Porovnanie telefónov Rostest a Eurotest | Dôležité rozdiely

Všetky zariadenia dovážané do Ruska, či už ide o smartfóny, tablety alebo notebooky, musia prejsť povinnou certifikáciou. Tento postup zaručuje bezpečnosť zariadenia a jeho funkčnosť. Certifikácia je „daná na svedomie“ výrobcu, takže niektoré spoločnosti ju nevykonávajú a nedovážajú svoj tovar do krajiny. Toto sú napríklad dôvody, prečo si v Rusku nemôžete oficiálne kúpiť Google Pixel alebo Microsoft Surface Laptop.

Certifikované zariadenia sú označené ako „Rostest“ alebo „EAC. A to znamená, že sú schválené na vstup do krajiny, nemajú škodlivé účinky na používateľa a – pravdepodobne – plne spĺňajú deklarované funkcie.

Na pultoch internetových obchodov však nájdete aj iné zariadenia s certifikátom Eurotest. Zvyčajne stoja menej ako Rostestov. Takže kupujúci sa môžu čudovať – ale aký je rozdiel medzi telefónom Rostest od Eurotestu? Vstúpme do ducha tohto materiálu.

Prečo certifikácia

Každý telefón, smartfón alebo prenosné rádio je zdrojom nebezpečenstva. Mobilné zariadenia obsahujú rádiové jednotky, ktoré snímajú alebo prijímajú signál na určitej frekvencii.

Elektromagnetické pole, ktoré generujú, je pri určitej intenzite pre človeka bezpečné. Ak sa však prekročí, môže spôsobiť napríklad bolesti hlavy alebo podporiť rast nádorov. Certifikácia potvrdzuje, že pole vytvorené zariadením je bezpečné.

Druhým dôležitým bodom je, že smartfóny a telefóny musia pracovať v určitých sieťových frekvenčných pásmach. Napríklad pásma LTE dostupné v Rusku sú 2600 MHz, 800 MHz a 1800 MHz. A v Spojených štátoch podľa rovnakého komunikačného štandardu – 2100 MHz, 1700 MHz a 1900 MHz.

Frekvenčné pásma sa neprekrývajú, takže zariadenia určené výlučne pre americký trh nemusia v Rusku fungovať. Certifikácia Rostest potvrdzuje, že váš telefón bude fungovať v „našich“ mobilných sieťach.

Najčastejší problém s nefunkčnosťou v miestnych sieťach sa však vyskytuje pri telefónoch objednaných z Číny. Preto sa pred kúpou nového Xiaomi oplatí uistiť, že sa dodáva v globálnej verzii, a nie v čínskej.

Je potrebné zvážiť aj niektoré právne obmedzenia. V Japonsku je napríklad zakázané stlmiť uzávierku pri fotografovaní fotoaparátom, aby sa zabránilo upskirtingu. V niektorých európskych krajinách je zákonom stanovená maximálna hlasitosť zvuku v slúchadlách, pretože prekročenie tejto hodnoty môže poškodiť váš sluch. Certifikácia potvrdzuje, že telefón spĺňa miestne predpisy.

Certifikácia je teda užitočná vec. V niektorých prípadoch je však dlhá a nákladná. Preto môžu výrobcovia odmietnuť jeho vykonanie a zároveň dovoz telefónu do Ruska.

Čo je certifikácia Rostest

Rostest

Rostest – označenie, že telefón prešiel všetkými potrebnými testami a skúškami v Slovenskách skúšobných laboratóriách.

Certifikácia Rostest to potvrdzuje:

 1. Firmvér je v ruštine, ktorá je pre používateľa zrozumiteľná;

 2. Intenzita elektromagnetického poľa generovaného telefónom neprekračuje stanovené bezpečnostné limity;

 3. Telefón je schopný pracovať v Slovenskách mobilných sieťach a používa rovnaké frekvenčné pásma ako vysielanie „našich“ operátorov.

Okrem toho je tu ďalšia dôležitá výhoda. Telefóny Rostest sa do Ruska dovážajú oficiálne, takže v prípade výrobnej chyby má kupujúci právo obrátiť sa na servisné stredisko autorizované výrobcom so žiadosťou o výmenu alebo záručnú opravu.

Je potrebné poznamenať, že postup označovania sa v rokoch 2017-2018 zmenil. Namiesto „Rostest“ je teraz v políčku uvedené „EAC“. EAC je Eurázijská colná únia pre zhodu a certifikáciu, ktorá zahŕňa Slovensko, BieloSlovensko a Kazachstan. Štítok EAC sa nelíši od štítkov s označením „Rostest“.

Výhody

 • Zaručene funguje v miestnych mobilných sieťach;

 • Zaručujeme, že elektromagnetické žiarenie, objem a jas obrazovky budú v súlade s bezpečnými normami pre zdravie;

 • Zariadenie môžete bezpečne vrátiť na záručnú opravu alebo výmenu.

Nevýhody

 • Cena.

Vysoká cena telefónov Rostest je spôsobená tým, že výrobca musí platiť dane z oficiálneho dovozu. V závislosti od kategórie môžu predstavovať až 20 % ceny výrobku. Samozrejme, že potom budú zahrnuté v cene telefónu, takže bude oveľa drahší ako dovážaný „šedý“ spôsob.

Čo je certifikácia Eurotest

Eurotest

Eurotest je ďalší typ certifikácie. Iba tieto kontroly sa vykonávajú v súlade s európskym právom a v európskych skúšobných laboratóriách. A potom sa telefóny neoficiálne dovážajú do Ruskej federácie.

Neoficiálny dovoz – alebo inak známy ako „šedý“ – je prípad, keď si osoba v Európe kúpi telefón (alebo niekoľko telefónov) údajne pre seba a potom ho ďalej predáva v Rusku. To isté platí aj pre e-shopy, ako je eBay. Telefóny tam zakúpené sa posielajú do Ruska poštou, ale technicky sú „šedé“.

Certifikácia Eurotestu znamená to isté ako certifikácia Rostestu, ale s úpravami podľa miestnych zákonov a predpisov. To znamená:

 1. Prevádzkové frekvencie sú rovnaké ako v Európe;

 2. Úrovne jasu obrazovky, maximálnej hlasitosti a vyžarovaného elektromagnetického poľa neprekračujú úrovne uznané európskymi komisiami za bezpečné;

 3. firmvér má európske jazyky (angličtinu aj národne uznávané miestne jazyky).

Európske technologické a bezpečnostné normy sa v zásade nelíšia od Slovenskách. Ak je teda telefón certifikovaný Eurotestom, bude fungovať aj vo vašej krajine. Až na tri dôležité „ale“.

Po prvé, výrobca môže odmietnuť záručný servis v Slovenskách servisných strediskách. Toto sa nachádza na niektorých špecifických modeloch, ktoré sú určené na predaj výlučne na území konkrétnej krajiny. Vo väčšine prípadov však výrobcovia vychádzajú v ústrety zákazníkom a v prípade nákupu iPhonu sa v zásade nemôžete starať o to, akú certifikáciu podstúpil a kde prešiel.

Po druhé, telefón sa môže dodávať s nabíjačkou, ktorá nie je vhodná pre ruské zásuvky. Napríklad v Taliansku sú zástrčky trojkolíkové a trojuholníkové. Do ruskej zásuvky ich nezapojíte, budete si musieť kúpiť adaptér alebo novú nabíjačku.

Regionálni operátori (ako Motiv alebo Tattelecom) môžu na vysielanie využívať neštandardné frekvencie. A nemusia fungovať na smartfónoch určených pre Európu. To je dôležité zvážiť pri výbere.

Nie je teda nič zlé na tom, ak si kúpite zariadenie testované v Euroteste. Prípady, keď sa ukáže, že je nedostatočne funkčný alebo nefunkčný, možno spočítať na prstoch jednej ruky.

Výhody

 • Nízka cena;

 • Rovnaké funkcie ako pri telefónoch, ktoré prešli testom Rostest.

Nevýhody

 • Záruka môže byť odmietnutá;

 • Nemusí byť vhodný na použitie v sieťach regionálnych operátorov;

 • Súprava môže obsahovať nesprávnu zástrčku.

Za zmienku stojí aj to, že niektoré telefóny Eurotest môžu pri zvýšení hlasitosti zobraziť správu o možnom poškodení sluchu. Dôvodom sú aj európske právne požiadavky.

Porovnanie Rostestu a Eurotestu

Rostest a Eurotest sú jednoducho certifikačné metódy, ktoré dokazujú, že zariadenie je kvalitné. Poďme si ich porovnať a rozhodnúť, ktorý z nich je lepší.

Parameter

Rostest

Eurotest

Jazyk, ktorý musí byť vo firmvéri

Slovenská

Angličtina

Dodržiavanie bezpečnostných noriem týkajúcich sa výkonu elektromagnetických emisií

Nasledoval

Pozorované

Dodržiavanie bezpečnostných noriem pre jas obrazovky

Pozorované

Po ňom nasleduje

Spĺňa bezpečnostné predpisy týkajúce sa hlasitosti zvuku

Pozorované

Ak sa dodrží, hlasitosť môže byť nižšia ako pri telefónoch „Rostest“, alebo ak sa zvýši o viac ako 50 %, telefón oznámi, že ďalšie zvýšenie môže spôsobiť problémy so sluchom

Pracovný frekvenčný rozsah

Všetky pásma Slovenskách mobilných telefónov

Absolútna väčšina pásiem Slovenskách mobilných telefónov

Záručný servis v Rusku

Musí poskytnúť

Môže odmietnuť

Vrátane zástrčky alebo napájacieho zdroja

„Slovenská, 220V

Akékoľvek „európske“ alebo „ruské“, 220 V

Cena

Relatívne vysoké v dôsledku zahrnutia povinných daní

Relatívne nízka

Telefóny Eurotest je teda možné zakúpiť na používanie v Rusku. Je však lepšie nekupovať americké telefóny – samozrejme, ak nie sú odomknuté na celosvetové použitie.

Dôležité! Pri kúpe smartfónu Eurotest sa uistite, že nie je zablokovaný na používanie s konkrétnym operátorom. V opačnom prípade jednoducho nezachytí ruské mobilné siete.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: