Ako sa správať k ľuďom, ktorí vás ponižujú

Agresori terorizujú svoje okolie, dávajú im pocítiť poníženie, urážku zo strany ich obetí. Žiaľ, nie každý vie, ako sa v takýchto situáciách správať. Správna taktika však umožňuje oveľa ľahšie reagovať na negatívne komentáre a zastaviť neskoršie narušovanie osobných hraníc. Odkiaľ však pramení krutosť a selektívnosť obetí násilníkov, ktorí nerešpektujú zásady a názory iných? Existuje mnoho dôvodov, ktoré sa nachádzajú na povrchu a hlboko v podvedomí človeka.

Experiment amerických výskumníkov z Duke University potvrdil zámernú zaujatosť voči ľuďom a tendenciu posudzovať respondentov, ktorí sa identifikujú s tou či onou skupinou. Respondenti boli rozdelení do dvoch veľkých skupín – na tých, ktorí zastávali konkrétne politické názory, a na tých, ktorí zastávali neutrálne postoje. Podľa výskumu boli prívrženci určitého politického prúdu zaujatí a neúctiví voči ľuďom, ktorí nemali jasný politický postoj. Tí mali naopak pozitívny postoj ku všetkým respondentom. Takže triedne, skupinové rozdelenie ľudí je oprávneným dôvodom na verbálnu agresiu voči tým, ktorí tieto hranice neurčujú.

Ako sa vyrovnať s ľuďmi, ktorí vás ponižujú

To je jeden z dôvodov, prečo sa ľudia nechávajú ponižovať. Tu sú niektoré bežnéDôvody, prečo sa agresori nechajú šikanovať:

 1. Túžba po dominantnom postavení v medziľudských vzťahoch.Logika agresora spočíva v tom, že chce obeť obrať o jej vôľu, o jej pocit vlastnej hodnoty. Zlomený človek je ľahšie ovplyvniteľný akýmkoľvek spôsobom. Po ponížení sa stávajú pánmi situácie a môžu s obeťou komunikovať podľa vlastných podmienok, keď obeť podľahne manipulácii.

 2. Udržanie sociálneho statusu. Neschopnosť ukázať svoje vlastné zásluhy spôsobuje, že agresor znevažuje ostatných členov komunity. Osoba so zničenou povesťou robí násilníka lepším (z jeho pohľadu). S týmto cieľom šíria zlomyseľné klebety, za chrbtom obete snoria intrigy. Tento druh šikanovania je latentný, pretože agresor často nie je s obeťou zlý a priamo ju neponižuje.

 3. Poníženie ako odpoveď na predchádzajúce urážky. Táto slovná krutosť sa rodí v zlomenom človeku, ktorý pocítil bolesť z poníženia. Znevažovaním inej osoby sa snažia odplatiť niekomu, kto im veľmi ublížil. Tento motív si neuvedomuje, ale bolesť spôsobená iným mu dáva pocit pomsty.

 4. Nedostatok sebaúcty a nízke sebavedomie. Agresori s nízkym sebavedomím sa ťažko pozerajú na tých, ktorí žijú v harmónii a tešia sa zo života. Jeho povinnosťou je zničiť túto harmóniu a prinútiť obeť, aby sa cítila inak. Zameriavajú sa na zraniteľné, tiché a neagresívne osoby, ktoré sa nemôžu brániť. Pretože spätná reakcia im ubližuje a ešte viac znižuje ich sebavedomie.

 5. Stereotypné myslenie. Vyjadrovať sa nelichotivo o niekom preto, že vyzerá inak, vidí svet inak, usiluje sa o veci, o ktoré agresor neusiluje, je jeho hlavným záujmom. Túžba ponižovať ľudí kvôli ich odlišnosti sa rodí už v detstve. V rodinách, kde rodičia vštepujú myšlienku, že jedna skupina ľudí je dobrá a druhá zlá, vyrastajú agresori.

 6. Upozorniť na seba.Dôvody spoločné pre problémové deti a dospievajúcich. Nie je však nezvyčajné, že aj dospelí používajú ponižovanie ako spôsob, ako na seba upriamiť pozornosť. Vyplýva to z nedostatku konštruktívnych scenárov správania na dosiahnutie požadovaného cieľa. Vo všeobecnosti sa táto príčina poníženia prejavuje u infantilných, nezrelých osobností.

Ako vidíte, ľudia s psychickými problémami majú tendenciu ponižovať iných. Reagovať na poníženie a vyrovnať sa s ním je jednoduchšie, keď si uvedomíte, že ho môže spôsobiť len hlboko zranený, nezrelý človek. Nižšie je uvedený prehľad správania, ktoré môže pomôcť ukončiť ponižovanie.

Stratégie správania na zastavenie ponižovania

Výskum spoločnosti Microsoftštúdie ukázali, že ľudia v Rusku trpia šikanou o 20 % častejšie, V porovnaní s globálnou sadzbou. Šanca, že vás budú šikanovať cudzí ľudia, je 60 %, čo je takmer dvojnásobok v porovnaní s celosvetovým priemerom (len 36 %). Problém zvládania poníženia je pre Rusov obzvlášť akútny, preto okamžite začnite analyzovať stratégie správania.

Analýza zneužívateľa

Poníženie cudzou osobou by sa nemalo brať vážne. Nesústreďte sa na ne, a už vôbec nie na to, aby ste si ich „vyskúšali“. Ak však k ponižovaniu dochádza v blízkych vzťahoch alebo v práci, musíte uviesť veci na pravú mieru. Ako nájsť správnu taktiku, ako sa raz a navždy vyrovnať s ponížením?

Ak sa v práci stretnete s ponížením, je dôležité okamžite stanoviť hranice. Upozornite kolegu alebo nadriadeného, že autorita a pracovná etika sú základom spolupráce. Bez kriku a škandálu im pripomeňte, že ste v oficiálnom pracovnom pomere a že by nemali používať urážky. Ak argumenty nezaberajú, pripomeňte agresorovi, že v ústave sú ustanovenia, ktoré zaručujú, že tí, ktorí sa rozhodnú ponížiť inú osobu, budú potrestaní.

Ak vás niekto blízky ponížil, neodkladajte vysvetlenie na neurčito. Mlčanie o probléme bude znamenať, že ste ho dovolili. Najprv povedzte o svojich pocitoch a o tom, ako sa cítite v súvislosti s neúctivým zaobchádzaním. Povedzte im, že vás bolí, keď to počujete od niekoho blízkeho, a že vás toto poníženie zraňuje a odrádza. Potom sa opýtajte, prečo si dovolil, aby ste sa cítili nepríjemne? Aký je dôvod? Keď poznáte skutočný dôvod, pokúste sa nájsť spoločné riešenie a vysvetlite, že nie je možné dosiahnuť cieľ ponižovaním danej osoby. Pomôžu objasniť situáciu a udržať dobré vzťahy.

Stratégia „zachovať pokoj

Ako sa vyrovnať s ľuďmi, ktorí vás ponižujú

Cieľom agresora je vyviesť vás z rovnováhy a potlačiť vás. Keď vidí, že sa mu jeho konanie „vypláca“, bude v ponižovaní pokračovať. Vhodnou taktikou v tomto prípade je udržať emócie pod kontrolou a nereagovať na výbuchy.Ako sa naučiť ovládať svoje emócie:

 1. Emóciu treba najprv analyzovať a pochopiť. Identifikovať bolesť, hnev, strach, úzkosť.

 2. Premýšľajte o tom, prečo vo vás slová tyrana vyvolávajú tieto emócie.Analýza zníži intenzitu zážitku a pomôže upokojiť sa.

 3. Predstavte si situáciu, v ktorej ste zažili podobné emócie, a ako ste ju vtedy zvládli. Pomôže vám to nájsť riešenie, ako sa zbaviť negatívnych emócií v prítomnom okamihu.

Zachovanie pokoja znehodnotí úsilie osoby, ktorá vás znevažuje. Odteraz nebude chcieť naraziť na ľahostajnosť voči svojim negatívnym impulzom.

Stratégia abstrakcie

Reakcia na poníženie často nie je potrebná, najmä ak pochádza od cudzinca. Nech sa jeho snaha zničiť vašu dobrú náladu stretne s ohlušujúcim nepochopením. Premýšľajte o niečom inom, čo vás uvedie do stavu vynaliezavosti. Pokračujte v činnosti, pri ktorej vás tyran prichytil, akoby sa nič nestalo.

Stratégia „Objasnenie“

Ak je pre vás ťažké zastaviť hnev a odvetné slovné urážky, môžete prerušiť ponižovanie pri zdroji. Napríklad, kolega má opäť uštipačné poznámky o vašom vzhľade, vašej práci. Odpoviete pokojným hlasom a pozriete sa im priamo do očí: „Nepáči sa mi, že si dovoľujete ma znevažovať. Chcem, aby ste s tým prestali a odteraz to už neopakovali. Agresori sa často opakovane pokúšajú o poníženie, aby dosiahli reakciu. Tým, že to poviete, okamžite uvediete veci na pravú mieru a postavíte osobu na miesto toho, kto prekročil svoje osobné hranice.

Stratégia „vytriezvenia“

Keď vás agresor ponižuje za to, že máte iné postoje, správanie, vzhľad, ako si predstavuje on, je dôležité vrátiť ho do reality. Rovnako ako pri každej stratégii hovorte pokojným tónom, s dôverou v hlase. Upozornite ho, že ľudia sú rôzni a môžu mať rôzne preferencie. Potom je dôležité zdôrazniť, že existujú osobné hranice, ktoré by ste nemali prekročiť.

V tejto situácii si agresor nemusí uvedomovať, že zasahuje do vašich ideálov. Prijatie triezvej správy môže zastaviť obťažovanie a zabrániť tomu, aby sa k vám správali takýmto spôsobom.

Čo nesmiete kategoricky robiť, keď ste ponížení

Je jasné, čo v takýchto situáciách robiť. Aké reakcie správania však môžu situáciu ešte zhoršiť a urobiť z vás neustálu obeť ponižovania

 1. Dostať sa do slovnej hádky.Stupňujúce sa napätie v dialógu s agresorom môže viesť aj k fyzickému násiliu. Aj vaša odpoveď je jeho cieľom – znamená to, že ste vstúpili do jeho hry.

 2. Ukázať, že vás jeho slová zraňujú.Vaša prudká reakcia ukáže, že zasiahol nerv, a pretože ľudia, ktorí ponižujú iných, sú úžasní manipulátori, bude vás naďalej znepokojovať.

 3. Snaží sa ma uraziť späť.To len dokazuje, že úsilie agresora bolo zmysluplné. Netreba sa snažiť pomstiť, táto deštruktívna reakcia vás vtiahne hlbšie do konfliktu.

 4. Vezmite si poníženie osobne.Zraňujúce slová na vašu adresu sú pohľadom agresora. Každý vidí svet cez svoje vlastné predstavy a očakávania a to, čo si o vás myslí, nie je realita.

Záver

Každý sa môže stať obeťou obťažovania. Aj tí najlepší z ľudstva boli vystavení zdrvujúcej kritike. Jediná vec, ktorá odlišuje urazených ľudí, je reakcia na urážlivé slová. Je čas zvoliť si taktiku: utápať sa v starostiach alebo vhodne strategicky konať, aby agresor nemal záujem vás ďalej šikanovať.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: