Porovnanie Lavacolu a Fortransu | Ktorý je lepší

Kolonoskopia je endoskopické vyšetrenie hrubého čreva. Lekár potom vyšetrí vnútro hrubého čreva, aby zistil, či sa v ňom nenachádzajú vredy, polypy, nádory alebo iné ochorenia. Kolonoskopia je hlavnou metódou diagnostiky ochorení hrubého čreva. Bez vyšetrenia niekedy nie je možné stanoviť diagnózu a predpísať liečbu.

Príprava na kolonoskopiu sa začína tri dni pred zákrokom. Zahŕňa čistenie čriev pomocou liekov. Je dôležité, aby sa v črevnom lúmene nenachádzali žiadne fekálie, inak bude vyšetrenie neinformatívne. Predpisuje lieky s laxatívnym účinkom. Vyčistí hrubé črevo, zbaví ho všetkých nečistôt a pripraví pacienta na kolonoskopiu.

Fortrans a Lavacol sú preháňadlá, ktoré sa používajú na čistenie čriev. Sú si podobné zložením a zložením, ale líšia sa spôsobom podávania. Fortras je francúzsky, originálny, klinicky testovaný liek. Lavacol je Slovenská generikum, vytvorený tak, aby sa podobal originálu, ale nie je úplne reprodukovať. V tomto článku si prečítajte o ďalších rozdieloch medzi liekmi a o tom, ktorý kolonoskopický prípravok je najvhodnejší pre vaše hrubé črevo.

kolonoskopia

Požiadavky na prípravky používané pri kolonoskopii

Dňa 15. mája 2012 boli na 14. medzinárodnom slovansko-baltskom vedeckom fóre oznámené požiadavky na lieky používané pri kolonoskopii:

 1. Jednoduchosť používania. Pacienti môžu liek užívať sami alebo s minimálnou pomocou zdravotníckeho personálu. Nie sú potrebné žiadne špeciálne zariadenia alebo vybavenie, nie je potrebná hospitalizácia.

 2. Kratšie trvanie používania. Príprava pomocou liekov by nemala trvať dlhšie ako jeden deň.

 3. Bezpečnosť. Nemali by zhoršovať ochorenie, narúšať funkciu čriev alebo spôsobovať závažné vedľajšie účinky v iných orgánoch.

 4. Informatívny. Lieky by nemali skresľovať kolonoskopický obraz a rušiť vyšetrenie.

 5. Účinnosť. Prípravky by mali kvalitne očistiť črevá a pripraviť ich na zákrok.

 6. Dostupnosť. Lieky by mali byť lacné, aby si každý pacient mohol dovoliť kvalitnú prípravu na vyšetrenie.

Lavacol spĺňa všetky uvedené požiadavky, Fortrans nespĺňa posledný bod. Francúzsky výrobok stojí dvakrát viac ako Slovenská. Cena je často rozhodujúcim faktorom pri výbere kolonoskopických preparátov. Zistíme však, či sa oplatí ušetriť peniaze.

Zloženie a formulácia: Existujú nejaké rozdiely?

Lavacol a Fortrans patria do rovnakej skupiny liekov. Sú to osmotické preháňadlá určené na čistenie čriev od stolice. Obsahujú jednu účinnú látku – makrogol (polyetylénglykol). Oba produkty sú k dispozícii vo forme prášku. Prášok sa rozpustí vo vode a užíva sa perorálne. Jediný rozdiel je v dávkovaní:

 1. Lavacol 12 g.

 2. Fortrans 64 g.

Fortranse je pôvodný produkt. Vyrába sa vo Francúzsku a dováža sa do Ruska, čo vysvetľuje jeho pomerne vysokú cenu – 500 Euro. Lavacol – generikum: liek podobný zložením originálu, ale s inou technológiou výroby. Jeho cena je nižšia – 200-250 Euro.

Teoreticky by sa generikum nemalo výrazne líšiť od originálu, pretože účinná látka v ich zložení je rovnaká. V praxi sa produkty líšia od seba vďaka rozdielnej technológii a zvyčajne je originál účinnejší a bezpečnejší.

Ako generický liek čistí črevá?

Ako lieky čistia hrubé črevo

Oba lieky obsahujú makrogol a majú podobné účinky na telo. Osmotické laxatíva sú lineárne polyméry s vysokou molekulovou hmotnosťou. Makrogol drží molekuly vody pomocou vodíkových väzieb a má tento účinok:

 1. Zvyšuje osmotický tlak;

 2. Zvyšuje objem tekutiny v črevnom lúmene;

 3. Zvyšuje peristaltiku hrubého čreva;

 4. Zvyšuje objem chýmusu – obsahu čreva;

 5. zabraňuje strate elektrolytov vo výkaloch;

 6. Obnovuje prirodzený evakuačný reflex črevného obsahu.

To všetko vedie k zvýšenej frekvencii vyprázdňovania a rýchlej evakuácii črevného obsahu. Otvor hrubého čreva sa vyčistí od stolice a je k dispozícii na endoskopické vyšetrenie. Lekár môže teraz zaviesť kolonoskop a skontrolovať celý povrch orgánu bez toho, aby mu unikli akékoľvek patologické zmeny na sliznici.

Makrogol sa neabsorbuje v črevnom lúmene a nedostáva sa do krvného obehu. Z tela sa úplne vylúči počas defekácie.

Hodnotenie prípravkov

Makrogol pod rôznymi obchodnými názvami sa už dlho používa v klinickej praxi. V Slovenskojazyčnej literatúre je veľa recenzií o jeho použití pri príprave na kolonoskopiu a chirurgický zákrok. V jednom z článkov autori porovnávajú Fortrans a Lavacol. Dospeli k záveru, že:

 1. Fortrans a Lavacol obsahujú makrogol, ktorý je považovaný za zlatý štandard prípravy na kolonoskopiu.

 2. Ich účinky sú podobné: oba zabezpečujú správne čistenie čriev a zvyšujú účinnosť liečby.

 3. Lavacol sa lepšie znáša – na rozdiel od lieku Fortrans nemá sladkú chuť. Výskumníci upozorňujú, že sladká chuť lieku často vedie k nežiaducim reakciám, ako je nevoľnosť a vracanie.

Ďalšia štúdia prezentovaná na Medzinárodnom vedeckom fóre tiež dokazuje účinnosť Lavacolu a Fortransu. Autori správy zdôrazňujú, že oba produkty sú v porovnaní s inými preháňadlami priaznivé.

Režim používania

Návod na použitie

V týchto situáciách sa predpisuje Lavacol a Fortrans:

 1. Príprava na endoskopiu a röntgen hrubého čreva;

 2. Príprava na operáciu čriev;

 3. Asymptomatická liečba zápchy.

Plán predpisovania sa líši, ak sa pripravujete na kolonoskopiu:

 1. Fortrans sa predpisuje v množstve 1 liter hotového roztoku na 15 – 20 kg telesnej hmotnosti (v priemere 3 – 4 litre). Obsah jedného vrecka rozpustite v 1 litri vody.

 2. Lavacol sa vypočíta podľa rovnakého režimu. Obsah jedného vrecúška by sa mal rozpustiť v 250 ml vody.

 3. Ak je kolonoskopia naplánovaná na ráno pred 12. hodinou, zvolený prípravok by sa mal užiť celý deň predtým. Vyhnite sa vypitiu všetkých 4 litrov tekutín naraz. Vypočítané množstvo lieku sa má užívať v intervaloch 15-20 minút počas 4-5 hodín. Odporúčaný čas požitia preháňadla je 17-22 hodín.

 4. Ak je kolonoskopia naplánovaná na popoludnie, celá dávka by sa mala rozdeliť na dve časti. Polovicu užite večer o 19-22 hodinách, polovicu ráno o 6-9 hodinách. Prestaňte užívať lieky 4 hodiny pred zákrokom.

Dôležité vedieť: V rámci prípravy na kolonoskopiu môžete jesť len tekutú stravu a len do 22 hodín po užití preháňadla.

Fortrans obsahuje sacharinát sodný a má mierne sladkú chuť. Mnohí pacienti ju považujú za príliš agresívnu a nemôžu prijať 3-4 litre tekutiny. Lavacol je ľahšie tolerovaný – nemá špecifickú chuť.

Preventívne vyhlásenia

Na oba lieky sa môžu vyskytnúť nežiaduce reakcie:

 1. Gastrointestinálne: ťažoba v bruchu, nevoľnosť, vracanie, inkontinencia stolice, plynatosť;

 2. alergické reakcie.

 3. Fortrans a Lavacol sa na tieto stavy nepredpisujú:

 4. Precitlivenosť na makrocieľ;

 5. chronické zlyhanie srdca;

 6. Dehydratácia (odvodnenie);

 7. žalúdočný vred;

 8. závažné zápalové ochorenie čriev;

 9. črevná obštrukcia.

Bezpečnostné opatrenia

Špeciálne pokyny:

 1. V tehotenstve a laktácii sa makrogol predpisuje s opatrnosťou.

 2. Fortrans je vhodný pre dospievajúcich od 15 rokov; Lavacol až od 18 rokov.

Nadmerné dávkovanie vedie k silnej hnačke, ktorá sa po 24-48 hodinách sama vylieči.

Závery

Zhrnutie:

 1. Fortrans a Lavacol sú preháňadlá. Obsahujú rovnakú účinnú látku (makrogol) a používajú sa pri príprave hrubého čreva na kolonoskopiu, ako aj pri zápche. Liečivo uvoľňuje lúmen čreva a umožňuje správne endoskopické vyšetrenie.

 2. Fortrans je pôvodný liek, Lavacol je generikum. Pôvodný výrobok je drahší, ale mnohí endoskopisti sa zhodujú, že je účinnejší. Lavacol je lacnejší a pacienti ho lepšie znášajú, pretože nemá nepríjemnú sladkú príchuť.

 3. Frekvencia nežiaducich reakcií je pri oboch liekoch rovnaká. Oba lieky sa používajú opatrne pri chronickej patológii srdca a tráviaceho traktu, u tehotných a dojčiacich žien.

 4. Fortrans je určený pre dospievajúcich od 15 rokov, Lavacol len pre dospelých od 18 rokov.

Príprava na kolonoskopiu zahŕňa viac než len užívanie liekov. Tri dni pred liečbou by mal pacient dodržiavať diétu – vylúčiť z jedálnička všetku zeleninu okrem zemiakov, čerstvé a sušené ovocie a bobuľoviny, zeleninu a obilné výrobky. Odporúča sa viac tekutín – čistá voda bez plynu, slabý čaj. Len tak sa dosiahne dobré vyčistenie hrubého čreva a zabezpečí sa účinnosť kolonoskopie.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: