Porovnanie eliptických a bežeckých pásov | Ktorý je lepší?

Pri výbere trénera na chudnutie alebo len na zdravý životný štýl je veľmi dôležité určiť svoje priority a typ zariadenia. Koniec koncov, sotva by niekto používal činky na budovanie vyrysovaných brušných svalov alebo činku na „tvarovanie“ lýtok. Podobne eliptický a bežecký pás, hoci sú podobné, majú veľmi odlišné účely.

Samozrejme, obe posilňovacie zariadenia vám pomôžu schudnúť, spevniť svaly a dokonca zlepšiť kardiovaskulárne zdravie. Robia to však úplne odlišnými spôsobmi, takže primárny účinok je iný. Čo je lepšie, eliptický alebo bežecký pás?.

Ako funguje eliptický trenažér

eliptické stroje

Eliptický trenažér je zariadenie na stimuláciu svalových skupín celého tela. Eliptické trenažéry v podstate simulujú rýchlu chôdzu, ale ohýbajú kolená vyššie ako zvyčajne a kontrahujú spodné svalové skupiny na zadku.

Používanie eliptického trenažéra aktivuje aj svaly hornej časti tela (ruky a chrbát). Sú tiež namáhané, hoci nie tak veľmi ako na špecializovaných strojoch. „Napumpuje“ všetky svaly naraz, takže pohybový aparát sa rozvíja rovnomerne.

Eliptický trenažér má oproti iným posilňovacím strojom dve kľúčové výhody – nízku záťaž kĺbov a „obojstrannosť“.

Nízky dopad na kĺby vďaka absencii prudkých, skákavých pohybov. Koniec koncov, simuluje chôdzu a nevyžaduje si ani odstránenie rúk a nôh z eliptického trenažéra. Vďaka tomu je cvičenie príjemné a menej namáhavé. Okrem toho je eliptický trenažér vhodný pre ľudí s určitými chronickými ochoreniami pohybového aparátu.

Možnosť „reverzácie“ je pre tento typ cvičenca jedinečná. Reverzné pohyby aktivujú aj svalové skupiny, ktoré pri bežnej fyzickej aktivite zostávajú neaktívne. Napr. dolný gluteus maximus. Eliptický trenažér sa preto často volí na „tvarovanie postavy“.

Výhody

 • Príjemný tréning s minimálnym dopadom na svaly a kĺby, ktorý je zároveň veľmi účinný;

 • Precvičovanie dolnej aj hornej časti tela súčasne;

 • Človek môže chudnúť rovnomerne, čo je dôležité najmä pri používaní prístroja na chudnutie.

Nevýhody

 • Nedostatok dynamiky. Väčšina cvičení je plynulá, s nízkou záťažou, bez „zaťaženia“. Samotný eliptický trenažér nemusí mať žiadnu reguláciu intenzity alebo rýchlosti;

 • Nižšie spaľovanie kalórií ako na bežiacom páse (500-700 kcal za hodinu);

 • Malá rozmanitosť funkcií a vlastností.

Kedy je eliptický trenažér obzvlášť prospešný

Eliptický trenažér je univerzálny. Najväčší prínos a praktickosť však vykazuje v nasledujúcich prípadoch:

 1. Modelovanie ideálneho tvaru hýždí (len na modeloch s opačným krokom);

 2. Nedostatok zábavy na iných fitnes zariadeniach;

 3. nepripravenosť na zvýšenú fyzickú námahu;

 4. Túžba jednoducho si udržať kondíciu;

 5. Akékoľvek ochorenie pohybového aparátu, ktoré neumožňuje tréning so záťažou alebo nárazový tréning.

Ako účinný je eliptický trenažér pri chudnutí??

Priemerné spaľovanie kalórií na eliptickom trenažéri je 500-700 kcal za hodinu. Nie je to veľa – aby ste sa „dostali na nulu“ bez diéty a kontroly stravy, musíte stráviť na eliptickom trenažéri až 3-4 hodiny denne, v závislosti od fyzickej aktivity.

Poznámka. Čas cvičenia je založený na spotrebe 2000 kcal a fyzickej aktivite. Takže povedzme, že ste za jeden deň zjedli dve veľké pizze a vôbec ste nevstali z postele, na dosiahnutie nuly sú potrebné 4 hodiny tréningu. Keď sa dostanete na nulu kcal a musíte dochádzať do práce, trvá pol hodiny, kým sa dostanete späť na nulu. Kľúčom k úspechu je výpočet spálených a spotrebovaných kalórií počas každodenných aktivít.

Na eliptickom trenažéri však pracujú všetky svalové skupiny, takže chudnete rovnomerne a nemáte opuchnutú alebo ovisnutú pokožku. Okrem toho modely s oporou chrbta dokážu lepšie ako akékoľvek iné fitnes zariadenie vymodelovať ideálny tvar hýždí. Oceňujú ho muži aj ženy.

Eliptický trenažér je okrem iného menej rizikový pre bežcov s nadváhou. Chýbajúce nárazy a účinky zaťaženia vám pomôžu schudnúť bez poškodenia svalov, šliach a chrupaviek na nohách.

Na čo sa zamerať pri výbere eliptického trenažéra??

Ak si plánujete kúpiť takýto cvičebný stroj domov, mali by ste si vybrať nasledujúce modely:

 1. S funkciou spätného chodu. Toto je hlavný a jedinečný prvok eliptického trenažéra, žiadny iný trenažér to nedokáže;

 2. Nastaviteľná intenzita. To vám pomôže cviky postupne sťažovať, čo vám pomôže nielen schudnúť a viesť zdravší životný štýl, ale aj „napumpovať“ svaly.

Pred kúpou je tiež vhodné zacvičiť si v posilňovni a pochopiť, či je tento typ stroja vhodný alebo nie.

Ľudia s tachykardiou, angínou pektoris alebo inými vážnymi kardiovaskulárnymi problémami by nemali používať eliptický trenažér.

Ako funguje bežecký pás

bežecký pás

Bežecký pás – zariadenie na behanie v pohodlí vášho bytu. Alebo z posilňovne. Hlavnou vecou je, že beh na eliptickom trenažéri je presnou kópiou behu, ktorý sa už dlho považuje za jednu z najúčinnejších foriem cvičenia.

Je ťažké vymenovať všetky výhody behu. Precvičuje svaly, buduje vytrvalosť, napomáha formovaniu postavy a chudnutiu, má pozitívny vplyv na kardiovaskulárny systém a dýchací aparát. Okrem toho beh odbúrava stres a zlepšuje náladu.

A samozrejme, bežecké pásy to všetko zvládnu.

Kľúčovými výhodami bežeckých pásov sú vysoká nosnosť a rozsiahla funkčnosť špičkových modelov.

Bežecké pásy sú kardio stroje. To znamená, že zlepšujú nielen funkciu svalov, ale aj kardiovaskulárnu funkciu. A akékoľvek kardio cvičenie znamená vysokú záťaž. Presnejšie, za hodinu na bežiacom páse sa môže spáliť 600-800 kcal. Vďaka tomu je aj krátky tréning intenzívny a účinný.

A aby ste si mohli tréning skvalitniť alebo prispôsobiť, špičkové modely ponúkajú viac funkcií. Takže sú naladení:

 1. Rýchlosť čepele (od pomalej chôdze až po rýchly beh s plynulým zvyšovaním alebo prerušovaným kolísaním);

 2. sklon. Niektoré modely dokážu zdvihnúť tyč až o 20-30 stupňov, čím vytvárajú efekt behu do kopca. A samozrejme, vedie to aj k zvýšeniu námahy a spaľovaniu kalórií.

Takýmito funkciami sa však môžu pochváliť len relatívne lacné elektronické modely. Na druhej strane, mechanický bežecký pás je jednoducho bežecký pás na valcoch, takže rýchlosť si musíte nastaviť sami jednoduchým zvýšením alebo znížením tempa.

Nevýhody

 • Vysoká účinnosť spaľovania kalórií až do 800 kcal za hodinu. Takže na to, aby sme sa dostali na nulu, by bolo potrebných až 2.5 hodín cvičenia denne, v závislosti od stravy a námahy;

 • Kardio efekt. Tento stroj sa môže používať na zlepšenie kardiovaskulárnej a respiračnej kondície;

 • Vynikajúci tréning pre brušné a stehenné svaly;

 • Úprava intenzity cvičenia – uhol sklonu, rýchlosť behu alebo chôdze atď.

Nevýhody

 • Zmena motorických zručností. Dĺžka a typ kroku na bežeckom páse sa líši od chôdze na ulici. V závažných prípadoch sa môže zmeniť držanie tela;

 • Vysoká záťaž na členok, chrbticu a kolenné kĺby. „Vplyv „prenášania váhy“ a náhlych trhavých pohybov počas cvičenia môže netrénovanému športovcovi spôsobiť zranenie. Okrem toho beh na bežiacom páse nie je vhodný pre ľudí so slabými kĺbmi, napr. s artritídou;

 • Slabé zaťaženie ramenného pletenca a svalov ramien. Bežecký pás nie je univerzálne fitnes zariadenie. Paže, ramená a chrbát je potrebné precvičovať samostatne.

Ako účinný je bežecký pás na chudnutie??

Bežecký pás je výkonný kardio stroj, ktorý zlepšuje krvný obeh (čo pomáha zbaviť sa viscerálneho tuku) a poskytuje vysokú námahu. Vzhľadom na to, že hodina cvičenia na ňom spáli 600-800 kcal alebo dokonca viac, na „prechod na nulu“ sú potrebné len 2.5-3.5 hodín kardio tréningu denne v závislosti od vášho denného tréningu.

Poznámka. Čas cvičenia je založený na spotrebe 2000 kcal a fyzickej aktivite. Povedzme, že ste za jeden deň zjedli dve veľké pizze a nevstali ste z postele, trvalo by vám 3 hodiny behu, kým by ste sa dostali na nulu. Ak ste skonzumovali menej kcal a musíte ísť do práce – potom trvá pol hodiny, kým sa „dostanete na nulu“. Hlavnou vecou je vypočítať kalórie spálené pri každodenných činnostiach.

Hlavnými oblasťami, kde sa pri cvičení na bežiacom páse spaľuje tuk, sú boky a žalúdok. Okrem toho kardio cvičenie zlepšuje krvný obeh. Pomáha zbaviť sa viscerálnych tukových zásob, ktoré sa nachádzajú na vnútorných orgánoch.

Ľudia s výraznou nadváhou (3. stupeň obezity alebo vyšší) by však nemali cvičiť na bežiacom páse. Môžu poraniť kolená a členky.

Na čo sa zamerať pri výbere bežeckého pásu?

Pri výbere bežeckého pásu by ste mali zvážiť nasledujúce funkcie:

 1. Typ. Elektronické sú lepšie ako mechanické, hoci sú menej spoľahlivé. Vo väčšine prípadov aspoň podporujú reguláciu rýchlosti;

 2. Regulácia rýchlosti. Najužitočnejšia funkcia. Pomáha zvyknúť si na bežecký pás a postupne zvyšovať intenzitu cvičenia bez toho, aby ste „naraz“ zaťažovali svaly;

 3. Nastaviteľný sklon. Užitočné, ale nie pre začínajúcich bežcov. Tieto bežky sú tiež veľmi veľké, takže sa vám nezmestia do bytu;

 4. Meranie dýchania, srdcovej frekvencie a ďalších biometrických údajov. Užitočné, ale veľmi špecifické funkcie. Vyberte len podľa potreby.

Bežecké pásy sa opäť neodporúčajú ľuďom s degeneratívnymi ochoreniami kĺbov nôh.

Čo je lepšie – eliptický alebo bežecký pás??

Porovnajte dva fitness produkty a vyberte si ten lepší.

Funkcia

Eliptický

Bežecký pás

Rozumná intenzita tréningu

Nízka. Pohodlné, príjemné a nie stresujúce

Vysoká. Nepretržité cvičenie môže byť únavné

Priemerne spálené kalórie

600 kcal/h

700 kcal za hodinu

Svalové skupiny, ktoré sa majú precvičovať

členky, boky, zadok, spodná časť chrbta, chrbát, ramená, paže

Chodidlá, členky, boky, hýžde, brucho

Dodatočný účinok

Zlepšenie dýchacieho systému

Zlepšenie dýchacej, kardiovaskulárnej a duševnej rovnováhy

Cieľová destinácia

Modelovanie tvaru, udržiavanie zdravia

Strata hmotnosti, udržiavanie zdravia, kardiovaskulárna kondícia

Základné funkcie

Simulácia krokov

Simulácia chodu

Rozšírené funkcie

Zvýšená intenzita, opačný krok

Regulácia rýchlosti, sklonu

Kontraindikácie

Niektoré kardiovaskulárne ochorenia

Niektoré degeneratívne ochorenia kĺbov

Bežecký pás je zdanlivo lepší ako eliptický trenažér v každom ohľade. Avšak! Žiadne iné fitnes zariadenie vám nepomôže modelovať tak ako eliptický trenažér. Je tiež pohodlná, príjemná a nie je namáhavá.

Dobrou voľbou je kúpa bežeckého pásu na doma a pravidelné návštevy posilňovne s eliptickým trenažérom alebo inými zariadeniami, ktoré sa zameriavajú na horné svalové skupiny trupu. Ak vás však vyčerpávajúce cvičenie nebaví, možno dáte prednosť domácemu eliptickému trenažéru a do posilňovne pôjdete na bežecký pás alebo iné fitnes zariadenie.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: