Porovnanie indapamidu a Arifon Retard | Určenie najlepšieho

Indapamid a Arifon Retard – analógy, krátkodobá a celoživotná liečba AH. Na porovnanie účinnosti a bezpečnosti týchto liekov bolo vykonaných niekoľko štúdií. Rozdelili sme ich a zistili, ktoré sú najlepšie a prečo.

Arteriálna hypertenzia

Indapamid

Výhody

Nevýhody

Významný hypotenzný účinok

Základný liek na monoterapiu, ktorý si vyžaduje súbežné predpisovanie iných liekov

Pôsobí 24 hodín bez výraznej zmeny intenzity moču

Nevhodné pre deti

Nepoužíva sa ako protizápalový liek v tehotenstve

Arifon Retard

Výhody

Nevýhody

Kontrolované uvoľňovanie

Ďalšie kontraindikácie

Jeden z najúčinnejších pre AH

Vyššia pravdepodobnosť výskytu nežiaducich reakcií

Dlhšie pôsobenie, viac ako 30 hodín pôsobenia

Prísne kontraindikované v tehotenstve a v pediatrickej praxi

Jednoduché užívanie

Používa sa na celoživotnú liečbu

Opis indapamidu

INDAPAMID

Indapamid je tabletový výrobok viacerých značiek. Na základe účinnej látky s rovnakým názvom, indapamidu. Hlavným použitím lieku je zníženie krvného tlaku.

Indapamid je hypotenzívum a diuretikum. Ako liek na AH, vysoký krvný tlak. Vzťahuje sa na tiazidové diuretikum. Znižuje tlak bez výrazného ovplyvnenia výdaja moču. Má predĺžený účinok, účinný pri pravidelnej hemodialýze. Nemá vplyv na metabolizmus lipidov a sacharidov.

Liek sa úspešne používa na liečbu edémov spôsobených nedostatočnosťou myokardu. Maximálny účinok pri 2,5 mg. Je závislý od dávky.

Kontraindikácie

Indapamid má málo kontraindikácií, ale všetky sú závažné. Hypotenzívny liek sa nesmie používať pri ťažkých ochoreniach obličiek a hepatobiliárneho systému, pri dne, poruchách funkcie mozgu, zníženej hladine draslíka. Je kontraindikovaný spolu s liekmi na Q-T interval.

Počas tehotenstva sa liek nepredpisuje. Používanie indapamidu vyvoláva nedostatočný prietok krvi, čo vedie k rozvoju hypotrofie.

Nežiaduce účinky

Nežiaduce vedľajšie príznaky používania indapamidu môžu byť pomerne závažné. často spôsobuje bolesti hlavy, bolesť svalov, slabosť.

Možné sú nasledujúce nežiaduce reakcie:

 1. Vertigo;

 2. anémia;

 3. Agranulocytóza;

 4. parestézie;

 5. leukopénia;

 6. prudký pokles tlaku;

 7. porucha srdcovej frekvencie;

 8. hypokaliémia;

 9. Zvýšená hladina močoviny;

 10. acidóza;

 11. dehydratácia;

 12. Hyperkalciémia;.

Príležitostne boli hlásené skúsenosti s dyspepsiou. U pacientov sa môže vyskytnúť nevoľnosť, nepravidelná stolica, porucha funkcie pečene. V prípade alergie na liek sa objavuje makulopapulárna vyrážka, purpura, systémový lupus erythematosus.

Dávkovanie

1 tableta/deň. Odporúča sa užívať ráno. Viac liekov nezníži krvný tlak, ale má silnejší diuretický účinok.

Intoxikácia nastáva, ak sa dávka výrazne zvýši, od 40 mg lieku. Objavujú sa príznaky ako ospalosť, anúria, oligúria, polyúria. Je narušená rovnováha vody a elektrolytov, ktorá by sa mala v prvom rade obnoviť. Rehydratácia sa podáva. Pacienti by mali byť liečení ako hospitalizovaní.

Kto je vhodný

Indapamid predpisuje lekár na liečbu AH.

Popis Arifon Retard

Arifon-retard

Diuretikum Arifon Retard je dostupné vo forme tabliet. Vyrába ho len jedna spoločnosť vo Francúzsku, ktorá má zastúpenie v Rusku.

Účinnou látkou je indapamid. Štúdie preukázali trvalý účinok počas jedného dňa alebo dlhšie bez výrazného diuretického účinku. Antihypertenzný účinok spojený so zlepšením hlavných tepien.

Pravidelné užívanie indapamidu znižuje hypertrofiu ľavej komory. Dlhodobé štúdie preukázali, že tento liek nemá žiadny vplyv na metabolizmus lipidov, hladinu cholesterolu, metabolizmus sacharidov.

Kontraindikácie

Arifon by sa nemal používať, ak:

 1. Precitlivenosť na účinnú a pomocnú látku;

 2. hypokaliémia;

 3. encefalopatia;

 4. Významné zlyhanie obličiek.

Obsahuje laktózu, čo by sa malo zvážiť, ak je neznášanlivý. Používa sa opatrne v kombinácii s látkami ovplyvňujúcimi kardiovaskulárny systém. Diabetes, zvýšená močovina, hyperparatyreóza sú relatívne kontraindikácie. Liečba sa potom môže vykonávať pod dohľadom lekára.

Vzhľadom na nedostatok informácií o používaní v pediatrii nie je indikovaný pred 18. rokom života, s niektorými výnimkami, keď očakávaný prínos prevažuje nad rizikami liečby.

Diuretiká sú výnimočne predpísané počas tehotenstva. Lieky s indapamidom by sa nemali používať na liečbu edémov počas tehotenstva plodu. Na tento účel sa vyberajú bezpečnejšie lieky. Diuretiká môžu spôsobiť abnormality plodu, fetoplacentárnu insuficienciu. Neodporúča sa pre dojčiace matky.

Nežiaduce účinky

Mnohé príznaky sú závislé od dávky. Je dobre znášaný pri dodržiavaní dávky, zriedkavo spôsobuje nežiaduce reakcie.

U niektorých pacientov sa môže vyskytnúť slabosť, tachykardia, nepríjemné príznaky spojené s poklesom krvného tlaku. Vždy by sa mal nahlásiť lekárovi.

Dávkovanie

Užíva sa ako 1 tableta lieku Arifon denne. Nie je potrebné zvyšovať dávku – nezvyšuje to antihypertenzný účinok.

Pri predávkovaní je otrava spôsobená najmä poruchou vodno-elektrolytovej rovnováhy. Podávaný výplach žalúdka s enterosorbentom.

Vhodné pre koho

Jedinou indikáciou pre Arifon je podľa lieku AH.

Výskum

Profesor Negoda S.. spolu s tímom vedcov uskutočnili porovnávacie štúdie účinnosti liekov Arifon a Indapamid.

Zistilo sa, že Arifon:

 1. Účinnejšie znižuje tlak o 9 mm.rt.st.;

 2. Znižuje pulzný tlak o 33 %, zatiaľ čo indapamid znižuje pulzný tlak o 12,7 %;

 3. nemá žiadny vplyv na draslík, zatiaľ čo indapamid zvyšuje vylučovanie draslíka o 16 %;

 4. Poskytuje dennú kontrolu krvného tlaku.

Výskum

V roku 2010 bol dokončený program ORIGINAL. Účinnosť prechodu pacientov z indapamidu na Arifon. Táto rozsiahla štúdia zahŕňajúca 1 319 pacientov tiež preukázala výhodu Arifonu oproti jeho analógom. Jedinou nevýhodou lieku Arifon v porovnaní s liekmi bola jeho vysoká cena.

Zdroje:

 1. „Hodnotenie účinnosti prechodu z generického indapamidu na Arifon Retard u pacientov s AH“. Pôvodný program. 2010.

 2. „Kombinovaná antihypertenzná liečba: sú všetky kombinácie rovnako užitočné??“ Negoda C.. 2007.

Náklady a analógy

Liečivo

Cena

Náhradníci

Indapamid

2,5 mg #30 – od 90 Euro

Indapamid

Vazopamid

Indatense

Indiur

Lorvas

Softenzif

Chemopamid

Arifon Retard

1,5 mg #30 – od 340 Euro

Čo je lepšie na liečbu AH

Arifon Retard má hydrofilnú matricu, ktorá umožňuje pomalé uvoľňovanie účinnej látky. Poskytuje dlhodobý účinok – od 24 hodín. Niektoré štúdie tiež zistili, že je veľmi účinný pri znižovaní krvného tlaku. Je miernejší, s miernym diuretickým účinkom.

Arifon sa môže používať v situáciách, keď je indapamid kontraindikovaný, ale s opatrnosťou, a to pri cukrovke, poruche mozgovej cirkulácie.

Indapamid je vhodný pre mladých ľudí so zriedkavými výkyvmi krvného tlaku. Pri sklone k alergii, ochoreniach s chronickým priebehom je lepšie zvoliť Arifon.

Indapamid je lacná a účinná liečba ťažkých záchvatov AH. Arifon je drahší a silnejší analóg, ktorý je lepšie používať na dlhodobú liečbu. Môže byť predpísaný ako celoživotný liek.

Arifon je v mnohých ohľadoch lepší ako indapamid. Takmer jedinou nevýhodou prvého je vysoká cena. Indapamid Retard s riadeným uvoľňovaním je však lepší ako bežný indapamid a lacnejší ako Arifon Retard.

Indapamid aj Arifon sú dostupné na lekársky predpis. Samoliečba týmito liekmi nie je vhodná. Na predpísanie antihypertenzíva vás musí vidieť lekár.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: