Ako sa zapojiť do sebarozvoja?

Prezident Spojených štátov A. Lincoln chodil do školy jeden rok. Spisovateľ M. Šolochov ukončil štyri ročníky. . Ciolkovskij, ktorý bol hluchý a chudobný, nenavštevoval gymnázium, ale celý program absolvoval za 3 roky. Spisovateľ Ray Bradbury sa priznal, že svoj rozum získal v knižnici. Čo pomohlo ľuďom stať sa medzinárodne uznávanými? Túžba rozvíjať sa akýmkoľvek spôsobom. Ako si zvýšiť vzdelanostnú úroveň dnes, vám povie expertológia. Hlavnou vecou je mať prístup na internet, ktorý umožňuje prístup do knižníc a na vzdelávacie webové stránky.

Aký je prínos sebavzdelávania?

Ako si užiť samotu

Sebarozvoj sa vzťahuje na činnosti zamerané na plný rozvoj osobnosti bez učiteľa.Má tri zložky:

 1. Sebapotvrdenie.zahŕňa hľadanie a overovanie špecifických osobnostných čŕt a vzorcov správania a ich zmenu.

 2. Sebazdokonaľovanie.Snaha osoby získať nové vlastnosti, odborné kompetencie v novom druhu činnosti.

 3. Sebarealizácia. Zamerané na nájdenie svojho cieľa, objavenie a realizáciu svojho prirodzeného potenciálu.

Psychologická funkcia autodidaktiky spočíva v tom, že vám umožní vystúpiť z vašej komfortnej zóny. Získanie nových informácií zvyšuje sebavedomie a robí ľudí zaujímavými na rozhovor. zlepšením odbornej spôsobilosti sa môže osoba kvalifikovať na vyššiu pozíciu a získať morálny bonus. Pestovanie charakterových vlastností, prekonávanie lenivosti a neefektívnych návykov vám dáva pocit hrdosti na seba samého. Samoučenie:

 1. prehĺbiť svoje vedomosti v rôznych smeroch;

 2. Rozvíjať prepojenia medzi príbuznými vedami;

 3. Rozšírenie intelektuálnej, kreatívnej a emocionálnej inteligencie;

 4. Prekonáva zotrvačnosť a konzervativizmus v myslení;

 5. Formuje novú paradigmu sveta;

 6. Zlepšuje pamäť a myslenie.

Úrovne autodidaktiky

Existujú rôzne typy sebavzdelávania. Zatiaľ čo domáca úroveň zahŕňa získavanie zručností na ekonomické účely, poznávacia úroveň rozširuje všeobecný rozhľad.Výsledok závisí od úrovne:

 1. Prvá zahŕňa učenie mimo systému z vonkajších dôvodov;

 2. Druhým je situačný záujem o predmet;

 3. Po tretie – systematické štúdie na získanie poznatkov.

Pre ľudí, ktorí si zvolili najvyššiu úroveň, sa sebarozvoj stáva psychologickou potrebou a často má objaviteľský charakter.

Čo si vyberiete?

Život ponúka každému dve cesty: sebazdokonaľovanie a rozvoj; degradáciu a nečinnosť. Výber závisí len od jednotlivca a úcty k sebe samému. Kto sa považuje za človeka, usiluje sa o sociálno-kultúrny a informačný rozvoj. Určuje správanie, komunikáciu a kariérny úspech a dáva zmysel sebe samému a životu.

Človek sa narodil, aby sa rozvíjal a našiel zmysel života. Záujem o fyzické prežitie obmedzuje záujmy a nevyhnutne vedie k degradácii. Nedostatok snahy o dokonalosť, vedomostí, učenia sa novým návykom, charakterovým vlastnostiam a zvládaniu činností robí život fádnym a nudným. Porovnajte, ako žijú vaši známi:

 1. Niektorí sú posadnutí svojou kariérou a neustále navštevujú školenia a samovzdelávajú sa

 2. Iní sa zdokonaľujú fyzicky a v posilňovni zanechávajú „sedem potov“;

 3. Niektorí sa venujú cestovaniu, fotografovaniu, učeniu sa jazykov.

Niektorí strávia roky v zamestnaniach, ktoré sa im nepáčia, idú s prúdom a hľadajú niekoho, na koho by mohli zvaliť vinu za svoje neúspechy. Prieskum v roku 2020 ukázal, že 40 % Rusov sa sotva venuje sebavzdelávaniu. Približne tretina si nájde čas na vývoj. 17 % z nich trénuje svoju myseľ raz za mesiac, 16 % študuje každý deň. A 73 % je ochotných absolvovať kvalifikačné kurzy, aby si našli dobre platenú prácu.

Čo obmedzuje vývoj?

5 príčin neistoty a ako ich prekonať

Väčšina ľudí je nevedomá. Čo nám dnes bráni stať sa múdrejšími a zaujímavejšími, ak existuje množstvo zdrojov na sebavzdelávanie, keď nie je potrebné chodiť do čitárne a hľadať si informácie. Prečo si večer namiesto filmu nepočúvať prednášku?? Odmietajú prijať nové informácie alebo ich popierajú na základe presvedčenia: ak neviem, tak neexistujú. Mnohí sa naivne domnievajú, že vedomosti získané v škole a na univerzite im stačia na život. Skutočnosť, že sú zastarané, doplnené a zmenené, je málo zaujímavá. Existujú aj iné dôvody.

 1. Lenivosť. Prečo sa namáhať, keď si môžete oddýchnuť?? Energia vyčlenená na podnikanie a vzdelávanie sa míňa na sledovanie filmov a hranie hier.

 2. Zvyky. Je ľahšie vzdať sa cieľa ako zmeniť usporiadanú rutinu opakujúcich sa činností.

 3. Pochybnosti.Keď sa človek desaťkrát opýta sám seba: „Načo mi to je??“, nemá ani v úmysle stanoviť si cieľ. Iba profesionálna konkurencia alebo závisť úspešných kolegov môže spôsobiť, že sa človek.

 4. Nedostatok vôle.Mnohí nechápu, že kvalita sa musí precvičovať ako sval. Ak cvičíte ráno alebo dokážete odolať jedlu pred spaním, máte ho vyvinuté. My ostatní na sebe musíme pracovať.

 5. Nedostatočná motivácia.Človek je schopný zdolať horu, ak vie, prečo to chce urobiť. Je priamo spojená so schopnosťou stanovovať si ciele.

 6. Nedostatok disciplíny.Osoba si uvedomuje, že nie je vnútorne organizovaná a že jej snaha zlyhá kvôli neschopnosti dodržiavať rutinu, a nestanovuje si superciele.

Jednou z hlavných obáv je zmena. Strach z budúcnosti je vlastný každému. Ľudia neveria novinkám a pochybujú o ich potrebnosti. Pamätajte si, že parnú lokomotívu nazývali pekelným výtvorom, báli sa jazdiť v parnom vlaku zo strachu, že jazda rýchlosťou 40 km/h povedie k záchvatom paniky. Ťažko si dnes predstaviť život bez elektrického vlaku, ktorý jazdí rýchlosťou 230 km za hodinu. Ľudia vyvíjajú duševné procesy podobným spôsobom. Nové neurónové siete kladú do hlavy najrýchlejšie diaľnice k vedomostiam a úspechu.

Samoštúdium doma

Prináša to minimálne také výsledky ako chodenie na prednášky na univerzite. Ak sa chystáte robiť niečo pre všeobecný rozvoj, začnite osobnou účasťou na školeniach a seminároch. Budete v prúde energie a okamžite sa zapojíte do procesu. Pomôcť vám môžu vzdelávacie webové stránky, tematická literatúra a školiace videá. Metódy online vzdelávania vám umožňujú študovať vlastným tempom a prispôsobiť si intenzitu pracovného zaťaženia. Ak sa chcete naučiť cudzí jazyk, príbuznú profesiu, pliesť, stať sa dizajnérom alebo účtovníkom, začnite teraz.

Ak sa rozhodnete zmeniť svoje povolanie alebo si zvýšiť kvalifikáciu, zúčastnite sa na e-learningu. Materiál si budete musieť naštudovať sami pomocou prednášok a elektronických kníh. Po každom module budú vaše vedomosti otestované.

Samovzdelávanie vypĺňa medzery v rôznych disciplínach a v úžitkovom umení. Ak to s vývojom myslíte vážne

 1. Čítajte populárno-vedecké a beletristické knihy.Výber kníh na rôzne témy je možné ľahko nájsť v digitálnej knižnici.

 2. Sledovanie videí a školení online. Zadajte správny vyhľadávací výraz a vyberte si lekciu podľa obľúbenosti.

 3. Učiť sa cudzí jazykPoužívajte aplikácie pre začiatočníkov a profesionálov, ako napríklad

 4. Chcete sa naučiť cudzí jazyk?
 5. ngo. Nič vám nebráni komunikovať s rodenými hovorcami, cvičiť sa v rozprávaní s cudzincami cez Skype.
 6. Ak chcete urýchliť svoje učenie, mali by ste tiežNaučte sa rýchle čítanie, písanie naslepo, tréning pamäte.

Nájdite si svoju metódu učenia. Pre niektorých je účinné memorovanie a zapamätávanie si z počutia, počúvanie zvukových prednášok, pre iných je účinné načrtávanie a nápadité myslenie.

Nakreslite koleso života

Nakreslite koleso života

Ak ste vykonali duševnú prácu a uvedomili ste si, že je čas na zmenu, prvý krok ste urobili. Budúce výsledky závisia od informovanosti a usilovnosti. Presvedčte sa, že „dosť je dosť“ a prejdite k činom.

Najprv je vhodné analyzovať svoj život vo všetkých oblastiach, identifikovať zaostávajúce a čerpacie. Nakreslite kruh a rozdeľte ho na 8 častí. Každá z nich je hodnotou, ktorá vás robí šťastnými. Po testovaní sa rozhodnite, aké sú vaše ciele, a zistite, kde začať. Každú z nich podpíšte:

 1. Kariéra a podnikanie. Odpovedzte na otázku, či vás baví to, čo robíte?

 2. Peniaze.Ste finančne nezávislí alebo žijete úsporný život?? Či máte dostatok peňazí na materiálnu nezávislosť?

 3. Osobný rozvoj.Aké je vaše vzdelanie a intelektuálne schopnosti?

 4. Životné prostredie.Vzrušenie a podpora, ktoré prináša komunikácia s priateľmi?

 5. Rodina a vzťahy.Stretli ste partnera, zamilovali ste sa, máte deti alebo všetko ešte len plánujete?

 6. Zdravie a šport.Chceli by ste sa stať fyzicky príťažlivejšími, schudnúť alebo mať vyrysovanú postavu??

 7. Zábava a koníčky.Ako trávite svoj voľný čas, akými spôsobmi akumulujete energiu??

 8. Spokojnosť.Ako ste spokojní so svojím životom a čo vám chýba k šťastiu??

Každému sektoru prideľte čestné skóre na 10-bodovej stupnici a zaškrtnite bodky. Ak je vaše skóre nižšie ako 5, nevymýšľajte si výhovorky, ale priznajte si problém. Používanie svetelných farieb na vizualizáciu. Kritické oblasti pod 5 bodov zvýraznite červenou farbou, úseky so 6-8 bodmi označte žltou farbou. Pozrite sa, koľko sektorov je v zelenej zóne. Spojte body a pozrite sa na tvar. Ak ste v kruhu, máte vo svojom živote harmóniu. Krivé tvary sú znakmi vašich neúspechov.

Dva spôsoby plánovania

Vypracujte 2 stratégie: jednu založenú na cieľoch bez konečného termínu a druhú s konečným termínom. V prvom prípade robte čokoľvek, čo vás priblíži k cieľu, v druhom si zostavte plán a vyčleňte obmedzený čas na konkrétne úlohy.

Analyzujte jednu červenú zónu a stanovte si realistický cieľ. V spodnej časti grafu napíšte zámer a postupnú stratégiu. Rozdeľte globálny cieľ na menšie ciele: „Chcem sa naučiť angličtinu na úrovni A1. Za týždeň sa naučím 200 nových slovíčok a 2 hodiny gramatiky.

Ak vás trápi nadváha, stanovte si cieľ schudnúť 1 kg týždenne a spôsoby, ako to dosiahnuť. Sľúbte si, že sa naučíte iné systémy stravovania a chudnutia, nahradíte stravovacie návyky novými. Ak máte nedostatky vo vzdelaní, čítajte denne 30-40 minút knihy o sebarozvoji. Posilnenie zručnosti a sťaženie úlohy.

Voliteľné:

 1. Vytvorte si zoznam dôležitých kníh a zdrojov.

 2. Udržujte si aktuálne informácie o zvolenej téme.

 3. Pridať plán workshopov, seminárov, konferencií.

 4. Naučte sa riadiť čas a správne hospodáriť s časom.

 5. Sledujte svoj pokrok pomocou denníka alebo aplikácie (Degreed, Diigo), vytvárajte si správy pre motiváciu.

Naučte sa učiť

Používajte uisťovanie/podnecovanie, povzbudzovanie k činnosti. Zvyknite si plniť denný plán na 100 %. Bez sebadisciplíny nemôžete dosiahnuť svoje ciele. Pri výbere informácií buďte selektívni. Prečo strácať čas, keď si môžete prečítať recenzie, nájsť popisy, skontrolovať úrovne používateľov.

Keď dostanete nový materiál, spýtajte sa sami seba: „Ako to môžem využiť vo svojom podnikaní??“. Premena informácií na konkrétne úlohy. Ak sa napríklad na seminári dozviete o hernej mechanike, okamžite to využite na zvýšenie počtu komentárov na svojich stránkach v sociálnych médiách. Tento prístup k učeniu sa stáva akýmsi hľadaním. Ponoríte sa hlbšie do informácií a budete si priať nájsť ďalšiu stopu.

Zopakujte si, čo ste sa naučili. Možno stratíte ďalších 20 minút, ale informácie budú aspoň rozbalené v úhľadných malých škatuliach.Vyberte si vzdelávaciu platformu a rozšírte si obzory. Poznatky vám pomôžu vidieť nové obzory a otvoriť perspektívy.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: