Výber monitora počítača: jednoduché a užitočné rady

Obchody s počítačovým hardvérom ponúkajú desiatky a dokonca stovky rôznych monitorov. Ako sa pri nákupe nepomýliť? Výber monitora musí byť čo najvyváženejší. Dodržiavanie našich tipov všetko urýchli – po prečítaní tohto článku sa môžete rýchlo rozhodnúť, ktorý model vyhovuje vašim potrebám.

monitor počítača

Diagonálne

Pravdepodobne by sme mali začať s veľkosťou monitora. Uhlopriečka obrazovky tohto zariadenia sa môže pohybovať od 17″ do 35″. Ak chcete prepočítať na centimetre, jednoducho vynásobte údaj výrobcu číslom 2,54. Ako môžete ľahko uhádnuť, čím väčšia obrazovka, tým pohodlnejšia práca a zábava. Nezabudnite však, že väčšie monitory sa nezmestia na každý stôl. A nie vždy je možné zavesiť ho na stenu. Aj monitory s veľkou obrazovkou môžu mať veľký vplyv na váš rozpočet.

Najlepšou voľbou pre kanceláriu je monitor s uhlopriečkou od 20 do 24 palcov. Všetko, čo sa deje na obrazovke, je vždy vo vašom zornom poli. Takéto zariadenie je možné kúpiť aj za relatívne malú sumu peňazí. A to nehovoríme o tom, že dokáže komunikovať aj s relatívne slabým počítačom. To všetko však samozrejme závisí od toho, kto presne v kancelárii pracuje! Napríklad dizajnéri a fotografi potrebujú oveľa väčší monitor.

Pre domáce použitie sú celkom vhodné modely s uhlopriečkou obrazovky 24-27 palcov. Tieto zariadenia sú tiež relatívne lacné, najmä ak nehľadáte variant s veľmi vysokým rozlíšením. Nezabudnite si zmerať šírku výklenku počítačového stola, ak tam bude monitor umiestnený. A v tomto prípade sa pozrite na šírku monitora, nie na uhlopriečku jeho displeja.

Ak sa chystáte pripojiť monitor k hernému počítaču, mali by ste si zaobstarať model s obrazovkou s veľkosťou aspoň 28 palcov. V tomto prípade môžete dokonca sledovať filmy bez toho, aby ste sa cítili príliš nepríjemne. Takéto monitory sú skvelé aj na kreatívnu prácu – veľká uhlopriečka uľahčuje správne zobrazenie viacerých okien s programami alebo prvkami rozhrania.

Rozlíšenie displeja a rýchlosť skenovania

Samozrejme, nemali by ste venovať pozornosť len uhlopriečke. Mali by ste sa tiež zaujímať o rozlíšenie. Ukazuje, koľko pixelov je na obrazovke. Treba však mať na pamäti, že príliš vysoké rozlíšenie môže spôsobiť, že váš počítač bude mať úzke hrdlo. Ak si kúpite monitor s displejom 4K a váš počítač bol zakúpený v roku 2015, pripravte sa na brzdy, ktoré budú pozorované aj v rozhraní operačného systému.

Na kancelársku prácu si môžete kúpiť zariadenie, ktoré zobrazuje F

  l HD (1920×1080 pixelov). To často stačí. Ak sa nechcete pozerať na nižšie rozlíšenia, sú príliš staré a nechcete poškodiť oči svojich zamestnancov.

  Pri používaní domáceho počítača F

   l HD je tiež dosť dobrý. Nie však v prípade bežného sledovania filmov a iných druhov zábavy! Na takéto úlohy je lepšie kúpiť model s mierne vyšším rozlíšením. Môže vám napríklad stačiť nejaký ultraširoký monitor s atypickým pomerom strán. Alebo štandardnejší model s rozlíšením obrazovky 2560 × 1440 pixelov.

   Ak chcete pracovať s grafikou a pripojiť monitor k mimoriadne výkonnému počítaču, zvážte kúpu zariadenia, ktorého displej sa môže pochváliť rozlíšením 4K. Pripravte sa však na to, že nákup bude stáť pekný peniaz. Takéto monitory z úplne nejasných dôvodov stoja viac ako televízory s rovnakým rozlíšením!

   Pokiaľ ide o obnovovaciu frekvenciu obrazovky, neprekračujte ju, ak nemáte veľmi výkonnú grafickú kartu. Mnohí čitatelia časopisu Expertology sa uspokoja s bežným monitorom, ktorý produkuje maximálne 60 snímok za sekundu. V súčasnosti sú však modely, ktorých displej sa dokáže obnoviť 75-krát za sekundu, už relatívne lacné. Aj relatívne málo výkonný počítač si dokáže poradiť. 144 Hz je však často trochu veľa. Vydanie takejto vysokej snímkovej frekvencie v hrách môže len špičková grafická karta, a to nie vo všetkých hrách.

   Teraz sa začali objavovať monitory s obnovovaním obrazovky 240-krát za sekundu. Je to však akási rezerva do budúcnosti. Tento model by ste si mali vziať len vtedy, ak ste úplne bez peňazí a viete, že ho budete používať ešte roky. Treba si tiež uvedomiť, že výhody monitora sa prejavia výlučne v hrách. Filmy takmer nikdy nepoužívajú takú vysokú snímkovú frekvenciu a je nepravdepodobné, že by sa to v blízkej budúcnosti zmenilo.

   ako si vybrať počítačový monitor

   Čas odozvy

   Špecifikácie každého monitora určujú jeho čas odozvy. V tomto prípade sa parameter môže líšiť v závislosti od použitého režimu. A mnohí ľudia mu pri výbere monitora nevenujú veľkú pozornosť. V skutočnosti je to správne. Čas odozvy hovorí o tom, ako rýchlo jeden snímok úplne nahradí druhý. Napríklad v hre stlačíte tlačidlo a výstrel sa zobrazí po počte milisekúnd, ktorý udáva výrobca. Ako môžete ľahko uhádnuť, tento parameter je dôležitý hlavne pre hráčov.

   Nikto sa nebude hádať s tým, že príliš dlhý čas odozvy povedie k skresleniu obrazu (akoby obrazovka bola práve prinesená z mrazu, snímky sa menia s viditeľným rozmazaním). V tomto prípade by to však malo byť aspoň 30-40 ms. A teraz aj lacné monitory ponúkajú nižší čas odozvy. Takže by mali vyhovovať mnohým hráčom. Jediné výnimky z pravidla sú tie, ktoré sú zapojené do bitiek v elektronických športoch.

   Odporúčame pozrieť sa smerom k monitoru, ktorý je schopný aspoň v hernom režime zabezpečiť odozvu 3-4 msec.

   Technológia výroby obrazovky

   Nezabudnite si pozrieť, aká technológia bola použitá na vytvorenie displeja. To ovplyvňuje veľa jeho parametrov, ktoré nie sú v technických špecifikáciách opísané. V súčasnosti sa používajú v podstate tri technológie. Technológia OLED je akosi vynechaná, hoci ju poznajú mnohí majitelia televízorov. Nie je vylúčené, že jedného dňa príde aj do sveta počítačových monitorov, preto sa pozrime na.

   1. TN alebo TN+Film– História LCD monitorov sa začala touto technológiou. Je prekvapujúce, že mnohé moderné modely stále používajú obrazovku navrhnutú. Netreba dodávať, že takýto displej bude mať veľa nevýhod? Po prvé, bude trpieť veľmi úzkymi pozorovacími uhlami. Ak sa na monitor pozeráte z nejakej strany, zhora alebo zdola, farby sa začnú invertovať alebo blednúť. Po druhé, musíme zabudnúť na dobré podanie farieb. Treba priznať, že výrobcovia monitora sa snažia s týmito nedostatkami bojovať, ale nedarí sa im dosiahnuť pôsobivý výsledok. Jediné, čo mi prichádza na um, je takmer bleskurýchla odozva.

   2. IPS– Nielen monitory, ale aj smartfóny, tablety, notebooky a dokonca aj televízory používajú maticu IPS. Je to spôsobené tým, že náklady na výrobu obrazovky s technológiou IPS sa za posledné desaťročie výrazne znížili. Znížilo sa aj percento chybných výrobkov. Najbežnejšie matice IPS majú čas odozvy 5 ms. Niektoré monitory však majú zabudovanú špeciálnu technológiu na zníženie tohto čísla. Čo sa týka pozorovacích uhlov, sú maximálne. To umožňuje, aby pred jedným monitorom sedelo naraz niekoľko ľudí. A farebný rozsah je najčastejšie priemerný. V tomto ohľade je IPS stále horšia ako ďalšie dve technológie.

   3. VA (MVA, PVA)– najlepšia voľba pre fotografa. Displej vytvorený touto technológiou často ponúka vynikajúcu reprodukciu farieb. Mohla by byť dokonca 10bitová, ak sa obrazovka používa vo veľmi drahom monitore. Nie všetko je však také dobré, ako by sme chceli. Vo väčšine prípadov nemá displej VA najlepšie pozorovacie uhly. Nebudete sa však cítiť nepríjemne, ak sa na monitor pozriete zboku. Len neuvidíte tie najsýtejšie farby. Aj podobné matice trpia dlhým časom odozvy, preto sa monitory s nimi zriedka používajú na hranie hier.

   4. OLED– Je jedno, ako sa na to pozeráte, ale táto technológia sa teraz považuje za ideálnu. A najdrahšie. Preto sa používa na výrobu displejov pre drahé televízory alebo prenosnú elektroniku (malá uhlopriečka displeja znižuje jeho cenu). Obrazovky OLED používajú organické diódy LED. To znamená, že pre displej nepotrebujete samostatnú vrstvu podsvietenia – všetky pixely v ňom svietia samé od seba. Nakoniec uvidíte dokonalé čierne a biele farby. A budete si môcť vychutnať plnú farebnú škálu, ktorá prekonáva očakávania. Ani čas odozvy alebo pozorovacie uhly nebývajú nepriaznivé.

   Je potrebné poznamenať, že vyššie uvedené nie je absolútna pravda. Tvorcovia monitorov sa pravidelne venujú experimentom. Výsledkom sú niekedy modely s obrazovkou IPS s oveľa širším farebným gamutom, než je zamýšľaná technológia. Takýto monitor by však bol drahý.

   ako si vybrať počítačový monitor

   Jas podsvietenia obrazovky

   Nemohli sme hovoriť o jase podsvietenia, pretože tento parameter vyplýva priamo z technológie výroby displeja. Ale aj tak o tom musíte vedieť. Meria sa v kandelách na meter štvorcový. Táto hodnota presne ovplyvňuje, ako sa bude monitor správať v jasnej miestnosti.

   Prevažná väčšina zariadení má obrazovku s podsvietením, ktorej jas je 350 cd/sq. . A len málo modelov sa môže pochváliť vyšším parametrom. Vytvárajú oveľa bohatší obraz a nemajú žiadny osobitný problém, keď na ne dopadá slnečné svetlo.

   Je príjemné pozerať sa večer na obrazovku, ktorá nie je tak jasne podsvietená ako zvyčajne. Väčšina monitorov však začne nepríjemne blikať, ak ste náhle stlmili podsvietenie. Netrpia tým len modely, ktoré majú v špecifikáciách uvedené „podsvietenie bez blikania“. Kúpa takéhoto zariadenia sa odporúča najmä tým, ktorí budú pracovať na monitore každý deň – táto technológia znižuje namáhanie očí.

   Konektory

   Žiadny moderný monitor nie je schopný prijímať obraz bez káblov. To znamená, že zariadenie musí mať aspoň jeden konektor. A presne určí, v akej kvalite sa bude obraz prijímať. Počet zásuviek hovorí o tom, koľko zariadení môžete pripojiť k monitoru. Okrem počítača môžete napríklad chcieť pripojiť aj hernú konzolu – bez dvoch konektorov sa v tomto prípade nezaobídete.

   Pozrime sa na hlavné rozhrania podporované dnešnými monitormi:

   1. Prakticky žiadne zobrazovacie zariadenie sa nezaobíde bez HDMI. Jedinými výnimkami z pravidla sú skutočne lacné monitory, ktorých kúpu nemôžeme odporučiť. Toto rozhranie podporuje väčšina grafických kariet. Prenáša sa cez ňu nielen obraz, ale aj zvuk.

   2. DisplayPort je lepší konektor, pretože umožňuje pracovať s vyšším rozlíšením obrazu. Toto rozhranie však nie je bežným hosťom na grafických kartách, nehovoriac o notebookoch. A určite sa nedá použiť na pripojenie hernej konzoly, ak nepoužijete nejaké špeciálne triky.

   3. DVI je prítomné vo väčšine monitorov. Umožňuje prijímať obraz s vysokým rozlíšením. Toto rozhranie opäť podporujú najmä grafické karty a niektoré prenosné počítače, ale nie iné elektronické zariadenia.

   4. Zabudnite na konektor VGA (D-SUB). V minulosti bol populárny, ale teraz jeho šírka pásma nestačí ani na prijatie obrazu v rozlíšení F

     l HD. Preto od nej výrobcovia moderných monitorov postupne upúšťajú.

   Ktoré zásuvky by mal mať ideálny počítačový monitor? Možno by mal mať dva konektory HDMI a jeden DisplayPort. Prítomnosť posledného z nich je pre majiteľa počítača od spoločnosti Apple najpotrebnejšia, pretože ho najčastejšie používa spoločnosť „Apple“.

   Stojan

   Pri výbere monitora sa musíte zamerať nielen na elektronické komponenty. Oceňujeme pohodlie stojana a možno aj jeho dizajn. V súčasnosti je to príslušenstvo, ktoré určuje vzhľad takéhoto zariadenia, pretože šírka bočných rámov sa rýchlo zmenšuje. Vo väčšine prípadov stačí mať možnosť zmeniť sklon monitora. V ideálnom prípade by však bolo vhodné nastaviť výšku obrazovky aspoň v malých medziach.

   Ak ste dizajnér alebo fotograf, možno budete chcieť zariadenie so stojanom, ktoré dokáže monitor nastaviť na výšku. Ostatní ľudia tento druh funkcií zvyčajne nepotrebujú.

   Ako si vybrať počítačový monitor

   Ďalšie funkcie

   1. Ak si kupujete monitor na hranie hier, je vhodné zvoliť model, ktorý podporuje synchronizáciu s nainštalovanou grafickou kartou. To znamená, že sa vám nebude stávať, že by sa obrazovka a grafická karta obnovovali v rôznych intervaloch, čo by spôsobilo, že sa obraz na zlomok sekundy rozdelí na dva alebo dokonca tri razy. Bohužiaľ, spoločnosti NVIDIA a AMD používajú na tento účel svoje vlastné technológie a monitor bude pravdepodobne podporovať jednu z nich. To môže v budúcnosti spôsobiť problémy, ak chcete prejsť z grafického adaptéra jedného výrobcu na iný.

   2. Technológia spoločnosti NVIDIA sa nazýva G-Sync. Odkaz na G-Sync by ste mali hľadať v technickej špecifikácii. Je vložená za poplatok, takže zariadenia, ktoré ju majú, nepatria do rozpočtového segmentu.

   3. Pokiaľ ide o spoločnosť AMD, jej technológia FreeSync je v monitoroch oveľa bežnejšia. Je to spôsobené nižšou cenou grafických kariet, preto ich má viac hráčov. A skutočnosť, že technológia je zadarmo – nie je divu, že ju dnes dostávajú aj veľmi lacné modely.

   4. Pri výbere monitora môžete venovať pozornosť povlaku obrazovky. Väčšinou je lesklý. V tomto prípade bude obraz nádherný so sýtymi farbami. Odrazy a odlesky sú druhou stranou mince. Preto sa odporúča umiestniť takýto monitor ďalej od okna. Pokiaľ ide o matnú povrchovú úpravu, je vynikajúca proti odleskom všetkého druhu. Obraz však kvôli tomu trochu stráca na ostrosti a jase.

   5. Pravdepodobne ste už v obchodoch videli monitory so zakrivenými displejmi. Odporúčame vám, aby ste takéto zariadenie nesledovali. Marketéri tvrdia, že zakrivenie prispieva k väčšiemu zážitku. Ak si tento efekt všimnete, bude to v skutočnosti len vtedy, keď použijete model s veľmi veľkým displejom, ktorý je zároveň ultraširoký. Polomer zakrivenia nesmie presiahnuť 1800R, inak budete musieť sedieť niekoľko metrov od obrazovky.

   6. Ostatné komponenty monitora nie sú tak podstatné. Niektoré modely sa môžu pochváliť podporou 3D. Prax však ukazuje, že používatelia na túto technológiu rýchlo zabudnú, pretože na malej obrazovke je takmer nevýrazná. Lepšie bude, ak si zaobstaráte prilbu VR, v ktorej sa pohlcujúci zážitok realizuje oveľa lepšie. Približne to isté sa dá povedať o rečníkoch. Ak ich monitor má, teoreticky môžete reproduktory vyradiť. Ale len teoreticky, pretože aj ten najjednoduchší počítačový reproduktor bude znieť lepšie ako reproduktory zabudované v monitore.

   7. Rozbočovač USB a výstup na slúchadlá sú najužitočnejšie, ak vôbec. Ak je zariadenie vybavené takýmito bonusmi, môžete pripojiť periférne zariadenia a flash disk priamo k monitoru. Uistite sa však, že vybraný model podporuje štandard USB 3.0, ak k nemu chcete pripojiť niečo zložitejšie ako tlačiareň.

   Záver

   Výber monitora nie je zložitý. Aj keď hľadáte profesionálny model, ktorý zobrazuje obraz s dokonalým podaním farieb. Asi najťažšie je rozhodnúť sa, koľko chcete minúť.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: