvoľňovanie, blokuje receptory umiestnené na stenách priedušiek a zabraňuje ich zúženiu.

Znie to zložito, ale na fungovaní systému Berodual nie je nič fantastické. Ipratropiumbromid inhibuje reflexnú odpoveď blúdivého nervu na rôzne podnety, ako je cigaretový dym, studený vzduch atď. V prirodzenom prostredí dostáva blúdivý nerv signál a prenáša ho do priedušiek, ktoré sa sťahujú, čo spôsobuje dýchavičnosť a pocit dusenia. Ipratropiumbromid zabraňuje reakcii parasympatického nervového systému – pacient sa teda nedusí, ani keď je vystavený mrazivému vzduchu alebo keď je v blízkosti fajčiara.

Ďalšia zložka lieku Berodual, fenoterol, blokuje signál z b2 receptorov. Zabraňuje bronchospazmu spôsobenému iným podnetom – uvoľnením histamínu. K zvýšenej produkcii histamínu dochádza v reakcii na alergén (rastlinný peľ, zvieracia srsť, domáci prach). Fenoterol inhibuje syntézu histamínu a iných zápalových mediátorov a zabraňuje bronchiálnemu spazmu.

Berodual je dobre známy farmakológom a všeobecným lekárom. Bolo to predmetom mnohých vedeckých prác, ktoré potvrdzujú, že liek skutočne plní svoju úlohu. Výrazne zlepšuje stav pacienta do 15 minút po požití. Maximálny účinok sa dostaví po 1-2 hodinách a trvá až 6 hodín. Pri používaní prípravku mizne bronchospazmus, mizne dusenie a dýchavičnosť. Vďaka tomu je Berodual liekom prvej pomoci pri akútnych záchvatoch bronchospazmu.

Liek je rovnako účinný, keď sa používa v akejkoľvek forme. Jediným rozdielom je rýchlosť účinku lieku. Klinické štúdie preukázali, že Berodual podávaný prostredníctvom rozprašovača rýchlejšie rozširuje priedušky. Preto je pri liečbe ťažkých astmatických záchvatov lepšie používať rozprašovač. Mierne až stredne závažné záchvaty sa môžu liečiť aerosólom.

Atrovent

Atrovent

Zložky lieku Berodual sú dostupné samostatne ako samostatné lieky – Berotec a Atrovent. Tá je dnes uvedená v našej recenzii. Obsahuje iba ipratropiumbromid. Tlmí reflexnú aktivitu blúdivého nervu a zabraňuje reakcii priedušiek na vonkajšie podnety – studený vzduch, prach, cigaretový dym. Nedokáže si však poradiť s bronchospazmom spôsobeným alergickou reakciou, preto je jeho použitie v pneumologickej praxi obmedzené.

Atrovent je rýchlo pôsobiaci liek. Účinok začína po 15 minútach, maximum dosahuje po jednej hodine a trvá až 6 hodín. Tým sa Atrovent podobá Berodualu. Vedecké štúdie ukázali, že účinok lieku sa rozvíja rýchlejšie, ak sa podáva prostredníctvom rozprašovača vo forme jemných častíc.

Ktorý liek je účinnejší??

Kombinácia Berodual je jednoznačne lepšia ako Atrovent. Má jednu jasnú výhodu – zameriava sa na rôzne mechanizmy bronchospazmu. Berodual potláča reflexné a alergické reakcie, zatiaľ čo Atrovent ovplyvňuje len reflexy blúdivého nervu. Účinnosť kombinovaného lieku bola potvrdená klinickými skúškami:

Randomizovanej, dvojito zaslepenej, placebom kontrolovanej štúdie sa zúčastnilo 47 detí s bronchiálnou astmou. Monitorovacia štúdia ukázala, že kombinácia ipratropia a fenoterolu lepšie pôsobí proti bronchospazmu. V žiadnej zo skupín neboli zaznamenané klinicky významné nežiaduce reakcie.

Ďalšej štúdie sa zúčastnilo 59 dospievajúcich s miernou astmou. Berodual je opäť preukázateľne účinnejší.

Jeho bronchodilatačný účinok bol zaznamenaný aj pri liečbe dospelých pacientov. Najlepšie výsledky sa dosiahli pri kombinácii liekov.

Empirické dôkazy: Berodual lepšie kontroluje bronchospazmus. To však neznamená, že by sme mali zabudnúť na Atrovent. Fenoterol sa používa v pneumológii. Keď je to užitočné – čítajte viac.

Keď je predpísaný?

predpis

Podľa návodu na použitie sú oba lieky indikované na tieto stavy:

 1. bronchiálna astma;

 2. Chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP);

 3. Obštrukčná bronchitída s pľúcnym emfyzémom alebo bez neho.

V praxi sa Berodual častejšie predpisuje pri liečbe bronchiálnej astmy – keď je potrebné potlačiť alergickú reakciu. Používa sa pri pohotovostnej liečbe, pomáha rýchlo zmierniť záchvaty a uľahčuje dýchanie. Berodual sa môže používať pri obštrukčnej bronchitíde.

Atrovent sa častejšie predpisuje pri CHOCHP – kde nie je prítomná alergická zložka bronchospazmu. Používa sa aj pri obštrukčnej bronchitíde s emfyzémom

Farmakologické štúdie naznačujú, že Berodual sa môže predpisovať aj pri CHOCHP, ale nie vždy je to opodstatnené. Kombinovaný liek spôsobuje častejšie nežiaduce reakcie a nie vždy je dobre tolerovaný. Riziko je obzvlášť vysoké u ľudí vo veku nad 40 rokov – a vtedy sa CHOCHP zvyčajne diagnostikuje. Ak je možné vystačiť si s jednozložkovým liekom – malo by sa to urobiť.

Ako sa toleruje?

vedľajšie účinky

Vedľajšie účinky liekov súvisia s ich zložkami. Lepšie tolerovaný Atrovent – je tu len jedna účinná látka. Počas liečby sa môžu vyskytnúť nežiaduce reakcie:

 1. bolesť hlavy;

 2. sucho v ústach;

 3. nevoľnosť;

 4. kašľanie;

 5. retencia moču (zriedkavé a len u pacientov s obštrukciou močových ciest spôsobenou kameňom alebo nádorom);

 6. alergická reakcia.

Nevhodné pre tehotenstvo v prvom trimestri. Liek je možné použiť aj po 14. týždni, ak sú očakávané účinky väčšie ako pravdepodobné riziko pre plod. nepredpisuje sa pri dojčení, u detí mladších ako 6 rokov.

V prípade Berodualu sú nežiaduce reakcie častejšie. Nežiaduce účinky ipratropia sú rovnaké – bolesť hlavy, sucho v ústach a nevoľnosť. Fenoterol je hlavným zdrojom nepohodlia. Vyvoláva:

 1. Nadmerné vzrušenie, nervozita;

 2. strata pamäti;

 3. závraty;

 4. chvenie rúk;

 5. zvýšený vnútroočný tlak;

 6. palpitácie;

 7. arytmia;

 8. arteriálna hypertenzia;

 9. ischémia myokardu;

 10. Zvracanie, hnačka alebo zápcha.

Berodulat je kontraindikovaný pri poruchách srdcového rytmu, v prvom trimestri tehotenstva a počas dojčenia. S opatrnosťou sa predpisuje pri ochoreniach srdca, cukrovke, močových kameňoch.

Dôležité si zapamätať: Berodual a Atrovent môžu spôsobiť paradoxný bronchospazmus. Ak sa tento stav vyvinie, liek treba okamžite prestať podávať a zavolať záchranku.

Závery

Zhrnutie:

 1. Berodual a Atrovent sa používajú v rovnakej oblasti – terapia a pneumológia. Rozširuje priedušky, zmierňuje záchvat dusenia a uľahčuje dýchanie.

 2. Berodual je viaczložkový liek. Ovplyvňuje všetky mechanizmy bronchospazmu – alergický a reflexný. Predpisuje sa najmä na bronchiálnu astmu. Atrovent sa používa na liečbu nealergickej bronchiálnej obštrukcie – pri CHOCHP.

Oba lieky sú dobre znášané, ale Berodual má väčšiu pravdepodobnosť, že spôsobí nežiaduce reakcie. jeho použitie je obmedzené u ľudí s ochorením srdca a ciev.

Pri výbere lieku sa určite poraďte so svojím lekárom. Sme si vedomí, že na liečbu akútneho záchvatu sa používajú rôzne lieky, ktoré by mal predpísať odborník. Pri samotnom používaní lieku prísne dodržiavajte pokyny. Ak do 10-15 minút nedôjde k žiadnemu účinku liečby – zavolajte sanitku.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: