Ako prekonať rozchod

Prvýkrát po skončení vzťahu sa zdá, že v živote už nič dobré nebude. Vaše sebavedomie je nízke, môžete mať problémy v práci a celkovo vidieť veci v pochmúrnom svetle. Tu je návod, ako sa z toho dostať a začať znova žiť.

Ako prekonať rozchod

Prečo je normálne cítiť bolesť po rozchode

Vedecká stránkavýskumVysvetlite dôvodydepresia po ukončení romantického vzťahu. To, že telo produkuje hormóny šťastia, keď ste zamilovaní: dopamín a oxytocín. Ich krvný obraz sa prudko zvýši, keď je partner nablízku – čo mnohí definujú ako „motýle v žalúdku“.

Po rozchode sa vám zmenia aj hormóny. Oxytocín a dopamín sú nahradené stresovými hormónmi, ktoré negatívne ovplyvňujú vaše telo a poškodzujú imunitný, kardiovaskulárny a tráviaci systém. Preto môžete stratiť chuť do jedla a schopnosť vyrovnať sa s chorobou.

Okrem toho sa aktivujú systémy, ktoré určujú bolesť – odtiaľ pochádza fyzické utrpenie, keď je telo v poriadku.

Stav, ktorý vzniká po rozchode, je teda normálny a logický, telo tak reaguje na hormonálne zmeny. A nepočúvajte iných, ktorí hovoria, že utrpenie je prehnané, a radia nereagovať na odchod milovanej osoby tak tvrdo.

Ako prekonať rozchod – praktické tipy

Koniec vzťahu je vždy ťažký, bez ohľadu na to, ako dlho ste spolu. Tu sú naše tipy, ako túto fázu zvládnuť čo najľahšie.

Dovoľte si trpieť

Prijmite skutočnosť, že váš súčasný stav je normálny. Nedržte pocity v sebe a nepredstierajte, že je všetko v poriadku. Ak máte chuť plakať, nechajte sa vyplakať. Ak chcete kričať, spievať, búchať päsťou do steny – robte to (ale tak, aby susedia nezavolali políciu).

Prežite túto fázu svojím vlastným tempom a pohodlne. Ak vám stačí vyplakať sa dva dni a ísť ďalej, urobte to. Ak vám zotavenie trvá niekoľko mesiacov, je to tiež normálne. Nepočúvajte ľudí okolo seba, ktorí hovoria, že z rozchodu by ste nemali robiť tragédiu. Možno neviete, čím prechádzate, preto sa vžite do toho, čo cítite, a dajte si čas na odreagovanie a posunutie sa ďalej.

Nepestujte v sebe pocity viny

Možno sa rozhodnete, že za rozchod môžete vy, pretože ste si nevšimli, ako váš partner v poslednom čase ochladol, pretože rozhodnutie rozísť sa neprichádza zo dňa na deň. Pochopte však, že zodpovednosť za vzťah nesú obaja partneri a nemá zmysel teraz všetko prehodnocovať a snažiť sa určiť mieru viny každého z nich.

Aj keď si myslíte, že by ste mohli byť vyváženejší a menej nároční, nezabúdajte na to, že aj vaša polovička vám mohla povedať, v čom je problém, namiesto toho, aby urobila konečné rozhodnutie odísť.

Neobviňujte sa, nechajte situáciu odísť a choďte ďalej.

Nenechajte sa ponížiť

Aj keď si myslíte, že nemôžete milovať niekoho iného, nemusíte sa vytrvalo snažiť získať späť svojho bývalého partnera. Predovšetkým ide o dospelého človeka, ktorý sa rozhodol na základe informácií. Po druhé, musíte si uvedomiť, že aj keď sa vám podarí obnoviť vzťah, nebude to rovnaké.

Strach z osamelosti nie je dôvodom na to, aby ste sa klaňali a prosili o návrat. Zachovať si sebavedomie a posunúť sa vpred, aby ste boli otvorení novému vzťahu.

Zamestnajte sa

Ako sa vyrovnať s rozchodom

Keď prekonáte prvú bolesť, premýšľajte o tom, čo ste chceli urobiť, ale neurobili ste to, kým ste boli vo vzťahu. Môžete:

  1. Sledovanie filmov a televíznych seriálov, ktoré trvajú už dlho;

  2. Zapíšte sa na všetky kurzy, ktoré vás bavia: tanec, kreslenie, modelovanie atď..

Mnohé centrá ponúkajú prvé sedenie zadarmo, takže si môžete vyskúšať všetko, čo vás zaujíma, a vybrať si, čo sa vám páči najviac.

Venujte pozornosť veciam, ktoré by ste vo vzťahu nikdy nerobili, dodá vám to pocit slobody a možností.

Pokračujte v pohybe

Pre mnohých ľudí je bežné, že sa prepadajú stresu. Vôbec nemáte chuť na jedlo, len sa rozptýlite od zlej nálady. Snažte sa v tomto období viac hýbať, aby ste sa vyhli stresu a priberaniu. Nemusíte nutne tráviť všetky dni v posilňovni, ale večer sa prejdite alebo zájdite do blízkeho parku. Chôdza pomáha nielen udržiavať vašu hmotnosť pod kontrolou, ale aj zlepšuje vašu celkovú kondíciu.

Napíšte si zoznam všetkých dobrých vecí vo svojom živote

Keď sa ľudia rozchádzajú, vidia všetko v čiernom svetle a zdá sa, že ich nečaká nič dobré. Uvedomte si však, že tieto pocity nie sú ničím iným ako reakciou mozgu na stres.

Aby ste sa z toho dostali, spíšte si zoznam vecí, za ktoré ste vďační. Môže to byť aj niečo malé, napríklad šálka voňavej kávy, ktorú môžete vypiť cestou domov. Spomeňte si na všetky veci, ktoré vám prinášajú radosť: stretávanie sa s priateľmi, večerná prechádzka mestom, maľovanie, zberateľstvo a podobne.. Napíšte si v poradí všetky veci, ktoré vám robia dobre. A vo chvíľach, keď sa budete cítiť skleslo, si ju znovu prečítajte, aby ste zistili, koľko dobrého ste v živote zažili.

Zmeňte svoje prostredie

Pokiaľ vám všetko okolo vás pripomína váš bývalý vzťah, je ťažké naň zabudnúť. Najlepšia vec, ktorú môžete urobiť v čase odlúčenia, je odísť. Nové zážitky a priateľstvá vám pomôžu odpútať sa od smutných myšlienok a urýchliť zotavenie.

Ak nemáte čas cestovať, zmeňte prostredie doma. Nemusíte robiť veľké úpravy, stačí len prestavať nábytok, vymeniť záclony, kúpiť nový riad. Aj takéto drobnosti vám pomôžu cítiť sa dobre a pozitívne myslieť.

Strávte viac času s priateľmi

Prekonanie rozchodu

Snažte sa minimalizovať čas, ktorý trávite sami. Ak nie ste introvert, ktorý má problém vyjsť s každým, je lepšie viac komunikovať s blízkymi ľuďmi, ktorí vám pomôžu zbaviť sa zlej nálady.

Je dôležité vybrať si tých, ktorí myslia a komunikujú pozitívne bez toho, aby si pripomínali, čo sa stalo. Nemali by ste si vyberať ľudí, ktorí vás budú ľutovať a ktorým budete stále pripomínať detaily vášho vzťahu. Odporúča sa tiež obmedziť komunikáciu s priateľmi na minimum, ktorí povedia, že tento výsledok sa očakával a varovali vás. Buďte v kontakte s ľuďmi, ktorí vás podporujú a povzbudzujú.

Vyhľadajte odbornú pomoc

Ak máte pocit, že to sami nezvládnete, objednajte sa k terapeutovi. Signálom, že tento krok je potrebný, môže byť dlhotrvajúca depresia, dlhodobé odmietanie jedla, pomalé reakcie na udalosti a iné netypické príznaky, ktoré dlho nemiznú.

Je dôležité, aby ste návštevu poradcu nevnímali ako prejav bezmocnosti alebo choroby. V tejto fáze vám môže pomôcť len odborník. Prepracovanie určitých situácií, prehodnotenie a dokonca aj samotný rozhovor s cudzím človekom, ktorý nemá nič spoločné s minulosťou, môže byť veľmi nápomocný. Ďalší argument v prospech návštevy psychológa – takže je pravdepodobnejšie, že budete môcť otvoriť nový vzťah, zatiaľ čo nezávislé riešenia problému môžu viesť k dlhodobej osamelosti zo strachu, že sa opäť spália.

Čo nerobiť

Ak viete, ako sa správať počas rozchodu, stojí za to identifikovať a zakázať činnosti, ktoré nielenže problém nevyriešia, ale ho zhoršia.

Nezapájajte sa náhodne

Jedným z najčastejších spôsobov, ako zabudnúť na minulú lásku, je nájsť za ňu náhradu. Tu by ste však mali vziať do úvahy, že vážny vzťah je nepravdepodobný hneď po rozchode. A náhodný vzťah prinesie viac škody ako úžitku.

Predvídateľne, namiesto toho, aby ste bolesť zmiernili, ju zvýšite a po noci s náhodným partnerom budete cítiť len odpor a hnev na neho.

Ak sa však rozhodnete ísť do nočného klubu, aby ste sa rozptýlili, dodržujte dve pravidlá:

  1. Neopíjajte sa – aspoň tak môžete triezvo posúdiť situáciu a urobiť informované rozhodnutia;

  2. Buďte si vedomí antikoncepcie, aby následky tohto vzťahu neboli horšie ako samotný rozchod.

Neterorizujte svojho bývalého

Ak ste vzťah ukončili, prijmite fakt, že je naozaj koniec. Napríklad neustále nepripomínajte partnerovi, koľko ste pre neho urobili a aký bol zlý. Ten človek sa už rozhodol a nezmení to. Vaše dôstojné správanie má byť neutrálne.

Do nového vzťahu sa hneď neponáhľajte

Dajte si čas na obnovenie pokoja. Ak chcete začať nový vzťah, musíte byť naň pripravení. To znamená, že nového partnera musíte posudzovať podľa jeho osobnostných vlastností a činov a neporovnávať ho s bývalým partnerom. A samozrejme, neponáhľajte sa do nového romániku z pomsty, aby ste ukázali, že ste v poriadku.

Urobte si takú dlhú prestávku od druhého pohlavia, akú potrebujete, aby ste sa cítili pohodlne a mohli opäť hovoriť.

Nesťažujte sa spoločným priateľom

Ak máte spoločných priateľov, nezaťahujte ich do svojich problémov. Nezáleží na tom, kto z vás sa s nimi spriatelil v minulosti, všetci chcú pre vás teraz to isté. Takže sa im nesťažujte a nesnažte sa vykresliť svojho bývalého ako čierneho. Vďaka tomu bude váš vzťah bezproblémový a nebude pre vašich priateľov trápny, keď si budú musieť vybrať, s kým z vás sa stretnú.

Tipy, ako sa rýchlejšie dostať cez bývalého partnera

Vašou úlohou je obnoviť rovnováhu a čo najskôr ukončiť príbeh s bývalým partnerom. Tu sú naše tipy, ako sa s tým vyrovnať a ísť ďalej.

Odstráňte jeho číslo z telefónneho zoznamu a jeho zo zoznamu priateľov na sociálnej sieti

Ako prekonať rozchod

Po rozchode nesledujte svojho bývalého prostredníctvom sociálnych médií. Takže môžete dúfať v jeho návrat, napríklad preto, že je smutný na fotografiách, alebo naopak, jeho páska vymrela, čo znamená, že je v depresii. Na druhej strane, škodoradostne sa tešiť, ak niečo nevyjde a je to uvedené na jeho stránke.

Prvá vec, ktorú si treba uvedomiť, je, že sociálne siete nevysielajú celý život, takže nerobte závery z jeho profilu. Navyše, keď ho budete neustále vidieť vo svojom kanáli, môže vás to zvádzať k tomu, aby ste mu napísali. Aby ste sa zachránili pred takýmto rizikom, odstráňte svojho bývalého nielen zo svojich priateľov, ale aj z telefónneho zoznamu. Ak si číslo nezapamätáte naspamäť, nebudete mu môcť zavolať, ani keby ste chceli. Je tiež užitočné vymazať históriu textových správ, pretože opätovné čítanie správ, ktoré ste si poslali, keď ste zamilovaní, je bolestivé.

Statusy o láske a smútku a falošné fotografie, ktoré majú ukázať, že sa vám darí, sú ďalšie zbytočnosti vo virtuálnej realite. Čím viac energie venujete zrušenému vzťahu, tým ťažšie je ho opustiť a ísť ďalej.

Dajte mu jeho veci a darčeky

Je to nevyhnutné, aby ste sa úplne zbavili prítomnosti svojho bývalého vo svojom živote. Je to ťažké, ak ste spolu už dlho a roky žijete pod jednou strechou. Možno ste si v byte kúpili alebo spoločne vybrali veľa vecí a možno sa s nimi nechcete rozlúčiť. Ale nemusíte to robiť, ak vám neublíži, keď uvidíte kávovar, ktorý vám každé ráno pripravil kávu a priniesol vám ju do postele, nechajte ho a používajte ho vo voľnom čase. Ale ak sa vám zdá ťažké na ne stále narážať, predajte ich alebo ich dajte preč.

Pokiaľ ide o darčeky, existujú rôzne možnosti. Na jednej strane to môže vyzerať príliš dramaticky a demonštratívne, ale ak naozaj nechcete, aby vám pripomínal minulosť, vráťte mu všetko, čo vám dal.

Je možné zostať priateľmi?

Záleží na vás a vašej vôli. Kontakt s bývalým partnerom môžete úplne vylúčiť, aj keď máte spoločné deti. Ak však chcete byť priateľmi, musíte dodržať dve podmienky.

Rešpektujte sa navzájom

Ak si chcete udržať dobrý vzťah v budúcnosti, držte sa v momente odlúčenia spolu. Aj keď chcete partnerovi ublížiť alebo ho ešte viac zraniť, nerobte to.

Skôr ako niečo poviete, zhlboka sa nadýchnite a vydýchnite a napočítajte do 10. A keď sa upokojíte, porozprávajte sa a prediskutujte možnosť ďalšej komunikácie.

Udržujte si odstup

Zotrvať v dobrom vzťahu neznamená komunikovať každý deň. Prijmite skutočnosť, že už nie ste spolu, a pokračujte v budovaní vlastného života. Aj keď váš bývalý partner spočiatku cíti potrebu vám pomáhať – obmedzte túto podporu a postupne ju odoberte. Čím menej sa budete vídať, tým menej si budete ubližovať.

Rozchod tak možno vnímať nie ako koniec, ale ako začiatok niečoho nového. A je na vás, či je to dobré alebo zlé.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: