Je lepšie behať ráno alebo večer?

Kľúčom k zdravému životnému štýlu je sebakontrola. V dnešnom svete si musíte nájsť čas aj na cvičenie! A vôbec nie je jasné, kedy zaradiť cvičenie do svojho rozvrhu – a čo obetovať v mene lepšieho kardiovaskulárneho a muskuloskeletálneho zdravia, ako aj toho, aby vám kilá mizli pred očami.

A jedna z najdôležitejších otázok pre začínajúcich športovcov: „Je lepšie behať ráno alebo večer??“. Ktorá denná doba je pre toto cvičenie najúčinnejšia?? Existujú nejaké zásadné rozdiely?

Poďme sa tejto otázke venovať bez toho, aby sme ju odkladali na pondelok.

Beh

Ranný beh

Hlavnou výhodou ranného behu je, že vás naplní energiou na celý deň v práci. Pomáha tiež telu prebudiť sa a lepšie pracovať s dýchacím a kardiovaskulárnym systémom.

Je to spôsobené najmä biorytmami tela. Počas noci sa telo osviežuje a obnovuje a je potrebné „oživiť“ nové bunky. Beh je skvelým spôsobom, ako to dosiahnuť, pretože má pozitívny vplyv na všetky telesné systémy. Dokonca aj trávenie.

Výhodou ranného behu je aj čisté a neporiadne mesto. Ľudia sa v tomto čase ešte len prebúdzajú, na uliciach ešte nie sú žiadne davy ani premávka. Parky sú čisté, nie sú tu žiadne opilé spoločnosti, len upratovači, ktorí pokojne zametajú odpadky. Všeobecne platí, že pri rannom behu sa vám nikto nebude pliesť do cesty.

A nakoniec, profesionálni bežci si vyberajú tréning ráno.

Treba však poznamenať, že najlepší čas na beh je medzi 8. a 11. hodinou. Skoršie tréningy sa rozhodne neodporúčajú, pretože zaťažujú telo. Je potrebné, aby si telo počas noci oddýchlo.

Výhody

 • Pomáha vám prebudiť sa;

 • Dodá vám energiu na celý deň;

 • V meste a parkoch nie sú takmer žiadni ľudia.

Nevýhody

 • Musíte vstávať skôr alebo si nejako upraviť pracovný rozvrh.

Večerný jogging

Večerný beh spája výhody športového tréningu v podstate s meditáciou a autohypnózou. Rytmický beh a sústredenie sa na beh namiesto akýchkoľvek vedľajších problémov pomôže zmierniť nervozitu a únavu z pracovného dňa. Je porovnateľná s meditáciou a samohypnózou.

Okrem toho večerný beh pomáha zlepšiť kvalitu spánku. Po intenzívnom tréningu človek rýchlejšie zaspí a v noci sa menej často budí. Večerný jogging je veľmi užitočný aj pre chudnúcich a ľudí, ktorí jednoducho kontrolujú svoju stravu a príjem kalórií a FU.

Ranné cvičenie pomáha „spáliť“ kalórie, ktorých sa nemôžete zbaviť počas bežného dňa. Občerstvenie neplánovanou pizzou na obed? Večerný beh si môžete predĺžiť o 10 – 15 minút, aby vám toto talianske jedlo nezatienilo stehná.

Hlavnou nevýhodou večerného behu sú však davy ľudí. Po západe slnka mesto ožíva. V parkoch sa stále stretávajú veselé, niekedy až podnapitý skupinky, metro sa každú chvíľu ponáhľa domov a na uliciach je neustála dopravná zápcha a šialená premávka. Bude musieť urobiť nejakú úpravu alebo odísť z mesta a trénovať niekde inde.

Výhody

 • Pomáha uvoľniť sa a relaxovať po náročnom pracovnom dni;

 • Pomáha kontrolovať príjem a výdaj kalórií;

 • Ľahšie sa zmestí do pracovného rozvrhu.

Nevýhody

 • Je tu plno;

 • Vzduch môže byť príliš znečistený

Je zásadný rozdiel medzi ranným a večerným behom?

Každý beh je pre vás dobrý. Šport pomáha zlepšovať motorické schopnosti, pohybový aparát, kardiovaskulárny systém, dýchací a nervový systém. Jogging je kaloricky náročný, preto je vhodný pre tých, ktorí chcú schudnúť.

Existuje však zásadný rozdiel medzi ranným a večerným behom?? Je!

Ranný jogging

Beh vo večerných hodinách

Je plný energie a živosti

Upokojuje a pomáha odbúravať stres

V pokojnejšom, menej preplnenom meste

V rušnom meste sa môže stretnúť s agresívnymi ľuďmi

Výber profesionálnych športovcov

Profesionálni športovci majú k tomuto času menej pozitívny vzťah ako ráno

Je dôležité počítať kalórie spotrebované počas dňa

Pomáha „spáliť“ skonzumované kalórie, najmä ak z nejakého dôvodu došlo k poruche stravovania

Ak teda chcete zostať zdraví a jednoducho si zlepšiť kondíciu, najlepší čas na beh je ráno. Ale pre tých, ktorí chcú schudnúť alebo pracujú v namáhavom, stresujúcom zamestnaní, bude večerný beh dobrým riešením.

V akom čase behať??

Na jednej strane má každý čas svoje výhody a nevýhody. Na druhej strane, športovci majú biorytmy.

A tieto biorytmy sú prvou vecou, ktorú treba vziať do úvahy:

 1. Ak ste nočná sova, najlepšie je behať večer – vtedy je vaše telo na vrchole energie;

 2. Ranný džoging je ideálny pre ranné prechádzky – jeho tonizujúci účinok je ešte silnejší a výraznejší.

Samozrejme, biorytmy sa dajú upraviť. Ale ničiť svoje telo tým, že tréning zmeníte na mučenie, rozhodne nie je správne. Čas na cvičenie by sa mal odvíjať od toho, ako sa cítite, čo máte radi a aký máte rozvrh. Behanie je v každom prípade prospešné.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: