Ako sa dobre učiť v škole

Dobré známky si vyžadujú úsilie na akejkoľvek úrovni školy. Každé dieťa zvládne program výborne a dobre, ak dostane správnych pomocníkov – organizáciu času a plánovanie vecí. Zdravie je nemenej dôležité, aby ste mali silu pracovať naplno.

Ako sa dobre učiť v škole

Príčiny slabých študijných výsledkov

Predtým, ako sa rozhodneme, ako sa dobre učiť v škole, pozrime sa na hlavné príčiny slabých študijných výsledkov.

 1. Nedostatok vnútornej organizácie,ktorá priamo súvisí s vôľou. Najmä mladším žiakom chýba sebadisciplína. Ak im nepoviete, aby si urobili domáce úlohy, možno si na ne ani nespomenú.

 2. Nedostatok motivácie. Na strednej škole je to vážny problém. Väčšina detí nechápe, prečo sa musia učiť. Motivácia, ktorú sme mali na základnej škole, pre matku a učiteľa, aby sme dostali päťku, je preč. Ale nový, silnejší motív sa neobjavil.

 3. Hyperaktivita. Táto príčina je častejšia u mladších detí. Je ľahko riešiteľná v spolupráci s neurológom, psychológom.

 4. Prokrastinácia– Neustále odkladanie dôležitých a dôležitých vecí na neskôr. Je to problém na všetkých stupňoch škôl vrátane stredných škôl. Mnohé deti odkladajú domáce úlohy. V dôsledku toho si na ňu nájdu čas až neskoro večer, čo výrazne zhoršuje študijné výsledky.

Čo robiť, aby sa vám v škole darilo

Akokoľvek paradoxne to môže znieť, čím viac vecí má človek naplánovaných, tým viac toho stihne. Ak je dieťa zapojené do oddielu, mimoškolských aktivít, do klubov, zvyčajne má čas robiť všetko, učiť sa lekcie, chodiť na mimoškolské aktivity, pozerať televíziu a ísť na prechádzku.

Deti, ktoré sa nevenujú mimoškolským aktivitám, často nemajú čas ani na učenie. Aký je dôvod? Psychológovia tvrdia, že ide o dezorganizáciu. Keď žiak odíde domov, uvedomí si, že má veľa času a všetko stihne. Výsledkom je, že dieťa strávi deň bezcieľne a nevšimne si, ako prešlo, a hodiny nie sú ani posadené. Čím viac plánujete, tým viac zvládnete. Na dosiahnutie dobrých výsledkov v škole je dôležité mať dobré študijné návyky.

Proaktívna práca

Ako sa dobre učiť v škole

Byť proaktívny znamená zapojiť dieťa do procesu učenia v čo najväčšej miere.

 1. Pri čítaní alebo počúvaní si robte poznámky. Týmto spôsobom sa údaje lepšie zapamätajú, mozog si udržiava vysokú aktivitu a lepšie absorbuje informácie. Dokáže si robiť poznámky počas vyučovania. Pri čítaní si zapíšte kľúčové body. Samozrejme, v dnešnom svete je rýchlejšie a jednoduchšie písať na počítači, ale informácie napísané rukou sa rýchlejšie pamätajú. ak človek kreslí mechanicky, lepšie sa sústredí a následne si zapamätá viac vypočutých informácií.

 2. Nebojte sa klásť otázky. Ak niečomu na hodine nerozumiete, opýtajte sa učiteľa. Takto nielen lepšie pochopíte učebnú látku, ale aj ukážete učiteľovi svoj záujem o predmet a učivo. Ak sa hanbíte opýtať sa v triede, choďte za učiteľom o prestávke, po vyučovaní. Ak sa v škole konajú mimoškolské aktivity v predmete, ktorý je ťažko pochopiteľný, nepremárnite príležitosť „spriateliť sa“ s ním. Psychológovia radia, že stresujúcejší spôsob, ako pochopiť predmet, je absolvovať skúšku.

 3. Vždy si urobte domácu úlohu. Toto je aspekt, ktorý žiaci s nedostatočnými výsledkami vo všeobecnosti ignorujú. A daná práca by sa mala vykonať v plnom rozsahu. Tým sa zlepší nielen ich výkon v známkach, ale aj celkové pochopenie predmetu.

 4. Nevynechávajte lekcie. Chodiť na všetky vyučovacie hodiny, navštevovať mimoškolské aktivity, aby ste ukázali, že máte záujem o učenie. Umožní vám spoznať predmet do väčšej hĺbky, než poskytuje všeobecná trieda. Ak vynecháte hodinu, zistite, čo sa preberalo počas vašej neprítomnosti, prepíšte si osnovu so spolužiakmi. Dochádzka má priamy vplyv na známky a postoj učiteľov.

 5. Navštevovať hodiny navyše. Účasť na školských aktivitách vám dáva príležitosť zabaviť sa, spoznať spolužiakov a učiteľov v neformálnej atmosfére.

Psychológovia tvrdia, že deti, ktoré navštevujú rôzne mimoškolské aktivity, sa lepšie učia a nevynechávajú vyučovanie.

Užitočné návyky

Dobré návyky sú dobrými pomocníkmi v školskom živote.

 1. Skontrolujte sa. Samokontrola zlepšuje porozumenie a môžete nájsť nedostatky, ktoré môžete neskôr odstrániť. Mohli by ste si urobiť autotesty tým, že odpoviete na otázky na konci lekcie a vypracujete dodatočné úlohy a testy.

 2. Učte sa na mieste, kde vás nikto neruší, kde je príjemná teplota a dobré svetlo. Neučte sa na posteli alebo pohovke. Môžete sa tam príliš uvoľniť a dokonca zaspať.

 3. Odložte telefón a iné rozptyľujúce prvky. Rozptýlená pozornosť je veľký problém. Odložte telefón a vypnite televízor, keď si robíte domáce úlohy. Požiadajte svojich príbuzných, aby vás v tomto čase nerušili.

 4. Každú hodinu si urobte prestávku 10-15 minút. Tento čas pomôže získať energiu a koncentráciu. Počas prestávky si dajte občerstvenie, pozrite si program, choďte na prechádzku alebo si zdriemnite.

Organizačné činnosti

Ako sa dobre učiť v škole

Organizácia je skvelou pomôckou pre dobré štúdium.

 1. Používanie plánovača. Triedny denník sprevádzajte triednou knihou. Urobte si rozvrh na každý deň v týždni s uvedením, kde a kedy máte byť. Zapíšte si do denníka všetky mimoškolské aktivity, kluby, sekcie. Namiesto papierového zápisníka môžete použiť elektronickú aplikáciu so zvukovým signálom.

 2. Prideliť časdomáce úlohy, domáce práce, zábava.

 3. Zaznamenajte si dôležité úlohy, dátumy a termíny do diára.Okrem bežných vecí môžete zaradiť aj jednorazové podujatia, kvízy, zadanie eseje. Označenie dôležitých dátumov v kalendári alebo v telefóne na prijímanie upozornení.

 4. Nastavte si priority. Ak sa ponáhľate a máte príliš veľa vecí, ktoré musíte urobiť naraz, urobte si zoznam najdôležitejších a najťažších vecí na začiatku zoznamu, aby ste sa vyhli zmätku. Keď ste sa postarali o dôležité veci, môžete prejsť k menším, menej naliehavým záležitostiam.

 5. Ak vynecháte lekciu, môžete si ju objasniť po menších častiach. Ak máte veľký projekt, rozdeľte si ho na menšie čiastkové úlohy. Vyhraďte si každý deň čas na ich aktivity. Na konci semestra budete mať prácu hotovú s menším stresom.

 6. Udržujte školské potreby na mieste. Organizujte si pracovný priestor, nielen čas. Jednotlivé predmety môžete pre väčšie pohodlie ukladať do samostatných priečinkov.

Starajte sa o seba

Ak sa o seba budete starať každý deň, budete sa cítiť dobre, čo bude mať pozitívny vplyv na vaše štúdium.

 1. Dostatok spánku. Nie je možné sústrediť sa na štúdium, ak ste nespali. Deti na základných školách by mali spať 9-11 hodín, žiaci stredných škôl 8-10 hodín, starší žiaci 7-9 hodín. Ak chcete po náročnom dni rýchlo a pokojne zaspať, vyskúšajte večerný kúpeľ, jogu alebo meditáciu. Vypracujte si spánkový režim, choďte spať každý deň v rovnakom čase. Pol hodinu pred spaním vypnite telefón a televíziu. Večer nepite kávu, spite v tmavej miestnosti. Ústny materiál na ďalší deň zopakujte večer pred spaním. Váš mozog spracováva informácie počas spánku. Ráno to stačí zopakovať.

 2. Uprednostňujete zdravú stravu. Jedzte aspoň 3 jedlá denne. Ak nemáte dostatok živín, môžete sa cítiť podráždení, unavení a neschopní sústrediť sa… Začnite deň výživnými raňajkami, ktoré vám dodajú energiu na celý deň. Každý deň by vaša strava mala obsahovať zeleninu, ovocie, ryby, mäso, orechy, rastlinné oleje, obilniny.

 3. Pite dostatok vody.Nedostatok vody spôsobuje stratu energie, zhoršuje koncentráciu. Lepšie je zvoliť vodu, ale potrebnú tekutinu môžete získať aj z polievok, džúsov, čajov alebo ovocia. Deti vo veku základnej školy by mali denne vypiť približne 7 pohárov vody, tínedžeri 8 pohárov. Keď ste fyzicky aktívni, musíte v horúcom počasí piť viac tekutín. Sladké nápoje poskytujú len dočasnú úľavu od smädu. Po krátkom čase sa objaví únava a strata energie.

 4. Odstresovanie. Štúdium je vždy stresujúce. Preto je dôležité vedieť, ako správne relaxovať. Zbavenie sa úzkosti zlepšuje výkon. Relaxujte pri cvičení jogy, meditácii. Do programu možno zahrnúť prechádzky, trávenie času s priateľmi, prechádzky s domácimi zvieratami, počúvanie hudby, sledovanie filmov.

 5. Odmeňte sa za svoje úspechy.Oslávte svoj úspech. Pomôže vám to udržať si motiváciu. Odmeňte sa nielen za veľké, ale aj za malé úspechy.

 6. Myslite pozitívne.Pozitívny prístup zlepšuje štúdium a znižuje stres. Nahraďte negatívne myšlienky o objekte pozitívnymi myšlienkami. Ak neznášate fyziku a máte problémy s pochopením vzorcov, snažte sa a vypracujte si ich. Pozitívne myslenie zlepšuje funkciu mozgu.

 7. Nebojte sa požiadať o podporu. Povedzte svojim priateľom, ako sa cítite, ako vám je, a nechajte ich, aby vám pomohli. Ak potrebujete, vždy sa môžete obrátiť na školského poradcu. Porozprávajte sa večer s rodičmi o svojich obavách.

Rady pre rodičov

Rodičia určujú, ako sa ich dieťa učí. To však neznamená, že si musia sadnúť a robiť domáce úlohy spoločne. Ak ste v minulosti robili domáce úlohy spoločne, odbremeňte sa. Nech sú lekcie jeho oblasťou zodpovednosti. Jeho študijné výsledky pravdepodobne utrpia. Na základnej a strednej škole by ešte nemal študovať na vysokej škole. Prestaňte byť kontrolórom a dozorcom. Rodičia to nebudú môcť robiť celý život. Nech si dieťa teraz vytvorí dobré návyky do budúcnosti.

Zároveň sa neodcudzujte svojim deťom – prejavujte záujem o ich život, nie o štúdium. Ak vás dieťa požiada o pomoc, pomôžte mu. Nestrácajte však čas a nervy na povinnosti, ktoré by na vás nemali padnúť. Inak sa dieťa naučí byť vedené, vždy čaká na pokyny zhora, nie je samo zodpovedné za svoj život.

Slovenská psychológ Michail Labkovskij hovorí, že akonáhle rodičia prevezmú zodpovednosť za štúdium svojich detí, tie prestanú niesť zodpovednosť za svoje vlastné činy a všetko sa presunie na rodičov. Buďte tu pre svoje dieťa. Potrebujú pomoc – pomôžte im, dajte im najavo svoju lásku bez ohľadu na ich študijné výsledky. Váš žiak sa postupne osamostatní. Dobré učenie bude jeho úspechom. Hlavnou vecou je vytvoriť doma zdravú emocionálnu atmosféru, bez nadávok a bez toho, aby ste im liezli na nervy v súvislosti so školou.

Každé dieťa môže v škole dosahovať dobré výsledky, ak prevezme zodpovednosť, stará sa o svoj denný režim, svoje zdravie. Vnútorná organizácia a správna motivácia môžu deťom pomôcť uspieť v škole. Rozvíjajte svoj talent, zúčastňujte sa aktivít a školení a dosiahnete úspech v mnohých veciach.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: