Ako zálohovať systém Windows 10

Záloha operačného systému je snímka aktuálneho stavu so všetkými nainštalovanými programami a nastaveniami. Použite ju na obnovu po zlyhaní hardvéru alebo na vrátenie zmien. Naši odborníci vám poradia, ako to urobiť pomocou prostriedkov dostupných v systéme Windows 10.

Ovládací panel

Zálohovanie grafického rozhrania sa vykonáva pomocou špeciálneho appletu Classic Control Panel.

Otvorte dialógové okno „Spustiť“ pomocou kombinácie klávesov „Win+R“. Do textového poľa zadajte „control“. Stlačením tlačidla „OK“ alebo „Enter“ otvorte Panel správy systému.

Prejdite do časti zvýraznenej na snímke obrazovky.

Kliknutím na zvýraznené prepojenie spustíte Sprievodcu obrázkom.

V otvorenom okne vyberte umiestnenie zálohy. V tomto prípade používame ďalší pevný disk. Keďže veľkosť zálohy zodpovedá kapacite systému, mala by ju jednotka poňať.

V ďalšom kroku sprievodca zobrazí konečné nastavenia obrázka. Zvýraznená oblasť zobrazuje celkovú veľkosť kópie. Disky, ktoré budú zaradené do archívu, sú uvedené nižšie. Kliknutím na tlačidlo spustíte proces zálohovania.

Systém Windows vás na konci procesu zálohovania vyzve na vytvorenie CD na obnovenie. Zrušiť kliknutím na „Nie“ a zatvoriť okno sprievodcu.

Príkazový riadok

Používateľ môže vykonať zálohovanie aj z príkazového riadku.

Rozšírenie ponuky Štart stlačením klávesovej skratky Win+X. Kliknutím na políčko v zvýraznenom riadku spustíte shell PowerShell v režime zvýšených oprávnení.

Na výzvu zadajte „wbadmin start backup -backuptarget:D: -include:C: -quiet -allcritical“. Písmeno „D“ označuje disk, na ktorý sa zálohuje, a „C“ predstavuje zdroj, pevný disk s nainštalovaným systémom. Stlačením tlačidla Enter spustíte proces zálohovania. Na snímke obrazovky je postupnosť vykonávania príkazov označená pomlčkou. Trojica je záverečná správa zobrazená na konci postupu zálohovania.

Obraz DISM

Okrem vyššie opísaných metód môže používateľ na vytvorenie snímky systému použiť konzolový nástroj DISM.

Spustite Ovládací panel systému Windows stlačením klávesovej skratky „Win+i“. Prejdite na časť v rámčeku na snímke obrazovky.

V bočnej ponuke vyberte položku „Obnoviť“. Na pravej strane okna nájdite zvýraznený blok. Stlačením dvakrát označeného tlačidla sa počítač reštartuje.

Váš počítač teraz prejde do režimu obnovenia operačného systému. Nájdite časť v bloku dodatočných parametrov označenú rámčekom. Kliknite na oblasť popisu a spustite príkazový riadok.

Na výzvu zadajte „diskpart“. Stlačením klávesu Enter spustíte nástroj Console Disk Management Utility. Zadajte príkaz „

 • Nájdite položku „volume“ označenú dvojbodkou. V zozname pripojených diskov kliknite ľavým tlačidlom myši na systémový oddiel (C, System) a na disk, ktorý sa má použiť na ukladanie kópií (D, Shadow). Zapamätajte si nápisy a ukončite konzolový nástroj zadaním „exit“.

  Zadajte príkaz „dism /capture-image /imagefile:D:\WinXbackup.wim /capturedir:C:\ /name „Windows 10“. Premenná hodnota v ňom je blok „imagefile“. Zadajte písmeno a názov jednotky vybranej na uloženie repliky. V tomto príklade je to „D:\WinXbackup.wim“. Stlačte kláves enter a počkajte, kým sa nevyplní 100 % grafického ukazovateľa označeného pomlčkou. Ukončite príkazový riadok príkazom „exit“ a reštartujte počítač do normálneho režimu.

  Na záver

  Naši odborníci uviedli tri spôsoby zálohovania systému Windows 10 bez potreby programov tretích strán. Vyberte si najpohodlnejšiu a obnoviteľnú snímku operačného systému.

 • Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: