Porovnanie základových pásov a monolitickej dosky | čo je lepšie

Neustála konkurencia medzi pásovými a monolitickými základmi, pretože medzi staviteľmi a neodborníkmi sú zástancovia oboch typov základov. Obe sú samozrejme dobré, ale ktorá je lepšia?? Na zodpovedanie tejto otázky naši analytici skúmali konštrukčné vlastnosti oboch variantov.

Vlastnosti a výhody pásovej nadácie

základový pás

Vo všeobecnosti nie je pásová konštrukcia zložitá, ale vo všeobecnosti je tento typ základov komplikovanejší ako monolitická doska. V závislosti od hĺbky môže byť pásová konštrukcia hlboká, plytká alebo plytká. Základňa sa delí na 2 typy: pevná a prefabrikovaná.

Rozprávanie o každej odrode zvlášť môže byť veľmi dlhé, preto sa oplatí zamerať na vlastnosti spoločné pre všetky typy pásových základov:

 1. Vysoká úroveň odolnosti;

 2. Odolnosť voči zemným otrasom (zmena objemu);

 3. Pôsobivá nosnosť;

 4. Možnosť podpivničenia;

 5. Zjednodušené smerovanie inžinierskych sietí;

 6. Vysoká tuhosť konštrukcie znižuje nároky na oceľový rám. V niektorých prípadoch pásové konštrukcie vôbec nepotrebujú výstuž.

 7. jednoduchá inštalácia – základové pásy zvládnu aj neprofesionáli a inštaláciu zvládnu aj bez stavebného pracovníka.

Ako vždy však existujú aj slabé stránky:

 1. Vysoká spotreba materiálu– Spojité základy si vyžadujú debnenie – nezaobídete sa bez pomocných materiálov, ako je napríklad strešná krytina a drevo.

 2. Vysoká spotreba materiálov– úroveň materiálových nákladov pri výstavbe základových pásov je podstatne vyššia ako kvantitatívny výsledok.

 3. Pásový základ nie je hotový základ podlahy.

Vlastnosti a výhody varnej dosky na pevné palivo

monolitický panel

Takýto základ je položený na celej ploche domu, dokonca mierne presahuje steny budovy. Tento typ základov je pevný betónový blok vyliaty priamo na mieste ďalšieho použitia.

Niektorí ľudia sa mylne domnievajú, že základová doska nie je najspoľahlivejšou voľbou pre základy domu, pretože je malá. Vhodne zvolená hrúbka dosky a správne vykonané vystuženie však vytvoria kvalitný a spoľahlivý základ pre dom.

Zvážte hlavné výhody monolitických dosiek:

 1. Vysoká nosnosť – monolitická doska je schopná uniesť obrovské zaťaženie – najlepšia voľba pre ťažké domy.

 2. Veľká plocha – vhodné pre budovy na pôdach s nízkou únosnosťou (najmä na tých, ktoré sú náchylné na vyvýšenie alebo posun).

 3. Jednoduchá montáž – monolitická doska je pomerne primitívna konštrukcia, ktorá si nevyžaduje zložité výpočty alebo operácie pri montáži.

 4. Nízka spotreba materiálu pri pokládke – spotreba materiálu (základného aj pomocného) je nízka. Vo väčšine prípadov nie je debnenie vôbec potrebné, a ak aj áno, vyžaduje minimálny počet dosiek.

 5. Jednoduché prípravné práce – najnáročnejšou fázou je len vyrovnanie terénu pod monolitickou doskou (ak je vôbec potrebné).

Napriek jednoduchosti práce s materiálom a konštrukciou má monolitická doska ako typ základu niekoľko nevýhod:

 1. V prípade značného zaťaženia v ohybe je potrebná silná výstuž;

 2. Materiálové náklady na výstavbu monolitickej dosky rastú úmerne s veľkosťou budovy;

 3. Monolitická konštrukcia vylučuje možnosť uloženia inžinierskych sietí pod domom (teoreticky je to možné, ale vydržia do prvej poruchy – fyzicky ich nebude možné opraviť);

 4. Plytké základy tiež zabraňujú výstavbe pivnice. Ak však znížite hĺbku konštrukcie, náklady sa výrazne zvýšia.

Jemnosti výberu

Na otázku, či je lepší základový pás alebo monolitický základ, neexistuje jediné správne riešenie. Pri výbere správnej možnosti by sa mali v prvom rade zohľadniť špecifiká konkrétneho projektu:

 1. Výkres budovy – v prvom rade venujte pozornosť poznámkam na výkrese. Ak projekt pripravujete vlastnými silami, musíte zohľadniť špecifiká pôdy.

 2. Potrebný suterén – ak sa plánuje suterén alebo podlahové inžinierske siete, ideálny je základový pás.

 3. Pevnosť postaveného domu – pre veľké budovy je potrebné zvoliť taký typ základov, ktoré budú schopné uniesť záťaž – pásové základy.

 4. Typ konštrukcie – ak má byť budova dočasná, uprednostňuje sa monolitická doska – v prípade potreby sa dá demontovať a znovu použiť.

 5. Typ pôdy – ak je slabá, neunesie značné zaťaženie. V tomto prípade je vhodná veľká podperná plocha, ktorá zabraňuje prehýbaniu budovy a rovnomerne rozkladá zaťaženie.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: