Ako rýchlo a bezpečne odstrániť jód z pokožky

Jód je v každej domácej lekárničke, čo nie je prekvapujúce, pretože tento liek sa široko používa na liečbu rôznych kožných lézií a na iné lekárske účely. Jedinou nevýhodou tejto látky je, že farbí tkanivá, jej stopy sú veľmi trvalé. Ak sa jód aplikuje zámerne, možno ho ešte tolerovať. Ale čo robiť, ak bola koža náhodne zafarbená a naliehavo sa zbaviť stôp lieku?? Odborníci na expertízu sa s čitateľmi nášho časopisu podelia o najúčinnejšie recepty.

Ako rýchlo a bezpečne odstrániť jód z pokožky

Ako odstrániť čerstvé stopy lieku

Ak ste si nedávno postriekali pokožku jódom, môžete použiť dva odstraňovače škvŕn: jedlú sódu a akýkoľvek kuchynský olej. Zvážte, ako aplikovať jednotlivé prípravky:

 1. Zrieďte jedlú sódu s teplou vodou do konzistencie hustej kaše. Naneste na pokožku a nechajte pôsobiť 10-15 minút. Krúživými pohybmi jemne rozotrite kašu, ale nestláčajte ju, aby ste necítili nepríjemné pocity. Opláchnite teplou vodou.

 2. Akýkoľvek rastlinný olej – slnečnicový, olivový, ľanový – zohrievaný vo vodnom kúpeli, kým nedosiahne izbovú teplotu. Nepoužívajte príliš veľa, len toľko, aby ste namočili malý kúsok vaty alebo vatový tampón. Vezmite si vatu namočenú v oleji a krúživými pohybmi jemne pôsobte na škvrnu. Môže to chvíľu trvať, ale ak jód nie je príliš usadený, budete môcť nečistoty odstrániť.

Ak tieto jednoduché metódy nepomôžu, môžete vyskúšať ďalšie opatrenia.

Ďalšie prostriedky na odstránenie jódu

Látky, ktoré sú ľahko dostupné v kuchyni alebo v lekárničke každej ženy v domácnosti, pomôžu tento problém vyliečiť:

 1. Amoniakálny alkohol – veľmi účinná látka, ktorá zbaví aj odolné jódové škvrny v priebehu niekoľkých sekúnd. A to nielen z vašej pokožky, ale aj z vášho oblečenia. Roztok amoniaku má však veľmi ostrý a nepríjemný zápach a výpary sú nebezpečné na vdychovanie. Preto si pred liečbou chráňte nos a ústa akýmkoľvek obväzom alebo respirátorom.

 2. Čerstvo vylisovaná citrónová šťava.

 3. Peroxid vodíka.

 4. Chlórhexidín v koncentrácii 1 %.

 5. Polovica čerstvého zemiaka. Jódová škvrna by sa mala ošetriť plátkom polovice zemiaka. Tento proces môže trvať až 5 minút.

 6. Aspirínová tableta. Rozdrvte tekutinu na malé kúsky, pridajte čajovú lyžičku a pol čajovej lyžičky vody, naneste zmes na škvrnu a po troch minútach miesto umyte.

Ďalším skvelým spôsobom, ako sa zbaviť jódu z rúk, je umývanie rúk, umývanie. Dlhodobý kontakt s vodou a zložkami umývacieho prostriedku, aktívne trenie alebo interakcia s hubkami spôsobujú, že škvrny roztoku zmiznú, ak nie úplne, tak sa stanú takmer nepostrehnuteľnými.

Ako odstrániť jód z citlivej pokožky

Ak sa na tvári objavia stopy jódu, je to dvojnásobne nepríjemné. Ale použitie niečoho ako amoniak alebo chlórhexidín na liečbu problému môže byť riskantné. Ak sa totiž dostane na sliznicu očí, nosa, úst, máte zaručených niekoľko veľmi nepríjemných minút a vo všeobecnosti môže byť takýto kontakt škodlivý pre pokožku a zdravie všeobecne. Z tohto dôvodu je pri ošetrovaní tváre najlepšie používať najbezpečnejšie metódy.Čo radia odborníci:

 1. Skúste sa škvrny zbaviť krémom na tvár alebo detským krémom. Namažte pokožku, nechajte pôsobiť desať minút, pridajte ešte trochu kozmetického prípravku na vatový tampón, potrite miesto.

 2. Mäkká špongia a mydlo na riad môžu pomôcť odstrániť škvrnu, pretože nielen rozpúšťajú nečistoty, ale aj dezinfikujú pokožku. Navlhčite a dobre napenite hubku a naneste penu na tvár, vyhnite sa miestam pod očami, v blízkosti úst. Krúživým pohybom škvrny rozotrite. Postupujte opatrne, bez vyvíjania tlaku. Potom mydlo opláchnite studenou vodou a použite svoj obvyklý krém na starostlivosť o pleť.

 3. Tvár si môžete masírovať domácim čistiacim prostriedkom. Má trojitý účinok – čistí pokožku a pravdepodobne sa zbavíte škvŕn z roztoku, je to úžasne blahodarná masáž a uvoľňuje vás a pomáha uvoľniť napätie. Ak chcete pripraviť nápravu, vezmite na základňu netečúci med (niekoľko polievkových lyžíc) a akékoľvek jemné abrazívum. Abrazívom môže byť jemná kamenná soľ, jedlá sóda, kávová usadenina, varený čaj alebo drvené ovsené vločky. Ak používate zložky, ktoré sa môžu v mede rozpustiť, masírujte ihneď po zmiešaní, aby ste dosiahli požadovaný účinok. Po takomto ošetrení si musíte na tvár vždy naniesť upokojujúci krém.

Nezabudnite, že pokožka tváre je citlivá a krehká. Všetky postupy sa snažte vykonávať opatrne, aby ste ju neúmyselne netraumatizovali.

Ako odstrániť jód z nechtov

Najjednoduchší spôsob, ako odstrániť jód z nechtov, je zamaskovať škvrny nalakovaním nechtov. Keď príde čas na umytie laku na nechty, zotrite jódové škvrny.Ak však nemáte čas alebo chuť na manikúru, môžete vyskúšať jednu alebo viacero metód odporúčaných odborníkmi:

 1. Bežný alkohol alebo čpavok. Trite, kým škvrny nezmiznú.

 2. Odlakovač na báze acetónu alebo jeho analógov. Postupujte rovnako ako pri odstraňovaní laku na nechty.

 3. Zubná pasta. Nechty pretrite a vyleštite všetky stopy po lieku novou zubnou kefkou alebo hubkou.

Čo nerobiť, ak chcete odstrániť škvrnu od jedla z pokožky bez poškodenia zdravia

Jódom sa ťažko odstraňujú škvrny a niektorí používatelia robia počas ošetrenia chyby v nádeji, že dosiahnu lepší výsledok.Čo teda nerobiť:

 1. Nepoužívajte drsné prostriedky, ako je lekársky alkohol, chlórhexidín alebo odlakovač na nechty, niekoľkokrát za sebou. Ak liek spočiatku nepomohol, je lepšie použiť alternatívnu metódu, než riskovať nadmerné vysušenie pokožky alebo jej iné poškodenie.

 2. Nepokúšajte sa odstrániť škvrny, ak sú v blízkosti rezné rany, praskliny alebo iné druhy poškodenia epidermy. Prinajmenšom to môže byť bolestivé alebo veľmi nepríjemné. V krajnom prípade to môže situáciu ešte zhoršiť.

 3. Neodporúča sa, aby sa niektorý z uvedených výrobkov dostal do kontaktu s pokožkou na dlhšie ako 15 minút. Látky ako jedlá sóda, citrónová šťava, mydlo a voda môžu narušiť hydrolipidovú rovnováhu epidermy a znížiť jej ochranné vlastnosti.

Dávajte si pozor aj na to, ako sa cítite počas akéhokoľvek zákroku. Ak máte pocit pálenia, svrbenia, červených alebo bielych škvŕn, opláchnite ho pred dokončením a už ho nikdy nepoužívajte.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: