Porovnanie jódu a zeleného čaju | Aký je najlepší spôsob ošetrenia rany

Jód

Výhody

Nevýhody

Široké spektrum antibakteriálnej aktivity

Škvrny na pokožke

Stabilita počas skladovania

Môže spôsobiť popáleniny, pálenie

Dlhé zachovanie účinku

Nemôže sa používať pri ochoreniach štítnej žľazy

Bezpečné na dlhodobé používanie

Nie je návykový pre patogény

Zelenka

Výhody

Nevýhody

Nepreniká do pokožky

Zelené sfarbenie kože

Povolené na používanie počas tehotenstva

Pocit pálenia pri aplikácii

Pediatrické použitie

Možnosť alergických reakcií

Jedno z najbezpečnejších antiseptík

Nesmie sa kombinovať s aktívnym jódom

Popis antiseptického jódu

Jód

Jód je k dispozícii ako roztok na lokálnu aplikáciu na povrch rany. Prípravok používaný na antiseptické ošetrenie rán. V medicíne sa používa 5% roztok v alkohole. V súčasnosti sa používa čoraz menej často. Sú nahradené analógmi – Lugolovým roztokom, jodinolom, betadínom.

Antiseptikum zabraňuje prenikaniu patogénnych mikroorganizmov do rany. Aplikuje sa okolo rany, nie do stredu, ako mnohé iné antiseptiká.

Jód sa musí používať opatrne, pretože páli. Vhodný na dezinfekciu škrabancov, sušenie vriedkov a pupienkov. Roztok sa používa na podvrtnutia, opuchy, výrony, výrony. Jódová sieťka zabraňuje prenikaniu baktérií do rany.

Výskum a účinnosť

Antiseptiká obsahujúce jód, najmä betadín, majú široké baktericídne spektrum účinku. Výrobky sa môžu používať na terapeutické a profylaktické účely. Jód je účinný na ošetrenie čerstvých rán, stehov, popálenín, hnisavých lézií. Nemôže sa používať v prípade precitlivenosti na jód a poruchy funkcie štítnej žľazy.

Jód sa bežne používa v chirurgii na ošetrenie rúk a infikovaných rán. Štúdie ukazujú, že má rýchly účinok. Do týždňa používania jódových prípravkov zmizne opuch okolo rany, ustúpi bolesť, zníži sa sekrécia hnisavého exsudátu.

Látka si dlhodobo zachováva antiseptické vlastnosti v prítomnosti hnisu a krvi. Zriedkavo spôsobuje alergické reakcie a pri dlhodobej aplikácii nespôsobuje toxické reakcie. baktérie si nevytvárajú rezistenciu voči produktu.

Zdroj: Chernyakov A.. „Moderné antiseptiká a chirurgické aspekty ich používania. 2017.

Kontraindikácie

Používanie jódu je obmedzené nasledovne:

 1. nefróza a nefritída;

 2. Tuberkulóza pľúc;

 3. Hemoragická diatéza;

 4. Precitlivenosť na látku;

 5. tehotenstvo;

 6. Dojčenie.

Jód je nezlučiteľný s éterickými olejmi, amoniakom a sedimentárnou bielou ortuťou. Alkalické a kyslé prostredie, prítomnosť krvi a hnisu mierne oslabujú účinok roztoku.

Nežiaduce účinky

Lokálne používanie jódu môže viesť k príznakom jodizmu. To sa prejavuje slzením, hypersaliváciou, kovovou chuťou, rinitídou. Môže dôjsť k podráždeniu pokožky. Ak je lézia rozsiahla, existuje riziko Pschyckeho edému.

Dávkovanie

Jód sa aplikuje okolo poraneného miesta. Frekvencia používania by sa mala určiť individuálne. Roztok sa používa aj na zavlažovanie lakún – 4-5 aplikácií každé 2-3 dni. Antiseptikum používané ako náplasť na uši počas 2-4 týždňov. V chirurgii sa jód predpisuje na ošetrenie pooperačných rán a popálenín.

Vhodné pre koho

Jód sa používa ako vonkajšie antiseptikum. Je vhodný na infekčné, hnisavé rany a popáleniny. Indikované na prevenciu infekcie pylori. Môže tiež znížiť závažnosť zápalu pri myozitíde a neuralgii.

Používa sa pri liečbe zápalových ochorení kože a slizníc. Má dráždivý účinok a môže sa použiť ako rozptýlenie pri ateroskleróze. Predpisuje sa pri liečbe syfilisu.

Popis lieku Zelenka

Zelenka

Zelenka – antiseptický roztok na ošetrenie rán, odrenín, pooperačných stehov. Účinný proti grampozitívnym mikroorganizmom. Je to zeleno sfarbená kvapalina so špecifickým alkoholovým zápachom.

Lokálne aplikovaný, nepreniká cez poškodenú pokožku a nemá systémový účinok. Bezpečné pre tehotné ženy a deti.

Výskum a účinnosť

Brilantná zelená sa používa ako antiseptikum v Rusku a ďalších krajinách bývalého Sovietskeho zväzu. Antiseptikum bolo v Európskej únii a USA zlikvidované, ale prakticky sa nepoužíva, ustupuje náprotivkom s väčšími výhodami.

V chirurgii slúži Zelenka ako roztok na dezinfekciu nástrojov. Ako liečebný roztok sa používa 1% a 2%. Predáva sa aj vo forme ceruzky na pohodlnú liečbu.

Zelenka sa používa na dezinfekciu jaziev, odrenín, rezných rán. Indikovaný na liečbu pyodermie, blefaritídy, vredov, infekcie spôsobenej stafylokokmi. Len na externé použitie.

Zelenka je súčasťou týchto antiseptík:

 1. baktericídne náplasti;

 2. Riešenie Novikov;

 3. tekutina z pľuzgierov.

Kontraindikácie

Zelenka sa nepoužíva pri precitlivenosti a alergiách. Neodporúča sa používať na krvácajúce rany, ktoré sú nasiaknuté. Je zakázané používať ho na ošetrenie slizníc. Existuje riziko chemických popálenín citlivých tkanív. Ak sa Zelenka dostane do kontaktu s okom, spôsobuje chemické popáleniny.

Nežiaduce účinky

Zelenka je jedným z najbezpečnejších antiseptík na svete. Je schválený na používanie od prvého dňa života. Z vedľajších účinkov sú možné len alergické reakcie v prípade neznášanlivosti na látky v zložení.

Dávkovanie

Zelenka sa aplikuje na postihnuté miesto pomocou vatového tampónu alebo tampónov. Liek lieči samotnú ranu a zdravé tkanivo v jej okolí. Pri otvorených léziách sa mažú len okraje.

Pri blefaritíde a meibomitíde sa liečia očné viečka. Treba dbať na to, aby sa roztok nedostal do očí, pretože môže spôsobiť popáleniny. Jeho účinnosť sa znižuje, ak je v rane prítomná krv.

Pre koho je vhodný?

Roztok Zelenka sa môže použiť na čerstvé jazvy a odreniny. Je indikovaný na pyodermiu, blefaritídu. Používa sa aj ako prevencia proti infekcii zdravej kože okolo rán. Môže sa používať pre deti, tehotné ženy a dojčiace ženy.

Náklady a partneri

analógy

Náprava

Náklady

Analógy

Jód

10 ml 5% – od 15 Euro

Betadine:

10% roztok používaný v stomatológii, gynekológii, chirurgii, traumatológii. Používa sa pri príprave na operáciu. K dispozícii aj ako vaginálny čapík na liečbu zmiešaných infekcií.

Povidón-jód:

Na základe rovnakého názvu má silný baktericídny účinok, žiadne podráždenie kvôli nedostatku alkoholu, nie je návykový pri dlhodobom používaní.

Jododicercín:

širokospektrálne antibakteriálne, má aj protizápalový účinok. Používa sa v chirurgii, venerológii, pôrodníctve, proktológii, otolaryngológii.

Lugololov roztok:

Baktericídny prostriedok s upokojujúcimi vlastnosťami. Má nepriaznivý účinok na stafylokoky, E. coli, streptokoky, proteíny a iné grampozitívne a gramnegatívne organizmy

Zelenka

10 ml 1% – od 15 Euro

Náhradníci

Metylénová modrá:

Používa sa na popáleniny, pyozápalové lézie, pyodermiu. Nie je určené na použitie pred dovŕšením 1 roka.

Miramistine:

Dezinfekčný prostriedok so širokým spektrom antimikrobiálnych účinkov, účinný proti plesňovým infekciám, stafylokokom a streptokokom, zastavuje zápalový proces.

Ktorý liek je lepší?

 1. Na kauterizáciu sa používa jód. Nesprávne používanie môže spôsobiť nepríjemné komplikácie. Zelenka je v tomto smere bezpečnejší. Výhodou jódu je, že je vhodný na liečbu plesní, môže sa používať na výplach úst a na výrobu pleťových masiek na odstránenie akné.

 2. Hlavným účinkom Zelenky je ochrana rán pred vlhkosťou a baktériami. Nemá prakticky žiadne kontraindikácie a nespôsobuje žiadne nežiaduce reakcie. Jód môže spôsobiť bolesti hlavy a kolísanie krvného tlaku. Ak sa však používa správne, účinne znižuje opuch a dezinfikuje.

 3. Jód by sa nemal používať pri alergiách a u detí. Zelenka je v tomto prípade v bezpečí. Pomáha tiež zastaviť krvácanie a vysušiť ranu. Oba produkty sú pri niektorých stavoch nenahraditeľné a môžu sa navzájom dopĺňať.

 4. Pred použitím antiseptického prostriedku si pozorne prečítajte návod na použitie. V prípade výskytu nežiaducich reakcií prestaňte liek používať a poraďte sa s lekárom.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Comments: 1
 1. Oliver

  Ahoj! Pre porovnanie jódu a zeleného čaju ako spôsobu ošetrenia rán ma zaujíma, ktorá z týchto metód je účinnejšia a bezpečnejšia pre hojenie rán. Ak čítam tento text, mám záujem vedieť, ako môžem najlepšie ošetriť svoju ranu a zmierniť jej bolesť. Akú metódu odporúčate použiť a ako dlho by mala trvať liečba? Ďakujem vopred za odpoveď!

  Odpovedať
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: