Ako naučiť svoje dieťa plávať

Svoje dieťa môžete naučiť plávať v bazéne alebo v športovom klube. Je možné, aby ste to urobili sami. Bolo zistené, že mladšie deti sa naučia plávať rýchlejšie. Je to zložitý proces, ktorý má svoje vlastné charakteristiky a pravidlá.

V akom veku by sa deti mali naučiť plávať

Ako naučiť svoje dieťa plávať

V poslednom čase sa objavuje názor, že detstvo je najlepším obdobím na učenie sa plávať. Kojenecké plávanie sa začína vo veku 2 mesiacov, keď sa zahojí pupočná rana dieťaťa. V tomto čase má ešte stále vrodené inštinkty. Deti sa veľmi dobre držia na hladine a zadržiavajú dych pri potápaní.

Ak sa dieťa neučí plávať ako dieťa, najvhodnejší vek je 6-7 rokov. Telo je v tomto období už v dobrej fyzickej kondícii. Deti chápu a počúvajú dospelých, rozpoznávajú príčiny a následky. Ešte však nemajú úplne vyvinutý zmysel pre sebazáchovu. Aby sa nebáli, že sa im voda dostane do očí a úst.

Naučiť sa správne plávať

Správne plávanie je, keď je vaša tvár vo vode počas plávania. Keď je hlava zdvihnutá, nadýchnite sa. Výdych ide do vody cez ústa alebo nos. Inštinktívne zdvihnite hlavu dieťaťa smerom nahor. To im umožňuje pohodlne sa nadýchnuť. Učenie sa však vykonáva s tvárou vo vode. V opačnom prípade môžu mať deti tieto problémy:

 1. Rovnováha tela je narušená a panva a nohy sú ponorené;

 2. Telo sa nemôže natiahnuť a vztlak je narušený;

 3. Prietok krvi je narušený v dôsledku uviaznutia krčných stavcov.

Tiež je rýchlejšie naučiť sa plávať s tvárou vo vode ako s tvárou hore. Povzbuďte dieťa, aby sa nadýchlo a spustilo tvár do vody. Ľahko sa môže chvíľu zdržať na vode. V rovnakej polohe, len so zdvihnutou hlavou, bude ťažké zostať vo vode. Naučte preto svoje dieťa plávať s tvárou vo vode. To však neznamená, že bude takto plávať aj naďalej. Deti, ktoré sa takto učia plávať, zvyčajne plávajú s hlavou hore.

Výučba novorodencov

Ako naučiť dieťa plávať

Najlepší čas na učenie novorodencov sú 2 mesiace. V prvom mesiaci sa dieťaťu zahojí pupočná rana a adaptuje sa na nové prostredie. Vo veku 2 mesiacov je inštinkt vášho dieťaťa na plávanie stále nedotknutý. Vaše batoľa nevníma vodu ako agresívne prostredie.

V tomto veku sa cvičenia môžu vykonávať doma, vo vani pre dospelých, ktorá je vopred umytá bezpečným. Môžete použiť jedlú sódu. Cvičenie s novorodencami má nasledujúcu štruktúru:

 1. Do vaničky nalejte toľko vody, aby sa vaše dieťa cítilo pohodlne, a to medzi 35 a 36 stupňami Celzia. Na meranie teploty vody by ste mali používať teplomer a nie lakeť.

 2. Pomaly spúšťajte dieťa vertikálne do vody, aby ste ho nevyplašili. Dospelý drží dieťa za zadnú časť hlavy alebo za bradu, podľa toho, v akej polohe sa dieťa nachádza. Novorodenci radi plávajú na chrbte a na bruchu. Môžete teda vyskúšať obe polohy, aby ste zistili, ktorú polohu vaše dieťa uprednostňuje.

 3. Ďalším krokom je priblíženie nôh dieťaťa k bokom vane. Dieťa sa reflexívne vráti späť do vody.

 4. Nechajte svoje dieťa, aby sa cítilo vo vode. Ukážte mu, ako sa kope nohami a rukami. Špliechanie a zvuk vody zvyčajne vyvoláva veľa pozitívnych emócií.

 5. Dieťa postupne s pomocou dospelého prekoná vzdialenosť od jednej strany vane k druhej. Potom môže preplávať vzdialenosť sám.

 6. Počas obratov vo vode vykonajte cvičenie osmičky.

Aby to bolo zábavnejšie, môžete do vane umiestniť obľúbené hračky vášho dieťaťa. Týmto spôsobom je povzbudzovaný, aby ich oslovil. Pri cvičení s dieťaťom buďte vždy v jeho blízkosti. Ak chcete dieťa otužovať, môžete postupne znižovať teplotu vody.

Učte deti vo veku od 3 do 5 rokov

Ako naučiť dieťa plávať

Samozrejme, každé dieťa je iné, ale vo všeobecnosti platí, že vo veku 3 rokov sa vaše dieťa dokáže naučiť základné zručnosti, ktoré mu potom pomôžu zlepšiť techniku. Vo veku 4 rokov sa vaše dieťa môže naučiť plávať, ale je ešte príliš skoro na to, aby ste s ním cvičili techniku. Vo veku 5 rokov môžete svoje dieťa nielen naučiť plávať, ale aj precvičovať techniku. Deti v tomto veku je potrebné učiť:

 1. Tvárou dolu vo vode.

 2. Dýchajte do vody.

 3. Natiahnite sa vo vode s hlavou dole.

 4. Kopanie a plachtenie vo vode.

 5. Plávanie s prácou nôh.

Ak sa dieťaťu nejaká činnosť nepáči, odstráňte ju a vymyslite náhradnú.

Zvykanie si na vodu

Vaše dieťa by si malo najprv zvyknúť na vodu. Nechajte ho v nej stáť, hrať sa s hračkami. Prvé kroky pri učení sa plávať by mali byť nasledovné

 1. Tam, kde je voda po pás;

 2. Voda je čistá a teplá, približne 28 stupňov;

 3. voda mu neublíži v očiach.

Najlepšie je to robiť v bazéne.

Ponorenie tváre

Aby sa dieťa naučilo ponoriť tvár do vody, vykonajte nasledujúce kroky:

 1. Tvár umyte vodou. Učíme sa striekať.

 2. Robte drepy vo vode, skákacie poskoky. Pri drepovaní sa vám tvár ponorí do vody.

 3. Zbierajte hračky roztrúsené na dne. Hračky by mali byť umiestnené na plytčine, kde nie je potrebné sa potápať.

Naučiť sa vydychovať

Potom sa naučte ďalšiu zručnosť: vydychovanie. Fázy nácviku výdychu:

 1. Držte sa okraja bazéna, spustite mu hlavu a fúkajte mu do nosa bublinky. Opakujte niekoľko minút. Keď vaše dieťa zvládne fúkanie bublín nosom, naučte ho fúkať bubliny ústami.

 2. Vezmite do rúk dosku, držte sa jej vystretými rukami, skúste plávať nohami. Obráťte sa tvárou do vody a zdvihnite sa, aby ste sa nadýchli.

 3. Robte poskoky alebo drepy, aby ste im pomohli pri výdychu pod vodou.

Posuvné

Keď sa dieťa naučí ponoriť do vody, nechajte ho vydýchnuť a vykonať cvičenie „kĺzanie“. Nechajte ruky dieťaťa natiahnuť do tvaru šípky. Prvýkrát môže vykonať cvičenie s výdychom. Teraz sa nohami odlepte od steny bazéna a kĺzajte s vystretými rukami. Na konci mu dospelý pomôže postaviť sa na dno.

Vložte nohy do vody

Ďalším krokom je použitie nôh. Spočiatku sa vaše dieťa učí pracovať s nohami striedavými ťahmi hore a dole. Ak nezvládne hojdačky, je to v poriadku. Hojdanie možno nahradiť „žabími kopmi“. Táto možnosť je bližšie k prírode a je pre deti jednoduchšia. Keď vaše dieťa zvládne prácu s nohami, pláva.

Výučba detí vo veku 6-7 rokov

Ako naučiť svoje dieťa plávať

Toto je optimálny vek na učenie detí plávať. V tomto období už rozumejú dospelým a dokážu sa riadiť ich pokynmi. Fázy učenia sa plávať:

 1. Naučiť sa udržať tvár pod vodou.

 2. Naučte sa fúkať bubliny, fúkajte nosom a ústami.

 3. Naučte sa plávať s doskou.

 4. Ruky v.

 5. Spustenie tváre do vody, učenie sa výdychu nosom a ústami.

Expresná metóda

Táto technika by sa nemala podávať deťom mladším ako šesť rokov. Vďaka tomu môžete svoje dieťa naučiť plávať počas niekoľkých lekcií. Postupne vykonajte nasledujúce cvičenia:

 1. Dieťa by malo byť v plytkej časti bazéna. Jeho úlohou je ležať na dne tvárou dolu vo vode. Krk by mal byť čo najviac uvoľnený.

 2. Rovnaký cvik vykonajte s jednou rukou zdvihnutou z dna bazéna.

 3. Predchádzajúce cvičenie vykonajte s oboma rukami mimo spodnej časti tela.

Vykonajte nasledujúce cvičenia po 10-krát. Keď ich dieťa zvládne, cieľ je dosiahnutý. Dokáže si sám ľahnúť do vody. Potom prejdite na ďalšie cvičenia:

 1. Ako základ sa používa rovnaký pohyb, ale s ramenami narovnanými dopredu. Pohyb sa vykonáva v uvoľnenom tempe.

 2. Odtláčajte sa od steny bazéna s vystretými rukami a nohami. Dieťa sa kĺže po vode, akoby plávalo.

 3. Teraz pridáme kopanie.

 4. Ďalším krokom je pridanie rúk. V tejto fáze na technike nezáleží. Dieťa môže pohybovať rukami v psom štýle. Je dôležité dbať na to, aby ruky neskončili za dieťaťom, ale pred telom.

 5. Vykonajte rovnakú akciu. Pokúste sa na niekoľko sekúnd zdvihnúť hlavu bez nádychu.

 6. Potom vykonajte predchádzajúce cvičenie, ale s nádychom.

Vaše dieťa sa naučí plávať, keď dokáže bezpečne vykonať každý cvik 10-krát samostatne.

Akademická verzia

Školenia/kurzy/kurzy pre učiteľov plávania a bezpečnosti vo vode

Niekedy sa deti nedokážu naučiť plávať zrýchlenou metódou. V tomto prípade budete musieť venovať čas „akademickej“ metóde. Pozostáva z nasledujúcich cvičení krok za krokom:

 1. Dýchajte do vody. Dieťa sa nadýchne, potom skloní hlavu do vody a nosom a ústami vydýchne do vody.

 2. Ponúknite svojmu dieťaťu tabuľu. Vezme ho do natiahnutých rúk. Telo leží vo vode tvárou dolu. Dieťa zdvihne tvár z vody, aby sa nadýchlo. Počas pohybu sa neohýbajte v kolenách. Ak sa deti cítia pohodlne, môžu si zaplávať so žabiakmi.

 3. Keď deti zvládnu plávanie s doskou, oUž dokáže preplávať určitú vzdialenosť s vystretými rukami.Je to istý druh testu. Ak dieťa dokáže plávať v tvare šípky, nechajte ho používať ruky. Spojte ruky nasledujúcim spôsobom:

 4. Ak vedia plávať prsia, nechajte ich používať ruky pri plávaní prsia. Dieťa vystrelí obe ruky naraz a vytvorí pádlo smerom k sebe.

 5. Ak dieťa „žblnká“ nohami, môžete použiť ruky na vykonávanie prsného plávania. Tento ťah je jednoduchší a intuitívnejší.

 6. Ak vaše dieťa pracuje s nohami pri plazení, môžete sa naučiť rovnaký štýl s rukami. Na začiatok pláva s doskou, urobí jeden ťah rukou a vráti sa k doske. Potom to zopakujte druhou rukou. Postupne sa na doske naučí plávať „kraul“.

Keď vaše dieťa zvládne cvičenia, začnite dýchať do strán. Keď ruka smeruje k bedrám, hrudník sa otočí, otočte hlavu, aby ste sa nadýchli.

Najčastejšie chyby

Je dôležité, aby rodičia vedeli, čo nemajú robiť, keď učia svoje dieťa plávať:

 1. Extrémne spôsoby, ako hodiť dieťa do vody proti jeho vôli. To môže spôsobiť strach z vody.

 2. Nútenie učiť sa plávať. Ak sa vaše dieťa zdráha, nechajte ho samé. V každom prípade to nie je prospešné. Vaše dieťa sa môže naučiť plávať, len ak je na to psychicky pripravené.

 3. Ak existujú zdravotné kontraindikácie. Niektoré ochorenia sú kontraindikáciou plávania: akútne infekcie dýchacích ciest, zhoršenie chronických ochorení, kožné infekcie, zlyhanie srdca a obličiek.

 4. Nepoužívajte nákrčníky, mušle ani vesty. Ako vodné príslušenstvo by mala byť k dispozícii iba plavecká doska.

 5. Nedržte dieťa na povrchu, keď sa učí používať ruky a nohy. Je dôležité, aby sa naučili dýchať a udržať sa na hladine.

Všeobecné rady

Ako naučiť svoje dieťa plávať

Aby boli hodiny plávania pre deti príjemné a efektívne, ponúkame nasledujúce všeobecné rady:

 1. Aktivity by mali mať formu hry, najmä pre deti do 7 rokov a na začiatku.

 2. Činnosti by mali byť uvoľnené. Na deti by sa nemal vyvíjať žiadny tlak. Ak vaše dieťa nechce plávať, nájdite spôsob, ako ho zaujať. Ak vytrvalo odmieta, nenúťte ho. Odložte lekciu nabudúce.

 3. Pochváľte svoje dieťa. Chvála je vždy potrebná, aj keď sa ešte nedostavil žiadny úspech.

 4. Zostaňte vo vode v blízkosti svojho dieťaťa. Vykonávajte všetky cvičenia, hrajte sa s dieťaťom a zároveň zaraďte súťažný moment. Deti lepšie pochopia cvičenie, ak je jasne znázornené.

 5. Neplašte svoje dieťa vo vode.

 6. Nebojte sa sami, deti sú veľmi citlivé na svojich rodičov.

 7. Neočakávajte rýchle výsledky. Všetky deti sú individuálne. Niektorí plávajú skôr, niektorí dlhšie.

Nedávajte dieťaťu za túto aktivitu žiadne darčeky. Mal by pocítiť radosť z plávania, nie odmenu v podobe „trápenia“. Vymyslite spôsoby, ako dieťaťu spríjemniť pobyt vo vode.

Je lepšie naučiť dieťa plávať v bazéne. Vlny narúšajú učenie na mori. Voda v rieke nie je taká čistá, aby rušila prvé hodiny. Voda v bazéne je čistá a má príjemnú teplotu. Vaše dieťa sa môže odrážať od stien a dna bazéna.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: