100 slov denne – osvedčené techniky učenia

Chcete si rozšíriť slovnú zásobu v anglickom jazyku? V tomto prípade použite jednu alebo druhú techniku. Odporúčame systém papierových kariet. V ideálnom prípade budete mať každý deň v hlave 100 anglických slov!

Zapamätanie si veľkého počtu anglických slovíčok

Základy metódy papierových kariet

Teoreticky sa môžete začať učiť anglické slovíčka otvorením slovníka. To vám však len zamotá hlavu. Rýchlo zabudnete slová a začnete si ich navzájom pliesť. Preto vám odporúčame vyskúšať metódu papierových kariet. Spočíva vo výbere správnych slov a vyvolaní rôznych asociácií. Napriek svojmu názvu systém využíva skôr aplikáciu než skutočné karty z kartónu. Hoci v minulosti sa naozaj používali.

Myšlienka tejto metódy je jednoduchá. Žiak dostane balíček kariet. Na každom z nich je napísané cudzie slovo. Ak chcete vidieť jej preklad, musíte kartu otočiť. Žiaci si prelistujú balíček a zapamätajú si preklad každého slova. Ak si slovo nezapamätáte, pôjde na dno balíčka. Čoskoro sa k nemu vrátite. Ak nie je problém so zapamätaním si slova – príslušná karta sa odloží nabok. A tak ďalej, kým sa balíček nevyčerpá. A ku všetkým týmto slovám sa bude treba vrátiť, ale až po určitom čase – po týždni alebo dokonca po mesiaci.

Tento systém funguje, pretože naučené slovo sa najprv uloží do krátkodobej pamäte. V budúcnosti sa vrátite k naučeným kartám, čím sa slovo presunie do dlhodobej pamäte. Odtiaľ je oveľa ťažšie ho odstrániť.

Používanie aplikácie Uchisto

Mobilná aplikácia Uchisto využíva presne princíp papierových kariet. Na jednej strane každej karty je slovo v Slovenskom jazyku. Na zadnej strane je anglický preklad a prepis, aby ste si ho mohli správne prečítať. K dispozícii je aj tlačidlo prehrávania slov aktivované hlasom. V spodnej časti tejto strany karty sa nachádza tlačidlo, po kliknutí na ktoré aplikácia oznámi, že ste sa naučili dané slovo. Ak si myslíte, že ste si ešte nezapamätali preklad slova, potiahnutím karty ju položte na dno balíčka.

Program vám umožní naučiť sa aj ruštinu. Anglicky hovoriaci používateľ by mal na tento účel presunúť príslušný prepínač v nastaveniach, čím sa zmení smer prekladu.

Keď sa zaoberáte balíkom, aplikácia automaticky spustí časovač na 30 dní. Po tomto čase budete požiadaní, aby ste si zopakovali, čo ste sa práve naučili. To však neznamená, že musíte odpočívať! Odporúčame, aby ste si každých niekoľko dní otvorili nový balíček. Ako je ľahké uhádnuť, každá z nich sa skladá zo sto slov. To znamená, že sa môžete naučiť niekoľko sto alebo tristo anglických slovíčok týždenne!

Na každú kartu môžete pridať poznámku. Najčastejšie sa používa na písanie o tom, s čím sa dané slovo spája. Používatelia aplikácie poznamenávajú, že táto konkrétna funkcia výrazne urýchľuje prenos slov do dlhodobej pamäte.

Aká je metodika aplikácie?

Vývojári aplikácie Uchisto v službe Google Play pripomínajú, že zapamätanie si anglických slov je veľmi ťažké. Väčšinou sa to snažíme robiť automaticky bez toho, aby sme si vytvorili nejaké vizuálne asociácie. V dôsledku toho si mozog nevytvára nervové spojenia, slová sa s ničím nespájajú, a tak sa pomerne rýchlo zabúdajú. Preto sa na každej karte odporúča prepojiť každé slovo so známymi pojmami a predmetmi.

Vezmime si ako príklad „výzvu“. Jeho preklad je „problém“. Okamžite si spomeňte na najväčší problém, ktorý sa vyskytol vo vašom živote. Ťuknite na tlačidlo ceruzky a potom opíšte problém jednou vetou. Alebo si spomeňte na slávny raketoplán Challenger. V istom čase si vyžiadala životy celej posádky, čo bol pre Spojené štáty vážny problém. Toľko k dokonalému spojeniu. Vzhľadom na to, že ste to práve celé prečítali, je takmer nemožné zabudnúť na preklad.

V žiadnom prípade sa však neponáhľajte stlačiť tlačidlo „naučené“! Po vytvorení farebnej asociácie vyslovte slovo nahlas aspoň päť alebo šesťkrát. V tejto chvíli si určite predstavte obrázok, ktorý máte na mysli. K dispozícii je aj niekoľko rád o samotných združeniach. Skúste si vymyslieť niečo vtipné, čo by ste mohli povedať, ale ľahšie si to zapamätáte.

Na záver diskusie o metodike, ktorú používa Uchisto, sa ukazuje, že je nasledovná:

  1. Prečítate si anglické slovo, ktoré nepoznáte.

  2. Potom si skontrolujte výslovnosť.

  3. Otočte kartu a vyhľadajte preklad slova.

  4. Teraz je potrebné priradiť slovo alebo jeho preklad k reálnej udalosti alebo predmetu.

  5. Potom slovo zopakujte nahlas aspoň päťkrát a premýšľajte o asociácii, ktorá vás napadla.

  6. Stlačíte tlačidlo „Learned“.

  7. Pokúste sa skonsolidovať výsledok preložením slova do slovenčiny. A znova si skontrolujete výslovnosť.

  8. Potom už len zostáva nastaviť si pripomienku, aby ste presne o mesiac zopakovali slová z balíčka.

  9. Po 30 dňoch sa pokúsite zapamätať si, ako sú všetky slová preložené. Ak sa niektoré z nich nepodarí zapamätať, budete musieť zopakovať vyššie uvedený postup.

Všimnite si, že niektoré slová môžu mať rôzny význam v závislosti od kontextu. To je pravdepodobne jediný skutočný problém tejto aplikácie. To znamená, že „Uchisto“ je skutočne užitočné len vtedy, ak súčasne navštevujete kurz angličtiny. Inak pravdepodobne nebudete schopní správne preložiť vety, nieto ešte odseky alebo celé články.

Zapamätajte si veľa anglických slovíčok

Naučte sa len tie slová, ktoré chcete

Každý jazykovedec vám povie, že v angličtine existuje najmenej milión slov. Je to však dobré, pretože len malá časť z nich, približne niekoľko tisíc, sa používa v každodennom živote. Ak tieto slová poznáte, mali by ste byť schopní komunikovať s cudzincami a aspoň čiastočne prekladať anglické internetové publikácie. Ak sa naučíte nielen samotné slovíčka, ale aj ďalšie aspekty anglického jazyka, môžete sledovať americké filmy a televízne seriály bez dabingu!

Ako ste už uhádli, aplikácia Uchisto vám ponúka iba slová, ktoré sa najčastejšie používajú v písomnom styku a v každodennom živote.

Pokiaľ ide o použité balíčky, pozostávajú presne zo sto kariet. Odborníci zistili, že ide o ideálne číslo. Nie je to málo slov a môžete to zvládnuť za hodinu alebo menej, najmä ak nájdete niektoré slová, ktoré poznáte. Okrem toho budete môcť každých pár dní študovať jeden balíček.

Sledovanie vášho pokroku

Takýto program sa samozrejme nezaobíde bez štatistickej časti. Tu môžete sledovať svoj pokrok podľa dní. Je pekné vidieť, ako sa váš pokrok každý týždeň merateľne zlepšuje. Treba však priznať, že tu nenájdete veľmi rozmanité grafy. Aplikácia totiž ponúka len jeden spôsob učenia sa slovíčok. Žiadne ďalšie funkcie.

Ak chcete neustále rozširovať svoju slovnú zásobu, mali by ste mať vždy vo vrecku smartfón s nápisom „Uchisto“. Zaseknutie v premávke? Otvorte aspoň niekoľko kariet. V práci máte trochu voľného času? Opäť si otvorte balíček, ktorý študujete. Pred spaním sa môžete pokúsiť naučiť slovíčka. Ak v štatistikách vidíte, že sa váš pokrok začal znižovať, nezabudnite zvýšiť latku!

Ale koľko slov sa možno naučiť pomocou tohto programu? To závisí od toho, koľko máte voľného času. Samozrejme, na vaše želanie. Teoreticky by ste si mohli zapamätať až 3000 slov za niekoľko mesiacov. A to stačí na pochopenie anglických článkov.

Konvenčný voľný

Aplikáciu Uchisto si môžete bezplatne stiahnuť z Google Play. To však neznamená, že aplikácia je v skutočnosti. Ak nechcete zaplatiť peniaze, budete mať k dispozícii len jeden slovník. Môžete sa naučiť len 100 slov, ktoré zvládnete za jeden deň. Každé ďalšie balenie kariet stojí 30 Euro. Odporúčame však vziať si všetkých 45 slovníkov naraz. Sú len za 279 Euro. Nie je to veľká cena za množstvo nových poznatkov v hlave??

Platba pomocou služby Uchisto prebieha tradičným spôsobom – ak ste už so službou prepojili svoju bankovú kartu, môžete platiť pomocou služby Google Play. Alebo môžete použiť inú kartu kliknutím na príslušné tlačidlo.

Záver

Teraz viete, ako sa najľahšie naučiť anglické slovíčka. Ak použijete nami opísanú metódu, po mesiaci budete vedieť viac ako tisíc nových slov! Stačí, ak sa naučíte celý anglický jazyk, aby ste ich vedeli zrozumiteľne poskladať do viet.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: