Ako zväčšiť výmenný súbor v systéme Windows 10

Výmenný súbor (pagefile).sys) vo Windows 10 je určený na dočasné zväčšenie pamäte RAM v prípade jej nedostatku. Jeho veľkosť je predvolene určená systémom a dynamicky sa mení podľa potreby. Naši odborníci vám poradia, ako zväčšiť výmenný súbor a maximalizovať ho.

Kontrola množstva pamäte RAM

Veľkosť súboru swap v systéme Windows priamo závisí od množstva pamäte RAM. Predtým, ako pristúpite k zväčšeniu súboru swap, mali by ste vedieť, koľko pamäte RAM je nainštalovanej v počítači.

Otvorte nastavenia systému Windows stlačením „Win+i“. Prejdite do časti označenej rámčekom na snímke obrazovky.

Posuňte sa v bočnej ponuke nadol na poslednú položku a vyberte ju myšou. V pravej časti okna sa nachádza informačné okno „Vlastnosti zariadenia“. Riadok s veľkosťou pamäte RAM nainštalovanej vo vašom počítači je na snímke obrazovky zobrazený dvojitým.

Potrebné informácie zistíte hneď po zadaní „ms-settings:about“ do dialógového okna „Spustiť“. Priamo otvára časť „O“ v predvoľbách systému Windows.

Úprava súboru swap

Po zistení množstva dostupnej pamäte RAM pokračujte vo zväčšovaní súboru swap. Jeho maximálna veľkosť by nemala presiahnuť trojnásobok pamäte RAM.

Vyvolajte dialógové okno „Spustiť“ pomocou klávesovej skratky „Win+R. Do textového poľa zadajte „sysdm“.cpl“. Stlačte tlačidlo OK alebo kláves Enter na fyzickej klávesnici počítača.

Na nasledujúcej obrazovke prepnite na kartu „Rozšírené. Kliknite na položku „Nastavenia“ v bloku „Výkon“.

Zobrazí sa ďalšie okno s nastaveniami, v ktorom by ste mali opäť vybrať kartu označenú jednotkou. V bloku „Virtuálna pamäť“ kliknite na tlačidlo „Zmeniť“.

Zrušením začiarknutia šípky aktivujete režim manuálneho nastavenia stránkovacieho súboru.

Vyberte jednotku pevného disku, s ktorou chcete pracovať, z oblasti označenej. Nastavte prepínač na pozíciu označenú „2“. V poliach zvýraznených zelenou značkou nastavte rovnaké hodnoty pre počiatočnú a maximálnu veľkosť stránkovacieho súboru v megabajtoch.

Po nastavení požadovaných parametrov stlačte tlačidlo „Set“. V oblasti „Výber HDD“ sa namiesto riadku „Podľa výberu systému“ zobrazí pevná veľkosť virtuálnej pamäte. Dokončite nastavenie kliknutím na tlačidlo „OK“ v dolnej časti okna.

Systém nás upozorní, že na vykonanie zmien je potrebné reštartovať počítač.

Po postupnom zatváraní okien možností sa vráťte na pracovnú plochu. Tu vidíme ďalšiu systémovú správu. Stlačte tlačidlo označené rámčekom a odošlite počítač na reštart.

Po opätovnom prihlásení môžeme skontrolovať aktuálnu veľkosť virtuálnej pamäte. Naši odborníci používali Total Commander v režime, ktorý zobrazuje skryté a systémové objekty. Súbor stránok.sys zvýraznený na snímke obrazovky je stránkovací súbor, ktorý sme zvýšili.

Na záver

V tomto materiáli naši odborníci uviedli algoritmus krokov, ktoré je potrebné vykonať na nastavenie maximálnej možnej veľkosti virtuálnej pamäte v systéme Windows 10.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: