Prehľad liekov Filtrum a Polysorb

Enterosorbenty sú lieky, ktoré dokážu viazať toxíny a metabolické produkty v črevách a odstraňovať ich z tela. Adsorbenty pomáhajú pri otravách, intoxikáciách a alergiách. Môžu sa používať v každom veku, nemajú prakticky žiadne kontraindikácie a sú dobre znášané. Zahrnuté do komplexnej terapie rôznych ochorení v pediatrickej a terapeutickej praxi.

Otrava

Na farmaceutickom trhu je veľa enterosorbentov. V tomto článku sa pozrieme na dva populárne produkty, Filtrum a Polysorb. Líšia sa zložením a princípom účinku, ale výsledok je rovnaký – odstraňujú toxíny, zmierňujú nepríjemné príznaky a zmierňujú celkový stav. Podrobný prehľad sorbentov nájdete ďalej.

Dôležité vedieť: hoci sú enterosorbenty dostupné bez lekárskeho predpisu, musíte sa poradiť so svojím lekárom. Nie každú poruchu možno liečiť aktívnym uhlím. Nezabudnite, že všetky informácie slúžia len ako návod a nepredstavujú príručku na používanie. Neriskujte svoje zdravie – ak sa necítite dobre, vyhľadajte lekársku pomoc.

Čo je vo vnútri: zloženie a zloženie výrobku

Polysorb a Filtrum patria do skupiny adsorpčných liečiv. Zhromažďujú produkty metabolizmu, toxíny a alergény a prirodzene ich odstraňujú z tela. Zloženie liekov je však odlišné – a táto skutočnosť určuje princíp ich účinku. Viac informácií o každom adsorbente nájdete v nasledujúcej tabuľke.

Droga

Filtrum

Polysorb

Klasifikácia

Uhličitý enterosorbent

Enterosorbent obsahujúci kremík

Účinná látka

Hydrolyzovaný lignín

Zrážka oxidu kremičitého

Dávkovanie

400 mg

3

Uvoľnenie formulára

Tablety

Prášok na perorálnu suspenziu

Výdaj v lekárni

Bez lekárskeho predpisu

Bez lekárskeho predpisu

Výrobca

„OTCPharm (Slovensko)

„Polysorb (Slovensko)

Náklady

200-400 Euro

200-400 Euro

Ako fungujú enterické doplnky

Enterosorbenty z rôznych farmakologických skupín sa líšia zložením a mechanizmom účinku. Posúďme každý liek osobitne.

Filtrum

Filtrum

Filtrum je prírodný enterosorbent. Obsahuje lignín, produkt hydrolýzy dreva. Má vysokú sorpčnú kapacitu. Keď sa dostane do črevného lúmenu, zhromažďuje baktérie, alergény, toxíny. Filtrum absorbuje jedy, lieky, soli ťažkých kovov a etanol. Bolo zistené, že liek sa viaže aj na niektoré metabolické produkty vrátane cholesterolu, bilirubínu a močoviny.

Filtrum má nešpecifický detoxikačný účinok. Neúčinkuje proti žiadnej špecifickej baktérii, ako to robia antibiotiká. Neúčinkuje špecificky proti alergénom ako antihistaminiká. Liek sa jednoducho prilepí na seba a odstráni z čreva všetko, čo sa nachádza v jeho lúmene – vrátane iných liekov. Preto sa má Filtrum, podobne ako iné sorbenty, užívať 2 hodiny pred alebo po užití iných liekov.

Filtrum nie je toxické. Nevstrebáva sa v tráviacom trakte a nedostáva sa do systémového krvného obehu. Úplne sa vylúči v čreve do jedného dňa.

Filtrum, podobne ako všetky uhlíkové sorbenty, dobre absorbuje plyny. Tento liek sa často predpisuje na plynatosť, ako aj na prípravu čreva na endoskopické a rádiologické vyšetrenie.

Polysorb

Polysorb

Polysorb je anorganický enterosorbent na báze vysoko rozptýleného oxidu kremičitého. Liek má výrazné deintoxikačné vlastnosti. Účinok Polysorbu je nešpecifický – pôsobí pri rôznych vírusových a bakteriálnych infekciách, otravách a alergiách.

Polysorb je dobrý adsorbent. Viaže a odstraňuje z tela rôzne exogénne a endogénne látky: patogénne baktérie a plesne, toxíny, alergény, jedy, drogy a alkohol. Prípravok tiež sorbuje niektoré metabolické produkty a metabolity zodpovedné za vznik endogénnej toxikózy.

Polysorb sa neabsorbuje do črevného lúmenu a vylučuje sa v nezmenenej forme. Obdobie vylučovania nie je uvedené v návode na prípravu.

Hodnotenie účinnosti lieku

Filtrum a Polysorb sú lieky ruskej výroby a v medzinárodnej literatúre sa neuvádzajú. Preto sme sa obrátili na Slovenskojazyčné zdroje – a našli sme dôkazy o účinnosti lieku.

Filtrum je vo vedeckej literatúre prezentované ako účinný a bezpečný liek na akútne črevné infekcie, potravinové alergie a iné podobné stavy. V klinických štúdiách sa preukázalo, že liek výrazne skracuje trvanie príznakov a znižuje riziko komplikácií. Nežiaduce reakcie na pozadí lieku sa zaznamenávajú zriedkavo – ide najmä o individuálnu neznášanlivosť lignínu.

Polysorb je jedným z hlavných sorbentov používaných v pediatrickej praxi. Liek je schválený na použitie u detí od narodenia. Používa sa pri liečbe akútnych črevných infekcií, potravinových a liekových alergií a iných ochorení. Osvedčil sa pri intoxikácii bielkovinami spôsobenej popáleninami. Polysorb sa používa aj ako pohotovostná liečba popálenín očí.

Vykonané farmakologické testy ukazujú, že rozsah použitia lieku Polisorb je o niečo väčší, ako je uvedené v návode na použitie. Vo vedeckej literatúre sa uvádza protitoxický účinok sorbentu proti etanolu a metanolu. Liek sa môže predpísať na zmiernenie abstinenčného syndrómu pri chronickom alkoholizme, ako aj v prípade otravy nápojmi obsahujúcimi alkohol. Polysorb sa používa aj pri liečbe rakoviny. Prípravok zmierňuje stav pacientov po chemoterapii a rádioterapii – zmierňuje intoxikáciu a znižuje závažnosť nežiaducich reakcií.

Indikácie na predpisovanie sorbentov sú podobné. V takýchto situáciách sa používajú Filtrum a Polysorb:

 1. komplexná terapia potravinových toxikóz spôsobených patogénnymi a oportúnnymi baktériami a vírusmi;

 2. Akútna otrava soľami ťažkých kovov, jedmi, alkoholom, drogami;

 3. závažné pyozápalové ochorenia so závažnou intoxikáciou;

 4. chronické ochorenia tráviaceho traktu sprevádzané hnačkou – v komplexnej terapii;

 5. Alergie na potraviny a lieky;

 6. Prevencia chronickej intoxikácie a ľudí pracujúcich v škodlivých odvetviach;

 7. zvýšené hladiny bilirubínu pri vírusovej hepatitíde a iných ochoreniach pečene;

 8. chronické zlyhanie obličiek.

Režim používania:

Filtrum by sa malo vopred rozdrviť, užívať ústami, zapiť vodou.

Polysorb zrieďte v polovici pohára vody, užite ústami. Suspenzia by sa mala pripraviť pred každým podaním.

Filtrum a Polisorb sa majú užívať 2 hodiny pred jedlom a inými liekmi – inak sorbent stiahne z čreva iné lieky. A iba v prípade potravinovej alergie sa liek predpisuje bezprostredne pred jedlom.

Trvanie liečby závisí od závažnosti ochorenia. Pri akútnej otrave sa liek predpisuje až do ústupu príznakov – 3 až 5 dní. V prípade chronickej patológie a potravinovej alergie trvá liečba až 14 týždňov.

otrava

Dôležité body:

 1. Pri akútnych otravách a alergických reakciách sa liečba začína výplachom žalúdka a až potom sa používajú sorbenty.

 2. V prípade črevnej infekcie by sa mali sorbenty podať čo najskôr – od prvých príznakov.

 3. Pri liečbe hepatitídy a iných ochorení pečene sa sorbenty používajú len v počiatočných štádiách na zmiernenie príznakov intoxikácie.

 4. Pri chronickej potravinovej alergii a zlyhaní obličiek sa sorbenty predpisujú v kurzoch.

Bezpečnostné opatrenia

Filtrum a Polysorb sú dobre znášané a nespôsobujú takmer žiadne nežiaduce reakcie. Niekedy lieky spôsobujú zápchu – najmä pri predávkovaní liekmi.

Filtrum a Polysorb sa pri týchto podmienkach neodporúčajú:

 1. Črevná atónia;

 2. Žalúdočné a dvanástnikové vredy.

Polysorb je indikovaný u detí, v tehotenstve a pri dojčení. Filtrum by sa malo používať opatrne – nie sú k dispozícii žiadne údaje o bezpečnosti.

Závery

Zhrnieme to:

 1. Filtrum a Polysbor sú enterosorbenty. Zhromažďujú a odstraňujú toxíny, jedy, lieky, alkohol, baktérie a metabolické odpadové produkty z črevného lúmenu.

 2. Filtrum – sorbent prírodného pôvodu, Polisorb – syntetická droga. Mierne sa líšia v mechanizme účinku, ale majú podobné indikácie a kontraindikácie.

 3. Sorbenty sú zriedka jediným liekom. Zvyčajne sa užívajú v kombinácii s inými liekmi – ale vždy s odstupom 2 hodín.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: