Porovnanie mechanických a membránových klávesníc | Ktorá je lepšia?

Mechanické klávesnice sa často prezentujú ako membránové – akoby mali minimálnu odozvu, písanie na nich bolo potešením a dokonca ani omrvinky z pečenia neostali uviaznuté medzi klávesmi. Je pravda, že náklady na takéto „vstupné zariadenia“ nie sú tisíc Euro.

Zistíme, či sa oplatí priplatiť si za ňu a aké sú rozdiely medzi mechanickou a membránovou klávesnicou.

Ako sú skonštruované klávesnice

Mechanická klávesnica sa zásadne líši od membránovej klávesnice – hoci obe sú určené výlučne na zadávanie textu a príkazov do počítača. A tieto rozdiely v dizajne vedú k lepšej použiteľnosti.

Ako funguje mechanická klávesnica

Mechanická klávesnica

Začnime mechanickou klávesnicou. Tieto zariadenia boli v skutočnosti prvé, ktoré boli navrhnuté na zadávanie textu do počítača. Neskôr sa stali neprimerane drahými a v súčasnosti zaberajú len malú časť trhu.

Mechanická klávesnica je súbor jednotlivých spínačov, podobne ako spínače alebo spúšťače na obrábacích strojoch. Každému tlačidlu je v skutočnosti priradený samostatný prepínač. Po stlačení tlačidla sa zopne kontakt a do ovládača sa odošle príslušný signál.

Táto konfigurácia ponúka tri rozhodujúce výhody. Po prvé, celú klávesnicu možno ľahko rozdeliť na jednotlivé klávesy, takže ak sa niektorá z nich z nejakého dôvodu pokazí, spínač možno vymeniť v servisnom stredisku.

Po druhé, všetky stlačenia klávesov sa rozpoznajú takmer okamžite a žiadne znaky sa „nestratia“ ani pri veľmi rýchlom písaní. Kombinácie kľúčov, dokonca aj veľmi zložité, možno presne identifikovať. „Mechanika je jednoduchá – práve preto je taká spoľahlivá.

Nakoniec, mechanická konfigurácia spínača, ktorá obsahuje plastový tlačný prvok a kovovú odrazovú pružinu, je odolná. Je navrhnutý tak, aby vydržal až 50 miliónov stlačení kláves, takže vydrží niekoľko desaťročí aj pri každodennom používaní.

Ako funguje membránová klávesnica

membránová klávesnica

Membránová klávesnica je podstatne jednoduchšia na navrhovanie. Majú dve vrstvy kontaktov oddelené od seba perforovanou gumovou alebo plastovou fóliou. Nad nimi sa nachádza gumová alebo silikónová membrána, podľa ktorej je zariadenie pomenované. Krytky kľúčov sú pripevnené k samotnej membráne.

Pri stlačení klávesu sa membrána ohne a prepne kontakty v uvedených vrstvách. Riadiaca jednotka niekoľko stokrát za sekundu kontroluje, ktoré klávesy sú stlačené a ktoré nie.

Táto konfigurácia má tri výhody. Po prvé, cena. „Membránovú klávesnicu možno kúpiť za niekoľko sto Euro – a väčšinu jej ceny „zaberie“ plastové puzdro. Vďaka jednoduchej výrobe, jednoduchej montáži a osvedčenému výrobnému procesu sú membránové zariadenia lacné.

Po druhé, hmotnosť. Tieto „klávesnice“ sú ľahké a v prípade potreby sa dajú ľahko prenášať alebo premiestniť zo stola. „Mechanická“ klávesnica je oveľa ťažšia, nemôžete ju len tak hodiť do batohu a ísť do práce so svojím obľúbeným vstupným zariadením.

A napokon treťou výhodou je ticho. Mechanické klávesnice cvakajú len vtedy, ak použijete nadmernú silu. Vo všeobecnosti sú vhodné aj na tiché písanie.

Majú však aj niekoľko nevýhod:

  1. Je potrebné stláčanie kľúča. A hĺbka sa u jednotlivých modelov líši. Po dlhej práci na jednom zariadení a následnom prechode na iné zariadenie sa tak môžete stretnúť s nepohodlným písaním;

  2. Spoľahlivosť skôr stredná. membránové modely zvyčajne vydržia 5-10 miliónov stlačení kláves, než sa membrána sama pretrhne a vy budete musieť zariadenie vyhodiť.

Čo je lepšie – membránová alebo mechanická klávesnica?

Teraz porovnajme tieto dva typy vstupných zariadení:

Parameter

Membránová klávesnica

Mechanická klávesnica

Cena(podľa Yandex.(pozri Marketplace v čase písania článku)

Od 130 Euro

Od 1500 Euro

Dlhovekosť

3 až 5 miliónov stlačení kláves

50 miliónov stlačení kláves

Opraviteľnosť

Zero

Vysoká v prítomnosti zložiek

Detekcia stlačenia klávesnice

Pri veľmi rýchlom písaní sa písmená môžu stratiť

Zisťuje každé stlačenie

Hĺbka tlaku

Takmer vždy 3 mm

Veľmi všestranné – existujú modely, ktoré rozpoznajú ľahký dotyk, a modely, ktoré vyžadujú plný tlak na klávesy

Hmotnosť

Od 100 do 200 gramov

Od 500 do 600 gramov

Hladina hluku

Existujú prakticky tiché modely, ale celkovo – priemerné

Zvyčajne cvaká dosť hlasno, dokonca aj pri „tichých“ spínačoch

Nie je teda možné povedať, že jeden je lepší ako druhý. Napriek tomu sa pre ľudí, ktorí trávia 3-4 hodiny denne pri počítači, najmä pri písaní, „mechanika“ rozhodne odporúča.

Pri nepretržitom písaní viac ako pol hodiny je „mechanická“ klávesnica pohodlná, pretože má príjemný a prirodzený chod kláves a veľmi dobrú hmatovú odozvu. „Membrány sú najhoršie – aj najkvalitnejšie modely trpia pri dlhom písaní únavou alebo bolesťami končekov prstov kvôli spôsobu, akým ich membrány fungujú.

Odporúča sa aj pre hráčov – ale so zvýšenou presnosťou detekcie stlačenia, a to aj pri krátkych stlačeniach alebo kombináciách klávesov.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: