Porovnanie notebooku a tabletu s klávesnicou | Čo je lepšie

Ak sa dá veriť výrobcom tabletov, v dobe moderných technológií sú ich výrobky schopné úplne nahradiť bežné notebooky, a to ako v práci, tak aj v hrách a v domácej sfére.

Na prvý pohľad je to naozaj tak: môžete sledovať filmy, písať a pracovať s programami podobnými tým na notebooku. Môžete surfovať po internete a hrať hry, kresliť a animovať videá.

Ak sa však pozriete bližšie a porovnáte kľúčové vlastnosti, veci začnú vyzerať úplne inak.

Čo je lepšie kúpiť: notebook alebo tablet s klávesnicou?

Rozmery a kompaktnosť

Prvým a najzrejmejším kritériom, podľa ktorého sa porovnávajú, je veľkosť a hmotnosť:

Tablety. Najmenšie zariadenia v tejto kategórii majú uhlopriečku obrazovky len 7 palcov, čo je iba 17 cm. V praxi sú len o málo väčšie ako dlaň dospelého muža priemernej výšky, voľne sa zmestia do vnútorného vrecka bundy a málokedy vážia viac ako 400 gramov. Tablety väčšie ako 10 palcov – teda 25 centimetrov. Takéto zariadenie sa nezmestí do vrecka, ale do batohu alebo kabelky sa zmestí ľahko. Hmotnosť – približne 600 gramov s odchýlkami podľa toho, z čoho je puzdro vyrobené (môže byť plastové alebo kovové).

Prenosné počítače. Notebooky majú väčšie obrazovky, zvyčajne s uhlopriečkou od 12 palcov do 20 palcov. Z hľadiska hmotnosti bol nedávno predstavený ultratenký a ultraľahký notebook s hmotnosťou 840 gramov. Hmotnosť typickej tablety je najmenej jeden a pol kilogramu. Pri prenášaní v batohu alebo taške s popruhom tieto notebooky zvyšujú svoju vlastnú hmotnosť, pretože sú špeciálne polstrované, aby zmiernili prípadný náraz.

Jednoducho povedané, podľa prvého kritéria tablety vyhrávajú: je oveľa jednoduchšie ich všade nosiť, nezaberajú veľa miesta a nepriťahujú pozornosť. Vezmite si ho – robte si, čo chcete – vezmite si ho preč.

Obrazovka

Ďalším kritériom je veľkosť obrazovky a kvalita obrazu. Korelácia je samozrejme zachovaná:

 1. Tablety. Veľkosť uhlopriečky od 7″ do 10″. kvalita obrazu je dobrá, niekedy dokonca lepšia ako u notebookov, ale pri tejto veľkosti nie je príliš výrazná: musíte sa pozrieť bližšie alebo nastaviť zväčšenie, aby ste videli malé detaily.

 2. Notebooky. Veľkosť obrazovky od 12 do 15 palcov, ale môžete sa stretnúť aj s gigantmi s uhlopriečkou až 17 palcov. Kvalita obrazu je štandardná, niekedy horšia ako pri tablete. Na druhej strane je oveľa jednoduchšie pracovať s malými detailmi na obrazovke notebooku.

V prípade druhého kritéria je ťažké udeliť jednoznačné hodnotenie len jednému z nich. Na prácu s malými detailmi je lepší notebook (je lepší aj pre ľudí so slabým zrakom), v ostatných prípadoch vyhráva prenosné zariadenie, pretože jeho malá obrazovka je zárukou kompaktnosti. Výsledkom je remíza.

Tablety sú stále celkovým lídrom.

Vstupné zariadenia

Ak porovnáte notebook a bežný tablet na základe kritéria jednoduchosti zadávania údajov, víťazstvo bude pre prvý. Pretože:

 1. Tablety. Práca s klávesnicou na obrazovke a stylusom je náročná. Je ideálny na písanie, prezeranie fotografií, prehrávanie filmov alebo kreslenie. Ale editory fotografií, textové editory, softvér, ktorý pomáha pracovať s tabuľkami a prezentáciami, a všetky ostatné podobné programy, ktoré vyžadujú presné pohyby, je oveľa ťažšie pracovať z prenosného zariadenia.

 2. Notebooky. Majú touchpad a pohodlnú vstavanú klávesnicu. Môžete pripojiť myš – štandardnú alebo bezdrôtovú. Z hľadiska práce je pre väčšinu používateľov oveľa pohodlnejší a známejší.

Keď však príde na tablety, ku ktorým môžete pripojiť zariadenia tretích strán, všetko sa dramaticky mení: výhoda notebookov sa úplne vyrovnáva, pretože k nim môžete úplne rovnakým spôsobom pripojiť myš a klávesnicu a pohodlne pracovať.

Klávesnica je často súčasťou týchto zariadení, alebo ak nie, dá sa ľahko dokúpiť. Špeciálny šik je klávesnica, ktorá sa zroluje a prenáša v rúrke. Zaberá veľmi málo miesta a pohodlne sa používa, navyše vyzerá zaujímavo.

Tretie kritérium je opäť nerozhodné, ale tentoraz je to skôr smerom k notebookom – majú všetko v sade, takže nemusíte míňať ďalšie peniaze za klávesnicu.

Životnosť batérie

Tablety aj notebooky sa dajú prenášať. Vydržia však rôzne dlho:

 1. Tablety. Zvyčajne majú vysokokapacitné batérie šetrné k životnému prostrediu. Plne nabité zariadenie vydrží 12 hodín – a tento čas môžete stráviť aktívnym surfovaním po internete, hraním, počúvaním hudby, sledovaním filmov alebo kreslením. Ak necháte zariadenie v pohotovostnom režime s vypnutým vyhľadávaním na internete, môže vydržať celé týždne, pretože batéria sa pritom nevybíja.

 2. Prenosné počítače. Notebooky však potrebujú viac energie a bez ohľadu na veľkosť batérie vydržia maximálne 8 hodín. A často ešte menej, najmä keď zvýšite jas obrazovky a vykonávate náročné činnosti, ako je sledovanie filmov, hranie hier alebo práca. Keď sa batéria trochu vybije, na jedno nabitie môžete pracovať až tri hodiny.

Kempovanie s tabletom. A notebook sa oplatí brať so sebou len do mesta, na miesta, kde sú v blízkosti zástrčky a zásuvky na dobíjanie.

Väčšina ľudí používa svoj notebook ako stolný počítač a nevadí im malá kapacita batérie.

Kapacita pamäte

Pamäť je v skutočnosti mozgom zariadenia. A ak porovnáte podľa tohto kritéria, ukáže sa, že notebooky sú oveľa inteligentnejšie ako tablety:

 1. Tablety. Kapacita internej pamäte je zvyčajne od 2 do 32 gigabajtov. Je jasné, že obsahuje veľmi málo informácií, pretože ani film v priemernej kvalite neváži menej ako 2 gigabajty, nehovoriac o hrách a programoch. S RAM trochu veselšie, ale stále nie veľa – od 2 do 4, niekedy môžete stretnúť „monštrá“ s pamäťou 6. To je zvyčajne všetko, čo je potrebné na dosiahnutie určitého výkonu.

 2. Prenosné počítače. Minimálna veľkosť zabudovanej pamäte je 256 gigabajtov a maximálna môže byť až terabajt. Môžete doň vložiť filmy, hry, hudbu a programy a v prípade potreby si môžete kúpiť aj externý disk, ktorý bude stáť 3 000 za 500 GB. Pamäť RAM sa pohybuje v závislosti od značky a „smart“ od 2 do 16 gigabajtov. Väčšina prenosných počítačov je výkonnejšia ako prenosné zariadenia, hoci nie tak výkonná ako stolové počítače.

Výrobcovia tabletov sa samozrejme snažia kompenzovať malé množstvo internej pamäte a ponúkajú používateľom možnosť zakúpiť si flash disky, čím sa pamäť rozširuje. Ich cena je však podstatne vyššia ako cena externých pevných diskov a môže sa pohybovať od 1 000 za 32 GB do 10 000 za 256 GB. Je to výhodná ponuka.

V tomto kritériu notebooky jednoznačne porážajú tablety.

Možnosť pripojenia externých zariadení

Možnosť pripojiť k zariadeniu externé zariadenia je veľmi užitočná:

 1. Tablety. Nemôže sa pochváliť takouto možnosťou: väčšina z nich jednoducho nemá konektor na vytvorenie spojenia s drôtmi. Všetko, čo sa k nim dá pripojiť, je pripojené cez bluetooth, pričom táto metóda sa považuje za nespoľahlivú a zariadenia, ktoré s ňou pracujú, sú zvyčajne drahšie.

 2. Prenosné počítače. Naopak, môžete pripojiť prakticky čokoľvek: tlačiareň, televízor, DVD prehrávač, reproduktorovú sústavu, slúchadlá, USB flash disk, a to všetko stačí pripojiť do portu, ktorý je viac ako jeden.

V poslednom čase sa tablety aktívne posúvajú smerom k možnosti pripojenia k externým zariadeniam, ale zatiaľ ide len o pohyb, ktorého výsledky nie sú príliš pôsobivé.

Softvér

Aplikácie vám umožňujú pracovať, hrať sa a byť kreatívny. Ak je pamäť mozog, softvér je ruka:

 1. Tablety. Softvér sa aktívne aktualizuje, ale je tu jedno „ale“. Po prvé, väčšina softvéru pre tablety je prispôsobená z počítačov, a to často nešikovne. Po druhé, nedá sa nájsť zadarmo online – Android aj iOs zabezpečujú, aby používatelia pirátsky nekupovali. Po tretie, s väčšinou programov, ktoré potrebujete na prácu na tablete, dokonca aj s klávesnicou, nie je veľmi pohodlné pracovať. Napríklad na interakciu s textovým procesorom, prácu s programom Excel alebo prípravu prezentácií.

 2. Prenosné počítače. Softvér je taký rozsiahly, že väčšina používateľov vždy nájde to, čo potrebuje na prácu a voľný čas. Pre systém Windows je vyvinutý veľký počet nástrojov. Môžete v ňom písať, kresliť, hrať hry, vytvárať prezentácie a tabuľky a kresliť.

Okrem toho, aby tablet dokázal vytiahnuť softvér, ktorý má k dispozícii notebook na rovnakej úrovni, musí sa mu podobať aj z hľadiska funkcií. Znamená to, že musí mať veľa pamäte RAM, čo znamená, že bude výrazne drahší ako rozpočtový segment.

V skutočnosti je celkom možné pracovať na tablete, ale nebude to tak pohodlné a budete musieť vynaložiť čas aj peniaze na jeho nastavenie.

Dôležité! Väčšina doteraz vydaných hier je určená pre počítače, nie pre tablety. Preto je voľba hráčov okamžite zrejmá. Ostatní môžu váhať.

iné kritériá

Tablety majú niektoré špecifické výhody, ktoré notebook nemá:

 1. Sú odolnejšie – telo je často vyrobené z kovu, tablet, ktorý spadol, nemusí byť nutne zlomený, tablet, na ktorom sedel, môže prežiť, ak ležal na obrazovke dole;

 2. majú kamery – a notebook má len prednú kameru, nemôžete ňou zachytiť nič okrem vlastnej tváre;

 3. sú mobilné – ľahšie sa dostanú z domu a môžu nahradiť navigáciu, knihu, hudobný prehrávač a čiastočne aj telefón.

Okrem toho môže tablet slúžiť ako módny doplnok. Notebooky sa však zvyčajne používajú len na praktické účely.

Krátke stlačenie

Ak to zhrnieme, je zrejmé, ževýhody a nevýhody závisia najmä od uhla pohľadu. Ich zaradenie do zoznamu by však bolo užitočné.

Výhody a nevýhody prenosných počítačov

notebook

Notebooky majú tieto výhody:

 1. Dostatok vstavanej aj operačnej pamäte. V dôsledku toho dokážu uložiť viac informácií, rýchlejšie spracovať požiadavky a s väčšou pravdepodobnosťou zvládnu správny softvér ako tablety.

 2. Veľká obrazovka. Lepšie vidí jemné detaily a ľahšie pracuje s programami, ktoré vyžadujú sústredenie. Pre zrakovo postihnutých je to jednoznačná výhoda.

 3. Pripojenie externého zariadenia. A oveľa pohodlnejšie ako tablety. Môžete pripojiť tlačiareň, televízor, DVD, zvukový systém a mnoho ďalších užitočných zariadení.

 4. Veľký výber softvéru a známy operačný systém Windows. Môžete si zostaviť programy podľa svojho vkusu – na tvorbu, prácu alebo voľný čas. Podporuje tiež väčšinu hier, najmä starších.

Sú tu však aj nevýhody:

 1. Veľkosť a hmotnosť. Najmenšie dostupné notebooky vážia približne 840 gramov a bežné modely sa často predávajú za menej ako 1.5 kg. Rozmery sú také, že si pod notebook musíte kúpiť samostatnú tašku, ktorá môže byť veľmi ťažká.

 2. Malá kapacita batérie. Výdrž batérie je len 8 hodín, čo je maximum. Údaj 5 až 6 hodín vyzerá oveľa realistickejšie.

 3. Nepríjemnosti pri používaní. Nie je možné dostať sa do postele s notebookom, nie je možné sa pohodlne prepravovať. Je objemný, musíte si nájsť polohu, v ktorej sa s ním bude príjemne pracovať, inú ako štandardnú polohu „v sede pri stole“.

 4. Veľký zdroj energie. Je aspoň niekoľkokrát väčší ako napájací zdroj tabletu a vyžaduje si miesto v taške.

 5. Vo všeobecnosti je prenosný počítač dobrou náhradou za stolný počítač pre ľudí, ktorí sa často sťahujú alebo občas cestujú do iného mesta na návštevu priateľov. Rozhodne sa s ním pracuje pohodlnejšie ako s tabletom s klávesnicou.

Výhody a nevýhody tabletov

Tablet

Výhody tabletov sú nasledovné:

 1. Kompaktné. Maximálna veľkosť tabletu 10 palcov, maximálna hmotnosť 800 gramov. Dajú sa ľahko prenášať v puzdre s klávesnicou, takže nie je potrebné kupovať samostatnú tašku.

 2. Dlhšia životnosť batérie. V pohotovostnom režime môže tablet vydržať týždeň alebo dva, ale pri aktívnom používaní sa vybije za 12 hodín. To ľahko prekonáva výsledky notebookov.

 3. Jednoduché používanie. Tablet sa dá ľahko polohovať v sede alebo v ľahu, je ľahko prístupný pri preprave a dá sa polohovať podľa potreby. Ak potrebujete pripojiť klávesnicu, môžete použiť tabuľku.

Samozrejme, sú tu aj nevýhody:

 1. Zlá použiteľnosť. S malou obrazovkou a klávesnicou je práca s textom, tabuľkami alebo výkresmi naozaj náročná. Okrem toho často nie sú dostatočne prispôsobené analógie potrebných programov alebo tablet zaostáva, pretože nemá dostatok pamäte.

 2. Nedostatočná možnosť pripojiť veľa externých zariadení naraz. Niektoré z nich nebudete môcť používať vôbec, napríklad televízor.

 3. Menšia opraviteľnosť. Vo väčšine prípadov je jednoduchšie tablet vymeniť ako opraviť. A samozrejme ho nemôžete upgradovať pridaním pamäte alebo výmenou procesora – jednoducho na to nie je prispôsobený.

 4. Malá kapacita pamäte. buď vstavaný, alebo operačný systém. A je ťažké a drahé ho rozšíriť – flash disky microSD majú malú veľkosť a vysokú cenu a vôbec nemôžete vytvoriť operačnú pamäť.

 5. Tablet je vhodný na koníčky a zábavu. Je príjemné ležať v posteli alebo kempovať bez toho, aby ste sa stratili. Ale na serióznu prácu nie je veľmi prispôsobený, dokonca ani s klávesnicou.

Konečná voľba

Konečný výber by mal vychádzať z vašich potrieb:

 1. Notebook je dobrou voľbou, ak plánujete pracovať alebo hrať počítačové hry. Je veľký, praktický, má väčšinu aplikácií a v prípade potreby sa dá rozšíriť.

 2. Tablet je vhodný, ak ho potrebujete na koníčky, tvorbu a voľnočasové aktivity. Je príjemné počúvať hudbu, pozerať filmy ležiac na pohovke alebo hrať jednoduché hry, ako napríklad Postav tri v rade. Na prácu sa nehodí, dokonca ani s pripojenou klávesnicou.

 3. Ale samozrejme, každý sa rozhodne pre seba – vždy môžete ísť do obchodu s počítačmi, cítiť tam a notebooky a tablety a klávesnice pre tablety a je založený na empirických skúsenostiach, aby vaše vlastné rozhodnutie.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: